talán meteorit

Meteorészlelők fóruma
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.10.02. 12:47

Igen, jókat ír a Wiki, de vajon miben térhet el az „átlagostól” a Tibeti?
Egy talán érdekes adalék.
Nem rég beszélgettem Zsolttal aki megkérdezett, hogy én tudom-e a válasz?
Elmondtam az én verziómat, azután ő is elmondta az ő verzióját, azután mindketten csodálkoztunk. Most pedig olvasgatjuk egymás forrásait... :-) Semmi ezo!
Egyre izgalmasabb ez a Tibeti tektit! Jó nyomozást!
Üdv,
L.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.10.02. 12:50

Ófehértó
1900. 07. 25-én a helyi szájhagyomány szerint Majláth József gróf béresei „csillaghullásra” lettek figyelmesek a falu Nyírgyulaj felőli határában és bevitték az „égből érkező hatalmas követ” a kastélyba. Majláth gróf azonnal felismerte a lelet értékét, és a Magyar Nemzeti Múzeumnak adományozta a meteoritot.

Kép

Ofehértó, OC L6, Hullott: 1900. 07. 25. Ismert tömeg/TKW: 3750 gramm
Üdv,
L.
Pekari
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2014.05.07. 14:36

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Pekari » 2014.10.02. 12:58

Én ezt találtam...ami nem annyira ezo...de németül csak azt t'om nihtsíszen ! uh. maradt a gugli fordító:

Tibetanit

Az ásványi Tibetanit másik neve az ásványi andezin.
A név Tibetanit nem ismert ásványtani körökben. Sokkal több közös van a megjelölés Tibetanit területén hazai vásárlási andezin, aki jégverés Mongólia.

Tulajdonságai Tibetanit
Ásványtani az Tibetanit vagy andezin a földpát rendelt is magában holdkő és amazonite. Kémiailag Tibetanit olyan szilikát ásványi anyag, amely a (Na, Ca) Al (Si, Al) 3o8 ott.
A tényleges színét Tibetanit között változik a fehér, szürke, zöld, sárga és piros. Előfordul, hogy a szín mesterségesen módosított. A stroke-szín ellenére különféle színek mindig fehér.
Tibetanit után kristályosodik a triklin kristály rendszer. Tibetanitkristalle egy táblázatos formában, az aggregátumok szemcsés vagy tömeges.
Tibetanit üveges ragyog, hogy van a hasadási sík a kristályok néha gyöngyházfényű. Továbbá Tibetanit különböztetni átlátszó vagy áttetsző átláthatóságot. A bontási ásványi tökéletes, a törés kagylós egyenetlen-rideg. A Mohs keménysége 6-6,5 Tibetanit nehezebb ásványi, melynek sűrűsége 2,66-2,68 g / cc.

Megjelenése és elterjedése Tibetanit
Tibetanit keletkezik mind a magmás valamint metamorf feltételeket, és tartalmazza a Gemengteil számos sziklák; beleértve például, andezit, diorit, granodiorit, szienit, migmatite és gneisz.
Név alapján Tibetanit benyújtotta a másolatokat kínált kereskedelmi Tibetben és Mongóliában.

Használata Tibetanit
A Tibetanit elsősorban kollektor ásványi fontos, de egyre inkább értékelik, mint a drágakő.
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.10.02. 15:12

Nem szorakozasbol szoltam a temahoz ;)
Suruseg 7,8-7,9
Magnes teszt pozitiv


cbo írta:Hupssz baratunk!

Most szorakozol?!

Vilagosan le irtuk hogy mi az eljaras.
Azon menj vegig, ird le h miket mertel es utana
ketdezz ha akkor meg van ertelme.

Nekem speciel egy kep alapjan faraszto.

Zs

Ui:
Egyebkent nem
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.10.02. 16:14

A mágnes teszt az egy teszt a sok közül, nem perdöntő.
Nézd meg jobban a felszínét, a képen az látszik, hogy üreges mélyedések vannak rajta.
A sűrűség adattal, azt akarod sugallni, hogy ez egy vasmeteorit. A képen nem látszik jól, szerinted csak fémet tartalmaz?
A kép közepén kicsit alul látszik két fényes fekete púp, meg mered ütögetni egy kis kalapáccsal? Valószínűleg betörik, mert hólyagnak tűnik. Egy meteorit sohasem hólyagos vagy üreges mert az űr vákuumában nem terem meg a buborék, ráadásul ennek egy differenciálódott kisbolygó magjából illene származnia.
Sőt lehet, hogy Ni-t is tartalmaz! De ettől függetlenül ez inkább úgy néz ki, mint egy darab kohósalak...
Ha biztos vagy a dolgodban, vidd be egy egyetemre, nem fogják megenni...
Üdv,
L.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.10.02. 17:51

Hupssz baratunk!

Nagyon jol tudod hogy mit kell csinalni az elso vizsgalatok
alkalmaval, hiszen voltal nakam lattad, meg le is irtuk.

Ezek utan javaslom, hogy tanulmanyozz meteorit kepeket
a NET-en es egy ido utan Te magad is latni fogod a fake es
valos mintak kozotti kulonbseget.

Ha ennyire erdekel a tema - aminek en szemely szerint orulok -
fektess be energiat az elmelet tanulmanyozasaba. Uram bocsa
szakkonyv (inkabb angol) vasarlas?! Valodi meteorit vasarlas?!

Tobbet ersz ezzel mint terepi munkaval.

Udv:
Zs
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.10.02. 18:21

tóparton sétálva a 2 éves kislányom nyomta a kezembe, hogy "Nézd nézd nézd apa" 8-) tömege egyből feltűnt, majd jött a csillagvaros talán okosabb leszek, de aztán sima salaknak tűnik az egész így utólag
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.10.02. 18:28

A salak konyebb, ha jo a surusegmeresed.
A lenyeg: holyagureges anyag vagy belso legzarvanyok
jelenlete KIZARO OK!

Zs
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.10.03. 09:21

„Erdélyben lesett az ördög.”

1857. 10. 11. 00:15-kor hullott Székásszabadja, Alsó-Fehér vármegye, területén (Ma Románia) egy szép kondrit. A hullás körülményéről olvasni külön élmény.

„A hullás története: 1857. október 10-én, éjjel hullott alá. Leesési körülményei igen nevezetesek. Az említett nap estéjén a balázsfalvi kerületben eső Ohaba község görög nem egyesült lelkésze, Moldován Miklós lefeküdt a csűrje bemenetelénél a szalmába, az éjszakát ott töltendő. Éjféltájban azonban egy mennydörgésszerű zaj riasztotta fel álmából, és egy tűztömeget látott a tiszta égen, mely villámsebességgel hullott alá a földre. A megijedt lelkész annyira elkábult, hogy néhány percig sem nem hallott, sem nem látott. A leesést több utas is látta, kik a szabadban egy hegyen töltötték az éjszakát, kiknek fekvő marháik is felugrándoztak a mennydörgésre meg a nagy világításra, és a tünemény felé fordultak.
Másnap reggel egy szőlőpásztor, Groszad Mihály, a szőlők szomszédságában eső saját gyümölcsöskertjében megtalálta a meteorkövet, mely a kemény s mohával benőtt talajba volt befúródva. Értesítvén erről Moldován lelkészt, ez a bíróval és a községi elöljárókkal kiment a hely színére, megnézni a “csodát”. A hozzájok csatlakozott községi jegyző, Thalmann, felismerte a kő becsét, átvette a feltalálótól, és a balázsfalvi (Blaj) kerületi elöljárónak adta át; innen Karl Schwarzenberg herceg, az akkori erdélyi katonai és polgári kormányzó rendeletére a bécsi cs. kir. ásványmúzeumba [ma Naturhistorisches Museum] küldetett, hol az most a knyahinyai után a legnagyobb meteorkő. Őfelsége a szőlőpásztornak és a leletnél szereplőknek 500 forintot rendelt kiosztatni. Az erdélyi német lapok ezen meteorkőesést ily cím alatt tették közzé: “Der Teufel in Siebenbürgen” [Az ördög Erdélyben].
Az ohabai, egészen fekete, bágyadt kéreggel borított meteorkő háromoldalú piramist képez, melynek magassága 14 1/2 hüvelyk [38 cm]; a piramis két oldala domború és sima, ellenben a harmadik oldala és a talapzata a meteoriteket jellemző kagylószerű mélyedésekkel van ellátva. (...) A kő eredetileg 29 fontot [16,2 kg] nyomott.”
Forrás: Török J. (1882): A Magyar Birodalom meteoritjei (II. rész). Természettudományi Közlöny, 14,

Kép

Ohaba OC H5, Hullott: 1857. 10. 11. 00:15 LT. Ismert tömeg/TKW: 16,25 kg
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.10.03. 09:43

Az Ohaba-meteoritból a MNM Ásványtárában 8,7 g-os darabka van. A megnevetése a román szakirodalomban néha Alba Juliu, a németben (Karlsburg-Gyulafehérvár) - BQ,
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”