Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.06.20. 08:57

Kedves kollégák,
segítségre van szükségem!
Sokak által ismert "régi" trükk az, hogy amikor lekapcsolom az óramotort, amerre az objektum elhagyja a látómezőt, arra van nyugat. Én mit hibázhattam el?
Kép
NAP-2013-06-19-07-50UT-s.jpg
Kép
NAP-2013-06-20-05-55UT-s.jpg
Egy nap alatt nem fordul ekkorát a világ!
Arra nem emlékszem, hogy részeg lettem volna... ;)
Üdv,
L.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.06.20. 10:34

Szerintem semmi gond a Nap elfordulásával, a nyugati irány bejelölését elnézted az egyik képen. A második kép átméretezése és beforgatása után látszik a bejelölés eltérése. Hogy melyik az igaz, az kérdéses! A Nap egyenlítő körüli és sarkok felé eső foltjai eltolódnak egymáshoz képest, lehet, hogy ez tűnt fel?

A Nap fényképeinek jobb oldala kevesebb fényt kap! Szerintem beállítási hiba, ha az eredeti vágatlan képen középen látható a Nap. Ellenőrizni kellene a beállítást. A segédtükör elmozdulhatott! Az is lehet, hogy erősen vignyettált a kis tükör miatt a látómező, és a Nap az első képen a jobb szélen, a másodikon a jobb felső sarokban látható. Ha a látómező közepén lenne, akkor egyenletes a sötétedés a felvételeken. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.06.20. 10:57

Abban én is biztos voltam, hogy nem a Nap forog szabályellenesen... :)
A megfigyelés jegyzetére, felskiccelem a Napot, lehetőleg egy jól azonosítható foltal, lekapcsolom az óragépet és így jelölöm a nyugati irányt. A rajz alapján jelölöm a fotón is.
Biztosan én néztem el valamit. :(
A mai fotó iránya a jó, megnéztem a solarmonitor.org-on...
http://www.solarmonitor.org/full_disk.php?date=20130620&type=saia_04500&indexnum=1
A képeim valóban féloldalasak, leejtettem a közgyűrűt, azóta szerintem nem tökéletesen illeszkedik, ezt majd cserélnem kell...
Köszönöm a választ!
Üdv,
L.
pbla
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.06.29. 15:47

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: pbla » 2013.08.01. 22:11

Tisztelt Fórumtársak,

azt szeretném megtudni, hogy hibás (nem működő) fénymérővel rendelkező DSLR géppel lehetséges-e
asztrofotózni ? (lehet hozzájuthatnék egyhez jutányosan)
Azaz kell-e fénymérés asztrofotózás közben, vagy ez kikerülhető valahogyan ?
Lehet, hogy triviális a válasz, de nem bírok rájönni, tapasztalat híján.

Köszönöm előre is.
PB.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.08.01. 23:24

pbla írta:Tisztelt Fórumtársak,

azt szeretném megtudni, hogy hibás (nem működő) fénymérővel rendelkező DSLR géppel lehetséges-e
asztrofotózni ? (lehet hozzájuthatnék egyhez jutányosan)
Azaz kell-e fénymérés asztrofotózás közben, vagy ez kikerülhető valahogyan ?
Lehet, hogy triviális a válasz, de nem bírok rájönni, tapasztalat híján.

Köszönöm előre is.
PB.



A fénymérő nem tud mit kezdeni a számára szokatlan helyzettel, hogy vaksötétet lát, ezért asztrofotózni csak manuális módban lehetséges. A mélyég fotózásnak töredéke csupán a kamera, komoly technikai felkészültséget igényel a távcső, a mechanika, a vezetés és a felhasználó részéről, nagyon mély kút és nagyon drága a zuhanás. ;)
Holdat, Napot remekül lehet fotózni DSLR-rel, a fénymérő itt is használhatatlan, tapasztalati úton kell megválasztani a beállításokat. Csíkhúzós képek, vagy óragépes asztrotájképek készítéséhez sem kell fénymérő.
pbla
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.06.29. 15:47

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: pbla » 2013.08.02. 06:58

Először is köszönöm a választ,

valami hasonlóra számítottam én is (mármint hogy nem kell fénymérés).
Lehet nem volt elég alapos a kérdésem, távcsővel szeretnék fotózni (próbálkozni) primer fókuszban DSLR géppel, a többi technikai feltétel körüljárása is folyamatban van (mechanika/távcső van, vezetés+kamera(dslr) még csak gondolatban).
Jó szokásom szerint próbálom alacsony költségvetésből kihozni kezdetben a dolgot és ehhez lenne egy fénymérőhibás DSLR (akár azon az áron, hogy nappal nem -vagy csak körülményesen- használható).
Manuális fotózásban hozzávetőleg képben vagyok, földi témák esetén, csak az asztrofotonál nem volt világos, így köszönöm a megerősítést.

Üdv.
PBéla
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.08.02. 11:23

A primer fókuszban fotózás esetén elég sok funkció kihasználatlan marad a DSLR vázban, hiszen
mind az élesre állást (fókuszálás), mind az exponálást (rekesz, záridő, stb) magad csinálod, vagy a távcső.
Egyedül az ISO beállítás lesz érdekes.

Azt azért írd le kérlek, milyen DSLR vázat szeretnél venni, olcsón, mert nem mind
ideális csillagászati fotózáshoz. (pl: régebbi Nikon vázak automatikus zajszűrő
algortimussal legyalulták az értékes információt a képről)

Azon kívül kell venned majd egy közdarabot a távcső kihuzata és a váz közé,
és nem mindegy, milyen kell (más a Nikon meg a Canon váz).
pbla
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.06.29. 15:47

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: pbla » 2013.08.02. 19:55

Üdv.

Köszi a választ neked is, Canon EOS 20D ha jól emlékszem, hibásan (de mindegy is, ha ez nem akkor majd ami adódik azt veszem).
A célom az, hogy ne vegyek 50-100eFt-ért DSLR-t az asztrofotózás miatt, így nem félek esetleg átalakít(tat)ni, (IR szűrő pl.) meg ha megunom nem marad rajtam a drága gép.

Azt olvastam hogy a Nikon nem annyira jó, így azt nem is terveztem venni. Közdarabot meg vagy veszek vagy gyártatok.

Üdv.

PB.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.08.02. 20:26

pbla írta:A célom az, hogy ne vegyek 50-100eFt-ért DSLR-t az asztrofotózás miatt


...es milyen muszeregyuttessel (refraktor+flattener? newton+komakorrektor? mas muszer? milyen mechanika? milyen vezetes?) tervezel fotozni? Milyen celpontokat? Milyen az eszlelohelyed, mennyire fenyszennyezett?
Ahogy Kukac irta, nem a fenykepezogep lesz a legnagyobb tetel.

--mpt
Avatar
Dorcsi
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.08.11. 19:00

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2013.08.16. 15:33

Sziasztok!
én még nagyon kezdő vagyok s szeptemberben vagy októberben veszek egy fényképezőgépet, Canon Powershot sx150 IS vagy az sx160-ast. Szerintetek melyik a jobb ? Vele a Holdat fogom fotózni. s ez szerintem kezdőgépnek jó.
10x50 binokulár Scopium Wa
15x70 binokulár Scopium Nature
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”