Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Szabadszemes jelenségek (légköri jelenségek, halók és rokonaik, éjszakai világító felhők, sarki fények stb.) észlelőinek fóruma
Landy-Gyebnar Monika
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009.08.05. 23:17

Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: Landy-Gyebnar Monika » 2009.09.16. 03:54

A fórumba szeretettel és örömmel várom mindazok hozzászólásait, kérdéseit, akik légköroptikai jelenségek kapcsán szeretnének beszámolni az általuk látottakról, vagy kérdésük lenne a jelenségekkel kapcsolatban.
Létrehoztam egy "Szabadszemes" csoportot is, ahová szintén várom az érdeklődőket, s amelynek híreiben szeretnék az aktuális jelenségekről is majd írni.
Szívesen veszem, ha kérdésekkel, felvetésekkel, élménybeszámolókkal, képekkel töltitek meg a fórumot, ahol egymást segítve egyre közelebb juthatunk a jelenségek megismeréséhez, vagy pusztán a bennük való gyönyörködéshez. A kérdésekre a lehető legrövidebb időn belül válaszolok, ez néhány perctől 1-2 napig terjedhet.

Landy-Gyebnár Mónika
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re:

Hozzászólás Szerző: András » 2009.09.16. 20:51

Ezt a képet nem olyan régen lőttem: hidegfront utáni nagyon fekete égen (pedig telihold volt)szakadozott vékony felhőréteg jelent meg az égen, de a Holdat nem elhomályosította, hanem csak gyengítette aa fényét, amúgy borotvaéles maradt távcsőben. A felhőkön látható volt egy vöröses haloszerű valami, a belsejében kékesfehér terület, körülötte... meg holdfény, semmi extra. Ennek van valami spéci neve?

Kép
Landy-Gyebnar Monika
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009.08.05. 23:17

Re: Re:

Hozzászólás Szerző: Landy-Gyebnar Monika » 2009.09.17. 03:36

Szép fotó, András! Koszorú a jelenség neve, s amint azt remekül megfigyelted, a vékony felhőréteg okozta. A nevezett felhők középmagas szinten vannak, s altocumulus a nevük, leggyakrabban ők felelősek a hasonló koszorúkért. A felhőt alkotó vízcseppecskéken elhajló fény hozza létre (illetve ritka esetben ugyanezen felhőkben lévő jégkristály is), a legtöbbször csak egy belül kékes, kívül vöröses elmosott fénygyűrű jelenik meg, azonban ha a felhő cseppecskéinek mérete illetve eloszlása ideális, akkor ez több, spektrumosan ismétlődő színskájájú gyűrűt eredményezhet. Ha a képeden is láthatónál rendezetlenebbek a cseppecskék, akkor pedig színjátszó (irizáló) felhő az eredmény, ilyenkor nem gyűrű alakú, hanem csak alaktalan, de színesen sávos mintázat jelenik meg. Külön érdekesség, hogy a levegőben jelen lévő extrém nagy tömegű pollen is okozhat kkoszorújelenséget, azonban ez hazánkra nem igazán jellemző (sajnos nem a parlagfű teszi...), inkább olyan helyeken láthatnánk ilyesmit, ahol nagy kiterjedésű fenyves vagy nyíres erdőség van, s a belőlük származó pollen képes lehet akkora tömegben a levegőbe kerülni, ami már elegendő a koszorúhoz. (Ezen fák szélporzásúak és ahol egyúttal erdőalkotók, virágzás idején hatalmas tömegű pollent engednek szabadon - ha egy erdei fenyő porzós virágzatát májusban, nyílás odején megütögeted, megláthatod, hogy egyetlen virágzat is sárga pollenfelleget ereget, képzeld el ezt megyényi kiterjedésű erdőkben...)

Hasonló jelenséget nemcsak a Hold vagy a Nap körül láthatsz, hanem a fényesebb bolygók - Vénusz, Jupiter - és fényesebb csillagok - Szíriusz, Capella - körül is.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.09.17. 16:24

Ez miben különbözik a sima (22°-os?) halotól? Úgy emlékszem utóbbit leginkább magas szintű felhőkön keresztül szoktam látni.
90/900 refraktor
Landy-Gyebnar Monika
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009.08.05. 23:17

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: Landy-Gyebnar Monika » 2009.09.17. 18:21

Pape írta:Ez miben különbözik a sima (22°-os?) halotól? Úgy emlékszem utóbbit leginkább magas szintű felhőkön keresztül szoktam látni.

Különbségek:
1, Sokkal kisebb sugarú, mint a 22 fokos haló
2, Sokkal színesebb is annál
3, Valóban, a halók magasszintű felhőkön (cirrusz, cirrosztrátusz) jönnek létre (illetve levegőben lebegő jégkristályokon, az ún. gyémántporon, igen nagy hidegben vagy sarkvidéken, hegyvidéki síterepen). A koszorújelenség elsősorban apró páracseppeken alakul ki, színeinek intenzitása illetve a gyűrűk nagysága a cseppecskék méretétől függ (mikronos mérettartomány), minél kisebb a csepp, annál nagyobb és elmosottabb a gyűrű színe; hogy mennyire éles határvonalúak a színgyűrűk, az pedig attól, hogy egyenletes vagy összevissza méreteloszlásúak-e a cseppecskék, túl nagy összevisszaságban már nem lesz látható a koszorú gyűrűje.
4, A koszorút elhajlás, a halót fénytörés hozza létre
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2009.09.17. 18:29

Köszi Mónika a választ! Sejtettem, hogy koszorú lesz, a leonidákon is kb akkor ment az eszmecsere erről a jelenségről, amikor fényképeztem.

Amúgy mitől van, hogy - különösen amikor jövőben van a front - a Hold látványa távcsőben homályos, párás, fátyolos, de a fényéből alig veszít, míg hidegfront után amikor felhő megy előtte, akkor is borotvaéles, csak épp mintha neutrálszűrőként viselkedne a felhő?
Landy-Gyebnar Monika
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009.08.05. 23:17

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: Landy-Gyebnar Monika » 2009.09.18. 06:45

András írta:Köszi Mónika a választ! Sejtettem, hogy koszorú lesz, a leonidákon is kb akkor ment az eszmecsere erről a jelenségről, amikor fényképeztem.

Amúgy mitől van, hogy - különösen amikor jövőben van a front - a Hold látványa távcsőben homályos, párás, fátyolos, de a fényéből alig veszít, míg hidegfront után amikor felhő megy előtte, akkor is borotvaéles, csak épp mintha neutrálszűrőként viselkedne a felhő?


Sajnos a neutrálszűrő viselkedésével nem vagyok tisztában, de minden bizonnyal attól függ a felhő mögötti Hold élessége, hogy mennyire törik, illetve szóródik a fénye a felhőn, légkörben. Front előtt általában a magasban lévő párásság dominál, ahogy tolja maga előtt a front a nedves légtömeget, illetve ahogy a front előoldali áramlási rendszere által meghatározott helyről adott esetben egy ún. meleg nedves szállítószalag alakul ki. Ez esetben egy nagy tömegű, nagy nedvességtartalmú, de még felhővé összeállni nem képes légtömeg van felettünk. Ha elment a front, s kisöpörte ezt a nedves légtömeget mind a talaj közeléből mind a magasból, az utána áramló levegő hideg légtömegben könnyen kondenzálódik a jelenlévő vízpára, s így kisebb, vékonyabb felhőket alkot (ezek lennének az altocumulusok, ezen belül is az altocumulus lenticularis, vagyis a lencsefelhő):
Kép
Ezeken így néz ki az átsütő Nap:
Kép
A magasszintű fátyolfelhőzet jégkristályai tizedmilliméteres nagyságrendűek és törik a fényt, a páraszemcsék, amelyek a középmagas felhőszintre jellemző altocumulusokat általában alkotják, ennél kisebb, átlagosan 10-15 mikronos méretűek és szórják a fényt.
Jómagam még nem figyeltem ilyen módon a Holdat, de alkalmasint megteszem, bár jelen pillanatban akkor se biztos,hogy látnám, ha csak egy km-re lenne. :-))
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.09.18. 12:26

Köszi a választ! :)
90/900 refraktor
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Re:

Hozzászólás Szerző: András » 2009.09.29. 20:32

Landy-Gyebnar Monika írta:Szép fotó, András! Koszorú a jelenség neve, s amint azt remekül megfigyelted, a vékony felhőréteg okozta. A nevezett felhők középmagas szinten vannak, s altocumulus a nevük, leggyakrabban ők felelősek a hasonló koszorúkért. Hasonló jelenséget nemcsak a Hold vagy a Nap körül láthatsz, hanem a fényesebb bolygók - Vénusz, Jupiter - és fényesebb csillagok - Szíriusz, Capella - körül is.


Úgy tűnik, a jelenség elég hétköznapi, megint látható volt az előbb. Az égen összesen egy darab felhőfoszlány, de az éppen a Hold és a Jupiter előtt tanyázott pár percre:

Kép
Landy-Gyebnar Monika
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009.08.05. 23:17

Re: Re:

Hozzászólás Szerző: Landy-Gyebnar Monika » 2009.09.29. 20:52

András írta:
Landy-Gyebnar Monika írta:Szép fotó, András! Koszorú a jelenség neve, s amint azt remekül megfigyelted, a vékony felhőréteg okozta. A nevezett felhők középmagas szinten vannak, s altocumulus a nevük, leggyakrabban ők felelősek a hasonló koszorúkért. Hasonló jelenséget nemcsak a Hold vagy a Nap körül láthatsz, hanem a fényesebb bolygók - Vénusz, Jupiter - és fényesebb csillagok - Szíriusz, Capella - körül is.


Úgy tűnik, a jelenség elég hétköznapi, megint látható volt az előbb. Az égen összesen egy darab felhőfoszlány, de az éppen a Hold és a Jupiter előtt tanyázott pár percre:

Kép


Bizony, nem ritka! Hasonló tapasztalatokkal tértem haza az imént én is. :-)
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes jelenségek”