Vörös csillag?

Egyéb, a fenti kategóriákba nem besorolható jelenségek, égi események észlelése
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Vörös csillag?

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2013.08.15. 13:32

Sziasztok!

Tegnap este néztem a Spektrumon a Világegyetem című műsor 6.évad 2.részét. Arról beszéltek benne a Csillagászok, hogy valamilyen nagy tömegű égitest bolygatja az OORT felhő égitestjeit, bizonyos irányban és időközönként, ami több millió évben mérhető. Mivel néhány millió évenként megszaporodnak az üstökösök a Naprendszerben. Arra a feltevésre jutottak, hogy erre csak egy kicsi vörös csillag lehet képes, amit viszont csak az infravörös tartományban tudnánk észlelni. Eleinte azt hittem, hogy ez csak valami elmélkedés, de később világos lett a számomra, hogy nem az.

Csillagos eget!
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Vörös csillag?

Hozzászólás Szerző: dgy » 2013.08.15. 13:58

Sanci:
valamilyen nagy tömegű égitest bolygatja az OORT felhő égitestjeit, bizonyos irányban és időközönként, ami több millió évben mérhető

Ez igen régi (lassan harminc éves) elmélet, összekapcsolja a kihalási folyamatok feltételezett periodicitását az ugyancsak feltételezett csillagászati okokkal. Részletes - eléggé korrektnek mondható - magyar feldolgozása:

Donald Goldsmith: Nemezis, a halálcsillag, Háttér Kiadó, 1990

A nyolcvanas évek közepe óta folyó kutatások nem erősítették meg, de véglegesen még nem is cáfolták meg a Nemezisnek nevezett vörös törpe, a Nap feltételezett kísérőcsillagának létezését.

dgy
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vörös csillag?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.08.15. 15:54

Kedves DGy! Nagyon igazad van az óvatos megfogalmazással:
"A nyolcvanas évek közepe óta folyó kutatások nem erősítették meg, de véglegesen még nem is cáfolták meg"

annak a hipotetikus Nap-kísérőnek létezést. Bár én ezért inkább úgy fogalmaznám "nem is zárták ki" teljesen. Azt hiszem, teljesen kizárni nem is lehet egyhamar, hiszen a Hipparcos és társainak a képein jó sok gyors mozgású csillagot kell nyomról nyomra átvizsgálni.
Hanem a "Nemezis elméletnek" van egy súlyosabb bökkenője: az un. kihalási görvék. Ahogyan szélesedik a geológiailag-paleontológiailag átkutatott területek ismerete, úgy módosulnak a kihalási görbék! A legutóbbi, általam ismert grafikonokon már semmilyen periodicitást nem lehet felismerni: hol sürüsödnek, hol ritkulnak a hirtlen eltünések. Egyszóval erre nem lehet építeni. Egy-egy csoport Eltűnik a ma Európának nevezett területről, közben ugyan ebben a korban Dél-Amerikában még vígan élik életüket. És ki tudja, hogy miként hat a Föld belső élete (pl. sürüsödő vulkanizmus) és a külső hatások (pl. az ózonpajzs eltűnése vagy gyarapodása)?
Azt hiszem, még nagyon a kezdeti állapotban vagyunk ahhoz, hogy többszörösen összetett elméleteket alkossunk.
Üdvözlettel: Lajos
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Vörös csillag?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.08.15. 18:02

Érdekes téma.

Bizony, először kettős csillagban gondolkodtak, aztán jött a PlanetX (az X bolygó vagy a 10. bolygó)
elmélete. Sanjnos a tudomány bizonytalankodását az ezósok lovagolták meg, mert
végól ebből lett a Nibiru.

Statisztikailag is nagyobb az esélye annak, hoyg mi is kettős csillagrendszer vagyunk, de
kérdem én, egy vörös törpe sem csak infrában sugároz. pl: Chandra röntgenteleszkópján nem világítana, mint
egy karácsonyfa? Vagy minden-más hullámhosszon?
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Vörös csillag?

Hozzászólás Szerző: dgy » 2013.08.19. 02:08

Kukac:
Bizony, először kettős csillagban gondolkodtak, aztán jött a PlanetX (az X bolygó vagy a 10. bolygó)
elmélete. Sanjnos a tudomány bizonytalankodását az ezósok lovagolták meg, mert
végól ebből lett a Nibiru.

Maradjunk inkább a tényeknél. Elég két kattintás a Wikire.

A "Nemezis", a Napot kísérő hipotetikus csillag elméletét Alvarez és társai 1984-ben publikálták.

A "Nibiruról", a sumér istenhez kapcsolódó misztikus bolygóról szóló alapmű, Szitcsin: "A tizenkettedik bolygó" című könyve 1976-ban jelent meg.

Ezúttal tehát nem "a tudomány bizonytalankodását" lovagolták meg az áltudósok (hacsak időgépet nem használtak), hanem maguktól jutott eszükbe a dolog. Nem mintha ettől tudományosabb lenne, amit kitaláltak.

De legalább magunkat ne ringassuk az áltudományokkal kapcsolatban ilyen mechanisztikus elképzelésekbe. Bizony, nő az magától, akkor is, ha mi nem locsoljuk...

dgy
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vörös csillag?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.08.19. 12:11

Az ezoterikusok nem is két, hanem három fogalmat mosnak össze:
1. A Pluton túli bolygót azért kezdték el keresni, mert amikor megsaccolták az újonnan felfedezett Pluto tömegét, kiderült, az olyan kicsi, hogy nem okozhatja az Uránusz un. maradékháborgását. Kellett keresni egy tizedik bolygót, ami eléggé nagy tömegű, hogy háborgásokat okozzon. Keresgélték is, de 1974-75 körül rájöttek, hogy a "maradék háborgás" nem létezik. Ekkor ejtették a X. (tizedik) bolygó keresését.
2. A fantaszták a római X.-et X-nek mint ismeretlennek vélték, és elkezdtek képzelődni arról, hogy a csillagászok egy ismeretlen X bolygót fedeztek fel. (Az eredeti cikkek arról szóltak, hogy NINCS X. bolygó, no de mibe kerül fordított értelembe magyarázni? Elvégre is a laikusok nem olvassák a Naturet, Science Newst, AN-t, stb.)
3. Sitchin nem tudni, honnan vette a Nibiru (vagy másutt Nebiru) nevet. Bizonyára valamelyik mitológiai lexikonból,azokban előfordul (most már magyarul is). Korai Sumer-Akád feliratokban fordul elő, egyik értelmezés szerint egy égi isten, amely a többi bolygó égitest ura. A későbbi szövegekből eltűnik, értelmezése kétséges. Megítélésem szerint kezdetben Marduk egyik "mellékneve" volt. (A mitológiában előfordul, hogy egy isten mellékneve önállósodik, de fordítva is.) Mindenesetre az asszir és új-babiloni szövegekből már eltűnik.
Mindenesetre Sitchon csak arról az apróságról feledkezett meg, hogy az úkori mezopotámiaiak nem tudták, hogy a bolygók a Nap körül keringenek Tehát az egész fantazmagória már az első bekezdésben ostobasággá válik. BQ,
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Vörös csillag?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.08.19. 13:14

Pár napja este az asztráltestemet kilőttem és 5 fényév sugarú gömb tartományban megkerültem a Napot és nem találkoztam a Vörös Csillaggal, így az nyilván nem létezhet. :)
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Vörös csillag?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.08.19. 13:38

Béla, ezt nagyon benézted.

Az Alpha Centauri Proxima 5 fényéven belül van, és vörös törpe.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Vörös csillag?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.08.19. 13:57

Kukac írta:Béla, ezt nagyon benézted.

Az Alpha Centauri Proxima 5 fényéven belül van, és vörös törpe.


De én csak az ismeretleneket kerestem, olyan meg nem sok vót. :)
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Vörös csillag?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2013.08.19. 16:12

A kvázi szabályos időközönként ismétlődő kihalásokat nem okozhatja a mi Oort-felhőnk és más csillagok Oort-felhőinek kölcsönhatása (annak ellenére, hogy ezen felhők anyaga elég ritka)?
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb jelenségek, égi események”