Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.02.17. 12:13

Kukac írta:Teljesen világos, köszönöm!

Szívesen. :D
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.02.17. 15:53

Andie írta:Na pont ez a bajom nekem is.
Bár a kollimálást el szoktam végezni, beteszem a lézeres kollimálót, és ellenörzöm, ...


Ne keverd a szezont a fazonnal!!!

Az optika kollimálása (jusztírozása), a mechanika (tengelykereszt, hajtóművek) beállítása és a pólusra állás három, teljesen különböző tészta...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kispalp
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2015.01.28. 06:18

Nem tudom kinyitni a TIFFet

Hozzászólás Szerző: kispalp » 2015.02.22. 20:48

Sziasztok!

Készítettem néhány fotót, amit a DSS össze is rakott nekem egy remek tiff-be. Sajna viszont ezt nem tudom kinyitni semmivel. Photoshop CS5 memóriát reklamál, pedig az van bőven. Közben a Windows meg megmutatja nekem előnézetben. Mit lehet tenni? Van valakinek javaslata?
Köszi,
Péter
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Nem tudom kinyitni a TIFFet

Hozzászólás Szerző: Andie » 2015.02.27. 13:46

kispalp írta:Sziasztok!

Készítettem néhány fotót, amit a DSS össze is rakott nekem egy remek tiff-be. Sajna viszont ezt nem tudom kinyitni semmivel. Photoshop CS5 memóriát reklamál, pedig az van bőven. Közben a Windows meg megmutatja nekem előnézetben. Mit lehet tenni? Van valakinek javaslata?
Köszi,
Péter


Szia! Próbáld 16 bites TIF-be lementeni, azt általában szokta szeretni a PS. Nekem is volt gondom a 32bitessel anno.
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2015.03.08. 18:52

Sziasztok!

Vettem a héten egy Philips SPC900NC kamerát, mert mindenhol azt olvastam, hogy ez a legalkalmasabb bolygófotózásra. Az imént ki is mentem, első főpróbára. Kivettem a lencsét a kamerából, betettem az okulár adaptert, és betettem a kihuzatba. Sajnos önmagában nem birok fókuszt csinálni, még néhány mm-t beljebb kéne tekerjem, de már nem engedi a kihuzat. Sebaj, betettem egy 2X barlow-t, így már jó volt.
A probléma itt kezdődött. A Jupitert céloztam meg, és a Jupiter közepén egy szürke korong van a felvételen. Rögzitettem 1000 frame-t, Registax-szal összepakoltattam, és a végeredményen is ott egy szürke korong a bolygón. Ez meg mi a fene? Pont a lényeget takarja ki.
Próbáltam játszani a brightness, contrast, saturation, stb-vel, kicsit sötétitettem is a képen, szemmel elég jónak tünik, de a végeredmény siralmas.
CSatolok egy képet a "felvétel közben"-ig állapotról (wxAstroCapture program):
jupikamera.png


Meg egyet a "végeredmény"-ről, ami a Registax-ból kijött, mindent alapbeállításon hagyva:
jupiter1.jpg


Valami van a kamerával, vagy rosszul állítok be valamit?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: zozee » 2015.03.08. 19:11

Andie írta:Sziasztok!

Valami van a kamerával, vagy rosszul állítok be valamit?


A gain csúszka mennyin áll? Én teljesen le szoktam venni az erősítést. Olyan mintha túl lenne exponálva.
Sidius

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.03.08. 21:38

zozee írta:Olyan mintha túl lenne exponálva.

Ez nagyon valószínű.
Ha nincs a kamera chipje előtt infra szűrő, akkor könnyen telítődik. Erről a szürke beégésről nekem ez jut eszembe, de beéghet szűrővel is. A kamera viszont magában is működik, csak nehéz jó színeket kihozni belőle. Arra kéne törekedned, hogy a monitoron már részletes képet láss a felvétel közben is -már amennyit enged az aktuális légkör- mert csak az lesz a kész képen, ami a videón is látszik. Már nem emlékszem a 900-as kezelőfelületére, de az erősítés kicsi legyen, az expozícióval meg lehet kicsi fényt adni, lehet kisérletezni. Nálam néha olyan halvány a videó, hogy kis túlzással alig lehet látni. Jó irányelv, hogy semmi se legyen a videón fényesebb, mint a monitor fehér színének kb. 70-80 százaléka.
Ha esetleg van zöld, vagy vörös szűrőd, akkor a kezdetekben némileg könnyebb vele boldogulni, de végül is nem nélkülözhetetlen.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.03.08. 22:04

A histogramot engedélyezd, ott látszik, hogy 255 alatt van e minden szín értéke, nincs e túlexponálva, ha ilyen gond van.
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2015.03.08. 22:18

Köszi a tanácsokat! Közben letöltöttem egy másik programot, SharpCap a neve. Egész korrekt kis program, és kapásból szépen jelenítette meg a Jupitert. Lehet, hogy amott is ki tudnám hozni a Gain és egyéb csúszkákkal, de ehhez szinte hozzá se kellett nyúlni.
Ezt tudtam kihozni belőle hirtelen:
jupi1.jpg


Kicsit életlen, kicsit homályos, kicsit épp csak felismerhető, de a mienk :)
A lényeg, hogy a technika működik, mostmár csak gyakorolni kell.

Ha már beszélünk, újabb kérdés:
Mitől van az, hogy egy fényes csillagra beállva (Betelgeuse), a következőt tapasztalom:
- 25mm-es okulár (kit, skywatcher, amit adtak a távcsőhöz): apró, de tökéletes pont, szúró fénnyel (ahogy kell)
- 10mm -es (planetary, komolyabb): vibráló, változó, de kivehetően balra fent enyhén piros, jobbra lent enyhén kék elszineződés, már nem tűszerűen éles.
- 4mm-es (planetary, komolyabb): sziporkázó sárgás, narancsos apró folt, mintha egy homályos ablaküvegen keresztül néznék egy kb 10 méterre lévő csillagszórót.
:roll:
(kollimáció elvileg rendben, lézer szépen a karika közepébe megy, és önmagába tér vissza)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.03.08. 22:40

Andie írta:Ha már beszélünk, újabb kérdés:
Mitől van az, hogy egy fényes csillagra beállva (Betelgeuse), a következőt tapasztalom:
- 25mm-es okulár (kit, skywatcher, amit adtak a távcsőhöz): apró, de tökéletes pont, szúró fénnyel (ahogy kell)
- 10mm -es (planetary, komolyabb): vibráló, változó, de kivehetően balra fent enyhén piros, jobbra lent enyhén kék elszineződés, már nem tűszerűen éles.
- 4mm-es (planetary, komolyabb): sziporkázó sárgás, narancsos apró folt, mintha egy homályos ablaküvegen keresztül néznék egy kb 10 méterre lévő csillagszórót.
:roll:
(kollimáció elvileg rendben, lézer szépen a karika közepébe megy, és önmagába tér vissza)


Üdv!

A nagyítás növelésével az Airy-korong diffrakciós gyűrűit látod, nem pontszerű csillagot. Ezeket a gyűrűket "szétmossa" eltorzítja a légkör zavaró hatása.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”