Láttam valamit

Egyéb, a fenti kategóriákba nem besorolható jelenségek, égi események észlelése
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.05.01. 13:25

Szep taj. Topart. Kicsit tulexponalt eg. Esetleg pl. egy szembe fujt, repulo nejlonzacsko.

--mpt
Banderasz
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.06.20. 16:28

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Banderasz » 2013.06.20. 17:03

"Tisztelt Fórumozók/Csillagászok!

Tegnap éjszaka, 2011. április 27-én 23 óra 30 perckor, Esztergom-Kertvárosból néztem a csillagos eget, amikor egy ponton felragyogott valami - nagyjából északon, a horizont felett 20-30 fokban - körülbelül 2 másodpercig tartott, nem mozgott és nem maradt utána semmi."


Tisztelt Fórumozók!

5 nappal ezelőtt, június 15.én este 9 óra tájban Galgahévízről én is láttam egy hasonló jelenséget. Az erkélyünkön cigarettáztam, amikor a szemem sarkából hirtelen egy nagyon erős fehér villanást vettem észre. Gyorsan felkaptam a fejemet, és egy nagyon erős fehér fénnyel felragyogó csillagra lettem figyelmes. Az előző hozzászóló által látottal annyi hasonlóságot mutatott, hogy felragyogása szintén körülbelül 2 másodpercig tartott, és szintén 20-30 fokban a horizont felett tűnt fel. Az általam látott jelenség helyzete viszont délnyugati irányú volt. A felvillanást követően körülbelül 3 másodpercig tartott a jelenség eltűnési ideje, és középpontjában egy csillag volt látható. Sajnos fényképet nem sikerült róla készítenem, de interneten igen sokat keresgéltem és sikerült találnom egy képet, amin PONTOSAN az általam észlelt fényjelenség látható.

http://flroberts.net/Scripture_related_ ... lehem.html

Kérem ne tévesszen meg senkit, hogy a kép a Betlehemi csillagot ábrázolja. Nyilván a kép készítője is egy létező jelenséget ábrázolt Betlehemi csillagként. A kérdésem az lenne, hogy mi ez a jelenség? Sajnos a csillagászatban egyáltalán nem vagyok jártas, így nem tudom beazonosítani a csillagot, ami "felfénylett". Talán egy képzett szakember is látta a jelenséget, és logikus magyarázattal tud szolgálni rá. Mindenesetre nagyon kíváncsi lennék arra, hogy mi az a jelenség, aminek szemtanúja voltam. Válaszaikat előre is köszönöm!
Tarzan73
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2013.06.20. 17:51

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Tarzan73 » 2013.06.20. 17:59

Sziasztok !

Láttam egy dolgot s ezt szereteném megosztani veletek, valami fényes pont kifényesedett, de nem sokáig, 2-3 mp- volt az egész csak. Az esemény este volt CET idő szerint 22.34. kor ( júni 18 ) a Szögmérő csillagképben volt, pontos helyét nem tudom megadni..sajnos. DD Látta valaki ????????? lehet egy nóva volt, vagy egy csillag kifénylése ? Néztem a NASA és egyébb oldalakat is, de nem találtam semmi észlelési adatot erre a napra, és területre semm,......:(

Üdv.-
P.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.06.20. 18:59

Én is láttam, tegnap pl. egyet, de az megítélésem szerint egy műhold volt 1-2 mp-re- pont erre verte a napfényt. Ezek jól mutatnak amúgy, láttam már máskor is ilyeneket.

Egyébként este 22 óráig pl, látható sok műhold, mert még a napot nem takarja el a föld és megvilágítja ezeket, ami a sötétben igen messzire ellátszik, amint meg is figyelhetjük ezeket.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.06.22. 15:45

Banderasz írta:"Tisztelt Fórumozók/Csillagászok!

Tegnap éjszaka, 2011. április 27-én 23 óra 30 perckor, Esztergom-Kertvárosból néztem a csillagos eget, amikor egy ponton felragyogott valami - nagyjából északon, a horizont felett 20-30 fokban - körülbelül 2 másodpercig tartott, nem mozgott és nem maradt utána semmi."


Az utóbbi két hétben igen gyakori jelenséget lehet látni. Az én távcsővel is ellenőrzött megfigyelésem egyértelműen arra utal, hogy magasabb röppályán haladó műholdakról van szó. Egyes konstrukciók nagyméretű, viszonylag sík, legtöbbször vékony aranylemezzel védett, borított felülettel rendelkeznek. Ha egy ilyen műhold napnyugta után közelünkben (300-1000 km) elhalad, akkor előfordúl, hogy mint egy síktükör éppen a Napot vetíti szemünkbe. A fényessége messze felülmúlhatja bármely más természetes objektum látszó fényességét! Távcsővel figyelve azonban látható a gyors mozgásuk, amely szemmel (2-10 másodperc) szinte állni látszik. Ha a műhold saját tengelye körül forog, néha ilyen is van, akkor erős periódikus felvillanások láthatóak. Megfigyeltem párban, azaz nagyon közeli, szinte azonos pályán haladó műholdakat is. Egyszerre fényesednek, és halványulnak el. A Föld árnyékába érve pillanatok alatt láthatatlanokká válnak. A feltűnésük is egy szempillantás alatt történik. A fényük szinte vakító, messze fényesebbek, mint az eddig látott műholdtípusok bármelyike. Feltételezem, hogy valamely új konstrukciójú sorozatot helyeznek üzembe, amely meglehetősen zavarni fogja a csillagászati megfigyeléseket azokban a ponokban, ahova az arannyal borított nagy síkfelületük a Napot tükrözi. A felvillanásuk ugyan csak néhány másodpercnyi, de ezzel is órák monkáját tehetik tönkre. Eddig legalább egy tucatot számláltam meg, és volt köztük több párosan haladó is! Szerintem a meteoros kamerákon is jól láthatóak, igaz tapasztalt csillagász nem keveri össze a két jelenséget. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.06.22. 15:56

Úgy tudom, hogy ez az "Iridium műhold család" jellemzője.
A jelenség neve; Iridium-flare.
A pályaadatok elérhetőek, érdemes lenne meggyőződni róla...
Üdv,
L.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.06.22. 19:35

Dlajos írta:Úgy tudom, hogy ez az "Iridium műhold család" jellemzője.
A jelenség neve; Iridium-flare.
A pályaadatok elérhetőek, érdemes lenne meggyőződni róla...
Üdv,
L.

Az Iridium jelenséget ismerem, de ez sokkal erősebb felvillanással jár, és kicsit lassabban halad. Ez szerintem egy más rendszerű műholdcsalád lehet, majd kutakodok utána, de lehet, hogy nincs benne a katalógusban, mert hadiipari felhasználású. Ha sikerül ismét elkapnom távcsővel, ami nehéz, mert váratlan, és van rá 3 másodpercem, akkor majd készítek felvéztelt róla, hátha mutat valamit. Annyira fényes, hogy szinte biztosan beég a felvétel a legrövidebb expoziciós idővel is. Úgy világít, mintha szembe reflektorozna lézerrel valaki! Egyszerűen elvakít, és káprázik tőle a szemem, főleg távcsővel nézve! Legutóbb alkonyatkor láttam, és azt hittem, hogy egy pontosan szembe jövő repülő, de nem villogott, és párosan vonult az égen 10 másodpercig, utána elhalványult, és már binoklival sem láttam. Olyan fényesnek tűnt, mint egy tűzgömb, de szinte állt, és csak távcsőben láttam elmozdulást, igaz ott viszont gyorsan kiszaladt a képből. Elég volt annyi, mire a keresőből átnéztem az okulárba, és már csak 1 másodpercet láttam a páros egyikét. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2013.06.23. 08:33

Sziasztok!

Egy Iridium felvillanásról készült felvétel.
Látni való, hogy a maximuma környékén lényegesen erősebben "világít" mint a környező csillagok.
Szabadszemmel viszont nem húz ilyen csíkot, pontszerűnek látszik, és halad.
A megfigyelő helyhez mért távolsága befolyásolja a látszó haladási sebességét, a horizont feletti magasságát ill. a fényerejét.
A távoliak, melyek jól tükröznek (-8 magnitúdó), csak igen kis utat tesznek meg a felvillanás alatt.

Lehet rájuk készülni, én pl. beskáláztam a fotóállvány fejét 15°-onként, így még egy 200-as telével is megtalálhatók.

Üdv
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.06.23. 13:45

Tegnap felhős volt, semmit nem figyelhettem meg, talán ma sikerülhet. Nos egy Iridium hold napcellái amennyiben pontosan a Nap irányára merőlegesen adhatják a legnagyobb hatásfokot, feltételezem, hogy jól állnak. Ebben az estben a pontosan napnyugtakor várható a legfényesebb felvillanás de csak pontosan akkor, ha a műhold-Nap vonalához nagyon közel helyezkedik el a megfigyelő a két objektum között. Ilyenkor még nincs sötét sem, és a napelemek szerelési pontatlanságai, a síkbeli kis eltérések miatt nem egy rövid, hanem egy erősödő és halványuló néhány másodperces tükröződésről van szó, amit látni lehet. Ez az Iridium, de vajon ha egy doboz, amely forog, és kívül aranyfóliával bevont, az okozhat-e periódikus erős felvillanást, amit láttam? A naptábla nyílván nem forog, tehát csak a műhold teste lehet a periódikus fényváltozás oka. Látott valaki már szabályos periódikus felvillanású műholdat, mert nekem kb. két hete volt módom egy ilyet megfigyelni. Lehet, hogy beszabályozás alatt volt, vagy valamitől megpördült, esetleg így stabilizálják, és véletlen volt, hogy azon időben megláttam. Nagyon látványos volt! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2013.06.23. 14:25

Úgy tudom, hogy az antenna táblák okozzák a felvillanásokat!
iridium_flash.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb jelenségek, égi események”