Meteorit gyűjtemény

Meteorészlelők fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.12.20. 11:53

Amit Barracuda kolléga küldött képeket, főleg az utolsón olivin vagy orthopiroxén kristályok láthatók, sárgás, zöldes árnyalattal. Szerintem ez vagy a Brahin, vagy a Seymchan vagy egy eddig ismeretlen pallazit.

Zs
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.12.23. 21:36

Sziasztok!

Erősen úgy néz ki, hogy megvan a legújabb magyarországi meteorit!!!

A MettBull-ban jelenleg 12 magyarországi meteorit található, amiből 4 "kétséges" minősítésű, ezek a következők:
- Kis-Győr, 1901,
- Mikolawa, 1837,
- Miskolcz, 1559,
- Ofen, 1642, (ez lehet, hogy egy szakatlan decemberi jégeső volt...)
és a Kaposfüredi, pedig, mint nem dokumentált szerepel.
Tehát ha a Kaposfüredit ide számítjuk, akkor ez a 9. !!! magyarországi meteorit (a Kárpát-medencei hullásokat nem számítom, most ide).

A közel 4000g TKW minta jelenleg Dr. Hegedűs Tibornál van illetve kisminta küldése van folyamatban - analizálásra és petrológiai és komplex elemzésre - Washingtoni Egyetemre (USA), de már készültek belőle vékonycsiszolatok, amiből egyértelműen egy kondritos szerkezetű kőmeteorittal van dolgunk. Néhány polarizációs mikroszkóppal készült képet csatolok, meg a teljes darabról is.

Az elsődeleges elemzésekből a következők láthatók:
Ha a nikkel tartalom becslésem jó, és a polarizált mikroszkópos képek is szignifikánsnak tekinthetők az egész TKW-n, akkor ez egy H4-5-s kondrit, átmenet a 4-es és 5-s osztály között, mert halványan láthatók vékony peremek egyes kondrulák körül de nem teljesen kontrasztosan.
Egyébként biztos, hogy nem 3-as és nem 6-s petrológiai osztályú. A minta mint látható széttöredezett kondrulákat tartalmaz az egyes kondrumok között, de vannak benne ép és szépen azonosítható:
- üveges/kriptokristályos
- excentro-radiális,
- lemezes-pálcás-rudas,
- porfiros,
- esetleg granuláris azaz szemcsés.
Az átkristályosodás mértékéhez tartozó hőmérséklet a 4-es petrológiai osztályban: 200-400 C fok, az 5-sben 400-600 C fok. Tehát valahol 200-600 C fok között történt az átkristályosodás vagy másnéven termikus metamorfózis.

Szép karácsonyi ajándék minannyiunknak!

Üdv:
Zsolt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.23. 23:40

A MettBull-ban jelenleg 12 magyarországi meteorit található, amiből 4 "kétséges" minősítésű, ezek a következők:
- Kis-Győr, 1901,
- Mikolawa, 1837,
- Miskolcz, 1559,
- Ofen, 1642, (ez lehet, hogy egy szakatlan decemberi jégeső volt...)
és a Kaposfüredi, pedig, mint nem dokumentált szerepel.
Tehát ha a Kaposfüredit ide számítjuk, akkor ez a 9. !!! magyarországi meteorit (a Kárpát-medencei hullásokat nem számítom, most ide).


Az A 2. és 4. sz meteoritok nem léteznek Miklawa nevű helység Magyarországon nem volt, ma sincsen, viszont van MIHÁLYFA Zala megyében. Dr. Pap Gáborral kimutattuk (és meg is írtuk), hogy Mihályfáról Hetyei János 1837. jan. 5-én tűzgömböt észlelt, ezt szép, szabatosan le írta a Társalkodó c. lapban, onnan átvette a Pliviligerte Schlesische Zeitung. Ugyancsak Hetyei ismertetett egy másik tűzgömb észlelést is 1837. július 19.én amelyről a Pressburger Zeitungban adott hírt. Meteorit lehullásáról egyik híradás sem szól, a másodiknál lehetett ugyan de erre bizonyíték nincsen.
Buda, 1642. - Ez nem budai és nem meteorithullás, Dr. Pap Gábor cáfolta meg.
Meglepő a Miskolc, 1559. c,. adat, ui. abban az évben nem volt sem Miskolcon, sem másutt Magyarországon meteorit huilás. Viszont előtte és utána volt kettő is:
1558. július 6-án Keresztesmező. 3 db hullott, még a súlyukat is tudjuk, de sajnos nem maradtak fenn. (Keresztesmező akkor kettő is volt Mo-on, az egyik Miskolctól 15 km.-re, talán ezért lett ez Miskolc.)
1560. nyara. 5 darab kö hullott "Miskolc városa körüli zápor idején", ebből egyiket a diósgyűri várba vittek, a többit elküldték Bécsbe a királynak. (Próbáltam nyomára buklkanni, de nincsen meg.)
A két egymást követő meteorit hullást úgy látszik később egybe olvasztották, és a két évszám középértéket vették (ezt a hibát harminc éve magam is elkövettem), de egy kis filológiai nyomzással bizonyosséá vált, hogy két külön hullásról van szó.
Az 1901. évi kisgyőri hullás dokumentált, a MNM Ásványtára őrizte egy darabját ((Tokody-Dudichné: Magyarország meteoritgyűjteményei, Bp. 1951), 1956-ban, amikor az oroszok szétlőtték a Muzeum egy részét, a tűzben elpusztult. De azért létezett.
A külföldi katalógusok magyar vonatkozású adatai megbízhatatlanok, részben pl. Chladni kétszáz éves (akkor nyílván legjobb tudása szerinti) összeállításán, részben német forrásokból erednek. Viszont nem veszik figyelembe a magyar publikációkat, bár azok idegen nyelveken (német, angol) is megjelentek. Emellett a történelmi Magyarországon 1914-ig történt hullásokat az utódállamokhoz írják- BQ.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.12.24. 00:19

Kedves Lajos Bácsi!

És mind így igaz, amiket írsz és van még más is...

Pl. ki látta fotón a kaposfüredi által ütött krátert?! Hol vannak a bizonyítékok erről.
Ha jól, tudom, csupán a plébános elbszélése van meg. Hol vannak a környékbeli biztonsági kamerák felvételei?
Csinált azóta vki szelvényvizsgálatot a templom előtt leesett vasmeteorit visszatöltött földszelvényéről?
Valóban volt kráter? Vagy esetleg máshonnan származik a minta?!

A 95'-s hullást 1998-ban publikálták az LPI konferenciáján. Miért szerepel a MetBull-ban azóta is "undocumented"-ként a Kaposfüredi? Miért van jelenleg is az öreg Kuobovics profnál a darab és miért nem kiállítva? Készült-e maratott minta erről vagy csak INAA analízis?

A helyzet, az, hogy Lajos bácsi "külföldi katalógusokról" beszél, amik persze vannak, de a legmeghatározóbb ilyen és Dr. Papp Gábor is erre hívatkozik, az a MetBull. Innen nézik a szakemebrek a hullások nyílvántartottságát. Akkor miért nincsenek az általad említett "kétségesnek" minősített meteoritok már rendbe téve MetBull-ban? A kaposfüredi közel 20 éve hullott, a tanulmánya 1998-as, talán lett volna idő egy adatközlő e-mailre időközben.

Per pillanat magyaroszágon nincs dedikált, auditált és elfogadott analizáló intézet. Eszközök, szakemberek vannak (Dr. Papp, Dr. Bérczi, Dr. Kubovics és mások) többfelé -de dedikált intézet nincs, tudomásom szerint. Jelenleg magayarországon nincs lehetőség, csak munkaidőn túl metoritot klasszifikáltatni, hivatalos elemzéssel, jegyzőkönyvel. A legközelebbi európai ajánlott helyek: Bécs, Münster, Párizs, London.

Üdv:
Zsolt
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.12.24. 09:43

Sziasztok!

Itt egy lista a meteoritok, impakt kráterek nylvántartásáról:

1. The Meteoritical Society, LPI - MetBull: http://www.lpi.usra.edu/meteor/metbull.php
2. The Natural History Museum, London: http://www.nhm.ac.uk/research-curation/ ... at/search/
3. Smithsonian, National museum of Natural History, USA: http://collections.mnh.si.edu/search/ms/
4. MetBase Library of Meteoritics and Planetary Sciences, Germany: http://www.metbase.de/home.html
5. Antartic Meteorites, NASA: http://curator.jsc.nasa.gov/antmet/amn/amn.cfm#362
6. Antarctic Meteorite Research Center, NIPR, Japan: http://yamato.nipr.ac.jp/
7. Earth Impact Database: http://www.passc.net/EarthImpactDatabase/index.html
8. International Meteorites Collectors Assiciation, USA - IMCA: http://imca.cc/
9. Magyar Termeszettudományi Múzeum on-line kereshető listája: http://www.nhmus.hu/kutatas/adatbazisok/metcath.html
10.Bécsi Természettudományi Múzeum, Meteorit Kiállítása: http://www.nhm-wien.ac.at/en/research/m ... collection
11.Muséum national d’Histoire naturelle, Paris: http://meteorites.mnhn.fr/

Mindegyik fontos és jó, de talán a legalfogadottab és naprakészebb a MetBull.

Üdv:
Zsolt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.24. 11:48

Kedves Zsolt!
Miután remélhetőleg az érintettek nem olvassák a csillagvárost, hát megírom a véleményemet.
A kaposfüredit egy darabig dugdosták egymás elől. A példány tudtommal ma is a plébánosnál van, mint magántulajdon, csak néhány szeletét vizsgálták. Hát így nem lehet értelmesen dolgozni.
A nem létező "Miklawa" meteoritot megírtuk Papp Gáborral (angolul), a nem létező budait (Ofen!!!) Papp Gábor megírta, szintén angolul. A kisgyőrit tudtommal nem vizsgálta meg alaposabban senki, az egyetlen ismert példánya '56-ban elpusztult. Persze lehet még példánya, de hol? A nyírábrányi és kisvarsányi meteoritok hullási körülményeit én megírtam (magyarul), azóta csend van körülöttük. Ma már azt sem tudom, hogy ott vannak-e, ahol én láttam?
Hát így állunk. Valójában a külföldi katalógusok nem tudnak korrekt adatokat leközölni, amíg nem csinálunk egy rendes átfogó leírást. Persze kérdés, hogy akarnak-e csinálni. Mindenesetre nekünk kellene lépni, de eddig senki sem szorgalmazta. (Egyébként nem ellened akartam írni az előző levelet, hanem ha már előfordul, helyesbítsük az adatokat.) Nekem megvan az adatgyűjteményem a lehullások körülményeiről (1944-ig), most ehhez hozzá kellene tenni az ásványtani, stb. vizsgálatokat, egy listát hol őrzik a darabokat és összejönne a katalógus. De ki szorgalmazná ezt is? - Lajos
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.12.24. 13:07

Kedves Lajos Bácsi!

Nem is magamra vettem a dolgokat. Hiszen az én és mindannyiunk érdeke az lenne, hogy a magyaroszági meteoritok, mint különleges darabok a meteoritikában méltóan dokumentálva és helyükre kerüljenek. IMCA tagként amit tudok megteszek ez ügyben.

A többit magánban írtam.

Üdv:
Zsolt
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2013.12.24. 20:46

....bocs!
A Kaposfüredi meteorit
lejátszás / vetítés letöltés
Meteorészlelők találkozója - 2010.
Becz Miklós: A Kaposfüredi meteorit
2010. május 29., Polaris Csillagvizsgáló
Igazi ritkaságnak számít a hullás után megtalált vasmeteorit. Ez teszi különlegessé a Kaposfüredi meteorithullást, melynek egy levágott darabját, illetve egy vasmeteoritból készített kést is megérinthettek a találkozó résztvevőit.
Időtartam: 31 perc
Méret: 39.7 MB
Formátum: MP4

Boldog Karácsonyt!
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.12.24. 23:02

Steinbach_IVA.jpg
Kossuth_IVA_etched_slice.jpg
Szia András!

Hol a kráter fotó?! Amiről beszélek.
A ...bocs, részedről tehát nem teljesen alátámasztott és indokolt.

A Kaposfüredi vasmeteorit IVA tipusú, amiből jelenleg 76 db-ot tartanak nyílván.
A legrégebbiek egyike a híres német Steinbach (1724), ami eszméletlenül néz ki, olyan, mint egy pallazit és
az egyik legnehezebben beszerezhető, különleges és magas értékű meteorit. Erről mellékelek képet is.
A leghíresebb képviselői ennek a csoportnak a híres Gibeon (ez van a Pannoncsillagdában (22 kg) és
a filmben is említett svéd, Mounionalusta. Érdekes, hogy van közöttük írd és mond: Kossuth !!! nevű (1975, Ohio) amerikai is. Ez utóbbióról mellékelek egy fotót is.

Az a különös, hogy én nem tudok kráterfotóról, ami nem azt jelenti, hogy nincs, csak akikkel beszéltem ők sem láttak ilyet. Ma már a szelvényvizsgálat sem lehetséges, mert a plébános által említett becsapódási helyre épült a kápolna. Gondolom az alapozásnál szépen megbolygatták az eredeti talajt.

Az is érdekes továbbá, hogy miért pont ilyen sík felületen tört le belőle a párja. Sok vasmeteoritot láttam, de ilyen pontos sík mentén ún. eltörtet még nem.

Tehát vetülnek fel érdekes kérdések, egyenlőre válaszok nélkül...

Üdv:
Zsolt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.25. 00:52

Igen, az első közlések legalább is furcsák, pl. az, hogy órákkal később megolvasztotta a vaslapátot. Ami kicsit valószínűtlen.
Azután: voltaképpen hol van? K. prof. már tíz éve nem tanszékvezető. Ha nála van, hol rejtegeti. (Erre megkértem valakit, hogy járjon utána.) BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”