Láttam valamit

Egyéb, a fenti kategóriákba nem besorolható jelenségek, égi események észlelése
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.06.23. 15:24

A bemutatott szép iridium rajzocska sok sebből vérzik. Alkalmas a felületes szemlélő teljes megtévesztésére! A napelemei a Nap irányára élből látszanak, úgy ábrázolta őket a rajzolója. Ezért ugye eleve nem tükrözhetnek! Az antenna felülete sokkal kisebb, és nem teljesen sík, azaz van egy sugárzóhoz mért fókuszponja, amely néhány méter! Ezért a Nap párhuzamos sugarakat a néhány méterig összetartja, majd attól kezdve erősen szórja! A magyarázó ábra tehát erősen sántít, kevés a valóságtartalma! Az antennával szemben a napcella tényleg sík, és felülete nagyságrenddel nagyobb! Sokkal valószínübb, hogy az tükröz, és nem a kicsike antenna! Nem tudom, hogy honnan szedted ezt a rajzot, de alapvetően hibás, már a napcellák irányát is helytelenül ábrázolja! Ezen nem vitatkozom tovább, szerintem a sík napcellák tükröznek. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
vycab
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.06.23. 18:07

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: vycab » 2013.06.23. 18:20

Sziasztok!
Én is láttam az említett időszakban felvillanó csillagot, de én úgy emlékszem, hogy talán 14-én éjszaka volt látható. Mi sokáig kint voltunk a kertben, tehát ez elég későn, lehet, hogy már éjfél után történt (vagyis akkor inkább már 15-én hajnalban). Véleményem szerint csillag volt, mert pont azt a részt néztem, mikor az egyik csillagkép csillaga hirtelen kifényesedett, kb 2 másodpercig erősen fénylett, majd elcsendesült. És a helyén továbbra is látható volt a csillag. Nem mozgott, nem csinált semmit. Még sokáig figyeltem, mert nagyon meglepődtem a jelenségen, nem szoktam ilyet látni. Az azt követő kb 20 perc-fél órában már nem láttam semmi mást, csak a csillagot. (Mintha talán halványabb lett volna a jelenség után, de erre nem mernék megesküdni, lehet, csak úgy tűnt számomra.)
Rengeteg műholdat láttam már felvillanni, elhaladni felettünk, de ez nem az volt. Valami más történhetett. Mindenesetre nagyon érdekes élmény volt számomra. :)
Üdv mindenkinek!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.06.23. 18:41

Kedves B. Vica!
Alighanem valamelyik "felvillanó" műhold lehetett, amelyeik véletlenül az egyik fényesebb csillag irányában fénylett fel. Azután elhalványulva már nem látszott hogy lassan tovább ment az égen, a "valódi" csillag pedig maradt. Van ilyen, néhány hete én a De3neb (Hattyú elfája) mellett vettem észre, annyira becsapott, hogy oda őillantva a Denebnek hittem és elcsodálkoztam, hogy mennyire fényesnek látszik. Hanem mire a távcsövet oda irányítottam, a műhold már elhalványult, a Deneb meg, sokkal halványabban ott látszott, ahol az előbb a felvillanás volt.
Nagyon élvezettel olvastam a szép. természetes magyarsáággal írt levelet! Örülök, hogy vannak még akik ilyen szépen beszélik az - anyanyelvüket. Üdvözlttel: Lajos
vycab
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.06.23. 18:07

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: vycab » 2013.06.23. 20:18

Kedves Bartha Lajos!
Azért csodálkoztam el a történteken, mert évek óta kémlelem az eget (pl. szerencsére sokat vagyunk olyan vidéki helyen, ahol a tejút is teljesen tisztán látszik milliónyi csillaggal együtt, szinte egyáltalán nincs fényszennyezés), sok mindent láttam már, de ilyet még soha nem tapasztaltam. Figyelni fogom a csillagképet esténként, hátha nem műhold volt, még reménykedem azért kicsit benne :) Az ilyen természeti jelenségek (persze, ha az volt) mindig lenyűgöznek engem. A tavaly november 29-i meteort is pont szerencsém volt látni, fantasztikus volt!
Emellett köszönöm az észrevételt, igyekszem mindenhol szépen fogalmazni. :)
Üdv: Vica
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2013.06.23. 22:26

Imre írta:A bemutatott szép iridium rajzocska sok sebből vérzik. Alkalmas a felületes szemlélő teljes megtévesztésére! A napelemei a Nap irányára élből látszanak, úgy ábrázolta őket a rajzolója. Ezért ugye eleve nem tükrözhetnek!


Valóban sok sebből vérzik a rajzocska, de a tényen nem változtat! :) Itt egy közeli kép egy Iridium antenna tábláról:

iridium_antenne.jpg


iridium_phase_array.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.06.24. 09:35

Ekkora billentyűzetet még nem láttam :D
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.06.24. 12:45

plamatis írta:Valóban sok sebből vérzik a rajzocska, de a tényen nem változtat! :) Itt egy közeli kép egy Iridium antenna tábláról:

Köszi a képet! Ezek szerint nem csak a hatalmas méretű napcellák felülete tükröz, hanem ez is? Egy képen valahol láttam, hogy ez az antenna is hatalmas, de a napcellák felületéhez képest nagyon szerénynek mutatkozott. Ha a felülete valóban ilyen fényes akkor ezt is biztosan látni. Kérdés, hogy tudják-e, hogy melyik holdon merre áll, mert a predikcióhoz az is szükséges lenne?! Azt tudjuk, hogy a napcellák mindig merőlegesek a műhold-Nap irányra, és ezt lehet számolni, de vajon ez az antenna nem a Föld felé irányul? Ha az antenna tükröz, akkor a műhold-Föld közepe egyenesre kellene merőlegesen álló tükörként tekinteni, ha jól sejtem. A műhold pillanatnyi helyzetéből, és a Nap irányából lehetne kiszámolni a Föld felszín azon pontját, ahova ez a tükör a fényt irányítja. Találtam egy jó kis helyet, ahol térképre kattintás után - hely megadás - lehet válogatni a klf. műholdak várható felvillanásai közül. Megadja a várható fényességet, közli a Nap magasságát stb. A linje alább, de mindenki elöbb a saját helyét állítsa be, térképről, vagy kitöltéssel, mert akkor pontos! Üdv. Imre
http://www.heavens-above.com/?lat=47.50934&lng=19.02943&loc=Budapest&alt=93&tz=UCTm2
A kiválasztott sorra kattintva a térképe is megnézhető!
http://www.heavens-above.com/flaredetails.aspx?fid=17&lat=47.50934&lng=19.02943&loc=Budapest&alt=93&tz=UCTm2
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2013.06.25. 08:06

Sziasztok!

Azoknak,akik még nem ismerik a Heavens-above oldalt, Imre sorait kiegészítve elmondom, hogy nem csak egy földrajzi helyszínt lehe megadni, hanem többet is.
Utána már csak váltogatni kell a megadott helyszínek között, és az oda érvényes táblázatok és térképek jelennek meg.
Ez akkor előnyös, ha van több olyan hely is ahol gyakran és huzamosabb ideig megfordul az ember.
Így már előre lekérhetők az adatok, és ha nincs éppen internet kapcsolat, kinyomtathatók.
Az viszont fontos, hogy legyen egy másodpercet is mutató pontos óra!
Felvételekhez érdemes előre próbaképet készíteni (5-10 perccel korábban) azért, hogy kiderüljön, hogy az aktuális fényviszonyok és beállítások mellett mennyi idő kell a gépnek, hogy ne legyen se alul se tútlexponálva a kép.
A megadott időpontok a fénylés maximumára vonatkoznak! Ezért a felvételt hamarabb kell indítani, hogy a halványabb szakasz is meglegyen. (pl. 100sec amit kérnek a fényviszinyok, akkor időpont előtt 50sec az indítás)

Üdv.
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
hg
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: hg » 2013.06.26. 12:57

Imre írta:[...] Ezek szerint nem csak a hatalmas méretű napcellák felülete tükröz, hanem ez is? Egy képen valahol láttam, hogy ez az antenna is hatalmas, de a napcellák felületéhez képest nagyon szerénynek mutatkozott.[...]

Sziasztok!

Az Iridium holdak mindegyikén három "főantenna" van, kevés kivétellel ezek hozzák létre a villanásokat. Ahogy a Mátis András által mutatott képeken jól látszik, felületük fényes, tükrözésre talán a napelemeknél is alkalmasabb, még ha kisebbek is náluk (kb. 2 x 1 m-esek). Az antennák a műholdon egymáshoz képest 120 fokra, a "törzs" hosszanti tengelyéhez képest pedig 40 fokban döntöttek, ez is kedvező a napfény felszínre tükrözése szempontjából.

Kép
Imre írta:[...] Ha a felülete valóban ilyen fényes akkor ezt is biztosan látni. Kérdés, hogy tudják-e, hogy melyik holdon merre áll, mert a predikcióhoz az is szükséges lenne?! [...]

Ezek a fázisvezérelt antennarácsok azt a célt szolgálják, hogy a földfelszín egészét lefedjék sugárzásukkal. Egyrészt az egyes holdaknak van más holdakkal átfedő, úgy 4500 km átmérőjű felszíni "lefedettségi területük", másrészt az egyes holdak maguk is több (48) sugárral fedik le a saját területüket egy érdekes mozaik minta szerint:

KépKép
Kép

Hogy ez a kívánt lefedettségi mintázat fennmaradjon, bizony pontosan tudni kell, hogy a működő 66 műhold hogyan és hol helyezkedik el a térben. Ezáltal a ráerősített antennák orientációja is minden pillanatban ismert, így lehet előrejelzéseket készíteni a láthatóságukról és a villanásokról.

A részleteknek olvassatok utána:
http://personal.ee.surrey.ac.uk/Personal/L.Wood/constellations/iridium.html
http://www.satobs.org/iridium.html

Üdv:
Gábor
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára hg 2013.06.27. 14:12-kor.
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Avatar
hg
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: hg » 2013.06.26. 17:28

hg írta:Az Iridium holdak mindegyikén három "főantenna" van, kevés kivétellel ezek hozzák létre a villanásokat.

Frissítés :) :
Most látom, hogy a CalSky alkalmas külön a napelemek által létrehozott Iridium tükrözések előrejelzésére is (Satellites -> (Iridium) Flares -> Only show flares from solar panels from Iridium satellites).
Egy budapesti helyre számolva a következő egy hónapban csupán 16 napelem villanás lesz látható. Mindegyik esetben alacsonyan jár a hold a horizont felett (5-11 fok), DK-i (este), vagy DNy-i (reggel) irányban. Fényességük jellemzően 0 és -1 mag közötti, tehát jóval halványabbak, mint a főantennák erősebb villanásai. Szóval Imre erre vonatkozó okoskodása és ábrája egyáltalán nem olyan rossz.
Érdekes.

Üdv:
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb jelenségek, égi események”