Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.13. 20:01

A tisztelt fotósok figyelmébe ajánlom - Téma ajánlat fotósoknak:
http://www.csillagvaros.hu/forum/viewtopic.php?f=28&t=2229&p=26417#p26417
Ide bárki tehet ajánlatot egy érdekesnek ígérkező eseményről. Az általa megalkotott képet is töltse fel, amiről lehet majd értekezni! Átadhatja mindenki a tapasztalatait, és azzal is segítheti a többieket az egyre tökéletesebb képek elkészítésében. Az elméletek maradjanak itt, ezen a helyen! Üdvözlettel: Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
moon
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2012.03.01. 21:37

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: moon » 2012.03.19. 12:31

Sziasztok!
Iris képfeldolgozással ismerkedem, az mcse doksi alapján, de elakadtam itt:

"5. A Flat Light képek expozíciós idejének ellenőrzése. Ezt a lépést már a felvételek készítésekor célszerű elvégezni. Ha mégis csak most kerülne rá sor, a legegyszerűbb módja a következő. Végezzünk statisztikát a Flat Light-ok teljes sorozatán, de színcsatornánként, mivel a kamerának színenként más és más az érzékenysége, valamint a „fénydoboz” és az alkonyati égbolt sem tökéletesen „fehér”. Ehhez hajtsuk végre a következő parancsokat:
>cfa2pic fl flrgb N
>stat3 flrgb N

ahol N a Flat Light képek száma. "

amikor beütöm a parancsot, kiírja, hogy nem találja flrgb fájlt.
Namost akkor a flat nyers crw képekről kellene dekódolni egy sorozatot úgy, hogy >CFA helyett >RGB kódolással mentem el és ezek lesznek az flrgb képek?
most ott tartok, hogy megvannak a flatlight képek, megvannak a flatdark képek, meg a flat-master-dark kép is, és a flat cosmetic.lst 13 hot pixellel...
kicsikacs
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.03.26. 16:57

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: kicsikacs » 2012.05.02. 08:23

Tisztelt Fórum!

Ezidáig csak vizuális megfigyeléssel foglalkoztam - és szerintem természetesen - elkezdtem érdeklődni az asztrofotózás iránt. Nincs pénzem Goto mechanikára, autoguiderre, vezetőtávcsőre, ilyen profi dolgokra. Ami rendelkezésre áll az egy 200/1000 Newton EQ5 mechanikán illetve egy Pentax K100Ds digitális tükörreflexes gép ( nem a legújabb, nem a legnagyobb teljesítményű), átalakított webcamera, notebook + kézi guider softwer.
Eddigi próbálkozásaim, hogy a tubusra rögzítve a gépet a newtont használva vezető távcsőként kézi vezetéssel fotóztam bele a semmibe. Nyilvánvalóan nem ez a cél, csak nem volt sok alkalmam, ezért csak a tejúttal próbálkoztam.
Több kérdés merült fel bennem:

Mit várjak ettől a piggyback technikától? meddig lehet ezzel eljutni?
Mi a különbség, és mivel jobb az ha a távcsövemre rakom a fényképezőt és primer fókuszban fotózok?
Lesz különbség a képen, vagy ugyan azt érem el, mintha teleobjektívvel fotóznék vezetve egy objektumot?
Ha Önök a helyemben lennének, hogyan indulnának el, mit vennének legelőször kiegészítésnek, mit érdemes első körben beszerezni?
Milyen iso értékekkel érdemes fotózni?

Segítségüket előre is köszönöm.

Egy lelkes amatőr.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.05.02. 09:11

kicsikacs írta:Mit várjak ettől a piggyback technikától? meddig lehet ezzel eljutni?
Mi a különbség, és mivel jobb az ha a távcsövemre rakom a fényképezőt és primer fókuszban fotózok?
Lesz különbség a képen, vagy ugyan azt érem el, mintha teleobjektívvel fotóznék vezetve egy objektumot?
Ha Önök a helyemben lennének, hogyan indulnának el, mit vennének legelőször kiegészítésnek, mit érdemes első körben beszerezni?
Milyen iso értékekkel érdemes fotózni?

A távcsöved fókusza és átmérője nagyobb mint a kamera hasonló adatai: emiatt több fényt gyűjt össze, halványabb objektumokat megörökíthetsz, továbbá a jobb felbontása miatt pl. egy gömbhalmazban, galaxisban több részletet fotózhatsz le.

Nem tudom közép- és hosszú távon milyen összeget tudsz rászánni az asztrofotózásra. Ha a 200/1000-essel szeretnél fotózni és nincs kb 200-250e Ft-od a vezetés megoldására ill. kómakorrektorra akkor elég gyorsan beleütközöl a technika korlátaiba (gyorsan bemozdulnak a felvételek). Ez esetben se keresedj el, alapobjektivvel és a távcsövel vezetve azért látványos felvételeket tudsz készíteni.

ISO 800 javasolt általában.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.05.02. 09:58

Sziasztok,

DeepSkyStacker-ben jártas asztrofotósok segítségét szeretném kérni.
Az alábbi 50 percnyi expót sikeresen feldolgoztam az M51-ről, de az a problémám, hogy az elkészült kép egyszerűen színtelen. A DSS szerint ő lementi az RGB-csatornákat, a Photoshop viszont nem képes különválasztani azokat. A lenti kép kizárólag azért kék, mert kékre színeztem :S mi lehet a gond?
Teljesen frissen feltelepített DSS, a beállításokon nem módosítottam. Használtam Flat, Dark, és Bias képeket is természetesen.
Értem én, hogy a Newton nem színez...de ennyire? :D :?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.05.02. 10:32

Arpstronomer írta:Sziasztok,

DeepSkyStacker-ben jártas asztrofotósok segítségét szeretném kérni.
Az alábbi 50 percnyi expót sikeresen feldolgoztam az M51-ről, de az a problémám, hogy az elkészült kép egyszerűen színtelen. A DSS szerint ő lementi az RGB-csatornákat, a Photoshop viszont nem képes különválasztani azokat. A lenti kép kizárólag azért kék, mert kékre színeztem :S mi lehet a gond?
Teljesen frissen feltelepített DSS, a beállításokon nem módosítottam. Használtam Flat, Dark, és Bias képeket is természetesen.
Értem én, hogy a Newton nem színez...de ennyire? :D :?

Bevallom, nekem is sokszor fakó volt a végeredmény, emiatt nem szivesen használom a DSS-t. Próbáld meg az Irist. Elsőre macerás (másodikra is), de bele lehet jönni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.05.02. 10:33

No, akkor...DSS-esek? Valaki? :)
Köszi előre is...
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.05.02. 20:24

Ha már Levente felvetette az ISO-t, lenne egy kérdésem: milyen körülmények között és felszereléssel lehet indokolt ISO1600-zal mélyeget fotózni?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.05.02. 23:13

Arpstronomer írta:Ha már Levente felvetette az ISO-t, lenne egy kérdésem: milyen körülmények között és felszereléssel lehet indokolt ISO1600-zal mélyeget fotózni?

ISO érték növelésével nő a zaj valamint a szinek is fakulnak. A zajosodást a chip hűtésével tudod kompenzálni. Szintén segit ha az ember valami "egyszámjegyű" Canon-t használ.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: KVI » 2012.05.03. 00:10

Még annyit fűznék hozzá, hogy a legjobb jel/zaj viszony, ahol a leginkább érdemes fotózni, folyamatosan emelkedik az újabb modelleknél, a régebbieknél, pl. a 350D-nél még olyan 650 ISO körül volt, a legújabbaknál már majdnem 800 ISO-ig sikerült feltornászni. Nagyon küzdenek a Canon-os srácok hogy jó legyen a mélyegeseknek :-)

Kvi
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”