Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.06.14. 12:26

Arpstronomer írta:Letöltöttem az Iris-t, kellően összetettnek tűnik, ha lesz időm (és persze nyersanyagom), tanulmányozom.
Szombaton a bolygóké lesz a főszerep. Milyen záridővel és ISO-val illik fotózni a bolygókat?

Bolygófotózást DSLR kamerával nem igazán javasolt, hacsaknem képes többszáz felvételt késziteni 1-2 perc alatt. Ez a webkamerák felségterülete. Készíts 1-2 perces videofelvételt minél nagyobb másodpercenkénti képkocka számmal. A sebesség függ a távcső méretétől, hiszen kellően fényes kell, hogy legyen a bolygó az egyes képkockákon.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Astrokukac
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.10.18. 10:02

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Astrokukac » 2010.06.14. 13:39

Van esetleg tutorial az irishez, tegnap elég sokat dolgoztam, keresgéltem mit hol kapnék meg, de az átlagolásnál nagyon megakadtam. :?:
Máskülönben mikor betölti a RAW képemet elmegy a színe és jelentősen gyengébb az fényintenzítás rajta, mint példúl ha egy sima képnézőbe nyitanám meg. :?:
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2010.06.14. 14:04

Szia!

Itt az Iris oldalon,a lap alsó 1/3-a körül tematikánként a segítség (letölthető mintaképeken mutatja be a feldolgozást).

http://www.astrosurf.com/buil/us/iris/iris.htm

Üdv: Zoli
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.06.14. 14:06

Az IRIS weboldalán nagy számban vannak tutorialok, azok nagyon jól használhatóak.

Az egyszerű képnézegetők előszeretettel adjusztálják meg a kép fényességviszonyait, hogy látható legyen az esetleg alulexponált kép is (és persze a zajt is erősítik). Az IRIS azt mutatja, ami a képen van. De a kontraszt/fényesség ablakban vagy egy Auto feliratú gomb, az az optimális fényességet/kontrasztot állítja be (anélkül, hogy a képen bármit változtatna).

Kvi
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.17. 10:41

Nézegettem az Iris tutorial-jait, de nem találom, pontosan melyik az a rész, amelyik a több kép átlagolása funkciót tárgyalja. Ez most kérdés volt. :)
Mivel nincs goto-mechanikám (lerombolja a felfedezés élményét, és a tetejébe még sok pénzt is kérnek érte... :D), nem biztos hogy ezt a részt ki fogom használni, hiszen különösen a bolygók mozognak gyorsan. Jól látható az elmozdulás 2 kép készítése között. Ám ha a kép egyes részeit egymásra lehet illesszteni benne, talán kiküszöbölhető a mozgás. Azt hiszem, a PS tud efféle objektum-felismerést, a 4-es már biztosan.
Először persze inkább egyszerű Hold-fotókkal próbálkozom, ha lehet, már a hétvégén.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.17. 10:53

Iris: "processing" menu, alul: "align & stack" (van ketfele is).

Arpstronomer írta:különösen a bolygók mozognak gyorsan. Jól látható az elmozdulás 2 kép készítése között.

Ezt nem egeszen ertem, mennyi ido telik el a ket kep keszitese kozott? ;)

--mpt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.17. 11:26

mpt írta:Iris: "processing" menu, alul: "align & stack" (van ketfele is).

Arpstronomer írta:különösen a bolygók mozognak gyorsan. Jól látható az elmozdulás 2 kép készítése között.

Ezt nem egeszen ertem, mennyi ido telik el a ket kep keszitese kozott? ;)

--mpt


Nagyjából fél másodperc, de ha a 10 megapixeles képet kinagyítom, azon bizony látszik a Vénusz elmozdulása. Az is lehet, hogy ebben a kombinációban kicsi a kamerám átfogása, ezért látszik meg jobban a mozgás.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.17. 12:11

Majdnem biztos vagyok benne, hogy nem ugyanarrol beszelunk.
A csillagokhoz kepesti elmozdulasat a bolygonak fel masodperc alatt tuti, nem lehet eszrevenni.
Ha meg nem a csillagokhoz kepest valo mozgasrol, akkor pont olyan gyorsan mozog, mint barmelyik csillag az egen. Oragep mukodott? Szerintem inkabb egyszeruen a mechanika apro bemozdulasairol, legkori nyugtalansagrol van szo.

--mpt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.04. 12:26

Sziasztok,
Elkészültek első Hold-fotóim. A kérdésem az lenne, hogy az alábbi kettő közül melyik számít jobbnak?

http://picasaweb.google.hu/aarpoeg/Astr ... 8885792898
http://picasaweb.google.hu/aarpoeg/Astr ... 0830087874

Feldolgozás nincs rajtuk, a különbség a két kép között a záridő: a világosabb 1/15s-al, a sötétebb 1/80-al készült.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: janwar » 2010.07.04. 12:46

Szia! A második felvételed a jobb, mert annál a teljes Hold felszínére helyes az expo, míg az elsőnél csak a terminátor jó, a többi túlexpós. További sikeres és szép felvételeket kívánok!
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”