Vizuálisan színes csillagok

Egyéb, a fenti kategóriákba nem besorolható jelenségek, égi események észlelése
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.07.26. 16:44

Imre írta:Én látok igencsak kék csillagot is, sőt időnként kissé zöldesnek is tűnik némelyik. Lehet, hogy nincs zöld csillag, de én mégis láttam egyértelműen zöldes árnyalatúnak többet is.


kedves Imre, ezzel nem vagy egyedül, én is több kettőscsillagészlelésemnél jegyeztem már fel zöldes árnyalatot, többnyire ezeket "frutti-zöld" színűnek tűntetve fel. ha még emlékszel a régi fogbaragadós puha cukorkaszerűségre, akkor tudod melyik "természetellenes" árnyalatra gondolok.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.26. 20:47

Kedves sq!
Látom, hogy vallami melléütés miatt a levelem nem ment át.
1. Tehát a zöld szin a csillagoknál egészen normális, gondolom azonban a szem érzékenységétől is függ. A régi észlelők gyakran jeleztek zöld színt, pl. a béta Cygni párnál is. Arra gondoltam, hogy ez részben kontraszt jelenség is, pl. a kettősöknél. Másrészt lehet a különböző fényességű csillagok behatása a szem érzékelő sejtjeire. Mindenesetre feltűnő, hogy a fényes csillagokat soha sem jelzik zöldnek! Inkább az adott távcsőben közepes fényességűnek látszók ilyenek (pl. egy 10 cm-esben a 7-8 mg-sek vagy halványabbak) mutatkoznak zöldes árnyalatűnak.
2. Vizi Péter Kisatlasza egy jó kis listát közöl a változócsillagokról, ezek közül az M (Mira) és SR (Féligszabályos) csoport látszik narancs és vörös szin közt. Ugyan ott egy másik kis lista a vörös változóklat sorolja fel. Nem érdemes számitógéppel bíbelődni, amikor szinte másodpercek alatt megtalálható valami egy könyvben, atlaszban.
3. Számít a légkör szelektív abszorbciója: a látóhatárhoz közeli csillagok általában a vörös felé hajlanak színükben. Jó példa erre Lany-Gyebnár Mónika szép felvétele, amelyet nem is régen közüölt, a Siriusról, amikor a kamera lengése során a csillag-nyoma helyenként pirosas szakaszokat mutat. A szemünk már most az vörös felvillanásokat emeli ki, a kékes-fehérest kevésbé veszi tudomásul. Ezért jelezte Hipparkhosz-Ptolemáiosz katalógusa "fényes vörös"-nek a csillagot: a Siriust ui. többynire a látóhatár közelében észlelték.
Jó böngészést: BQ.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.08.15. 01:49

időközben összevadásztam még sok kettőst, változót, egyéb csillagot, elkezdtem egy projektet (TVICS-nek neveztem el - a Tour of VIsually Colorful Stars betűszavaként), rajzban örökítgetem meg az igazán szines vagy nagy színkontrasztú csillagokat és épp az ímént olyanra bukkantam, hogy leesett az állam (ezt egy "aztak.va" kifejezéssel sikerült is nyomatékosítani): T Lyrae!! gyönyörű mélyvörös széncsillag, hihetetlen színnel. szuper pozícióban van jelenleg.

ajánlom mindenkinek, aki szereti. (és bírja a 6 fokos hőséget)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.08.15. 09:17

sq írta:időközben összevadásztam még sok kettőst, változót, egyéb csillagot, elkezdtem egy projektet (TVICS-nek neveztem el - a Tour of VIsually Colorful Stars betűszavaként), rajzban örökítgetem meg az igazán szines vagy nagy színkontrasztú csillagokat és épp az ímént olyanra bukkantam, hogy leesett az állam (ezt egy "aztak.va" kifejezéssel sikerült is nyomatékosítani): T Lyrae!! gyönyörű mélyvörös széncsillag, hihetetlen színnel. szuper pozícióban van jelenleg.

ajánlom mindenkinek, aki szereti. (és bírja a 6 fokos hőséget)


Tarjánban megnézem, rákerült a listámra :)
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.09.04. 09:47

íme az első néhány színes, szinkronizált csiga:

Kép
HIP 100155

Kép
Albireo

Kép
T Lyrae

Kép
U Cygni

Kép
AX Cygni

Kép
RS Cygni

Kép
WDS H 4 114

mindegyik rajz 3dm-es tápcsővel és 250x nagyítással készült.

nagyobb rajzok és leírások (angolul) itt: http://www.graphitegalaxy.com/index.cgi?lib=datatvics

továbbra is szívesen veszek tippeket mostanság jó pozícióban lévő jelöltekre.

észlelésnél érdemes elrontani a sötétadaptációnkat, én rendszeresen belebámultam a fehér fényre kapcsolt észlelőlámpámba, így sokkal intenzívebben látszódtak a szinek.

üdv, LF
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.09.04. 09:55

Ehhez csak gratulálni tudok. Feltétlenül nézzétek meg a belinkelt lapon a teljes anyagot!!! Ezek aztán észlelések a javából: adatok, rajz, leírás, mindenre kiterjedően. Példaértékű munka!
Hiába, az amatőr mindig talál magának észlelni valót.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.09.05. 06:37

Tényleg gyönyörű munka! Igényesség jellemzi az egész oldalt.
Látod Péter, erről beszéltünk Tarjánban. Valami hasonlót szeretnénk megvalósítani Lajos bácsival...
Üdv,
L.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.09.13. 17:52

köszönöm mindkettőtöknek a kedves szavakat.

két újabb taggal bővült a "katalógus", és még pár csillag rákerült a megnézendő listára. igyekszem majd valamilyen formában összehozni egy használható listát ezekről, mert most csak szedett-vedett papírfecnis típusú katalógusom van és utána közzéteszem, hátha más is kedvet kap ezekhez a fajta látványosságokhoz.

Kép
WZ Cas -gyönyörű piros/kék páros, afféle mini-Albireo

Kép
Mu Cep -csodálatos aranysárga színű csillag. nagyon fényes, így már kistávcsöveknek is nagyon könnyű préda
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: sp. » 2012.09.13. 23:31

"genial Paaablo, genial!"
sp.
hiphip olé, olé, olé!
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb jelenségek, égi események”