talán meteorit

Meteorészlelők fóruma
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.05.16. 17:30

"Zsolt"

Pár mintám van, de ez biztos nem elég, sajnos az idő nem engedi a gyűjtést. Jövő hétre jó időt jósolnak, majd akkor lesz keresgélés. Később rakok fel pár képet róluk, aztán lehet szelektálni ;)
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.05.16. 23:13

Minták között egy kőre felfigyeltem.
Felszínén apró fémszilánkok találhatók többsége fekete színű különböző méretekben, de található fényesebb is amin nem található ez a fekete réteg. Megnéztem mágnessel, erősen mágneses volt az egész darab. Tömege 43g, sűrűség 2,82-86 g/cm3

20140516_192847.jpg


http://kepfeltoltes.hu/view/140516/20140516_193315_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/140516/20140516_193501_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.17. 03:34

Kedves Huppancs!

Köszönöm a képet. A fémszilánkok a felszínen nem sok jót sejtetnek, eddig még csak a Vredefort impaktitjában láttam fémet, de az se szilánkosan, hanem a kb 20 cm2-es vágot, polírozott minta
felszínén. Valószínüleg platina vagy vmilyen vas-szulfid, schrebersit lehet.
Az imapktitokra egyáltalán nem jellemző a fém. A breccsásodás, suevites szerkezet annál inkább.
Külsőleg nem mutat rossz képet A tiéd, de sztem nem impaktit, hanem vmilyen üledékes esetleg metamorf kvractartalmú cucc. Sokéfle lehet így elsőre.
Színe megjelenése alapján szürke oktokvarcitra vagy eklogitra tippelek. Kellene tudni, h mely környékről származik, mert a kerekded formák Valamilyen mechanikai jellegű (folyami, erózió?) lekerekítésre utalnak.
Többet akkor lehet mondani, ha el van szelve a kőzet és finoman fel van csiszolva és nedvesen készítesz róla egy képet (jó minőségűt). Semmiképpen nem breccsa véleményem szerint.

Üdv:
Zs
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.05.17. 07:23

Ha a sűrűsége 2,82-86 g/cm3 akkor eukrit-szerű akondrit lehetne...
Akkor Ca-ban gazdag földpátból és kétféle piroxénből állna, ez nem "vonzaná erősen a mágnest".
Igen, fémszilánk helyett szerencsésebb lenne, ha üveges cseppecskék látszanának és a felület kontrasztosabb lenne.
Ott még nem tartok, hogy megsaccoljam, hogy milyen anyag, találgatni meg minek...
Üdv,
L.
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.05.17. 08:16

Helyszin megeggyezik az impaktit gyanus kovemmel amit 2napja mutattam.
ui: magnestesztet ujra megneztem, speci magnesemre teljesen hozza tapadt, de ez nagyon eros magnes, kerestem egy alap magnest ott mar nem volt eros tapadas. Osszevetettem egy femtargyal a huzo erot kb a fele vagy negyedenek mondanam.

KépKép
Kép
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.17. 13:18

Kedves Huppancs!

Sztem ne farasszuk egymast, javaslom. Ezek nem impaktitok se nem meteoritok!
Tovabbi infoert javaslom fordulj petrografiai laborhoz.
Ott mar nem ingyen van az info!

Udv:
Zsolt
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.05.17. 14:06

Kedves Zsolt!

Nem állt szándékomban téged fárasztani ;) Közösséghez szóltam nem egy emberhez...

"Dlajos"

Kő hallatán volt bátorságom lemarni belőle 2-3mm, csiszolni viszont nem tudom. Belső szerkezetében ugyanúgy megtalálható a fémes szerű lerakodás, ami lehet nem is fém, mert csak fény felé tartva adja vissza azt a színt elveszem akkor fekete. Sikerül csiszolnom majd kiderül mi az.

ui: Fekete rész nem fém, valami kristály lehet

Kép
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.05.17. 19:12

Huppancs,
a tévedés kockázatával, te egy metamorf követ találtál.
1, Impakt
Először nagyon mágneses volt, azután kevésbé, most már nincs is benne fém...
Ha nincs benne vas, akkor miért vonzódik a mágnesedhez?
Ha google-n rákeresel az impacte szóra és csak a képeket nézed meg láthatod, hogy sem külsőleg, sem a metszeted ásványainak szerkezete sem hasonlít a bemutatott mintákra.
Ha utána is olvasol, hogy hogyan keletkeznek impaktok, akkor rájössz arra, hogy miért lenne fontos a helyszín ahol találtad, mert akkor lenne ott más is, nem is kicsi... Egy kis meteorit nem csinál ilyet, az csak lepottyan.
2, Meteorit
Ha utána nézel az akondritoknak, mert az általad mért sűrűség adatoknak ez a kategória felelne meg, láthatod a metszeteken, hogy a tiéd szerkeze nem olyan sokkolt mint azoké, ez nem csapódott be, nem érte ~10 GPa nyomás és a velejáró kb. 2000 C hő és annak hatása...
A mágnesed adja meg a megoldást.
Szerintem...
Üdv,
L.
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.05.17. 20:00

Köszönöm, hogy utána néztél! "Dlajos"

1, Impakt
Képen látható dolgot véltem annak, de Zsolt cáfolta ezt is, neki meg hiszek :)
Kép
2, Meteorit
Nyomás/hőhatás most már ezzel is tisztában vagyok.
---------------------------
Sok az unalmas kérdésem, de csak 2 hete kezdtem el foglalkozni meteorit témával. Türelmét kérem mindenkinek, idővel abba hagyom a cseverészést ha már nem lesz szükségem mások véleményére. Addig pedig szerintem pöröghet ez a topic is :)
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.05.17. 20:48

Nem kell megköszönnöd, amúgy is megnéztem volna, én is most tanulom... :)
Viszont, nem az a baj, hogy kérdezel, hanem az ahogy a köveid tulajdonságai változnak.
Vagy nem nézed meg alaposan, vagy nem fogalmazol pontosan, vagy azt akarod, hogy a köved megfeleljen az általunk felvetett paramétereknek. Ezért írtam, hogy a köved metamorf...
Zsolt továbbra is segíteni fog, ha betartod a szabályokat és nem derülnek ki újabb és újabb "tulajdonságai" a mintádnak. Hányaveti leírás és a nem túl éles fotók alapján nem várhatod el, hogy valaki felelősségteljes szakvéleményt adjon. Mi még találgathatunk, bár szerintem az sem szerencsés, viszont ő már nem.

Dr. Bérczi Szaniszlónak sok munkája elérhető a neten, a magyar WIKI-s bejegyzéseket is ő készítette döntő mértékben.
Jó kutakodást!
Üdv,
L.
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”