talán meteorit

Meteorészlelők fóruma
mekxa78
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.09.26. 10:35

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: mekxa78 » 2013.09.26. 10:46

Fénykép0136.jpg
Fénykép0136.jpg
Üdvözölek beneteket.

Segítségeteket szeretném kérni.
Elméletileg a képeken látható kőzet amit találtam meteorit. 2013.09.10-én találtam. Bulgáriában.
Anyaga kemény. Mágnesezhető. Szine barnás - fekete.

Mekkora a valószínűsége, hogy meteorit darab? Gondolom vas + kő lehet így első ránézésre.
Ebben szeretném kikérni a véleményeteket.
Előre is köszönöm a segítséget. Várom mielőbbi válaszotokat.

Ide is tudtok válaszolni: tefdek@gmail.com

További szép napot.
Fénykép0136.jpg

Fénykép0137.jpg

Fénykép0141.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.09.26. 11:07

Csak kép alapján nagyon nehéz azonosítani egy meteoritot. Így ránézésre azonban valószínűtlennek tűnik, hogy az legyen: nagyon "szögletes", éles sarkokkal. A meteoritokat a légkörön áthaladva a felizzás lekerekíti. Ez is inkább kohósalaknak tűnik. De biztosat mondan ásványtan szakértő tud, ha kézbe veszi. Mivel budapesti lakos vagy, felkereshetnéd a MNM Természettudományi Muzeum ásványtárában (Ludovika-tér) dr. Papp Gábort, ő a meteoritoknak jó szakértője.
Üdvözlettel: Bartha Lajos
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.09.26. 11:31

...vagy az ELTE-n Bérczi Szaniszló professzort.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.09.27. 14:23

Sztem, nem meteorit. ennyire színeset még nem is nagyon láttam, bár meg kellene denaturált szesszel tisztitani. És a Nikkel próba jó alap lehetne, ha meg tudod csinálni.
A másik meteritos topikban írtam egy pár lépéses próbáról azt is érdemes megcsinálni mielőtt beküldöd
vizsgálatra.
Lajosnak mondom, hogy van a tulajdonomban nem is egy olyan metorit, amelyik teljesen éles sarkokkal
rendelkezik, pl Jepara, Monze, Durango, Agoudal. De az valóban igaz, hogy a többség lekerekített sarkú.
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.05.01. 17:07

hi,

Sétám során találtam egy érdekes kőzetet. Mérete: 6,5X4cm kb, súlya fogott meg mert nagyon nehéz a méretéhez képest 41dkg, mágnessel megvizsgáltam és nagyon erősen reagál minden részén mint egy vasra kb.
Felülete rozsdafoltos, kerekített mindenhol éles részt nem találtam. Köszi a segítséget :)

http://kepfeltoltes.hu/view/140501/2014 ... es.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/140501/2014 ... es.hu_.jpg
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.05.06. 15:30

A képek alapján nem lehet semmit mondani! Semmi adat sincsen (méret? súly?)
Megjegyzem, a képekhez csatolt reklám, és az összes adat hiánya (név? szül év?) az egész levelet kissé gyanússá teszi. - BQ.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.05.06. 16:22

Ott vannak az adatok. Méret, súly.

Az pedig, hogy a csillagvárosban nem működött a képfeltöltés, a képfeltöltés.hu-hoz vezette a megtalálót. Azon pedig reklámok vannak.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.05.06. 16:41

A fajsúly adat sokkal fontosabb lenne... 7-8 g/cm³ az biztató...
Kép alapján senki sem mondja meg!
Engem régi, világháborús lőszermagra emlékeztet.
Meg kell vágni, kb. 20 gramm minta elég az azonosításhoz. Ez kb. 80% biztonságú meghatározás lehet. Ha gyanús, hogy az, akkor certifikáltatni kell. Ha bebizonyosodik, bőven megéri az árát. ( <100 USD ) ;)
Ingyen viszont azt hihet a tulaj amit akar, bár azért a piacon nem sokat adnak...
Üdv,
L.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.05.07. 10:04

"A fajsúly adat sokkal fontosabb lenne... 7-8 g/cm³ az biztató.."

De csak a vasmeteoritok esetében.! Kőmeteoritbál 2,5-3 g/cm^3, Igaz, a kőmeteoritok hamar elkeverednek a földi kövekkel.
A meteoritok (vagy hasonlitó kövek) szétdarabolását nem tartom szerencsésnek, mert egy anyagdarab szétszeletelése bizony szakértelmet kíván. (Egy fémfűrésszel neki esni, az csak roncsolást okoz, emellett az eredeti anyaghoz hozzá keni a vágóeszköz anyagát!) Legjobb azt szakértő ásványtanosnak a kezébe adni, egészében. Ha vágni kell, vagy csiszolatot csinálni, azt szakszerűen szakember tudja elkészíteni.
Évtizedek alatt a kezembe jutott meteorit gyanus anyagok többsége kohósalaknak, olvadék-darabkának, régen eltört gépalkatrésznek (!) bizonyult. Mindenképpen hozzáértőnek a kezébe kell adni, képről nem lehet eldönteni
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.07. 13:27

Sziasztok!

A klasszifikálást délután megcsinálom.

Fajsúly nincs, SI van! régóta tehát sűrűség:)
A meteoritok sűrűsége nagyon fontos adat, itt van a Washingtni egyetem egy jó táblázata:
http://meteorites.wustl.edu/id/density.htm

Ebből látszik, hogy mivel a kérdést feltevővel megméretten a kb. sűtűséget, ami 7,5 g/cm3
körül alakult, hogy ha meteorit akkor csak vas lehet. EZ a klasszifikálás egyik első lépcsője,
ha kapok kb 5,5 g/cm3 értéket, megkérem a pacákot ne is küldje be hozzám, mert tuti zárványos acél.
Nem gy ilyen volt a kezemben. Kár a vágópengéért ilyenkor.

Lajos bácsi, van egy rossz hírem: sajnos meg kell vágni, mindenütt megvágják, mert a kondritoknál
Ts (vékonycsizolat) kell a magból és a petrográfiai leíráshoz kb. 20 gr kell minden intézetnek, a kevesebb nem elég. A vizsgálat díje 100 USd/óra, normál esetben 1-2 óra elég. Csak akkor kell beküldeni, ha már 80 %-os az esély azt meg én megmondom, az otthoni laboromban. a részletekre most nem térek ki, korábban már írtam róla.
DE: igenis a külső megjelenés sokat elárul. Egyébként sztem nem meteorit a kérdéses darab, de estére megmondjuk, mert jön hozzám és elvégzem a szükséges teszteket.
A vágás külön műfaj! Speciális berendezések kellenek hozzá. Az vágott darabokról teszek fel képeket, a lényeg, hogy kiegyensúlyozott finom előtolású, állítható vágógép kell, nem jó amit az ásványgyűjtők használnak!!! ide sokkal finomabb gép kell. A vágópengéről annyit, hogy 0,4 mm vtg, gyémánt penge, ami 0,01mm-t üt, a vasmeteoritokhoz speciális 0,5 mm-es Ti-Nitrid fűrészpengét használok, vagy koracélhoz való 0,7 mm-es abrazív pengét. Minden vágás, csiszolás hűtőtt lehet csak, mert megég az anyag.

Ha kérdés kérdezzetek, nyugodtan.

Egy Atacamai vasmeteoritnak tűnő (de lehet hogy Imilac pallazit, fémrésze éppen most vizsgáltan, marattam. Biztatóak az eredmények.

Üdv:
Zsolt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”