talán meteorit

Meteorészlelők fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.19. 08:47

Sziasztok!

A meteoritikus eredetű minták első körös azonosítása kellő gyakorlat után szemrevételezéssel is megoldható.
Vannak olyan jegyek, tulajdonságok amik első látásra, nyílván megfelelő gyakorlattal lehetséges. A további elemzésről már írtam, nem szeretném ismételni magamat. Az a baj, hogy ez tényleg csak gyakorlat és sok száz, ezer minta tanulmányozása után jön. A szakmai fórumok, komoly profi és nem profi gyűjtők, dealerek
tapasztalatainak átadása után könnyen megy. Az említett "két hét" kb. a semmire jó ebben a dologban, mert vannak olyan esetek amikor a több évtizedes rutin is néha megtréfál, de ebből szerencsére csak kevés van.
Annyi mennyiségű anyag érkezik hozzám, hazánkból és külföldről, hogy gyakran a vágógépet is sajnálom beindítani, néha mert totál tiszta az ügy már elsőre. Ha, - mint a közeltmúlt egyik esete is bizonyítja, - a minta 15 gm/cm3-es sűrűségű akkor nincs miről beszélni, de ezt a tulajnak szinte lehetetlen beadagolni. Legtöbbször a tulajdonosok hatalmas üzletet látnak abban, hogy találtak valódi meteoritot és ha lehet ezt ingyen szeretnék megerősíttetni. De fel kell fogni, hogy egy labor ami kellő sok milliós műszerrel, felszereléssel rendelkezik és rutinos, speciális tudású szakemberekkel van tele, ezt hogyan csinálja ingyen. Én is sokáig ingyen
csináltam ezt de száz feletti minta után meguntam. Igenis meg kell érteni, hogy az ilyen fajta tudást is meg kell fizetni. Az orvos sem mond ingyen diagnózist, valahol azért is fizetünk.
Az impaktitok még nehezebb ügy, az még rázósabb, mert itt már kemény geológiai ismeretek, mintavételezések kellenek. Otthon nem elvégezhető a klasszifikáció. A vonatkozó szakirodalom, mind angol nyelvű, nehézen emészthető szakterminológiával bőven ellátott, ezek átolvasása, megértése éveket vehet figyelembe és az még csak egy könyv. A csillagász sohasem lesz meteoritikus a geológus meg fordítva, ez egy nagyon interdiszciplináris dolog. kell hozzá, geológia, kémia, földtan, csillagászat, műszertechnika, laborgyakorlat és sok-sok szakmában eltöltött idő. Huppancsot el kell szomorítsam, még évek sem elegendőek néha a biztosra menéshez:(
Két értékesnek tűnő "probable" minősítésű anyagomat a Münsteri Egyetem 180 EUR-ért szakvéleményezte akkor, amikor a mintákat egy hétig oda-vissza vizsgáltam. Ez 60 K HUF, azaz nem piskóta. A komoly anyaghoz meg kell az analízis különben egy darab kőzet csak.
Az egy ft-on induló aukciókról meg döntse el mindenki a maga véleményét.
A meteorit keresés ugyanilyen. Más detektor kell a kondritokhoz és más vashoz, bár lehet átfedés. A műszer használatához meg gyakorlat kell mert rozsdás szögért nem ásunk, arra nincs idő. A találás valószínűsége hazánkban elenyésző. A Nyugat-Szaharában nem. Egy két hetes expedíció ára 2000EUR, a találás szinte garantált. De ez még csak unclassified anyag. Haza kell hozni, tisztitani, átnézni, előzetes vizsgálatok kellenek, a szép példányonak nem szabad neki esni cutting-window készítésével és utána meg fizethetünk az anailizisért akkreditált laborban. És innetől, ha szerencsénk van és kapcsolataink lehet "official" státusú a meteorit a MetBull-ban. Na ekkor mondhatjuk, hogy a folyamat eleje lezárult. Aztán mehet kutató intézetekbe ha érdekes mintáról van szó.

Tehát javaslom a dolgok átgondolását és nem azt hogy feldobunk egy életlen képet és rákérdezünk a jó néptől, hogy ez mi? Hazánkban max. 5-10 kutató aki nagy sansszal képes megmondani, hogy érdemes-e továbbvizsgálni vagy sem. Ők kutatnak, tanítanak, én meg itt vagyok segíteni. De nem abban, hogy analizálok kép alapján, hanem hogy az elméletét próbálom kicsit emészthetőbb formában elővezetni és ilyenkor már magunk is dönthetünk bizonyos feltételek együttes fennállásakor a dolog mivoltáról.

Hiába beszélünk csillagászati fórumról, nagyon kevés közöttünk a valóban hozzáértő. A sztem meteorit meg nem meteorit duma ide kevés, ez vér-kemény tudomány.

Üdv:
Zs
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.05.19. 11:54

Úgy érzem részben hozzám is szól Zsolt véleménye.

Az említett "két hét" kb. a semmire jó ebben a dologban, mert vannak olyan esetek amikor a több évtizedes rutin is néha megtréfál, de ebből szerencsére csak kevés van.

Egyszer nem jelentettem ki, hogy bármit is érne a két hét. Sőt mint említettem, azt se tudom mi micsoda és inkább kérdezek a fórumon és meghallgatom mások véleményét akik konyítanak is a témához.
Minden ember annyit ér, amennyit tud
Kérdéseim és a kapott válaszokból raktam ki ezt a kirakóst.
Én is sokáig ingyen csináltam ezt de száz feletti minta után meguntam. Igenis meg kell érteni, hogy az ilyen fajta tudást is meg kell fizetni. Az orvos sem mond ingyen diagnózist, valahol azért is fizetünk.

Jól látod és egyben köszönöm újra, hogy az első mintám vizsgálatai során ingyenesen a rendelkezésemre álltál.
Hatalmas élmény volt ;) Most jön a de... Meteorit vizsgálat során olyan árak merülnek fel, amit egy magyar ember inkább elkerül és nem foglalkozik az egésszel. Szerintem rossz megközelítés, magyarországon vagyunk nem külföldi árakkal kellene dolgozni, ha magyar szakember végzi el a vizsgálatot itthon. Vizsgálat során tényleg kiderül meteorittal van dolgunk akkor jöhet analízis akkreditált laborban külföldön stb, ami tényleg nem egy leányálom összegben nézve, de mint tudjuk a cél szentesíti az eszközt!

Tanulság:
Tanulni bárhol, bármikor, bármilyen formában lehet = internet egy nyitott könyv, csak jó helyre kell tudni lapozni.
;)
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.19. 12:33

Kedves Huppancs!

Off:
Aki Ti voltatok nálam a tesóddal? Ezt azért kérdezem mert annyian voltak, hogy már nem emlékszem mindenkire:) Bocs, meg kell emelnem a reggeli és esti Omega-3 adagomat:)
Még mindig off:9
Mikor jönnek az igért minták, nagyon várom:)

On:
Na az van, hogy a meteorit gyűjtést lehet komolyan és kevésbé komolyan csinálni. Ha beindul vmi az agyban előbb-utóbb, egyre komolyabbá válik az ügy és megértjük, hogy mit és miért fogunk gyűjteni. egy idő után saját magunknak emeljük a lécet:)
És itt jön be az amit mondtál. Az hogy a magyar ember mit tud megfizetni és mit nem hagyjuk. A külföldi árak azért magasak, mert ott ráálltak erre egyes laborok és fizetniük kell minden rezsit, szakembert, műszert tudást. Ami persze itthon is, van csak itt ez még nem üzletszerű. Az ELTE is bevizsgál sok mindent, ha van rá ideje, az az intézmény nem erre van fenntartva. Az USA-ban és máshol vannak akkreditált laborok, ahol ez üzletszerű, oda nagy mennyiségű anyag megy be a világból és megéri nekik. Van rá mindenük. Itthon meg meg van ami van.
Nekem se ingyen voltak a gépeim, a vegyszerek, a készülékek és legfőképpen az időm nincs ingyen. Nyílván kellő professzionális felszereltség és tudás hiányában vagy éppen birtokában én nem kérek annyit mint a kintiek, de a sansz a vizsgálat után igen magas a további vizsgálatok értelmére. Na ott már fizetni kell rendesen, mert kapsz hozzá mindent ami kell a hivatalossá tételhez. Ami a meteorit érékét valóban megtöbbszörözi, persze ha már ez vkinek számit:)

A meteoritikát pedig könyvből, internetről egyéb helyekről valóban meg lehet tanulni úgy, hogy addig egy darab valódi mintát nem tartottál a kezedben. Kérdés mi a cél?

Üdv:
Zs
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2648
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.05.19. 12:46

Engem az érdekelne, hogy azon túl, hogy nekem érdekes, mi a helyzet a jégesőből/esőből történő meteoritpor gyűjtéssel? Elegendő vizsgálat a mikroszkóp alatti morfológiai szemle és a mágnespróba? Meg egyáltalán.
Kösz
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.19. 13:46

Kedves Péter!

Erről már Lajos bácsi is mesélt. A helyzet az, hogy valóban létezik a mikrometeoritok gyűjtése, analízise.
De nem esővízből és jégeső jégdarabjaiból.

Az elsődleges gyűjtési előfordulások a következők:
- jégtakaró (pl pólusok),
- óceáni üledék,
- földi üledék (pl. anyag, sivatagi homok, homok, stb).

A cél hogy olyan időszakból álló mintákat gyűjtsünk amikor a mai korra jellemző ipari szennyezés kizárt vagy lényegesen elhanyagolható volt. Nyílván ehhez vissza kell menni az iparosodás előtti időkre, de ott is bezavar a vulkanikus szennyezés, ami mindig is volt. A mikrometeoritok (röviden MM), 50 mikron és 2mm közötti tartományba eső darabok, rendkívül kicsi römeggel. Kb 1%-uk akondrit (HED), viszont érdekes hogy nagy többségük szenes kondrit. Ezt nagyarázhatja, hogy a mikrometeortok valójában a Naprendszert elég jól beszennyező üstököspor földi légkörbe bejutó maradványai. A szimulációk szerint az MM-k 85 %-a kozmikus por.

A téma nagyon érdekes de eszméletlen eszközök és szinte csíramentes labor kell hozzájuk. Szóval nem lavór:)
A mágnes az előbb említettek miatt nem igazán jó ötlet.

Üdv:
Zs
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.05.19. 13:49

Igen mi, mintákat küldöm, amint sikerül begyűjtenem. Idő nem engedte eddig, 4-5 példányt pedig kevésnek találom, hogy küldjem...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.19. 14:04

Kedves Mindenki!

Aki mélyebben érdeklődik a téma iránt felsorolnék pár emészthető szakirodalmat, melyek nagyobbrészt angolul vannak, de hála Kubovics és Bérczi Professzoroknak van magyarul is jó pár:

Magyarul:
Kubovics I. (1992): Kőzetmikroszkópia I. A kőzetmikroszkópia módszertana. Tankönyvkiadó, Budapest
Kubovics I. (1993): Kőzetmikroszkópia II. A kőzetalkotó ásványok. Tankönyvkiadó, Budapest
Kubovics I. (2008): Általános kőzettan, A földövek kőzettana. Mundus Kiadó, Budapest
Bérczi Sz. (1991): Kristályoktól Bolygótestekig. 210 old. Akadémiai Kiadó, Budapest (ISBN 963 05 5842 4)
Bérczi Sz. (1978): Planetológia. Egyetemi jegyzet, Tankönyvkiadó, Budapest (J3-1154)
Kozmikus anyagokat vizsgáló űrkutató csoport http://planetologia.elte.hu/
Acta Geologica Hungarica

Angolul:
Erre egy linket adnék:
http://www.meteorite.com/meteorite-books/

A meteoritok „Távcső Világá”-ája kb a következő:
O. Richard Norton: Rocks from Space: Meteorites and Meteorite Hunters (Astronomy)


Üdv:
Zs
Pekari
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2014.05.07. 14:36

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Pekari » 2014.05.19. 17:47

Zsolt, (és mindenki)

Köszönöm a rengeteg infót ! és hogy ennyi időt öltök a fórumba ! élvezet olvasni !
Tanuljunk együtt :)

Most szégyellem...de ... foggggalmam sincs hogyan tudom pontosan megmérni egy kő sűrűségét.
Addig oké hogy megmérem a súlyát...de honnan tudom a pontos térfogatot?

Van otthon a vitrinben (kőzeteket, kövületeket, ásványokat és...khm... fémeket gyűjtök ;) ) két darabom amit mint meteorit gyanús anyagot tettem félre... az egyik volt Szaniszlőnál is anno... tuti nem meteorit. A másik... csak pihent a polcon. Elvégezném rajtuk a meteorit teszteket, gyakorlásképp... aztán linkelek szép képeket meg leírást mit tudtam meg.
Pekari
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2014.05.07. 14:36

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Pekari » 2014.05.19. 17:48

jah igen... épp akartam kérni pár címet merre induljak tanulni erre Zsolt magától előjött egy listával... :)
Pekari
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2014.05.07. 14:36

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Pekari » 2014.05.19. 18:08

bocs.. *Szaniszló

Izgalmasabbá teszem ;) ..az a másik 'kavics' innen van:
http://kepfeltoltes.hu/140519/IMGP3944_ ... es.hu_.jpg
...az exifet direkt benne hagytam a kíváncsiaknak... nem tegnap gyűjtöttem be.

..és igen a fotó saját...és nem véletlenül repkedtem arra...
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”