Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.12.04. 08:58

"A PS-ben ipettás háttérkijelöléssel meg lehet tenni ezt a lineáris emelést"

Köszi szépen, megpróbálom, bár még nem teljesen értem! :)

Zoli
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.12.04. 20:58

Kukac írta:... Minden, amit MDA ír, igaz, de neked nem ez a bajod. ...


Nem is a képekre írtam a hozzászólásomat reakcióként - ha figyelmesen elolvasod a bejegyzést -, hanem az ésszerűen alkalmazandó sötétképek számának meghatározásához, úgy általában.

A képek egyébként nagyon sok sebből véreznek (a fókuszhibától kezdve, a kollimálatlanságon, kómahibán át, a kevés begyűjtött fotonon keresztül az utó-kidolgozás gyengeségéig)...

De a többiek már elkezdték a gyógyítást; ráadásul én az asztro-fotó utó-kidolgozását illetően nem tartom magam profinak.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2014.12.26. 16:16

Kedves Csillagtársak!

Jézuska megajándékozott egy tiszta, alig-párás, csillagfényes éjszakával Karácsony előnapján. A széllel, füstölő kéményekkel és mindenfelől szennyező világítással dacolva kitelepültem, és hajnal 3-ig próbálkoztam. A tanácsaitokat, tanításaitokat szem előtt tartva ezt sikerült összehoznom:

Kép

Ezzel a képpel kívánok Nektek Boldog, Békés, áldott Karácsonyt, és nyugodt, sötét egekben gazdag Újévet! :mrgreen:
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Balage » 2015.01.08. 20:16

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni tőletek. Van egy ismerősöm, akinek a Canon vázát ráraknánk a Tal-ra próbaként. Két kérdésem lenne ezzel kapcsolatban:

- van-e értelme ezzel próbálkozni óragép nélkül
- ha van, milyen adapterrel lehetne megoldani 1,25"-es, T2 menet nélküli kihuzattal?

Köszi előre is a választ:)
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.01.08. 21:06

Balage írta:Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni tőletek. Van egy ismerősöm, akinek a Canon vázát ráraknánk a Tal-ra próbaként. Két kérdésem lenne ezzel kapcsolatban:

- van-e értelme ezzel próbálkozni óragép nélkül
- ha van, milyen adapterrel lehetne megoldani 1,25"-es, T2 menet nélküli kihuzattal?

Köszi előre is a választ:)

Óragép nélkül talán 1-2 század mp-et tudsz exponálni, ez max a Holdra, Napra elég. 1.25"/T2 adapterrel valamint Canon T2 gyűrűvel tudod rárakni a gépvázat. Azonban tartok tőle hogy nem fogsz tudni élesre állni, mivel nem tudod annyira betekerni a fókuszírozót, hogy elérd a fókuszsíkot.

A következőt próbáld ki: állítsd be pl. a Holdat (esetleg nagyon távoli lámpát) a távcsővel. A fókuszírozót tekerd be amennyire csak lehet és a kihuzatban NE legyen okulár. A fókuszírozó mögé tegyél egy papirlapot és vetitsd ki a Hold képét. Mozgasd közelebb-távolabb a lapot és mérd le a fókuszírozó mögött hol kapsz éles képet. Ha kb 60 mm-nél kisebb a távolság, akkor nem kapsz éles képet. Ha nagyobb, akkor igen. (kb 60 mm a T2 adapter kilógó gyűrűjének, T2 gyűrű vastagsága valamint a Canon EOS aknamélysége együtt).
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.08. 22:11

Balage írta:... van-e értelme ezzel próbálkozni óragép nélkül ...


Primer fókuszban nincs (kivéve a Holdat).

Piggyback szereléssel (ehhez a Tal-1-nek, alias Mizar-nak van is mechanikus adaptere az ellensúly-tengelyen) tedd rá a gépedet a mechanikára a saját optikájával (50...200mm, de max. 300mm-es telével), és kézzel vezetheted a mechanikát a Mizaron keresztül egy szálkeresztes rövid fókuszú okulárral, ha elég ügyes és türelmes vagy. Előtte persze minél pontosabban pólusra kell állni, mert a LM-forgást nem tudod kiküszöbölni vezetéssel.

Piggyback:
https://www.google.hu/search?q=piggyback+telescope+camera&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=8PKuVICkIYG9UPCYhIgN&ved=0CDoQsAQ&biw=1180&bih=782

Itt láthatod az adaptert az ellensúly alatt:
http://rusoptics.com/?module=catalog&action=viewproduct&id=102

Én nyomtam anno dacumal több ilyen képet is, és teljesen jó lett. Az exp. idő határa a csillagos ég, és a türelmed. Egyes hitetlen emberek meg is gyanúsítottak akkoriban, hogy óragépes vezetéssel lőttem, pedig valóban kézzel vezettem. De a siker reményében csak rövid fókusszal van értelme nekifutni.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Balage » 2015.01.11. 14:08

Köszönöm nektek a válaszokat!:)

Tetszik ez a piggyback-módszer, ha adódik alkalom, kipróbálom. Valahogy sejtettem, hogy max Holdra lesz jó az adapteres megoldás, bolygókhoz meg gondolom kicsi lenne a nagyítás.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
ZSOOLT3
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2015.01.16. 20:29

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: ZSOOLT3 » 2015.01.16. 20:49

Üdv!

Mostanában gondolkodom egy kezdő teleszkóp vásárlásán, viszont nem tudom, hogy kezdő szintű asztrofotózáshoz az alábbiak közül melyik lenne jobb:

90/1250 Makszutov EQ1 (használtan)
70/500 SkyWatcher refraktor AZ2

Elvileg mindkettőn van T2 menet, erre szeretném rácsatlakoztatni a gépemet.

A 70/500-asnak nagyobb fényereje van, ami előnyösebbnek tűnik, viszont nem tudom, hogy fotózáshoz elég lesz-e 500mm fókusz (ilyenkor a Hold sem tölti ki a képet, és úgy tudom, nem lehet ilyen esetben nagyítani).

Akinek van tapasztalata, tudná ajánlani az egyiket?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mpt » 2015.01.17. 15:15

szia,

nem tudom, mit ertesz pontosan kezdo szintu asztrofotozason?

Szerintem egyik emlitett konfiguracio sem alkalmas. Mit szeretnel fotozni?
- melyeg: a 70/500 mint tavcso jo lehet, de mindenkeppen ekvatorialis mechanika kell (EQ3 vagy felette), es vezeti is kell a muszert (pl. kezzel, plusz vezetotavcsovel)
- Nap (szurovel!) / Hold: a 90/1250 MC is jo lehet, a mechanika legyen stabil, elonyos az EQ. Erdemesebb webkamerazni, ugyancsak 90/1250 MC-vel, EQ allvanyon
- bolygok: mindket fokusz tul rovid, lelalabb 3-5 meter kellene. Bolygofotozashoz inkabb webkamera lenne jo, szinten stabilabb EQ mechanikan, orageppel.

--mpt
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.01.17. 15:30

Valamint nem árt egy pontos, kotyogás mentes, finoman állítható okulárkihuzat, amely nem csúszik meg a kamerával, fényképezőgéppel.

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”