3D csillagászati felvételek készítése

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: 3D csillagászati felvételek készítése

Hozzászólás Szerző: mephi » 2010.01.18. 10:29

Sziasztok!

Nem pontosan ide vág a kérdés, de hátha nagyobb tapasztalatotok van, mint nekem.
A YouTube-ra raktam fel néhány 3D-s avi-t ami a gépemen teljesen korrektül megy, de a YouTube-on megváltoznak a színek. Így természetesen az ide belinkelt filmek sem térhatásúak (3D Orion, 3D Föld, stb.).
Van valami ötlet beállításra, vagy más videómegosztóra, ami esetleg segít a problémán?

Üdv:

Kása János
http://www.mephi.hu
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
MSándor
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.01.18. 18:54

Re: 3D csillagászati felvételek készítése

Hozzászólás Szerző: MSándor » 2010.01.18. 19:38

Üdvözlök mindenkit!

Ez a téma sem ide tartozik, de úgy látom itt vannak a 3D csillagképek bemutató képei, ezért elnézést ha én is ide csatolom a 3D Dynamic Constellarium programomat:

http://www.gymnz.sk/~ameleg/stereo/3ddconst/3DDConst.zip

Rövid leírás:
A program a kiválasztott csillagkép csillagait rajzolja ki. A térhatás fokozása érdekében a csillagok mozgatásán kívűl bevethetők a köv. eszközök (a bal menüben, a beállításokban lehet váltani):
- piros-kék szemüveg
- piros-zöld szemüveg
- "kancsal-szemű" megfigyelés

További segítségek:
- az egér bal gombját tartva elcsúsztatható a kép, merthogy utána
- az egér jobb gombját tartva zoomolhatunk előre-hátra tolva az egeret, ami kb. 7 magnitúdós csillagokig nyújtható
- a csillagképek egérgördítővel (roll) válthatók, bármilyen elem használata után azonnal
- a programbeállításokban állítható a csillagok nagysága, valamint nyújtható a térhatás, ami azonban a kép széteséséhez is vezethet, ezért óvatosan.

Példák a kancsal és a szemüveges betekintésre:
Kép

és a piros-kék szemüveg használatára:
Kép

Még azt szeretném hozzátenni, hogy a képek a dinamikát nem tudják visszaadni, tehát ajánlom a program által kirajzolt képek megtekintését!

Üdvözlettel, Sándor
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: 3D csillagászati felvételek készítése

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.01.18. 22:32

Szia!

valszeg a szemüvegem nem paszol a képhez.
Az idei tarjáni összejövetelen szerzett szemüveget használtam. Ott úgy nézett ki a hátsó sorból, hogy a közeli csillagok az előttem üők feje felett vannak :shock: Nem tudjátok, az milyen programmal készült?
MSándor
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.01.18. 18:54

Re: 3D csillagászati felvételek készítése

Hozzászólás Szerző: MSándor » 2010.01.19. 06:48

SzZoli írta:Szia!

valszeg a szemüvegem nem paszol a képhez.
Az idei tarjáni összejövetelen szerzett szemüveget használtam. Ott úgy nézett ki a hátsó sorból, hogy a közeli csillagok az előttem üők feje felett vannak :shock: Nem tudjátok, az milyen programmal készült?


Szia!

Természetesen a "mélység" a programban állítható: Beállítások - 3D kontraszt. A fórumban közölt képeken a csillagok azért "lógnak" ki messze a monitor elé, mert nagy göbmök, amiket a szem könnyebben rak össze ilyen távolságban is. Ha "csillagélményt" akarok kihozni - pontrajzolással, akkor sajnos a sok apró ponttot nehezebben kezeli a szem, főleg ha "szanaszét" szóródnak a térben.

Érdekességképp megjegyzem, hogy miután beépítettem a 7,3 magnitúdós határt (a halvány csillagokat zoomal lehet behozni), azt vártam, hogy csak a háttérben fognak megjelenni mit valami függöny, de az történt, hogy a térben szinte egyenletesen szóródnak, így érdekes megfigyelni a közeli halvány csillagokat, ahogy "elhúznak" a monitor előtt.

A program színeit a köv. képpen kalibráltam:

- a piros-kék szemüveghez a Cseh és Szlovák együttműködésben készült 3D könyvsorozat alapján (Bolygók, Katasztrófák, Tűzhányók - CP Books kiadó), valamint az Anamaker free-sw eredményei alapján: http://www.animateclay.com/index.php?module=News&func=display&sid=854
Ebből következett a lila háttér, ugyanis piros filterrel a piros csillagok olvadnak bele a pirosra szűrt háttérbe, míg a kék filterrel a kék csillagok tűnnek el a kékre szűrt háttérben, miközben az ellentétes színű csillagok majdnem feketék - ezek hozzák létre a csillagokat és ezért is nem lehet sötét égboltot használni világító csillagokkal.

- a piros-zöld képeket saját fotografikus piros és zöld filterből készült szemüveg, majd a Pál Imre Térhatású ábrák könyvmelléklet szemüvegével (ami kicsit áttetszőbb), valamint szintén az Anamaker eredményei alapján. Itt az az ábra, hogy a zöld filter a zöld csillagokat teszi áttetszővé, amitől azok eltűnnek a világos háttérben, a piros csillagokkal ugyanaz történik a piros filteren át nézve, az ellentétes színeket nézve pedig megjelennek a majdnem fekete csillagok.

- a kancsal képek az LCD monitorokhoz voltak kalibrálva, ahol igyekeztem betartani a max. 6 cm-es távolságot. Ettől nagyobb távolság már szinte fáj. Ha a képernyő mégis nagyobb távolságot mutat, az attól van, hogy nincs kihasználva a monitor által adott optimális felbontás, pl. egy 21"-esen kisebb a felbontás mint 1200 pont, attól nagyobb a kép, így a távolság is.

Nem lehet, hogy ti pl polarizált filtert használtatok? (3D mozi, mint pl. az IMAX?) Azon át tökéletes a térhatás.

Üdv, Sándor
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: 3D csillagászati felvételek készítése

Hozzászólás Szerző: mephi » 2010.01.19. 09:55

SzZoli írta:Szia!

valszeg a szemüvegem nem paszol a képhez.
Az idei tarjáni összejövetelen szerzett szemüveget használtam. Ott úgy nézett ki a hátsó sorból, hogy a közeli csillagok az előttem üők feje felett vannak :shock: Nem tudjátok, az milyen programmal készült?


Amit Tarjánban láttál, az VRML-ben (Virtual Reality Modeling Language) készült. A nyelv adottságai miatt (ugye itt virtuális valóságról van szó) lehetett teljesen szabadon utazgatni a csillagok között.

A csillagok méretét azért voltam kénytelen ilyen nagyra - 0.75 ly átmérőjűre - választani, mert fehér alapon a csillagok fényességével nem lehetett játszani, így a láthatóság megkövetelte a nagy méretet. Ez persze csak egy paraméter, ami szabadon állítható, és teljesen önkényesen, pontosabban tapasztalati úton jutottam el ehhez az értékhez, hogy a csillagok ne csak projektoron, hanem monitoron is láthatóak legyenek.

Üdv:

Kása János
http://www.mephi.hu
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: 3D csillagászati felvételek készítése

Hozzászólás Szerző: mephi » 2010.01.19. 10:00

MSándor írta:
SzZoli írta:Szia!

valszeg a szemüvegem nem paszol a képhez.
Az idei tarjáni összejövetelen szerzett szemüveget használtam. Ott úgy nézett ki a hátsó sorból, hogy a közeli csillagok az előttem üők feje felett vannak :shock: Nem tudjátok, az milyen programmal készült?


Szia!

Természetesen a "mélység" a programban állítható: Beállítások - 3D kontraszt. A fórumban közölt képeken a csillagok azért "lógnak" ki messze a monitor elé, mert nagy göbmök, amiket a szem könnyebben rak össze ilyen távolságban is. Ha "csillagélményt" akarok kihozni - pontrajzolással, akkor sajnos a sok apró ponttot nehezebben kezeli a szem, főleg ha "szanaszét" szóródnak a térben.

Érdekességképp megjegyzem, hogy miután beépítettem a 7,3 magnitúdós határt (a halvány csillagokat zoomal lehet behozni), azt vártam, hogy csak a háttérben fognak megjelenni mit valami függöny, de az történt, hogy a térben szinte egyenletesen szóródnak, így érdekes megfigyelni a közeli halvány csillagokat, ahogy "elhúznak" a monitor előtt.

A program színeit a köv. képpen kalibráltam:

- a piros-kék szemüveghez a Cseh és Szlovák együttműködésben készült 3D könyvsorozat alapján (Bolygók, Katasztrófák, Tűzhányók - CP Books kiadó), valamint az Anamaker free-sw eredményei alapján: http://www.animateclay.com/index.php?module=News&func=display&sid=854
Ebből következett a lila háttér, ugyanis piros filterrel a piros csillagok olvadnak bele a pirosra szűrt háttérbe, míg a kék filterrel a kék csillagok tűnnek el a kékre szűrt háttérben, miközben az ellentétes színű csillagok majdnem feketék - ezek hozzák létre a csillagokat és ezért is nem lehet sötét égboltot használni világító csillagokkal.

- a piros-zöld képeket saját fotografikus piros és zöld filterből készült szemüveg, majd a Pál Imre Térhatású ábrák könyvmelléklet szemüvegével (ami kicsit áttetszőbb), valamint szintén az Anamaker eredményei alapján. Itt az az ábra, hogy a zöld filter a zöld csillagokat teszi áttetszővé, amitől azok eltűnnek a világos háttérben, a piros csillagokkal ugyanaz történik a piros filteren át nézve, az ellentétes színeket nézve pedig megjelennek a majdnem fekete csillagok.

- a kancsal képek az LCD monitorokhoz voltak kalibrálva, ahol igyekeztem betartani a max. 6 cm-es távolságot. Ettől nagyobb távolság már szinte fáj. Ha a képernyő mégis nagyobb távolságot mutat, az attól van, hogy nincs kihasználva a monitor által adott optimális felbontás, pl. egy 21"-esen kisebb a felbontás mint 1200 pont, attól nagyobb a kép, így a távolság is.

Nem lehet, hogy ti pl polarizált filtert használtatok? (3D mozi, mint pl. az IMAX?) Azon át tökéletes a térhatás.

Üdv, Sándor


Szia Sándor!

Letöltöttem és ki is próbáltam a programodat.
Csak GRATULÁLNI tudok.
Szép is jó is.
Nekem a zoom-ot nem sikerült megtalálni, ebben segíthetnél.

Elismerésem:

Kása János
http://www.mephi.hu
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
MSándor
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.01.18. 18:54

Re: 3D csillagászati felvételek készítése

Hozzászólás Szerző: MSándor » 2010.01.19. 11:19

mephi írta:
Szia Sándor!

Letöltöttem és ki is próbáltam a programodat.
Csak GRATULÁLNI tudok.
Szép is jó is.
Nekem a zoom-ot nem sikerült megtalálni, ebben segíthetnél.

Elismerésem:

Kása János
http://www.mephi.hu


Köszönöm :D

Zoomolni az egér jobb gombját tartva, közben az egeret előre-hátra tolva lehet. Hasonlóan működik a kép áthelyezése is ami a bal gombbal történik és ami azért szükséges, hogy a zoomolt területet középre lehessen helyezni.

Ha a kép közben nagyon elugrik az azért van, mert a program 3D-ből síkba vált. Ha a kattintásokat a kép közepe körül végezzük akkor ez kevésbé zavaró.

Üdvozlettel, Sándor
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: 3D csillagászati felvételek készítése

Hozzászólás Szerző: mephi » 2010.05.20. 07:48

Sziasztok!

Ajánlom figyelmetekbe a 2010. 5. havi IPM-et.
Vannak benne 3D cikkek, és sok anaglif - többek között csillagászati témájú - kép.

Üdv:

Kása János
www.mephi.hu
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: 3D csillagászati felvételek készítése

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2010.12.02. 18:09

SZiasztok!
Az Interpress magazin decemberi számában a 3d képkészítésével foglalkozó cikk található. Rengeteg fotóval szinesítve, szemüveget is mellékelnek.

Üdv. Nagy Róbert
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: 3D csillagászati felvételek készítése

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.12.03. 09:40

No, akkor csak hogy teljes legyen a kép, az Astronomy Now-nak van most egy 3D-s képkiadványa 6 pénzért, szemüveggel együtt:
http://www.astronomynowstore.com/eu/cat ... cts_id=335
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”