Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
ZSOOLT3
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2015.01.16. 20:29

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: ZSOOLT3 » 2015.01.18. 09:16

Szia!

Elsősorban a Hold fényképezésére gondoltam, szűrő beszerzése után a Nap fényképezését is kipróbálnám.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.18. 09:29

ZSOOLT3 írta:... nem tudom, hogy kezdő szintű asztrofotózáshoz az alábbiak közül melyik lenne jobb: ...


Kicsit leegyszerűsítve: tök mindegy; nem ez a releváns kérdés.

Persze, amit Molnár Peti alább írt, az 100%-ban úgy is van, nem azzal akarok vitatkozni.
Viszont a kezdő érdeklődők túlnyomó többsége rossz kérdést tesz fel.

Ugyanis az asztrofotózáshoz (legalábbis amit többség ez alatt érteni szokott, azaz szép, dekoratív mély-ég felvételeket) nem elsősorban távcső kell, hanem mechanika. Rossz távcsővel (sőt, távcső nélkül, akár csak a kit-obival) egy jó mechanikán tudsz "asztrofotót" készíteni, legfeljebb pl. nem lesznek szép, tűszúrásnyi csillagok a képen. De jó mechanika nélkül NEM tudsz asztrofotót készíteni. Sem szépet, sem csúnyát. Semmilyent. (Az állókamerás csíkhúzós képeket nem sorolom ide.)

Tehát - azt javaslom - inkább a mechanikára fókuszálj, ha mély-eges asztro-fotózás a célod (amit gyanítok).


MDA

u.i.: most látom az újabb bejegyzésed. Ha csak Hold és Nap fotózása a cél, akkor a fenti mondandóm tárgytalan. Azt - némi túlzással - kézben tartott távcsővel is lehet... ;)
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.02.09. 13:06

Sziasztok !

Tudnátok olyan olvasnivalót-linket ajánlani, ahol egész konkrétan le van írva, hogyan lehet összedolgozni különböző expozíciós idővel készült képeket?
Az M42-t és a Láng-ködöt próbálgattam fényképezni a Praktica objektívvel+ccd-vel; csináltam hosszabb és rövidebb idővel is képeket, hogy a halvány részletekből is lássak valamit, de a fényesebb se csak beégettként látszódjon.
Olvastam már elég sokat, de csak általánosságokat találtam, pl. hogy egy bizonyos érték fölött a kép pixelét cseréljük ki a másik kép pixelértékével - azaz tudom mit kellene csinálni, de nem tudom, hogyan...:)

Köszi szépen:
Zoli
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2015.02.09. 14:52

Szia,

Biztos ezer Photoshop-os megoldás létezik - ez például egy:
http://www.eprisephoto.com/blog/2013/12/step-by-step-processing-of-orion-nebula
de én nem értek a PS-hez (sem...)

Én errefelé kutakodok... - Pixinsight

Nem tudom, hogy segít-e, én úgy látom, hogy elég "üzembiztosan" használják erre a célra. Kis guglizással sokkal többet fogsz találni, ez csak kedvcsinálónak...

Pixinsight - https://pixinsight.com/trial/index.html

http://harrysastroshed.com/pixinsight/pixinsight%20video%20files/pix%20videos/hdr%20COMPO/hdr%20COMPO.wmv
http://www.deepskycolors.com/archive/2011/01/16/HDR-Composition-with-PixInsight.html
M42 - http://pixinsight.com/forum/index.php?topic=7290.msg49076#msg49076
M42 - http://pixinsight.com/forum/index.php?topic=7747.msg51294#msg51294
M42 - http://www.stelleelettroniche.it/en/2014/09/astrophoto/m42-ngc1975-hdrcomposition-2

Üdv
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.02.09. 15:23

Köszi szépen, belevetem magam! :)

Zoli
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2015.02.09. 17:52

Sziasztok,

A mai napig nem tudok vezetni.

Tudnátok egy olyan leírás linket közölni vezetésről, ami a következőket tartalmazza:
Celestron Advanced CAM-5 mechanika,
webcam, (nekem, ha jól emlékszem, Philipss SCNP 9000-em van)
nyilván egy szükséges egy laptop és valamilyen letölthető vezető program (melyik?).
És mi egyéb? Mit kell mivel csatlakoztatni, milyen kábellel?

Köszönet!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.02.09. 18:01

SzZoli írta:Sziasztok,

A mai napig nem tudok vezetni.

Tudnátok egy olyan leírás linket közölni vezetésről, ami a következőket tartalmazza:
Celestron Advanced CAM-5 mechanika,
webcam, (nekem, ha jól emlékszem, Philipss SCNP 9000-em van)
nyilván egy szükséges egy laptop és valamilyen letölthető vezető program (melyik?).
És mi egyéb? Mit kell mivel csatlakoztatni, milyen kábellel?

Köszönet!


http://www.asztrofoto.hu/tudastar/megol ... ingra.html
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
nr74
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2009.09.24. 15:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: nr74 » 2015.02.10. 09:27

TZ írta:Sziasztok !

Tudnátok olyan olvasnivalót-linket ajánlani, ahol egész konkrétan le van írva, hogyan lehet összedolgozni különböző expozíciós idővel készült képeket?


Lóránd rakott fel a honlapjára (www.pleiades.hu) egy videót erről, pont az M42 feldolgozásán mutatja be a különböző expós képek házasítását.
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2015.02.13. 10:41

Sziasztok!

Úgy néz ki, elérkeztem ahhoz a ponthoz, amit pár hsz-el korábban írt is valaki, hogy mostmár a mechanika az akadálya a frankó asztrofotóimnak. Lecseréltem a Nikon d60-amat egy 3200-ra, ez már 25 megapixel, alacsonyabb zajszint, liveview, stb, és szereztem hozzá egy távirányítót, amit programozni lehet, hogy pl 20 db 1 perces expót készítsen. (a gépen ugyanis max 30 mp-re lehet emelni a shuttert, utána bulb van, dehát ki tudja pontosan számolni a 60 mp-eket pl?)
Tegnap este a párás idő ellenére ki is települtem, kb 1 órán keresztül ügyködtem a pólusra állással, és relative jól is sikerült. Legalábbis az Orion egyik csillaga jó 2-3 percen keresztül benne maradt a liveView közepén lévő kis célzópöttyben.
Ezután tehát elkezdtem az 1 perces expókat. Legnagyobb szomorúságomra, mikor visszanéztem a képeket, azt láttam, hogy legalább a fele elcsúszott. Tehát a 20ból kb 13-at minősített a DSS "jónak", a többit ki is dobta, de még igy is nagyon barátságos volt, mert ebből a 13-ból is 3-4 enyhén trailinges lett.
Ennek mi lehet az oka? Hogy egyes képeken tűpontosak a csillagok, és vannak olyanok, amin 30-50 pixelnyit csúsznak felvétel közben?
Szél nem volt, nem ugráltam a távcső körül (konkrétan ott sem voltam, bementem melegedni), szóval ilyesmi nem lehetett. Esetleg a tőlem 100 méterre lévő főúton közlekedő autók?

A másik kérdésem a vezetésre vonatkozik.
Jelenleg EQ5-öm van (200/1000 alatt), egytengelyes vezérléssel. Ahogy tapasztaltam, nem az óratengely irányában van eltérés hosszú expók alatt, hanem inkább a másik (decli?), amit ugye csak kézzel tudok korrigálni. Ezt próbáltam beállítani az állvány forgatásával, illetve a fokmagasság állításával, de sajnos tökéletesre nem tudtam hozni. Érdekes, hogy míg pl dél felé fotózva (pl Orion) akár 2 percig is egy ponton marad a kiválasztott csillag, addig északra fordulva a Cas felé elkezd mászni! Pedig az állvány meg sem mozdult! Megváltozhat a távcső egyensúlya? Vagy mitől kezd el kimászni a csillag?
A lényeg, kell nekem valami vezetés. Lóránd leírásából olvastam, hogy létezik egy pénztárcabarát megoldás (jelenleg az EQ5höz kapható autoguider 180ezres ára számomra nem megoldható), mégpedig egy webkamera, a 9x50-es keresőm és egy laptop segítségével.
Ezt igy el is tudtam képzelni, hogy egy webkamerát ráapplikálok a keresőre, a képét ráteszem a laptopra, ott valami programmal, akár saját magam írttal is figyelem a csillagot, és korrigálom kézzel az elmozdulást az expók közepette.
Ehhez 2 dolog kell:
- 2 tengelyes vezérlés (ez oké, ha beszámítják a mostani 1 tengelyest, akkor +15ezerből megvan talán)
- webkamera applikálás.
Na ez utóbbi már meghaladja a képességeimet, mert nem szoftveres dolog :) Hogyan, milyen közgyűrűvel tudnám a kamerámat rászerelni a keresőre?
Egyáltalán jól értem én ezt az egész kézivezetős dolgot? :roll:

u.i: a tegnapi orion ködöm, 13x60sec iso1600
orion_dark-1.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.02.13. 12:00

"Lóránd rakott fel a honlapjára"

Köszi szépen ezt is!

Zoli
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”