Kamerák

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.06.18. 19:35

Sziasztok!

Van egy noname webkamerám amit szeretnék a távcsövemhez erősíteni. Van rajta egy lencse rész amivel az élességet tudom állítani...szerintetek az kell majd ha távcsőre erősítem? (gondolom ha okuláron keresztül csinálom akkor igen) vagy ha direkt fókuszba rakom akkor nem kell? ha csak oda rakom simán az érzékelőt szabadon és fókuszálok rajta akkor éles lesz a kép? van valami tanácsotok, hogy hogyan csináljam meg?:)

üdv.:Csaba
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.18. 19:55

Szia,

ha okularon keresztul (afokalis modszerrel) szeretned hasznalni, akkor kene a sajat objektivje. De ennel valoszinuleg sokkal jobb megoldas a primer fokusz (azaz ahogy irod, objektiv nelkul). Ha megfelelo menet van a kameran, csak egy ilyenre van szukseged: http://www.teleskop-austria.at/prod.php ... -webcam-hu
Milyen kamerarol van szo pontosan? Erdemes lenne utananezni (pl. az erzekelo tipusanak, felbontasanak, erzekenysegenek, stb, esetleg raguglizni, hasznalt-e mar valaki ilyet es milyen eredmennyel), hogy megeri-e az operacio.

--mpt
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.06.18. 20:49

Szia!

Köszönöm a gyors választ!:))...a lencse amit említettem azt ki lehet tekerni és ahogy nézem a linket ilyen menet van rajta:)....szerencsére iskolai gyakorlat jóvoltából esztergagépen megtudják nekem csinálni az alkatrészeket:) remélem sikerül megcsinálni:)))
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.06.18. 20:51

Egy Technika márkájú webkameráról van szó:)...azt írták a dobozára, hogy 1,3 megapixeles 1280x1024 pixeles felbontásnál 15 fps-t tud 640x480-nál pedig 30 fpst...ahogy kicsavartam a lencsét úgy ahogy néztem egy 1/4 hüvelykes érzékelője van.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2010.06.18. 20:53

Hadd egészítsem ki Pétert, okulár használatával se feltétlen szükséges a webkamera saját objektívje, véleményem szerint inkább nem baj ha nincs a fényútban. Ekkor okulárprojekcióról beszélünk. Pont mint amikor a Napot vagy a Holdat vetítjük ki egy ernyőre, ezt a szerepet a webkamera érzékelője fogja betölteni. Okulár és elrendezésfüggő hogy mekkora "nagyítású" - eredő fókuszú képet kapsz, mi az egyetemi csillagvizsgálóban Marsra és Szaturnuszra rendszerint a 10mm-s Orthot használjuk kb. 0,1"/pixel képskálával. A Jupiter már nehézkesen fér bele így a képbe :-) Holdra ekkora nyújtás már inkább alkalmatlan, hosszabb fókuszú okulárral lehet érdemes kísérletezni, az okulárprojekciónak azonban az a hátránya hogy nagyobb látómezőknél már elhúzza a szélét. Ezért nem használják pl. EOS elött. Holdra már inkább Primer fókuszt, esetleg barlowval nyújtva ajánlanék.

Üdv.: Tibor
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.06.18. 20:56

Megtaláltam a papírját:))...azt írják, hogy: a képszenzor az egy 1280x1024 pixeles CMOS érzékelő...ami van hozzá lencse az F3.0 f=6,3mm
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.06.18. 20:59

btibor9891 írta:Hadd egészítsem ki Pétert, okulár használatával se feltétlen szükséges a webkamera saját objektívje, véleményem szerint inkább nem baj ha nincs a fényútban. Ekkor okulárprojekcióról beszélünk. Pont mint amikor a Napot vagy a Holdat vetítjük ki egy ernyőre, ezt a szerepet a webkamera érzékelője fogja betölteni. Okulár és elrendezésfüggő hogy mekkora "nagyítású" - eredő fókuszú képet kapsz, mi az egyetemi csillagvizsgálóban Marsra és Szaturnuszra rendszerint a 10mm-s Orthot használjuk kb. 0,1"/pixel képskálával. A Jupiter már nehézkesen fér bele így a képbe :-) Holdra ekkora nyújtás már inkább alkalmatlan, hosszabb fókuszú okulárral lehet érdemes kísérletezni, az okulárprojekciónak azonban az a hátránya hogy nagyobb látómezőknél már elhúzza a szélét. Ezért nem használják pl. EOS elött. Holdra már inkább Primer fókuszt, esetleg barlowval nyújtva ajánlanék.

Üdv.: Tibor



Én csak a Holdat illetve ahogy lesz fóliám majd a Napot szeretném csak fotózni mivel egy 114/500-as Newton távcsövem van:)...bolygó fotózáshoz még a 3x barlowommal se tudnék szerintem elég hosszú fókuszt elérni mivel azokhoz ha jól tudom olyan 6-10 méter szokott lenni:)

üdv.:Csaba
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.18. 21:17

Tibornak teljesen igaza van az okularprojekciot illetoen, ezt kihagytam, koszi.
Egy probat meger: az en QHY5 kameramban is CMOS szenzor van ugyanekkora felbontassal (igaz, az fekete-feher), es meg vagyok elegedve az eredmenyekkel.
Igen, bolygofotozashoz jol jon a sok meteres fokusz, es akkor mar az is rengeteget szamit, mennyire stabil a mechnaika, mennyit ugral a celpont az erzekelon.
Egyebkent kis muszerrel, rovid fokusszal is erdemes szerintem probalkozni. A mellekelt kepet tavaly egy 72/432-es refraktorral csinaltam 3x + 2x Barlowval, Scopium kameraval (pont azert, mert kivancsi voltam, mire kepes egy ilyen kis tubus).

--mpt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.06.19. 11:56

Úristen, ezt egy 72-es lencsével csináltad???
Mások 200-as SC-vel csinálnak ilyeneket!!!

Ez a nem mindegy. Amúgy én pont tegnap szereztem be egy 1280x1024-es trust webcamot, meg egy SPC900NC-t. Van 2 db 2x-es barlow-m. Az 1.3 Mpixeles cam CMOS-os, a Philips meg értelemszerűen CCD-s.

Ezek szerint én is fogok tudni hasonló méretű képeket csinálni?
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.19. 13:04

Mpt, pontosan hányszoros nagyítással készült ez a kép?
Tudom, hogy a bolygófotózás nem a DSLR-ek területe, de ha ilyen képet tudnék csinálni, több mint örülnék. :)

Másik kérdés: miért teszünk akkora különbséget DSLR és CCD/webkamera között? Tudom, hogy az ún. "CCD kamera" hosszabb expo időre és sokkal több sorozatból álló felvételre képes, de szerintem ez nyelvtanilag helytelen: a CCD a DSLR, és egyáltalán, minden fényképezőgép lelke, ezt az alkatrészt mégis külön fotózási eljárásnak hívják, CCD kamera néven. Sőt, még CCD vs. DSLR topik is van...ők nem tudják, hogy a fényképezőgép egy CCD kamera? :)
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”