Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: András » 2012.01.12. 10:47

csoknyai attila írta:POZOR!
Nagyon amatőr kérdés lesz:
Az már láttam, hogy van eszköz amivel gyakorlatilag az okulár képét lehet megfotózni. De ez csak kompakt gépekhez.
- Ha egy EOS 550D-m van azt nem tudom valahogy direkt fókuszon kívül erre is használni, hogy az okulár nagyítását is kihasználjam?
- Vagy ez teljesen értelmetlen dolog valami miatt?


MIlyen érdekes... én meg pont egy EOS 550D-ről álmodom, többek között pont azért, hogy ne okuláron keresztül kelljen fotózni... Gyarló az ember, mindig arra vágyik, amije másnak van!

Nem tudom, mekkora eredő fókuszt akarsz nagyítani, de inkább barlow/powermate-ben gondolkodnék, ott a nyújtó tagot az eredeti fókuszsík elé kell tenni, az okuláros nyújtásnál meg attól kifelé. Amúgy van ilyen digiscoping adapter nevű vackom, Hold, Nap fotózására jó, talán videórögzítésre is jó lenne, másra meg egy kompaktgép eleve nem jó.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2012.01.12. 11:42

Szia.

Valahogy biztos megoldható, de hogy ekkora fókusznál megtartsd a pontos vezetést, mondjuk mélyégre, az kemény feladat lesz :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.01.12. 20:27

Nem akarnék semmit követni, hold és bolygó fotó lenne a cél.
(tudod én is keresem a kanálban a mélyedést)
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.01.12. 23:43

csoknyai attila írta:POZOR!

Nagyon amatőr kérdés lesz:

Az már láttam, hogy van eszköz amivel gyakorlatilag az okulár képét lehet megfotózni. De ez csak kompakt gépekhez.
- Ha egy EOS 550D-m van azt nem tudom valahogy direkt fókuszon kívül erre is használni, hogy az okulár nagyítását is kihasználjam?
- Vagy ez teljesen értelmetlen dolog valami miatt?

1) fotózhatsz projekcióval, ekkor a gépvázat (obj. nélkül) teszed az okulár mögé. Elméletileg működhet.
2) fotózhatsz afokálisan, ekkor az objektiv fennmarad a gépvázon. Nem igazán járható út, a kamera súlya miatt a rögzítés nehézkes, továbbá csúnya vignettáció lesz, arról nem is beszélve az objektiv jelentős torzítást vihet a képbe.

A legnagyobb gond azonban a következő: a hosszú eredő fókusz miatt a seeing igencsak sok problémát fog okozni, ennek hatását képfeldolgozással minimalizálhatod. Ehhez legalább 1-2 ezer képkocka kell nagyon rövid idő alatt. (Jupiter esetében kb 2-3 perc) Ezt video rögzítéssel tudod elérni. Nem tudom a géped tud-e és ha igen milyen minőségben mozgóképet rögzíteni.

Másik probléma, hogy szűk lesz a látómeződ, akár 5-10 másodperc alatt kimozdulnak az égitestek a látómezőből követés nélkül.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.01.13. 09:07

550D ami ugye képes 1920*1080-ra vagy 640*480 croppolva.
Innen az ötlet, hogy ha már csak ekkora felbontásban tudok videót rögzíteni akkor legalább "menjek közelebb".
Azt néztem, hogy egyébként gyönyörű képek vannak pl a Jupiterről amit sokkal gyakorlottabb emberek készítettek de mind 100-200 pixel (a bolygóátmérő) és kész .
Ha csak azt megörökítem amit az okulárban látok már ennek a méretnek a tízszeresét kapom és még bőven élesen.
Kis kompakt géppel (7.2 mp) csak kézből lőttem egyet az okulár felé és olyan részleteket kaptam a Holdról amit direktfókuszban még barlow-se tudok megközelíteni.

A vignettáció talán visszahúzható vagy ha cropp módban (640) készül a videó akkor gondolom se torzulás se vignett mert hogy a kép közepe a hasznos csak.
Bolygók esetében még a vezetés sem gond azt ki tudom trackelni utólag bármivel.
(ha jól láttam a csillagászati progikban is van ilyesmi)
Utóbbiakat csak gondolom, nem kijelentő mód inkább kérdés :-)
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.01.13. 10:03

csoknyai attila írta:550D ami ugye képes 1920*1080-ra vagy 640*480 croppolva.
Innen az ötlet, hogy ha már csak ekkora felbontásban tudok videót rögzíteni akkor legalább "menjek közelebb".
Azt néztem, hogy egyébként gyönyörű képek vannak pl a Jupiterről amit sokkal gyakorlottabb emberek készítettek de mind 100-200 pixel (a bolygóátmérő) és kész .
Ha csak azt megörökítem amit az okulárban látok már ennek a méretnek a tízszeresét kapom és még bőven élesen.


Én maximálisan támogatom, hogy elkezdj bolygózni a kamerával. Rögvest meg fog változni a véleményed. :)
A nagyítás velejárója a nagyobb méretű, de kisebb felületi fényességű kép. A kisebb fényesség miatt nagy átmérő kell, vagy az erősítés növelése. Az erősítés növelésével gyönyörűen nő a zaj, ami igencsak rontja a végső kép minőségét.

Amitől én még tartanék, az a CMOS szenzor rolling shutter effektusa.
De ki kell próbálni. Sőt, hogy klasszikust idézzek, csinálni kell! :)
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.01.15. 00:01

A rolling shutter az swenkelés közben jelentkezik igazán ami ha egy állót készítek nincs.
De ma játszottam kicsit és minden igaz amit írsz, csak elsőre nem is gondolná az ember.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.01.15. 13:49

csoknyai attila írta:A rolling shutter az swenkelés közben jelentkezik igazán ami ha egy állót készítek nincs.
De ma játszottam kicsit és minden igaz amit írsz, csak elsőre nem is gondolná az ember.


Mozgó tárgy esetén jelentkezik. A mozgásnál mindegy, hogy te mozgatod a kamerát, vagy az objektum mozog, esetleg a képe ugrabugrál a seeing miatt.

Holdat próbáltam már videózni CMOS kamerával és távcsővel, annál piszokul látszott. Egy bolygó nyilván sokkal kisebb, az effektus is gyengébb lehet, de talán ezen is múlhat, hogy meg tudsz-e örökíteni igazán finom részleteket. Persze ha olyan rossz a seeing, hogy jelentős legyen a rolling shutter, akkor talán mindegy is, hogy mi tesz keresztbe a jó képnek.
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.01.16. 19:55

Úúúútálom, hogy nem tudok okosabb lenni azoknál akik évek óta csinálnak valamit :-)

Még egyszer: sajna mindenben igazad van.
Borzasztó, hogy ott van a csőben gyönyörű és nem tudom megfogni, persze elég nagy gondban lennék, ha f4-es 17megapixeles lenne csak a szemem.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.01.16. 20:16

csoknyai attila írta:Borzasztó, hogy ott van a csőben gyönyörű és nem tudom megfogni, persze elég nagy gondban lennék, ha f4-es 17megapixeles lenne csak a szemem.


Félre ne értsd, nem akartalak elkeseríteni. Mindenképp próbálkozz a képrögzítéssel!

Sok derültet!
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”