Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.08.19. 07:01

Üdv!

Segítséget szeretnék kérni!
Ma fotóztam az eget RAW-ban; a Tejutat szerettem volna megörökíteni így készítettem alapobival 5db 30s-os felvételt. A fényképezőgép kijelzőjén szépen látszott a teljes kép, látszottak a csillagok a Tejút derengése stb...
El is kezdtem szépen IRIS-ben feldolgozni a fotót Egy leírás valamint Éder Iván youtube-os videója alapján. Azonban a fotóknak mindig csak egy kis szelete maradt meg bal oldalon felül. Később észrevettem hogy a RAW képek könvertálása után már akkor is csak ennyi maradt a 12 megapixeles képekből, amikor még csak betöltöttem azokat IRIS-be.

Mi lehet a probléma???

Canon EOS 1100D fényképezőgépet használok. Íme amit látok (ez éppen csak egy darabkája az eredeti képnek ami megmaradt mindig belőle:
névtelen.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Anna
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.05.16. 22:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Anna » 2013.08.19. 14:11

Dorcsi írta:Sziasztok!
én még nagyon kezdő vagyok s szeptemberben vagy októberben veszek egy fényképezőgépet, Canon Powershot sx150 IS vagy az sx160-ast. Szerintetek melyik a jobb ? Vele a Holdat fogom fotózni. s ez szerintem kezdőgépnek jó.



Szia!

Nekem egy SX150 IS van, a linken találsz egy Hold fotót is. Nem a legalkalmasabb a Hold fotózására, de el lehet vele szórakozni. Összességében egy jó kis gép, jóval több beállítási lehetőséget kínál, mint egy sima kompakt gép.

https://plus.google.com/photos/10551191 ... 0646593057

Üdv,
Anna
debreczi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2013.05.31. 08:55

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: debreczi » 2013.09.17. 10:26

Sziasztok!

Mivel nem tudtam, melyik topic-ba írjak, ide teszem a problémámat.

Van egy SW114/900-as newtonom és szeretnék vele holdat fényképezni. Mélyeget nyilván nem.

Adott egy Nikon D7100-as DSLR gép is.

A problémám az, hogy a kihuzatra nem tudom ráapplikálni a gépet (31,7 mm fogasléces) úgy, hogy éles legyen.

Amúgy a 31.7mm tök jó lenne, pont rácuppan a fényképező váz, mereven tartja.

Szóval a fényképezőgép szenzorát nem tudom elég közel vinni a segédtükörhöz.

Gondoltam egyet és leszereltem a három csavarral rögzített fókuszírozó mechanikát, így csak egy lyuk tátongott a tubuson. A fényképezőgépet odatartottam és addig mozgolódtam vele, míg nagyjából éles képet nem kaptam a keresőben.

Kicsit amorf alakja volt a holdnak, illetve volt előtte némi fátyol felhő, de ilyen lett a nyers végeredmény: https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1238862_10202034241156027_1755523269_n.jpg

A kérdésem az, hogy lehet -e, illetve érdemes -e ilyen távcsőre olyan fókuszírozót kapni, amin mondjuk van T2-es menet, vagy ezek túl nagyok ehez a távcsőhöz? Van más megoldás?

Igazság szerint jó lenne találni valami okosságot, mert nem akarom mindig leszerelgetni az egészet, pláne úgy, hogy amikor kiszedtem a harmadik csavart, kiderült, hogy többek között az tartja a segédtükrömet, így azt újra kell jusztíroznom.

Ötletek? :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2651
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.09.17. 11:02

Vidd előrébb 2-3 centivel (gondolom annyi elég) a főtükröt. Ez pár luk kifúrását jelenti, ennél célravezetőbb és olcsóbb megoldás nincs.
Zazu
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.01.05. 12:11

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Zazu » 2013.09.18. 08:31

Cseh Viktor írta:Üdv!

Segítséget szeretnék kérni!
Ma fotóztam az eget RAW-ban; a Tejutat szerettem volna megörökíteni így készítettem alapobival 5db 30s-os felvételt. A fényképezőgép kijelzőjén szépen látszott a teljes kép, látszottak a csillagok a Tejút derengése stb...
El is kezdtem szépen IRIS-ben feldolgozni a fotót Egy leírás valamint Éder Iván youtube-os videója alapján. Azonban a fotóknak mindig csak egy kis szelete maradt meg bal oldalon felül. Később észrevettem hogy a RAW képek könvertálása után már akkor is csak ennyi maradt a 12 megapixeles képekből, amikor még csak betöltöttem azokat IRIS-be.

Mi lehet a probléma???

Canon EOS 1100D fényképezőgépet használok. Íme amit látok (ez éppen csak egy darabkája az eredeti képnek ami megmaradt mindig belőle:
névtelen.JPG



Szia,

Nem tudom megoldódott-e a problémád. Nekem ugyanilyen gépen van, hasonló problémám volt, a libdcraw.dll letöltése segített az Iris weblapjáról.

http://www.astrosurf.com/buil/us/iris/iris.htm

Nagy Zoltán
debreczi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2013.05.31. 08:55

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: debreczi » 2013.09.18. 15:55

Vizi Péter írta:Vidd előrébb 2-3 centivel (gondolom annyi elég) a főtükröt. Ez pár luk kifúrását jelenti, ennél célravezetőbb és olcsóbb megoldás nincs.


Köszönöm az ötletet. Megvizsgálom, hogy van összerakva egész pontosan, bár kicsit tartok tőle. :)
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.09.18. 17:46

Zazu írta:
Cseh Viktor írta:Üdv!

Segítséget szeretnék kérni!
Ma fotóztam az eget RAW-ban; a Tejutat szerettem volna megörökíteni így készítettem alapobival 5db 30s-os felvételt. A fényképezőgép kijelzőjén szépen látszott a teljes kép, látszottak a csillagok a Tejút derengése stb...
El is kezdtem szépen IRIS-ben feldolgozni a fotót Egy leírás valamint Éder Iván youtube-os videója alapján. Azonban a fotóknak mindig csak egy kis szelete maradt meg bal oldalon felül. Később észrevettem hogy a RAW képek könvertálása után már akkor is csak ennyi maradt a 12 megapixeles képekből, amikor még csak betöltöttem azokat IRIS-be.

Mi lehet a probléma???

Canon EOS 1100D fényképezőgépet használok. Íme amit látok (ez éppen csak egy darabkája az eredeti képnek ami megmaradt mindig belőle:
névtelen.JPG



Szia,

Nem tudom megoldódott-e a problémád. Nekem ugyanilyen gépen van, hasonló problémám volt, a libdcraw.dll letöltése segített az Iris weblapjáról.

http://www.astrosurf.com/buil/us/iris/iris.htm

Nagy Zoltán


Igen azóta megoldódott a probléma hála Istennek. Úgy ahogyan azt te is írtad nekem is úgy sikerült megoldani! Mosmár csak a vezetést kell megoldani valahogy de nagyon köszönöm hogy írtál kedves Zoltán!

Viktor :)
ritkaszem
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.04.05. 01:43

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: ritkaszem » 2013.10.14. 20:33

Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy van-e valakinek Canon 60Da gépe, és mik a tapasztalatai?
Asztrotájképeket szoktam fotózni hétköznapi Nikon D5100 és Nikon D300s gépekkel, de elgondolkodtam, hogy érdemes lenne-e venni kifejezetten asztrofotózásra szánt gépet.
Hiába olvasgattam utána, nem tudom eldönteni - mivel objektíveket is vennem kellene hozzá, és nem csak egy új gépvázra kellene beruháznom, ezért nem vagyok eléggé elszánt...
Avatar
f.lorand
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2010.12.12. 14:07

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: f.lorand » 2013.10.17. 20:35

Hát, az általam olvasott tesztek alapján gyengébb eredménye van Ha-ban, mint egy utólag átalakított modellnek. Én nem venném, hanem Baader blokkszűrőt cseréltetnék.

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2805
Asztrofotográfia - https://fenyeslorand.hu
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2013.10.18. 09:05

ritkaszem írta:Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy van-e valakinek Canon 60Da gépe, és mik a tapasztalatai?
Asztrotájképeket szoktam fotózni hétköznapi Nikon D5100 és Nikon D300s gépekkel, de elgondolkodtam, hogy érdemes lenne-e venni kifejezetten asztrofotózásra szánt gépet.
Hiába olvasgattam utána, nem tudom eldönteni - mivel objektíveket is vennem kellene hozzá, és nem csak egy új gépvázra kellene beruháznom, ezért nem vagyok eléggé elszánt...


Szia!

Véleményem szerint, ha valóban csak asztrotájképeket akarsz csinálni, nem feltétlenül szükséges az átalakított (szűrőtlenített, vagy szűrőcserélt) fényképezőgép. http://theguvnah.blogspot.com/ (A Nikonok esetében alapos utánajárást igényel a dolog, mert bizonyos tipusoknál nem is lehet cserélni a megfelelő szűrőt - a firmware egyéb dolgokra is aktívan használja.) Ellene mond még az is, hogy a már meglévő Nikon lencsekészlet mellett újra beruházhatsz a megfelelő Canon objektívekbe is. Én ezt a pénzt inkább egy Fornax 10-re vagy hasonlóra költeném...

Amennyiben azonban asztrofotózásra adod a fejed (DSLR-rel), akkor a vörös emissziós ködök esetében az átalakítás (tehát - ahogy Fényes Lóránd írta - nem a 60Da vásárlás) látványos különbségű leképzést tesz lehetővé. A Canon esetében előny még, hogy nagyon jó, kifejezetten a Canon DSLR-ekbe való szűrőket lehet kapni (http://www.astronomik.com/en/clip-filter-system.html). És persze itt már általában távcsőről beszélünk, tehát nincs Canon objektív vásárlás és az sem igazán fontos, hogy a gép alkalmas maradjon nappali (normál) fotózásra, hiszen arra ott vannak a Nikonok ;)

Üdv
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”