Nemzetközi Űrállomás észlelése

Egyéb, a fenti kategóriákba nem besorolható jelenségek, égi események észlelése
Tom

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Tom » 2019.07.01. 15:30

Attila írta:
2019.07.01. 11:10
Tom írta:
2019.07.01. 07:18
... Van valakinek ötlete, hogy tudnék élesre állni ilyen esetben? ...
Én rendszeresen a Nap peremére állítom az élességet "szemre", és ha van folt, akkor arra még pontosítom. Ha nincs folt, akkor pedig a granulációra (az mindig van, csak ahhoz jó távcső kell...).
De általában a napperem is elegendő szokott lenni már elsőre is, vizuálisan és a monitoron is.

A kamerát pedig inkább enyhén alulexponáltra állítsd, mint túlexponáltra, mert egyrészt, úgy jobban is látni a monitoron a kép részleteit, másrészt a rövidebb expo miatt az egész kép is kevesebb légköri zavarást tartalmaz.

MDA
Köszönöm a tanácsot. A granulás jó ötlet, csak sajnos a rendszeremen nem hiszem, hogy használni lehet, eddig eszembe sem jutott, de legközelebb megnézem ez is.
A napperemet használom én is élességállításra jobb híján.
Valószínűleg régi laptopom kijelzője is akadály, bár próbálom megtalálni az optimális beállítást, a kész videót már asztali gépen nézve mégsem tűnik optimálisnak.
Mutatom mit sikerült összehozni:
0361.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Attila

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.01. 15:51

Tom írta:
2019.07.01. 15:30
... Mutatom mit sikerült összehozni:
Ez nagyon erősen túl van exponálva. Rövidebb expo-val próbálkozz (és/vagy nagyobb frame/sec-mal).
Az élesség egyébiránt - szerintem - annyira rossz nem lehet, mert ott látszik valami folt (szoros bipolár?), de a távcső kontrasztja sem a legjobb (belső fényszóródások és visszaverődések miatt).
Milyen kukkert használsz, és milyen fénycsökkentő eszközt?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Tom

Hozzászólás Szerző: Tom » 2019.07.02. 07:17

Attila írta:
2019.07.01. 15:51

Milyen kukkert használsz, és milyen fénycsökkentő eszközt?

MDA
MC127/1500, Baader napszűrő fóliával. A kamera pedig egy ASI 120 MC.

Sajnos nem írtam fel de 4-5 ms között volt az exponálás, legközelebb megpróbálom még jobban visszavenni.
Attila

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.02. 08:07

Tom írta:
2019.07.02. 07:17
MC127/1500, Baader napszűrő fóliával. A kamera pedig egy ASI 120 MC.
Könnyel lehet ám az is, hogy az a fólia ide (a 127-es átmérőhöz ekkora fókusznál) már kevés, talán F/25 körül lenne jó.

A távcső és a kamera jó, de a fólia helyett én Herschel-prizmát ajánlok; sokkal élesebb, kontrasztosabb, "keményebb" a képe. Nem feltétlenül kell a százezres Bresser, a sokkal olcsóbb Lacerta is már minőségi ugrás a fóliához képest (de azért nyilván drágább is, mint a fólia...).

Továbbá egy legalább kétszeres (de inkább még nagyobb) fókusznyújtást is javaslok (ez bolygókhoz is kell majd, nem csak a Naphoz), de a Barlow-okkal vigyázni kell, mert azok között sok a gagyi. A Televue-vel tutira nem eshetsz hasra, de az nagyon drága. Másoktól viszont azt hallottam, hogy a Baader Q-Barlow is egy egész jó, "közép-áras" cucc.
Valamint a nyújtás kihozza a távcső leképezési hibáit is, tehát csak óvatosan nyújtogass. De ha a távcsöved optikája szuper, akkor akár az ötszörözővel is bepróbálkozhatsz jó égen (ha a seeing 7-es, vagy a feletti), ez az átmérő ezt még könnyebben lehetővé teszi. De szerintem ne ekkorával kezd...

Az MC-nek szerintem van annyi back-fókusza, hogy ezek a cuccok be is férjenek a kamera elé.

Ha a fentieket össze tudod spórolni, akkor már csak szoftver, tudás és rutin kérése a szuper kép. (Meg persze seeing, ami már nem rajtad múlik... :mrgreen: )

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Tom

Hozzászólás Szerző: Tom » 2019.07.02. 14:56

Attila írta:
2019.07.02. 08:07

A távcső és a kamera jó, de a fólia helyett én Herschel-prizmát ajánlok; sokkal élesebb, kontrasztosabb, "keményebb" a képe. Nem feltétlenül kell a százezres Bresser, a sokkal olcsóbb Lacerta is már minőségi ugrás a fóliához képest (de azért nyilván drágább is, mint a fólia...).

Továbbá egy legalább kétszeres (de inkább még nagyobb) fókusznyújtást is javaslok

MDA
A Herschel prizmán már gondolkodtam, de nem tudom mennyire jó beengedni a tubusba a hőt. Bár tudtommal ragasztott elem nincs benne, aminek árthat.

A fókusznyújtás érdekes kérdés. Van nyújtó tagom, bolygófotózáshoz szoktam is használni, de ehhez a képhez épp egy reduktort tettem fel. (Bocsi, hogy nem mondtam, kiment a fejemből.) Egyrészt kontrasztnövelés miatt gondoltam alkalmazni, a másik ok meg a látómező növelése. Ha nagyobb a befogott terület, akkor nagyobb az esély, hogy több kockán is rajta lesz az ISS. Arról nem is beszélve, hogy könnyebb beállítani azt a területet, ahol át kell suhannia.
Azért lehet teszek egy próbát nyújtótaggal.
Lassan megy a kísérletezés, mire jön a következő alkalom szinte elfelejtem mit is akartam kipróbálni. :D:D
Attila

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.02. 17:26

Bocsi, Tom, láma vagyok (... :oops: ), teljesen a Nap (napfolt) és bolygófotózásra állt rá az agyam... "Csak" a topic címéről feledkeztem meg.
Erről Murphy egyik nagy igazsága jut az eszembe: "ha az embernek kalapács van a kezében, akkor mindent szögnek néz".

Ha a cél az ISS "elkapása" a Nap előtt, akkor természetesen a teljes Nap-felületnek célszerű a képen lennie, így nem kell nyújtani a fókuszon, sőt, lehet, hogy a LM-t kell növelni egy reduktorral, ebben tökre igazad van.

A Herschel-prizmát viszont mindenképp ajánlom a Naphoz a fólia helyett, de ha reduktort is használsz, akkor azt (főleg, ha ragasztott üvegek vannak benne) a prizma utánra kell a fényútba tenni. Így viszont lehet, hogy kétcollos prizma kellene, hogy ne vignettáljon (bár nem biztos - ki kellene próbálni), az viszont sajnos drágább.

MDA
Tom

Hozzászólás Szerző: Tom » 2019.07.05. 07:17

Köszönöm a válaszokat. A nyújtáson kicsit meghökkentem, de elkezdtem gondolkozni rajta :D:D
A Herschel prizmát megfontolom, napfigyelés közben többször megfordult a fejemben, hogy hasznos lenne.
Attila

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.05. 10:45

Tom írta:
2019.07.05. 07:17
... A nyújtáson kicsit meghökkentem, de elkezdtem gondolkozni rajta :D:D ...
Kimondottan Nap, Hold és bolygó észlelésekhez, fotózáshoz szinte kötelező a fókusznyújtás, akár Barlow-val vagy okulár-projekcióval (ha egyébként nem "dióverőt" használsz).
De a nyújtással csak óvatosan: nagyon leront(hat)ja a képminőséget, kétszeresen is. Részben a távcső saját hibáit nagyítja fel, részben pedig a saját hibáit is rápakolja a képre.
Tehát nagy nyújtásra csak kimondottan jó optikai minőségű távcsővel és minőségi okulárokkal vagy Barlow-val (pl. Televue, de persze nem csak az lehet alkalmas) érdemes bepróbálkozni.

MDA
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb jelenségek, égi események”