Autoguider

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2014.05.14. 21:44

Üdv Mindenkinek!
Olyan kérdésem volna hogy a gyári HEQ5-ös mechanikához csatlakoztatható-e autoguider?
Konkrétan itt a Lacerta EQHC + UrsaMinor AutoGuider párosra gondolok. A HEQ5 gyári 2tengelyes motoros vezérlésén ugyebár nincs autoguider port. Viszont Lacerta EQHC-t csak EQ3-hoz és EQ5-höz találok. Vagy esetleg az EQ5-höz való kompatibilis a HEQ5-tel? :roll:

Köszi a válaszokat előre is!
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2014.05.15. 10:33

Szia Viktor!

Ezen a linken
http://stargazerslounge.com/topic/13318 ... p-and-eq5/
található módosítás elvégezhető a HEQ5 kézivezérlőjén is.
Utána az újonan kiépített ST4-es portba mehet bele az UrsaMinor.

Üdv:

Gábor
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2014.05.21. 16:40

Sziasztok!

abszolút kezdőként vezetéshez vásárolnék kamerát, vezetőtávcsövet.
a rendszer, amibe illeszteném: SkyWatcher 150/750, HEQ5 Pro SynScan, Canon EOS 1100D, laptop.
a felszerelés állandó helyen van, laptop rendelkezésemre áll, pénz viszont annál kevésbé, így az MGent elvetném.

amit elképzeltem első utánaolvasásra: QHY5-II kamera, adapter, 9X50-es keresőtávcső.
aztán jobban belemélyedtem a témába, és egyre inkább olyan véleményeket találtam a neten, hogy használják ugyan a QHY5L-IIC színes kamerát vezetésre, de a mono kamerák érzékenyebbek, így alkalmasabbak vezetésre. mivel szívem szerint többet nem nagyon költenék kamerára, mint a színes, 60.000 Ft körüli ára, érdekelne a véleményetek:
- alkalmas lehet a színes QHY5L-IIC kamera vezetésre az én kezdő szintemen? milyen körülmények között, milyen gyakran érezném hátrányát a mono kamerákkal szemben?
- vagy tényleg jobb lenne egy mono kamerát keresnem? ebben az esetben megpróbálnék egy, a színesnél nem drágább, de vezetésre alkalmasabb kamerát keresni. ennek a feltételnek megfelelnek a régebbi QHY5, Orion Starshooter, stb. kamerák?

köszi!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.05.22. 00:01

sunnysys írta:aztán jobban belemélyedtem a témába, és egyre inkább olyan véleményeket találtam a neten, hogy használják ugyan a QHY5L-IIC színes kamerát vezetésre, de a mono kamerák érzékenyebbek, így alkalmasabbak vezetésre. mivel szívem szerint többet nem nagyon költenék kamerára, mint a színes, 60.000 Ft körüli ára, érdekelne a véleményetek:
- alkalmas lehet a színes QHY5L-IIC kamera vezetésre az én kezdő szintemen? milyen körülmények között, milyen gyakran érezném hátrányát a mono kamerákkal szemben?
- vagy tényleg jobb lenne egy mono kamerát keresnem? ebben az esetben megpróbálnék egy, a színesnél nem drágább, de vezetésre alkalmasabb kamerát keresni. ennek a feltételnek megfelelnek a régebbi QHY5, Orion Starshooter, stb. kamerák?

A QHY5L-II színes kamerák olyan érzékenyek, mint a korábbi generációs QHY-5 mono kamerák, bátran ajánlom vezetésre. (Természetesen a QHY5L-II mono érzékenyebb, de legtöbb esetben elég a színes kamera érzékenysége is.)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2014.05.22. 11:53

SzarkaLevente írta:A QHY5L-II színes kamerák olyan érzékenyek, mint a korábbi generációs QHY-5 mono kamerák, bátran ajánlom vezetésre. (Természetesen a QHY5L-II mono érzékenyebb, de legtöbb esetben elég a színes kamera érzékenysége is.)


köszi, a megnyugtató választ, akkor azt hiszem, ebbe az irányba indulok el! :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.05.23. 00:41

Igaz, hogy ritkán használom (a TDM-hez csak néha kell), de a PHD-ról (Push Here Dummy) és is csak jókat tudok mondani.
Eleinte a betanítás kissé hosszú volt, de állítottam a vezérlő paramétereken, és most már 2-3 perc alatt betanul, és egész este teszi a dolgát, hibátlanul. Ráadásul tök ingyenes...

Arra vigyázni kell, hogy ne legyen túl fényes a vezetőcsillag, mert a szaturált csillagnyomra nem tud pontos centroidot kalkulálni, ami persze természetes (ezt egy kis dudaszóval jelzi is). Ettől még nem áll le, és nem is veszti el a csillagot, de a vezetés pontosságát hátrányosan érintheti (bár én még ezt sem tapasztaltam).

Nekem bőven elég a maximális, 10 másodpercenkénti beavatkozás, ezért nagyon halvány csillagra is működik (feltéve, hogy a vezetőkamera is elég érzékeny). Én Orion StarShoot AutoGuider (SSAG) kamerával használom:
http://www.telescope.com/Orion-StarShoot-AutoGuider/p/52064.uts

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2015.01.05. 19:03

Üdv Mindenkinek!

ALCCD5 mono kamera (használtan) 9x50-es keresővel történő vezetésre 45.000 HUF-ért korrekt választás? :roll:
pergerg
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.25. 14:22

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: pergerg » 2015.01.05. 21:57

PolluxHUN írta:Üdv Mindenkinek!

ALCCD5 mono kamera (használtan) 9x50-es keresővel történő vezetésre 45.000 HUF-ért korrekt választás? :roll:

korrekt választás az, ha (vezetőtávcső fókusztáv/vezetőkamera pixelméret)>(főcső fókusztáv/DSLR pixelméret)
Jó, ha 2-szer, de jobb, ha 4-szer.
Ez alól csak az olyan rendszerek képeznek kivételt, amelyek tizedpixelre is tudnak vezetni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.05. 22:01

pergerg írta:... Ez alól csak az olyan rendszerek képeznek kivételt, amelyek tizedpixelre is tudnak vezetni.


Ha jól tudom, ma már (ill. az utóbbi néhány évben fejlesztett) minden auto-guider szoftver ilyen.
Pl. PHD vagy PHD2.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2015.01.05. 23:11

korrekt választás az, ha (vezetőtávcső fókusztáv/vezetőkamera pixelméret)>(főcső fókusztáv/DSLR pixelméret)


Köszönöm a gyors válaszokat! Az egyenletből csak a 9x50 springload (amicis) kereső fókusztávját nem tudom! :oops:
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”