Spektroszkópia

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2017.06.14. 11:29

Szia Géza,

Nem világos mi az amit szeretnél (pl fotografikus / vizuális észlelés; spektroszkóp vagy csak törőelem elhelyezés a fényútba).
A spektroszkópnak van rése (gyakori kezdő félreértés) ami nagyon megbonyolítja és drága lesz (óriási a szakirodalma - bele se fogok), csillaghoz nem feltétlen szükséges így elég csak a törőelem - de csak csillagra fog menni (vagy villámra / meteorra).

Az oké hogy szereztél egy prizmát, azt a gyakorlatban távcső elé szokták tenni (az se baj ha valamivel kisebb).

Amivel van tapasztalatom az SA100, prizmát soha nem próbáltam (azt hallottam az SA100-nak nagyobb a felbontása).
Szabadon tessék nyugodtan próbálgatni, ami alap hogy be tudd fókuszálni.

- Péter
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.06.14. 12:16

Péter, kössz a gyors választ, Tőled mint tapasztaltabbtól várom, mit szeretehetek , nekem csak ez a prizmám lett kiváncsiságból. Komolyabbá a dolog a cikk láttán lett. Vizuálisan lennék a témában, nem mélyen mélyedve. Akkor számitok a segitségedre, előre köszönöm. Mivel csinálod otthon, tennél fel képet, remélem másokat is érdekelne, nekem ez egy vadidegen uj területe az amatőrségnek. Összevissza vásárolok olcsónak látszó mindenféle szerkentyüt, hogy majd itthon kitalálom, mire lenne jó. Itt a pillanat.
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2017.06.14. 13:06

Géza,
Nem ismerem a prizmád paramétereit (törőszög, méret) ill. távcsöveidet sem így még saccolni sem tudok.
Mindenesetre valahogyan a fényútba kéne tenned.
(Kis)távcsövön úgy tudod kipróbálni ha nincs jó ég, hogy választasz egy távoli fényforrást.
Ez erősen próbálgatós.
Nappal nem tudsz vele mit kipróbálni mert ahogy említettem, nincs résed (és ha lenne, igen bonyolult optikát igényelne) így 2D képre nem tudod kipróbálni (szétmosott lesz).
Egy másik felhasználás persze létezik, amikor rést teszel elé és erősebb fényforrás felé fordítod, de akkor az összfény (egy nagyon kis részének) spektrumát látod. Jó ha ez a fényforrás pl energiatakarékos izzó, azon észrevenni mekkora a felbontás.

Csak fotografikus tippeket tudnék adni, vizuálisan az SA100-at próbáltam okulárra tekerve sokat nem láttam csak sok-sok kis tűt. Prizmánál meg fog gyűlni a bajod a kényelmetlen felfogatással, ha a felbontás szerencse folytán sikerülne beállítani (attól függ milyen messze teszed a fókuszsíktól).

Fotót hiába tennék fel, azt írtad nem érdekel a fotográfia, az én mai műszereim pedig csak arra használhatók (és igen drága, alapvetően a sok-sok optikai elem külön-külön nagyon drágák - nem csak egy egyszerű prizma).
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.06.14. 13:18

Igazad van. Visszateszem a fiókba. Még olvasni is sok volt, megcsinálni?
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2017.06.14. 14:01

Csak a félreértések tisztázásáért: építenek hobbiból spektroszkópot többen is, de nem aprópénzből (és vállalják a kudarcban rejlő nem kicsi rizikót - pl nem megfelelő optikai elemek egyike, amiket jó drágán már megvett, de az egész csak élesben derül ki).
Ez kb egy hobbi verseny-sportmotorozás költsége (élmény is hasonló), használhatóság kb heti 1x (hétvégi) éjszaka átlag, és az eredmény sem veszik el. De, pl nem kell hozzá oligarhának lenni.

Ennek ellenére, nem tiltom meg senkinek hogy elővegyen a a fiók aljáról egy prizmát és próbálgassa, sőt jó szórakozást kívánok hozzá! Ahogy írtam, távcső elé rakva lehet játszani vele.

Üdv.: Péter
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.06.14. 15:18

Ha ajánlanál valami játékos csillagászi tanulságost amit ezzel meg lehetne csinálni (adatlapom), nem lenne rossz. Valami még egyszerübbet ? Ne vesszen kárba ez a prizma. Sz.,....... A távcső mögött kisérleteztem vele, ahogy a figyelmemet felkeltő cikk irta. A távcső elött - mögött valami észlelési különbség? Folytassam esetleg ahogy kezdtem? Van reményem valami élményre mégis? Beszólónak aki aztán törölt: az a dolog igen szellemes volt, tetszett. A gyerekek megcsinálták..
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2017.06.14. 19:24

Géza, a felfogatás egyéni probléma (ügyességeden és eszközparkodon múlik - ebben nem vagyok szakember), és a cikkben is ccd elé rakják fixen (SX ccd, nem lehetett olcsó anno).

Természetesen Wolf-Rayet a példa. azokból látszik valami alacsony felbontáson. Lásd topic eleje WR tablóm példának (nyári célpontok), MR 102 (NGC 6888) stb... esetleg szimbiotikusok (CH Cyg, CI Cyg).
Tartok tőle hogy szabad szemhez nagyobb távcső kell majd (olyan 200-as minimum) ill. probléma lesz hogy kb a középső zöld részeket fogod csak jól látni (itt érzékeny a szem).
A többi tényleg a saját kísérletezgetéseden múlik.

Egy full spektrum régi Canon EOS-al azért sokkal többre mennél (kb 20e Vatera + átalakításnak elég csak kivágni a szűrőt, rizikós művelet de ingyen elvégezhető), max 30 sec expóval már fognál érdekességeket.
Emberi szemnek necces amit szeretnél, nagy felbontáson látnál csak valamit a legfényesebb csillagokból - ahhoz a prizma kevés lesz. Esetleg cső elé tenni és ügyesen navigálni. Azért sok szerencsét!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.06.14. 21:25

Péter, próbálom érteni és köszönöm az igyekezeted. Sz.,...........jun.15. Ezzel az olcsó prizmával ugy jártam, mint a kegytárgyakkal szokott. Semmiség, de elindit egy magasabb folyamatot (áhitat). http://astro.u-szeged.hu/spectra/spektro5.html Milyen gyönyörű, a csillagászatnak ez az ága. Szerencsés vétel volt ? Tegnap este a Jupiterre célozva játszogattam. No name 2x Barov - prizma - vebcam. Ha megszárad, estére kész lesz papircső adapterem egy canon G7 hez. Ezzel talán jobb folytatni, ha már megvan félrerakva. Amit elképzelek lehet nem sikerül, de legalább lesz valami gőzöm a témáról, amire látom érdemes odafigyelni. http://www.konkoly.hu/~kovari/CSILLAGAS ... 696-13.pdf Az amatőrrádió csillagászat is érdekes, de ez, üvegek- távcső ilyesmik, egészen más. Sz.,......jun. 18. a géphez a papiradapterrel stabilan foghatok prizmaszerelvény változatokat. A gép autofokuszára számitok, csak a prizma - Barlov távolságokat kell csillagon állitgatni a fusi szerkentyün - valahogy. A méret a végtelen miatt (?) nem lámpán..persze felhős idők. Még mindig remélem, a kisérletből lesz valami. A képet betettem, lássam a megtekintést, érdkel-e ilyesmi mást is. Talán van ötlete. Sz.,......jun.19., a provizórium fokuszokat körülményes beállitani. Lehetséges, a prizmám kicsi, nem lesz fényerős, ledek nézésekor látom. A fényes Jupiterre be sem tudtam élesiteni, fotóra. Ujra gondolható a papirszerkezet.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
flevi+
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2023.02.16. 22:37

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: flevi+ » 2023.02.17. 00:09

Üdv mindenkinek!

Látom egy ideje inaktív ez a fórum, most újra indítanám. Star Analyser 100-ast használok de az a problémám, hogy nem tudom a spektrumot úgy beállítani, hogy mindkét vége éles legyen. Ha éles a vörös része, tompa a kék, amint az 1-es csatolmányban látható. Ha erőltetem a kék vég élesre állítását, szélessé válik az egész spektrum és információszegénnyé. Mit csinálok rosszul?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2023.02.19. 07:39

flevi+ írta:
2023.02.17. 00:09
Üdv mindenkinek!

Látom egy ideje inaktív ez a fórum, most újra indítanám. Star Analyser 100-ast használok de az a problémám, hogy nem tudom a spektrumot úgy beállítani, hogy mindkét vége éles legyen. Ha éles a vörös része, tompa a kék, amint az 1-es csatolmányban látható. Ha erőltetem a kék vég élesre állítását, szélessé válik az egész spektrum és információszegénnyé. Mit csinálok rosszul?
Szia!

Lencsés távcsövet használsz?
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”