Mi lehetett ez?

Szabadszemes jelenségek (légköri jelenségek, halók és rokonaik, éjszakai világító felhők, sarki fények stb.) észlelőinek fóruma
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mi lehetett ez?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.02.01. 19:39

Amennyire az agyunk működése sem garantált igaz válaszokat tud adni, inkább csak százalékos esélyt valamire, nem is csoda ha mindegy mit olvasunk, látunk, mégse biztos, hogy az igaz az igaz is. A hiszem, ha látom taktika se mindig válik be, mert egy jó búvész is tud olyanokat mutatni, amit akár el is hihetnénk. Én még gömböt sem láttam, nemhogy gömbvillámot, csak maximum gömbnek látszó tárgyat, de ahogy olvastam a gömbvillámokról, nem is szeretnék közelről találkozni vele, mert ha jól emlékszem ez is tud kárt okozni, ha bekap. :)
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Mi lehetett ez?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.02.01. 20:19

Ha arra gondolsz, hogy a gömbvilám csak hallucináció, vagy hogy az agyműködésre hatással van az erős mégneses/elektromos mező akkor az egyik észlelésem cáfolja. Mivel a jelenség több kilométerre volt tőlünk, ráadásul ketten ugyanazt láttuk! Míg a másik észlelésnél nem láttam magát a gömbvillámot, mivel az ablakom előtt haladt el, és nem mertem elhúzni a függönyt. :) Ja és közben átrohantam anyámék szobájába, ahonnét nem volt közvetlen rálátás, de a fényekből, és az árnyékokból egyértelműen látszott, hogy a jelenség ha lassan is de mozog a két ház között! Másrészt minden bizonnyal elég erőteljes elektromágneses térrel is jár mert pl a vezetékes telefon egyfolytában csörgött. viszont a telefonvezetéket nem közelíthette meg 2-3 méternél jobban, mert arra rálátásunk volt! Az egész jelenség olyan 30-40 másodpercig tartott, intenzív kékesfehér fénnyel, és közben folyamatosan csörgött a telefon! Másnap körbekérdeztem, és a faluban sok helyen "furcsán" megcsörrentek a telefonok, ugyanebben az időben. Egy szemtanúval is beszéltem, aki nem látta közvetlenül a gömböt, de azt hitte felgyulladt valami nálunk mert intenzív fényeket látott a házunknál azon az éjjel.

Tehát számomra egyértelmű dolgok:
- viszonylag kis méret (párszor 10 centiméter)
- nagy fényesség
- viszonylag hosszú élettartam (habár az első észlelés max 2-3 másodperces jelenség volt)
- minden bizonnyal hatalmas térerő, ráadásul tartósan, mivel hatnak az elektromos készülékekre, viszonylag nagy, több méteres távolságból.

Nekem valahogy úgy tűnik mintha egy anyagdarab szupravezetővé válna, és tárolná a villám energiájának nagy részét. De persze ez csak saját agyalódás. Szóval biztos vagyok abban, létező fizikai jelenség, olyan tulajdonságokkal, ami eléggé "szembemegy" az eddigi ismereteinkkel!
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mi lehetett ez?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.02.01. 20:26

Ja értem. :)
Nem ismertelek meg névről Ati. :)
90/900 refraktor
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mi lehetett ez?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.02.01. 21:16

Ati leírása igen jó, a megfigylési lehetőséghez képes, következtetései is heklytállók. A több száz hiteles leírás szzerint 2 csoporta oszthatók: 1. Vannak ártalmatlanok, ezek embert érintve csak meleg érzést és bizsergést okoznak, nem gyujtanak és szinte lassan zsugorodva eloszlanak, és 2. vannak robbanó gömbvillámok, embert érintve égési sebeket, áramütést, esetleg halálozást vagy időleges bénulást okoznak. Többnyire hangos csattanással mintegy felrobbannak.
Észlelték már villámcsapást követően, de olyan eset is volt, hogy minden villámlás nélkül, de zivataros időben jelentkeztek. Élettartamuk néhány perc-negyedóra közti. Méretük: teniszlabdától 30-40 cm-ig, de sokszor a fénylés miatt nagyobbnak látszanak. Szobában elektromosan vezető felületek mentén mozognak (pl. kályha-kályhacső, falba épített vellanyvezeték. Többen úgy látták, hogy a légáramlás is mozgatja. Egyszer-kétszer a menekülő embert "üldözték", valószínűleg a haladó amber mögötti légörvényben mozogtak. BQ.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Mi lehetett ez?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.02.01. 21:49

Igen, valóban igaz az első eset több kilométerre, talán 10 kilométerre a vihartól alakult ki
A második eset közvetlenül villámcsapás után, azaz egy nagy csattanással alakult ki, míg megszűnésekor nem volt hangjelenség.
CsFeri
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.09.20. 16:03

Re: Mi lehetett ez?

Hozzászólás Szerző: CsFeri » 2011.03.08. 13:50

Sziasztok!

Tegnap este (2011.03.07.) 18:53CET-kor Székesfehérvárról nézve az Orion öve alatt elhaladt 2 fényes pont teljesen egy vonalban, egymást követve. Az égbolton DDNY-i irányban vonultak.
Próbáltam utánnanézni a heavens-above.com-on hogy mik lehetettek (szerintem mesterséges égitestek), de egyelőre nem jöttem rá... Az ottani adatok alapján az ISS-t kizárnám, mert 7.-ére nem ad átvonulási adatot Fehérvárra.
Van ötletetek?
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Mi lehetett ez?

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.03.08. 13:56

Szia!

Márpedig az volt! Elöl haladt az űrrepülőgép, utána az űrállomás.
Mi is figyeltük a szakkörösökkel, nagyon szép látvány volt...
CsFeri
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.09.20. 16:03

Re: Mi lehetett ez?

Hozzászólás Szerző: CsFeri » 2011.03.08. 14:45

lacus66 írta:Szia!

Márpedig az volt! Elöl haladt az űrrepülőgép, utána az űrállomás.
Mi is figyeltük a szakkörösökkel, nagyon szép látvány volt...


Szia!

Bevallom nekem is az volt az első tippem. Mondtam is a barátnőmnek hogy nézze, ott az űrállomás és a Discovery. :)
De utánna elvetettem ezt, mert nem találtam 7.-ére adatokat róla. Ezek szerint alaptalanul... :D
Köszi a választ és a megerősítést, nagyon szép látvány volt.

*szerk.
Közben sikerült megtalálnom az információt, valóban az ISS volt:
Time Alt. Az. Mag
18:53:07 47 SSW -2.8

Illetve ugyanekkor, ugyanitt az STS-133 -0.5-ös magnitúdóval. :)
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mi lehetett ez?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.09.20. 21:27

Sziasztok,

Bizonyára hallottatok arról a 6 tonnás amerikai műholdról, ami a napokban sodródik (sodródott) légkörünk felé.
Nincsenek infóim arról, mikor ér vagy ér földet, de tegnap este olyat láttam, amilyet eddig soha!

Az Oph határán jelent meg egy hatalmas, narancssárga színű, villódzó gömb (nem pont, határozott kiterjedése volt!), melyen szabályosan látszott hogy ég, minimum -7, -8 magnitúdóra becsültem összfényességét. Lampion nem lehetett, mert pályán haladt és igen lassan! Nagyon enyhén vesztett a fényességéből, majd valahol a Bootes északi részén hunyt ki, meglepően hirtelen. Ekkor még darabokat láttam leválni, és elporladni róla. Hihetetlen volt!

A kérdésem: lehetséges, hogy az említett műholdat láttam??
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Mi lehetett ez?

Hozzászólás Szerző: András » 2011.09.20. 21:59

Arpstronomer írta:A kérdésem: lehetséges, hogy az említett műholdat láttam??


Biztos, hogy nem, mert 22. és 24-e közé teszik a leesését. Úgy is lehetne mondani: a mai napon még úgy tudják, fent van.
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes jelenségek”