Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Guest

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Guest » 2017.10.26. 12:43

Géza

Látható fényben máshol van a fókusza a cuccoknak,mint szűrövel.Az a szokás hogy akármilyen szűrőt tárazunk be, a látható fény (L réteg) üres helyére beteszünk egy L szűrőt Ez nálam UV.(Majdnem átlátszó)

Nagyon FONTOS SZABÁLY hogy egy "családból" legyenek.Mondjuk mind Astronomik.Micronra egyforma vastagnak kell lenni. Az astronomik megbizható,és nem drága.Régen vettem már , profi módon működik a dolog.

Tehát

L szűrővel fókuszálok,és mind jó. Jelen esetben Ha,OIII,SII és az RGB Szűrők is fókuszon vannak. :)

Ha "üressel" fókuszálnék akkor ki kell mérni a többit.Nálam az eltérés +300 micron lenne (kimértem)

Szehofner
Sidius

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.26. 18:45

Köszi Gebe, én is hasznosnak érzem olvasni amiket írsz! :)

A fotózásnál maradva, ebben a fenti példában hogy alakulnak a mélységélességek. Milyen finom mozgatásra van szükség vajon.


Amit Gebe írt, egyre súlyosabb a rövidülő fókusztávolsággal. Az F/3-nak már szinte nincs is toleranciája. Érdekes még emellé, hogy a növekvő fényerővel az esetleg használt egyéb optikai elemek is egyre nehezebben birkóznak meg, magyarán színi és gömbi hibát is produkálnak. A kómakorrektor önmagában is szétveri a hullámfrontot, de az összes hiba nem haladhatja meg a csip pixelméretéhez számolt felbontást, különben a csillagok nagyobbak lesznek mint kellene. Ha ez nem következik be, az összhatás akkor is szinte mindig, mindenképpen tovább szűkíti a fókusz toleranciáját. Még a szűrők üvege is túlkorrekciót jelent a fókuszban, ami az anyag vastagságától és a törésmutatótól függ, meg persze, hogy hány szűrő van a rendszerben, emellé persze a fókusz helyzetét is befolyásolja/befolyásolják. Szóval jó messzire göngyölődik a dolog... (Éppen tegnap próbáltam a saját fejlesztésű reduktor 3.0-át. Most már 202/450-el is tudok fotózni. :D De ne tudd meg, hogy mennyit főtt a fejem miatta.)
Összehasonlításul mondom, hogy a Cassegrainem akár mm-es toleranciával is elvan, de vizuálisan méginkább, mert a szem is kompenzál valamennyit. (Persze ettől függetlenül a minél pontosabb fókusz azért annál a távcsőnél is fontos, csak az bolygó és holdfényt lát leginkább...)
Guest

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Guest » 2017.10.27. 07:11

Valóban a fotózás fele próbálkozva kezd összekuszálódni a dolog,és sokan nem szeretik.
Nem fogjátok elhinni,de "vizualisan" is kamerával élvezkedek,mert "mindent" lát.Természetesen szinek nélkül.

Itt van egy kép 1800sec expóval.Ez igy látszik a laptopon élőben.(Nyers az Ő minden betegségével)---De mégsem halvány PACA.
Sajnos nem olcsó mulatság a fejlesztés :cry:

Természetesen erősen kicsinyítve,és a szint felhuzása történt csak.
IC1396_Ha

Szehofner
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.10.27. 08:41

"GEBE" gyönyörködöm ebben a "nyersben". Ha ennyit láthatnék "csak" esténként....
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.27. 09:32

GEBE írta:... Itt van egy kép 1800sec expóval.Ez igy látszik a laptopon élőben.(Nyers az Ő minden betegségével)---De mégsem halvány PACA. ...


Ha jól tudom (?), az IC1396 (ami egy nyílthalmaz) szépen látszik egy jobb kukkerben is (több 7-9m-s csillag is van benne), de a benne lévő Sh 2-131 diffúz köd viszont vizuálisan még csak nem is "halvány paca", hanem láthatatlan paca.

Gyönyörű kép, tökéletes (félórás?!) vezetés mellett.

Egyébként én is inkább "fotós-bóklászós" sétákat szoktam tenni az égen, :D kivéve a nyílt- és gömbhalmazokat. Érdről sajnos eléggé necces és korlátos a vizuális gyönyör... :(


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Guest

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Guest » 2017.10.27. 10:04

Igen az IC1396 ban van nyilthalmaz,"cafrangos" porkod, kevert gázköd,no meg globulák.
Ha hozzáveszem a másik kettő sávot (OIII,SII) akkor már a szinek is árulkodnak az oxigénről,hidrogénről.
---De ez még mindig csak LÁTVÁNy fotózás.-----De kellemes,és érdekes szórakozás.

Aki tud használjon fotózáshoz,Vagy fotózással-barangoláshoz ,városban Ha szűrőt.Megtáltosodik a renszer.
Egzszerű betekintésnél nem működig a keskenysán sajnos. :cry: (Nincs elég fény)

Én is ÉRDEN kukkolom az eget,piszok "mocskos" ég alól,de a keskenysáv segit :lol: :lol:


A képen az ELEFÁNT ORMÁNY KÖD csak azért látszik "majnemhibátlannak", mert nagyon,nagyon ,nagyon le lett kicsinyítve 17 066 880 ról 388 ra.

Szehofner
Sidius

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.30. 12:21

Szép nagyon ez a kép is! :)

Kérdés: Biztos béna vagyok, kerestem a Lófej köd látszó méretét, de nem találtam, vagyis a Wiki 8x6 percnek írja. Tudja valaki pontosan? (Most majd a télen ez lesz az egyik fő célpont. Vizuálisan sem láttam még soha. Kíváncsi leszek mi lesz! :)
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Lac » 2017.11.20. 09:50

Hali
"And now something completely different..."
Kiszedtem az UV/IR szűrőt a fényképezőgépből, és így a Baader korrektorommal minden fényesebb csillagról egy szellemkép keletkezik. Van valakinek olyan tapasztalata a SkyWatcher ED APO-khoz ajánlott korrektorral, hogy IR tartományban hogy viselkedik? Ha azzal is ugyanilyen szellemképes lesz, akkor egész más stratégia kell.
Előre is köszi a válasz(oka)t.

LSt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.11.20. 13:38

Lac írta:Hali
"And now something completely different..."
Kiszedtem az UV/IR szűrőt a fényképezőgépből, és így a Baader korrektorommal minden fényesebb csillagról egy szellemkép keletkezik. Van valakinek olyan tapasztalata a SkyWatcher ED APO-khoz ajánlott korrektorral, hogy IR tartományban hogy viselkedik? Ha azzal is ugyanilyen szellemképes lesz, akkor egész más stratégia kell.
Előre is köszi a válasz(oka)t.

LSt

Tartok tőle ez amiatt van, hogy az objektiv által fókuszálatlan IR hullámhosszakat a kamera megörökíti. Miért nem teszel egy IR blokk szűrőt a fényútba?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Lac » 2017.11.20. 15:20

Amikor kivettem a korrektort, és csak az ED APO volt a gép előtt, akkor a szellemkép nem jelent meg, és a kép jól fókuszált volt. És sokkal több fényt gyűjtött a vörös tartományban. Kipróbáltam egy olyan UV/IR cut filterrel, aminek a bevallott karakterisztikája nagyon hasonló a Baaderéhez, de az nagyon sokat vágott a vörösből. Jó lenne megtartani ezt a plusz érzékenységet (vagy legalább egy jó részét). Ha tudok olyan korrektort szerezni, ami így is jó képet ad, akkor csak egy betekerős szűrő megy a fényútba, időnként. Ha viszont a korrektor így nem használható, akkor gépbe épített szűrő lesz, és marad a mostani korrektor.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”