Autoguider

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Simons
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.10.11. 23:25

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Simons » 2009.11.15. 20:11

Amcsüdv !

Megkérem az adminisztrátort, hogy irányitsa át a hozzászóllásokat /lásd cbo,Éder Iván barátainktól/ a szerintem DSLR vs.CCD asztrofotózás rovatba, amelyet engedelmetekkel megindítottam.
Azt hiszem, nagyon sok DSLR-fotós kapcsolódhatna be a vitába.
Én módosítatalan /Unmodified/ EOS 350D-vel fotózom, mivel valahogyan be akarom bizonyítani a létjogosultságát az olyan felvételekre, amelyek nem annyira kivánják hangsúlyozni a koloritást /lásd a Ha-régiók az emissziós és refleksziós ködökben/.
Köszönöm
Simons
balatonl
Hozzászólások: 197
Csatlakozott: 2009.09.06. 19:43

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: balatonl » 2009.11.15. 20:45

Simons írta:Megkérem az adminisztrátort, hogy irányitsa át a hozzászóllásokat /lásd cbo,Éder Iván barátainktól/ a szerintem DSLR vs.CCD asztrofotózás rovatba, amelyet engedelmetekkel megindítottam.

Mivel meglévő hozzászólást nem lehet átmásolni az új topikba, áthelyezni pedig nem akarom (hiszen akkor a beszélgetés fonala megszakad, és utólag nem lesz érthető), ezért István javaslatával összhangban azt javaslom, hogy a továbbiakban minden DSLR vs. CCD témával kapcsolatos hozzászólást az alábbi topikba küldjetek be.


Ez a topik pedig megmaradhat az autoguiderekkel kapcsolatos kérdéseknek.
Kérlek, a honlap használatával kapcsolatos új kérdés beküldése előtt először olvasd el az alábbiakat:
Éder Iván
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2009.09.25. 23:22

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Éder Iván » 2009.11.16. 02:24

Rendben, az elkanyarodó témát a DSLR vs.CCD asztrofotózás rovatban folytattam.

üdv,
Iván
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: meunier » 2009.12.12. 15:21

Sziasztok!

Tudna valaki segíteni abban, hogy az st4 autoguider használatát elküldené/megosztaná velem?
Az angol megvan, de abban nem vagyok valami erős (és még finoman fogalmaztam) :) . Szóval, a fő lépések kellenének magyarul. :)
Előre is köszönöm.

Üdv.:mönye
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.10.03. 20:13

Megvettem másodkézből Mőnich Laci SBIG ST-4-esét.
Tud valaki segíteni, hogy konkrétan milyen kábellel tudom én ezt összekötni a HEQ-5 Pro állvány autoguider portjával?

Mert kb. kezdek hülyét kapni. Egyszerűen sehol nem találok infót. Makszutovon párhuzamos portról való levezetés, teleszkop.com-on Ursa Minor, de én nem szeretnék ilyesmit.

Sima ST-4 Relays portjáról, ami RS-232 szeretnék bemenni a mechanika autoguider (ST-4 portjába).
Elvileg találtam leírást a kötésre, ami 6 pólusú RJ-11-et használ, a másik végén meg DSUB 9-et, de arra ST-7 ST-8 van írva. Használható az? Vagy lehet kapni vhol olcsón ilyen kábelt készen? Esetleg vkinek van elfekvőben? Megvenném. 1-2 ezer forinttal nincs bajom. :) Köszi a helpet előre is!
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.10.07. 23:00

Megcsináltam magamnak... nem volt egyszerű, de megvan...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.08. 09:44

Mit csináltál, egy kábelt kétféle csatlakozóval?
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.10.08. 18:38

Igen. az egyik vége DB15 soros, a másik vége RJ-12.
De az irányok kitalálása nem volt egyszerű, és még most sem vagyok biztos benne, hogy korrektül kötöttem be.
Az ST-4 manualja úgy hivatkozik az irányokra, hogy +Y, +X, -Y, -X.
A neten az RJ-12 bekötések úgy hivatkoznak, hogy RA+, RA-, Dec+, Dec-, N, E, W, S.
Még véletlenül sem tudtam, h melyik melyik. Aztán találtam olyat, hogy a Celestronokon lévő autoguider csati másképpen van bekötve, mint pl. a Meade állványokon lévő csatik. Úgy látszik, ebből a tekintetből nincs szabvány.

Majd próbálnom kéne, de annyi szúnyog van ma este is, hogy le vagyok döbbenve...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.01.17. 17:06

Üdv Mindenkinek!

Fontos dologban szeretnék segítséget kérni, mert nem sikerült eddig megoldanom a problémát.

Sajnos nem sikerült a követési funkciót beállítani Sw-típusú félkarú multifunkciós autotrack mechanikámon.
Mindent a használati útmutató szerint csináltam: pólusra állás észak felé (lehető legpontosabban) 0 szélességi fokra vezérlés. Majd a megadott 47,5 északi szélességre való beállás, információ tárolása. Ezután a követési funkció bekapcsolása után elvileg az adott objektumot követnie kellene a mechanikának. Olvastam, hogy nem mindig pontos a követés, lehet, hogy csak annyit érhetünk el, hogy az objektum a látómezőben marad. Sajnos nekem nem sikerült, mindig kimászik belőle, akármelyik követési sebességet is próbáltam.

Mit tudnátok tanácsolni, tud valaki segíteni? Nagyon megköszönném!
üdv: A
Inkább segíts minthogy kötözködj.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2011.03.16. 22:18

Sziasztok!

14-én szép derült éjszaka volt, nem fagytam hozzá a távcsőhöz, másnap mindegy volt mikor kelek és a cipelő fogantyú kipróbálásának ürügyén kipakoltam az udvarra. Sajnos az éjszaka teljes kudarcba fulladt, hajnali háromig nem tudtam értékelhető vezetést összehozni.
Ebben szeretném a segítségeteket kérni, szerintetek mi lehet a probléma oka?

A hibajelenség: MaxDSLR-ben a vezetés egy ideig szépen működik, majd a ciklus az "acquire image" pontnál leakad. Várakozik néhány másodpercet, újra lefut gond nélkül néhány korrekció, majd ismét akad 5-10 másodpercig. Néha amikor magához tér, a megengedett maximális mértékű korrekciót küld ki (0,5s), túllendül, ellenkorrigál, lengésbe jön és kilöki a vezetőcsillagot a figyelődobozból. Próbálkoztam az aggresszivitás visszavételével, mert előző szeánsz alkalmával 8-on volt és most folyton lengésbe került. Egészen 1-ig le kellett mennem hogy ne táncoljon. Évek óta használom ezt a programot, de ilyet nem láttam még tőle. Most valahogy sokkal érzékenyebben reagált a vezetés, minimális lett a szabályzási szisztematikus eltérés is.
A fő probléma a mintavételezési ciklusok megakadása. Mellette az élő webkamerakép folyamatos, feladatkezelő szerint a program kb. 5-8% processzoridőt használ, memóriában is max 30 mega körüli igénye van, a gép összességében sincs leterhelve, vinyóra se írogat...
MaxDSLR vagy MaxIM DL használóktól kérdezném, hogy tapasztaltatok-e már ilyet? Illetve hogy a grafikus kártya kapacitására telepedhetett-e rá valami?
MaxDSLR_hiba.jpg

Az elkeserítő eredmények miatt átnyergeltem a guidemasterre, ez nem produkálta a tüneteket, állandó volt a korrekció, de rettentő nagy hibával ment, rektában oda-vissza sétált. Mint ha gumin lenne a csillag, először az első korrekciók után eltávolodik a kereszttől Ra- irányban 5-8"-et, ez az alap szabályzási eltérés, szisztematikusan ezen pont körül szór a vezetés mindkét programmal. Az aggresszivitástól függően ez jellemzően kisebb-nagyobb. 10-en 5 és 10" között támolygott rektában, kisebb aggresszivitásnál a távolság nőtt, a szórása nem lett jobb.
Ez a "távolságtartó magatartás" a MaxDSLR-t is jellemzi, de ezen az éjjelen minimális volt...
Guidemaster_hiba.jpg

Előző alkalommal a Guidemaster nem csinált ekkora hibát rektában. Tűrhető volt a vezetés 60%-a, a többi képen volt hogy elment kirándulni erre-arra. Akkor a program sorozatos fagyása borított ki, a távcsőidő több mint fele kukába ment a szabálytalan hosszúságú és a végén csíkot húzó expók miatt. Nem mellékesen a programot akkor átlag 15 percenként kellett újraindítanom, és egy-egy fagyás után a korrekciós parancs kint maradt a sorosporton -> ha nem voltam elég gyors, a kereső alapján kellett visszahoznom a vezetőcsillagot a látómezőbe.

Végső elkeseredésként valami megbízható autoguider programot tudnátok ajánlani?
Meade LXD55 mechanikát használok (LX200 protokoll), ToUCam ProII webcammal vezetek és 400D-vel fényképezek. Ezeket az eszközöket kell ismernie, plusz nagyon jó lenne ha tudná a bolygatást.

3 hét múlva Messierezés ürügyén kitelepülünk jó ég alá, szeretném ha a fotózás megállna a saját lábán és élvezhetném a vizualizálást is...
A segítséget előre is köszönöm: Tibi
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”