Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Sidius

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.15. 16:58

A későbbiekben majd rendszerezem amit eddig tanultam és kikísérleteztem, és a Meteorban meg fogom írni összeszedett formában.
Sidius

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.16. 07:28

Tegnap a kis Súlyzó köd után kutattunk Nagy Tibi barátommal. Hihetetlen, de elsőre a látómezőbe sikerült állítani. 11mm-es Nagler látómezejében az alakja is sejthető volt, de 5 m-nál nem jobb határfényességnél. Mire befejeztem a 12 db 20 másodperces expozíciót, okulárral már csak elfordított látással látszott. Közben egy ízben beleakadtam az USB vezetékbe, úgyhogy a nagy nehezen beállított fókusz nem volt fókusz tovább... Érdekes kis célpont, azt hiszem, életemben most először kerestem fel:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.16. 07:32

A A Triangulum galaxis nem túl jól sikerült képkivágása még tegnapelőtti. Jó hogy derült az idő, bár igazi jó átlátszóságot augusztus óta nem tapasztaltam. Ez 15 db 30 másodperces expozíció, sajnos nem jobb határfényességnél, mint az előző.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.17. 16:09

Tegnap az NGC772 galaxist kerestem a Kosban. Nem találtam meg, egy óra keresés után feladtam. Rég volt ilyen, de legalább nem bízom el magam. :) Utána megpróbáltam a Fátyol köd legfényesebb ívét. Ez sikerült is, három perc expozícióval, de erre már rá kéne vezetni, valamint túl nagy célpont ennek a csipnek -ez utóbbit mondjuk tudtam is, úgyhogy inkább most először fotografikusan kipróbáltam a Baader UHC-t a Súlyzó ködön.
(Jó sokat kel ezt még elemezgetni, meg fejben összerakni, hogy mikor mi is lenne a nyerő, de tetszik, hogy legalább haladok.) Közben csináltam foglalatot a korrektornak is, de már a 4.0-ás is fejben van, csak ahhoz nincs lencsém.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.10.18. 08:14

Jani, ez a Súlyzó nagyobb, mint az előző. Optikai taggal csináltad, vagy csak a végén szoftveresen?
Sidius

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.18. 10:00

Nincs plusz optikai tag, (csak a korrektor, ami nem változtat a méreten) ez a normál képméret. Az előzőket vettem szoftveresen kisebbre. Tegnap még távtartókat építettem a korrektorba, most már tényleg egész jó lett. Tegnap az M74-et fotóztam, de gyalázatos lett. A Kos három legfényesebb csillaga látszott csak szabad szemmel, a zenit viszont egész tiszta, és ez így megy napok óta. Őrült mennyiségű repülő járkál itt fölöttünk, most is fehér az ég, a kondenzcsíkok órákig megvannak, zömében NY-K irányúak, és leginkább ebben a két irányban teljesen tönkrevágják az eget.
Egyszer a kilencvenes évek elején ilyen tájban csak úgy távcsövezgettem, és véletlenül megtaláltam az M74-et. Láttam a spirál alakot, teljesen lázba jöttem, de jóval később azonosítottam a galaxist, mert nem volt részletes csillagtérképem. Nem gyakori, hogy közepes méretű objektívvel látszódjon egy spirál. Most alig találtam meg a 11 mm-es Nagler látómezejében, pedig gyakorlatilag most is ugyanonnan észlelek, a közvilágítás meg kb. 20 százalékára csökkent közben, mert bezárták a szomszédos gyártelepet.

Le kell most már cserélni a forgatós kísérleti kihuzatot is. Elkészült a másik, mert az is baj már, hogy a kamera se áll igazán stabilan, a forgatás meg egy porszemtől is kicsit darabos, és többnyire nincs rendes fókuszom sem. De a funkcióját betöltötte az ideiglenes kialakítás.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.10.18. 10:14

János, csinálhatnál képet az experimentrumról. Ez remek leirás egy kisérletről .
Sidius

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.18. 11:29

Magáról a kísérleti tubusról volt egy cikk most a Meteorban. A korrektor csak említve volt, az külön történet, de ezért volt a fapados kihuzat. Most a cél 450 mm-es fókuszredukció. Az említett képeket töröltem, de majd ha odaérek, lesz másik.

Egyre erősebben foglakoztat egy 150/300-as, legfeljebb 400-as főtükör készítése, de csak fotografikus célra. Beépített korrektorokkal, a központi kitakarás meg a kamera lenne. Egyelőre fejben a tükör lehetséges tesztelési eljárásain (is) dolgozom.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.10.18. 15:36

Sidius írta:Tegnap az NGC772 galaxist kerestem a Kosban. Nem találtam meg, egy óra keresés után feladtam. Rég volt ilyen, de legalább nem bízom el magam. :)

Ne csodálkozz, az NGC772 nagyon halvány, ha van egy kis pára vagy fényszenny, már esélytelen 20 centi alatt.
Sidius

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.18. 16:14

Nem csodálkozom, főleg ilyen kondíciók mellett. Tegnap, mikor láttam az M74-et, minden remény elszállt. Mindegy, majdcsak meglesz egyszer.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”