Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.07.16. 21:44

Az lenne még a kérdésem, hogy én vártam, hogy a kép széle felé kómásodnak majd a csillagok. Ez végül is egy F5-ös optika. De ennek nyoma sincs. Vajon miért?
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2012.07.16. 22:09

Én is mit erőlködtem az első M42-mmel és M13-ammal :)
Ahhoz képest ez az első próbálkozás kifejezetten jó, figyelembe véve hogy halványabb a téma. A kómásodás azért nem annyira szembetűnő, mert a kép életlen kicsit, így a felfújódások aránya nem annyira látványos, valamint pont abba az irányba életlen, amerre a kómásodás miatt defókuszált fénysugarak kicsit élesednek.
Ami nagyobb probléma szerintem, az a vignettálás, flat képeket mindenképp érdemes lenne akár utólag is készíteni. Azzal már kihúzhatóak lesznek a részletek az egész képen, ameddig csak a képzaj engedi. Utána már látszani fog az is, hogyan jók a színek.
Kitartás, jó az irány! :D
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.07.24. 11:42

Sziasztok,

nagyon rövid kérdés:
6x30-as keresőtávcsővel lehet vezetni? Vagy mindenképp a 9x50 lenne a jó erre célra?
Köszi!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.07.24. 11:48

Nem vagyok profi a kérdésben, de tudtommal még a 9x50-est is megnyújtják barlow-val, mert
rövid a fókusza.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.07.24. 12:12

Arpstronomer írta:6x30-as keresőtávcsővel lehet vezetni? Vagy mindenképp a 9x50 lenne a jó erre célra?

Tartok tőle túl kicsi az átmérője, azaz csak nagyon fényes csillagra tudnál vezetni. Másrészről macerás a kamera illesztése a végére. De ha sok időd van, kisérletezhetsz vele.

Az (egyenes betekintésű) 9x50-es kereső végére azért szoktam barlow-t használni mert a fókuszt másként nem érem el. (Az amicis 9x50 kereső tubusa rövidebb, oda pl. plusz toldalék kell.) Elméletileg az alap 180 mm-es fókusz elég kb 1000-1200 távcsövek vezetésére apró pixelméretű kamerát feltételezve (QHY-5, Lacerta/Mgen).
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.24. 12:39

Privátban a monitorok kalibrálásáról beszélgetünk, talán más is hasznát veszi egy ilyen képnek (sok hasonló van a neten):

fotozz_88488.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.07.24. 13:07

A kép apropója pedig ő volt, legújabb szerzeményem, a Fátyol-köd. Többek jelezték, hogy kékes/lilás árnyalatok jelentek meg a fekete csillagos háttér helyett. Nálam fekete, és az én monitoromon a többi, mások által készített asztrofotó háttere is fekete. Kinek milyen? :) Köszi!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.07.25. 23:06

Arpstronomer írta:A kép apropója pedig ő volt, legújabb szerzeményem, a Fátyol-köd.


Gratula, egyre jobb vagy! :)

Arpstronomer írta:Többek jelezték, hogy kékes/lilás árnyalatok jelentek meg a fekete csillagos háttér helyett. Nálam fekete, és az én monitoromon a többi, mások által készített asztrofotó háttere is fekete. Kinek milyen? :)


Nálam a bal felső régió kékes, középen fenn kissé pirosas/lilás, amúgy fekete.

Esetleg azt odaírhatnád a képekhez, hogy mivel készült, hogyan, mikor stb. Csak a miheztartás végett. :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.26. 11:20

Arpstronomer írta:Nálam fekete, és az én monitoromon a többi, mások által készített asztrofotó háttere is fekete. Kinek milyen? :) Köszi!

Nálam a kép bal oldalán egy halvány kékes árnyalatú sáv látszik, függőlegesen, majd egy még halványabb lilás, ezt követi a kép közepe felé egy halvány kékes sáv, ezek függőlegesek. A kép háttere a bal alsó részétől folyamatosan világosodik a jobb felső irányába, ahol már közel sem fekete a háttér, de itt feltehetőleg már a köd okozza, illetrva a halványabb részei. Ami az élességet illeti az megfelelő, de sajnos a kóma nem tüntethető el azzal, ha egybeolvasztjuk a csillaggal, mert ez a méret valótlan megnövekedését eredményezi, és a csillag képe a sarkokon L alakú is lehet. A peremsötétedés láthatóan jól korrigált, talán kissé erősebb is a kelleténél, és ezért lehet észrevenni jobban az ég elszíneződését. Nem tudom, hogy hány képből készült, de mintha kevés lenne, és a zaj megemelkedése árán lehetne csak szépen láthatóvá tenni a halvány ködöt. Alapvetően a legnagyobb problémát a kómahiba okozza, és annak eliminálása során keletkezik a többi, amely egy jó korrektorral megoldható lenne. A peremsötétedés meg kontrukciós probléma, esetleg kicsi a segédtükör, vagy nem 2"-os a nyílás ami mögött a gép van, esetleg a tubus méretéhez képest nagy a főtükör átmérője. Kíváncsi lennék egy flat képre, mert az sokat elárul. Ha a Fiastyúk fényes csillagait a látómező sarkaiba helyezed, és készítesz egy képet valamikor, azon jól szemlélhető a kómahiba mértéke is! Lesz ebből még komoly asztrofotós tevékenység, csak az induló problémákon kell túljutni! Gratulálok a képhez! Ismételjed meg 180 fokban elfordított gépállással is, mert lehet, hogy eltérés mutatkozik. Kíváncsi lennék arra, hogy vajon ott is a kép teteje a világosabb, vagy fordul a géppel együtt lefelé! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.26. 11:55

Off:
Elég zavaró a peremsötétedés kifejezés, mert azt a csillagászatban másra használjuk (Nap, óriásbolygók).
Javaslom a sajnos kevésbé magyaros vignettálást.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”