Mi volt ez? Meteor?

Szabadszemes jelenségek (légköri jelenségek, halók és rokonaik, éjszakai világító felhők, sarki fények stb.) észlelőinek fóruma
Lazsi
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.09.16. 22:57

Mi volt ez? Meteor?

Hozzászólás Szerző: Lazsi » 2012.09.16. 23:40

Üdvözletem!

Teljesen laikus vagyok, csak szeretek fényképezni mindenfélét, és így sikerült fényképeznem valami érdekeset.
Mivel nem tudom, kinek érdemes megmutatni, ezért keresgélve a neten találtam erre az oldalra.
Kép http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =3&theater
Ez a kép egy kinagyított részlete az 5 képből álló sorozat 4. kockájának.
A képek 2012.09.07-én este, 19:12-kor, kb. 30 másodperc intervallumban készültek egy Canon EOS 500D + 300 mm-es telezoom géppel. Ercsitől északra, nagyjából a lenyugvó nap irányában, kb 30°-ban felfelé nézve.
A képeken látható repülőgép+kondenzcsík alapján a mozgása is felbecsülhető.
A képeken látható "füst" a nyomában, illetve a 4. és 5. képeken mintha 2 darabra esett volna szét.
Lehetséges, hogy egy meteor? Vagy egy visszatérő és megsemmisülő rakéta-fokozat? Mert nem valószínű, hogy repülőgép.
Medvegy
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2009.10.06. 14:49

Re: Mi volt ez? Meteor?

Hozzászólás Szerző: Medvegy » 2012.09.19. 22:49

Egy háromszázas telével gyakorlatilag lehetetlen elkapni egy meterot. Ha akkora szerencséd van, hogy belemegy a képbe, akkor is egy pillanat alatt átfut a teljes látómezőn. Egy visszaeső műholdra/rakétafokozatra már több lehet az esély, azok egész lassan is tudnak esni, de én az általad leírt körülményeket figyelembe véve egy jó messze lévő repülőre tippelek, aminek az alján a lenyugvó nap fénye tükröződik. Ez elég sűrű jelenség.
Persze jó lenne látni a többi képet is, hogy milyen sebességgel megy, bár ha több képre is rákerült, akkor az annyira lassú sebességre utal, hogy mindenféle meteor/űrszemét kizárt. Marad a repülő (már csak a füst/kondenzcsík miatt is).
Lazsi
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.09.16. 22:57

Re: Mi volt ez? Meteor?

Hozzászólás Szerző: Lazsi » 2012.09.24. 22:51

Köszönöm a választ!
Azért reménykedtem, hátha valami érdekeset csíptem el... Mondjuk a meteorokhoz képest sokkal lassabb volt. Az első és utolsó kép között kb. 30 másodperc telt el. (A FB-on, ahová a link mutat, látható mind az 5 képem.) Kb. fele akkora látszólagos utat járt be, mint egy kondenzcsíkot húzó repülőgép. Csak az zavart, hogy a két utolsó képen, mintha két részre esett volna. Ilyet nem szoktak csinálni a repülőgépek.
Loki
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.02.24. 04:57

Re: Mi volt ez? Meteor?

Hozzászólás Szerző: Loki » 2013.02.25. 14:20

Üdv mindenkinek!Lenne egy kérdésem!kb 10 éve történt de tisztán emlékszem.Este 11 körül volt az idő tesóimmal kint voltunk az utcán mert akkor még vidéken laktunk!Felnéztem a tiszta égre majd a csillagok közt egy fehér korongot vettem észre közepén egy lyukkal és mintha egy kis szeletet kivágtak volna belöle mint egy tortából!Pár másodperc mulva belépett a légkörbe hatalmas robajjal ,óriási tűzcsóvával és nappali világosságot okozva!Azt hittük becsapódik annyira közel volt aztán eltünt!Meteorra gondolok de nekem az alakja furcsa mert láttam már hasonlót Nasa videókon!köszi a válaszokat!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mi volt ez? Meteor?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.25. 14:39

Nagyon pontatlan leírás, ez alapján semmit sem lehet mondani arról, mit láthattál.
További részletek kellenének. Pl. Időtartam, méret (pl. a teleholdhoz képest), hogy érted azt, hogy belépett a légkörbe (miből gondolod, hogy addig nem ott volt), hogy érted azt, hogy közel volt, stb.
Loki
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.02.24. 04:57

Re: Mi volt ez? Meteor?

Hozzászólás Szerző: Loki » 2013.02.25. 14:46

A mérete jóval kitünt a csillagok közül de ha a hold egy focilabda lenne akkor ez kb egy narancsnak felelne meg!Abból gondolom hogy nem a légkörben volt mivel addig semmiféle zaj,fény vagy tűzcsóva nem volt!Időtartamban nem volt sok a belépés után kb 3-5 másodperc alatt lezajlott minden!Nem tudok szakszerű leirást adni de találtam regy képet róla és csatoltam!Bocs a fogalmazásért!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Loki
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.02.24. 04:57

Re: Mi volt ez? Meteor?

Hozzászólás Szerző: Loki » 2013.02.25. 14:49

Az előbbihez még hogy amit láttam a kép bal felső sarkánál van.Azt hogy közel volt ugy értem hogy közelinek éreztük ezért irtam azt hogy azt hittük becsapódik!Biztos hogy nem a légkörben volt elejétöl kezdve elég sokat bámultam a csillagokat sokszor reggelig szabad szemmel és azért már el tudom dönteni!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mi volt ez? Meteor?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.25. 14:52

Olyan pályát futott be, mint egy hullócsillag az alatt a pár másodperc alatt?
Loki
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.02.24. 04:57

Re: Mi volt ez? Meteor?

Hozzászólás Szerző: Loki » 2013.02.25. 14:57

Igen olyan volt ezért irtam hogy meteorra gondoltam de sok hullócsillagot láttam és ez leginkább a mostani orosz meteorhoz volt hasonló annyi különbséggel hogy éjjel volt és sokkal jobban lehetett látni na meg ugye ez nem robbant fel!De az alakja az ami izgat mert ilyet még sosem láttam pedig sok érdekes dolgot megfigyeltem a csillagos égen amiért talán meg is köveznének!Nem mellesleg gyönyörű volt de akkor belémhült a vér!Egyébként a Nasa videójában ezt Ufonak titulálták ezért érdekes az alakja mert nem ugy viselkedett mint egy jármű!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mi volt ez? Meteor?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.25. 15:06

Igen erős fényű, ráadásul egy meteor látszó sebességével mozgó égi objektumokat - főleg, ha nem pont oda néz az ember - nem pontszerűnek látunk, mert a szemünk az ilyen. A látszó mérete és a csóvahúzás alapján egy jó fényes és ezért kiterjedtnek tűnő meteor valószínű. Van, hogy annyi apró darabkát dob le magáról (sziporkázik), hogy szinte borzasnak látszik a feje.
Azt, hogy közel volt, vagy sem, az ember nem képes érzékelni, erre a szemünk-agyunk sajnos képtelen.
Mindenesetre irigylésre méltó látvány lehetett.
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes jelenségek”