Meteoritok, meteorit gyűjtők

Meteorészlelők fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.05.10. 13:00

A 2020-as és 2019-es szemtanús meteorit hullásokat magyar nyelven tudtommal itthon én vezetem a weblapomon.
Ez azért is fontos, hogy a téma iránt érdeklődő szakma és nagyközönség ezt egy helyen lássa összefoglalás szerűen.

Cikkem itt:
http://crbobs.hu/meteoritok/cikkek/2020_2019/
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.06.23. 12:33

Most szerdán (2020.06.24) este 19 órától online előadásom a galilowebcast-on illetve ugyanott Facebook-on:

Magyarország meteoritjai címmel.

A jelenlegi országhatárainkon belül 8 db meteorit hullást tart nyílván a Meteoritikai Közlöny (Meteoritical Bulletin). Az előadás ezek történetét, érdekességeit, kutatási eredményeit és olykor kalandos viszontagságait mutatja be. Kitekintünk a régi Magyar Királyság területén hullott meteoritokra is, szó lesz a 2020. év meteoritjáról, ami épp egy magyar meteorit. Kik és hogyan kutatják ma ezeket a meteoritokat, mit kell tennünk ha meteorit gyanús kőzetet találunk? Vannak-e meteorit kráterek hazánkban? És végül szó kerül hazánk egyetlen meteoritikai társadalmi szervezetéről a Magyar Meteoritikai Társaságról (MMT).

Az előadás itt érhető el szerdán:

http://www.galileowebcast.hu/live/live_20200624.html

Magyarorszagi_meteoritok_2020_junius_1200px_Kereszty.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.06.27. 23:02

Aki lemaradt volna "A Magyarországi meteoritok" című Galileowebcast-on sugárzott Facebook-os online előadásomról, az itt megnézheti (FB account NEM szükséges a belépéshez):

https://www.facebook.com/galileowebcast ... 652490615/
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.10.24. 12:19

A világ szemtanús hullású dokumentált meteoritjai

Új projektem eredménye ért be a mai napon, több hónapos munkával sikerült naprakész adatlistába összegyűjteni a világ ismert, és dokumentált szemtanús hullású meteoritjait.

A lista tartalmaz minden hivatalos és még nem hivatalos de már dokumentált szemtanús meteoritot, jelenleg 1224 db rekordot.

Ha kiváncsi vagy, hogy
- mikor és hol hullott az első és legutolsó szemtanús meteorit
- az első és legutolsó magyar szemtanús meteorit
- mikor és hol hullott az első szeneskondrit, vasmeteorit, pallazit, marsi meteorit
- mikor és hol hullott a legutolsó vasmeteorit
- és még számos más szempontú meteorit
akkor használd az adatbázist.

Tudomásom szerint ez az első és egyben egyetlen ilyen magyar nyelvű nyilvántartás, mely szakmai szempontok szerint készült. Kikerültek belőle az álmeteoritok, a kétséges eredetű illetve nem dokumentált meteoritok. Csak az igazolható szemtanús hullások kerültek ide.

Az adatbázis elérhető weblapom meteoritos részénél itt:
http://crbobs.hu/meteoritok/meteorit-hullasok/
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2020.10.24. 12:52-kor.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.10.24. 12:43

Szép munka, hasznos adatbázis. Köszönjük!
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.11.28. 14:58

Tisztelt csoporttagok, érdeklődők !


Örömmel jelentjük be a Magyar Meteoritikai Társaság (MMT) által szerkesztett és kiadott szakfolyóirat a Meteoritika első lapszámát.


A kiadvány Magyarország egyetlen kimondottam meteoritikával foglalkozó tematikus folyóirata. Soha nem jelent még meg ilyen jellegű újság hazánkban, elkészültét bár sok hónapos munka előzte meg, de a szerkesztők nevében talán mondhatjuk, színvonalas lap született. Mivel tényleg az első ilyen kiadványt olvashatjátok így némi túlzó pátosszal mondható, hogy bizony ez most tudománytörténeti jelentőségű dolog.


A cikkek szerzői a meteoritika, planetológia tudományának kutatói, aktív művelői, jó ismerői és sokunk számára ismert szakemberek, gyűjtők.


A lapszámot a Magyar Meteoritikai Társaság tagjai illetményként kapják, forgalomba nem kerül, tehát csak a tagságon keresztül elérhető.

Egy év után azonban a jelszavas PDF alapú digitális kiadványt nyilvánossá tesszük a széles nagyközönség számára. Addigra várhatóan újabb lapszám(ok) jelennek meg, melyek már szerkesztés alatt állnak.


A Meteoritika 1. számának tartalmából:

- Köszöntő
- Kereszty Zsolt: Az Év meteoritja 2020 – az Ofehértó L6 kondrit
- Gyollai Ildikó, Kereszturi Ákos, Szabó Máté, Kereszty Zsolt: Az NWA 10261 CV3 kondrit CAI szemcséinek nagyhőmérsékletű átalakulása
- Rezes Dániel: A meteoritok egy ritka csoportja: A Yamato-típusú (CY) szeneskondritok
- Csizmadia Szilárd: Meteorradarok a nagyvilágban
- Kereszty Zsolt: Tíz éve hullott a Košice (kassai) meteorit
- Nádai László: Az én Viñales meteoritom. Rendhagyó útimese
- Rezsabek Nándor: Létrehozhatnak marsi meteoritok becsapódási krátert a Földön?
- Szklenár Tamás: Meteoritikai alapfogalmak – I. rész
- Az MMT hírei, egyesületi élet
- A 2019. és 2020. év szemtanús hullású meteoritjai
- Meteorit galéria


Aki szeretné olvasni mostani Meteoritika számot - és nem tag -, annak be kell lépnie az MMT tagjai közé, melynek díja jelenleg 2500 ft/év. A tagságnak több előnye is van, úgy mint:

- ingyenes részvétel konferenciáinkon, rendezvényeinken
- ingyenesen kapják társaságunk PDF alapú “Meteoritika” című folyóiratát
- ingyenesen vehetnek részt meteorit kereső expedícióinkon, kedvező költséggel pedig szakmai vezetésű kirándulásainkon
- tagjaink meteorit példányai megjelenhetnek weblapunk Meteorit galériájában
- belső, információs levelező listánk használata, értesítés új hírekről,
- jelölési, szavazási jog a Közgyűlésünkön
- számozott regisztrált tagsági kártya.


Tagsági díjat - 2500 ft - utalással lehet rendezni. Az MMT bankszámlaszáma: 58600283-16961980

Utaláskor kérjük feltüntetni a befizető nevét és címét, illetve közleményben megjelölni, hogy “tagdíj2021“.


Reméljük hasznosan és örömmel forgatjátok majd a Meteoritika kiadványunkat.


Tisztelettel:

az MMT Elnöksége

Weblapunk: http://meteoritok.org/

Meteoritika_fedlap_2020_1_szam_1024px.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.12.16. 20:54

A CB jelölés a meteoritikában, a különleges szeneskondritokat a benkubbiniteket jelöli (C=carbonaceous, B=Bencubbin).

A névadó meteorit az 1930-ban Ausztráliában talált Bencubbin nevű volt, innen a benkubbinit jelölés.

Két szubtípusuk ismert a CBa és CBb, előbbi nagyobb méretű szilikátos és kb. 50 % körüli fémes kondrumokat, utóbbi kisebb kondrumokat és több FeNi-t (70 % is) tartalmaz.

Nem túl népes meteorit típus: CBa 7 db, CBb 5 db, ebből mindössze 1 db a szemtanús az 1984-es nigériai Gujba meteorit.
A típus különlegessége a csepp alakú fémes kondrumok (>50 %) és szilikátos kondrumok gyönyörű egyidejű jelenléte.

Habár megjelenésben hasonlítanak a kő-vas meteoritok mezoszideritjeire, kémiai összetételük inkább a CR tipusú szeneskondritokéval rokon, széntartalmuk néhány %.

Eredetük ma sem tisztázott még teljesen.

Kozmikus kitettségi idejük (kb. ameddig a Világűrben utaztak a Földre való lehullásukig) nagyon hasonló, Bencubbin 27,3 millió év, Gujba 26 +/-7 millió év. Ez felveti az azonos impakt (ütközési) eseményt.

Most a képen gyűjteményem két CBa mintáját láthatjátok. Szerintem nem lehet betelni szépségükkel... 🙂 extrém ritka meteoritok, nem ilyet fogunk elsőre találni, valószínűleg...

Gujba a MetBull-ban:
https://www.lpi.usra.edu/meteor/metbull.php?code=11449

Bencubbin a MetBull-ban:
https://www.lpi.usra.edu/meteor/metbull.php?code=5014

Bencubbin_Gujba_01.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.12.28. 16:33

Fémgazdag winonait meteorit

Ezt a gyönyörű FeNi fémfázisban igen gazdag - igen ritka típusú - akondrit meteoritot 2020-ban Algériában találták, viszonylag jelentős, sok kg-os mennyiségben.

De mik is ezek a furcsa nevű meteoritok?

A winonait az egyik primitív akondrit típusú meteorit, mely metamorfózis, részleges megolvadás, breccsásodás jeleit mutatja relikt kondrumok jelenléte mellett, geokémiája a H és E kondritok között átmenetet képez. Egyes példányaiban jelentős fémvasnikkel található, ami étetve Thomson-Widmanstätten mintázatot mutat. Névadó meteoritja az arizónai, USA Winona melleti ásatáson 1928-ban talált talált ugyanilyen nevű meteorit.

Érdekesség, hogy Winona rendkívül közel fekszik a világhíres Barringer-kráterhez. Mint minden primitív akondrit, így ez is kémiai és ásványtani hasonlóságot mutat a kondritokkal, de szerkezetileg már mások (átolvadtak, átkristályosodtak) és lehetnek bennük relikt (visszamaradt) kondrum maradványok, lényegében egy átmeneti meteorit típus. A winonaitoknál és a hozzájuk kémialag közel álló IAB és IIICD típusú vasmeteortiknak feltehetően egy azonos vagy hasonló forráségitestje lehetett.

A képen a 9 cm-es nagyméretűnek számító, étetett (savmart) szelet példányom látható.
Érdemes megfigyelni a fémfázis szépen fejlett Thomson-Widmanstätten mintázatát, illetve a szilikátos fázis aprószemcsés ásványait.

Üdv:
CBO

winoniate_24_9_gr_01.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2020.12.31. 02:17-kor.
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.12.31. 01:39

Szerintem mindezzel minden meteoritgyűjtő tisztában van ebben a körben, Kereszty úr. Nem értem, miért szükségeltetik definiálni nekünk, mik a winonaitok meg a CB kondritok. Habár elég ritkák, szerintem mégis tisztában van minden meteoritgyűjtő azzal, hogy mifán is teremnek az ilyen típusú meteoritok. A képek nagyon nyerőek, de a szövege süket fülekre talált, Uram, mivel más válasz rá nem érkezett. Ha azt hiszi, tanítania kell a gyűjtőket, szerintem súlyosat téved. Ha azt gondolja, Ön az egyetlen, aki ért a meteoritokhoz ebben a térségben vagy a világon, abban is nagyot téved. Szerintem és még mindig szerintem felesleges az, amit csinál, mármint hogy ilyen oktató jellegű szövegekkel árasztja el a topic-okat. Elhiszem, hogy Ön a meteoritika (elég nagy)arca Magyarországon, de semmilyen tudomány sem egyetlen személyre szabott!!! Másszóval könnyű osztani az észt, könnyű villogni azzal, amink van, de a gyakorlatban mindez semmis. Miért, azon meteoritokat a képen maga találta? Vásárolni könnyű! Ráadásul a képen látható winonaitot 202-ben találták?! Szerintem inkább 2020-ban, csak jól elírta! A helyesírás fontos! Tudja, 1818 év a különbség!!! Szerintem, a tudomány szempontjából ez nem mindegy és még maga bölcselkedik a tudományról?! A pontosság a tudomány lelke! Ha egy betűt írt volna el, az még hagyján, de egy számjegyet lehagyni... "A tudományt nem lehet egy mondatba foglalni..." - ezt írta. Csakhogy számokba bizony már igen! Hmm!
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2020.12.31. 10:06

Silvanius írta:
2020.12.31. 01:39
Szerintem mindezzel minden meteoritgyűjtő tisztában van ebben a körben, Kereszty úr. Nem értem, miért szükségeltetik definiálni nekünk, mik a winonaitok meg a CB kondritok. Habár elég ritkák, szerintem mégis tisztában van minden meteoritgyűjtő azzal, hogy mifán is teremnek az ilyen típusú meteoritok. A képek nagyon nyerőek, de a szövege süket fülekre talált, Uram, mivel más válasz rá nem érkezett. Ha azt hiszi, tanítania kell a gyűjtőket, szerintem súlyosat téved. Ha azt gondolja, Ön az egyetlen, aki ért a meteoritokhoz ebben a térségben vagy a világon, abban is nagyot téved. Szerintem és még mindig szerintem felesleges az, amit csinál, mármint hogy ilyen oktató jellegű szövegekkel árasztja el a topic-okat. Elhiszem, hogy Ön a meteoritika (elég nagy)arca Magyarországon, de semmilyen tudomány sem egyetlen személyre szabott!!! Másszóval könnyű osztani az észt, könnyű villogni azzal, amink van, de a gyakorlatban mindez semmis. Miért, azon meteoritokat a képen maga találta? Vásárolni könnyű! Ráadásul a képen látható winonaitot 202-ben találták?! Szerintem inkább 2020-ban, csak jól elírta! A helyesírás fontos! Tudja, 1818 év a különbség!!! Szerintem, a tudomány szempontjából ez nem mindegy és még maga bölcselkedik a tudományról?! A pontosság a tudomány lelke! Ha egy betűt írt volna el, az még hagyján, de egy számjegyet lehagyni... "A tudományt nem lehet egy mondatba foglalni..." - ezt írta. Csakhogy számokba bizony már igen! Hmm!
Vajon ez a hozzászólás miért született? Mi köze van a topic címéhez? Mi bizonyítja azt, hogy ezt mindenki tudja? Mennyire kicsinyes dolog egy elírt számon rugózni? (Azt írta maga a „szerző” is, hogy elírta nem azt, hogy tévedésből írt 202-t.)
„A pontosság a tudomány lelke! Ha egy betűt írt volna el, az még hagyján, de egy számjegyet lehagyni...„ AKONDRIT – KONDRIT, egy betű mindössze a különbség. Ha ez önnek mindegy akkor tényleg nem értem, hogy minek született a bejegyzése!
Az irigység szó motoszkál a fejemben...
Ennek ellenére mindenkinek nagyon boldog új évet kívánok!
Üdv.
L.
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”