talán meteorit

Meteorészlelők fóruma
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.05.14. 20:02

Nem vitaindítónak szánom, de talán érdemes figyelembe venni...
1, Nem elvárható, hogy egyenletes időközönként, periodikusan hulljanak a meteoritok.
2, Nem elvárható, hogy egyenletes földrajzi eloszlásban hulljanak. Ha megnézed az eddigi hullások eloszlását, mert sok térkép elérhető a neten, akkor láthatod, hogy az az általános, ha a hullások helyszíne több száz vagy ezer km-re esnek egymástól.
3, A traktorok sokkal mélyebben forgatják meg a földet, mint a régebbi módszerek. (ló + eke)
A traktorosoknak amúgy jobb füle van mint a denevérnek, egyrészt szeretnek kincset találni, másrészt a mai napig „találnak” fel nem robbant aknákat, gránátokat. Nagyon figyelnek minden szokatlan zajra. A fémes vagy éles koccanás hangját nem nyomja el a motor monoton zaja.
4, Azok a meteorok amikből meteoritek lesznek, nagyon ritkán esnek csendben, tehát hallanák az emberek, a tűzgömböt látnák még az alföldön is. A nyugati országrészen pedig sűrűn vannak települések.
5, Több éve telepítve vannak „ meteor észlelő kamerák”, a tűzgömbről videó készülne...
6, Kozmikus időszámítás szerint, nagyon gyakori a magyarországi meteorit hullás, csak mi vagyunk másként kalibrálva...
Viszont ne szegje kedved amit írtam, lehet benne valami igazság is.
Pl. az én gyűjteményem 25 db. különböző meteoritből és tektit-ből áll a világ minden részéből és korából, viszont majdnem a fele februári hullásból származik. Én is vezetek statisztikát... :)
Üdv,
L.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.14. 20:08

Ez a világban és Európában. Asszem a körök tömegarányosak.
Zs
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.14. 20:13

Ez meg a környék.
Na erre varjál "traktort" :)

Zs
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2014.05.14. 22:34-kor.
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.05.14. 21:02

"Dénes Lajos"

3, Traktorosoknak jó a fülük az biztos, főleg ha kortyolják a vöröst :), amúgy itt nem a nagyobb példányokra gondoltam. 0,3kg-tól mondjuk 5-ig, traktoros simán nézheti egy kőnek is, tömege nagy mérete kicsi. Viszont, ha a paraszt kaszálja a búzamezőt és belemegy kaszával arrébb dobja, csak feltűnik neki valami nem stimm :)
4, Nem tudom az általam említett súlycsoportba eső meteoritokat milyen hangjelenség, fényjelenség, becsapódási kráter kíséri, de biztos nem nem akkora mint egy 20-30kg-os példánynál előfordul.
6, Újra kellene kalibrálni mindent :)

Kedvem nem szegted, információ halmazt szeretem ;)

"Zsolt"

Térkép alapján a Kárpát medence igazi zsákbamacska. Oka biztos van mindennek pl Kárpát medence kőzetei nagyon hasonlítanak egyes meteoritokra és eltűnnek ennek köszönhetően a természetben az apróbb példányok. Hangosan gondolkodok, ne zavarjon ez senkit :P
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.14. 22:32

A "kőzet" ami ugye heterogén ásványokból áll, nem nagyon hasonlít a hullásokra (fallen) mert a meteoriton általában fekete ún. fusion crust, sután fordítva "égett kéreg" található. Ez általában elüt a környezetétől. Így találták meg a Kosice meteoritokat is amikor csatárláncot alkottak a keresők. Ha a meteorit sokáig mállik (weathering) akkor pedig barnás, vöröses-barnás felület keletkezhet.
A szemcsés talaj mellett nálunk főleg metamorf kőzetekből van sok pl. ilyen olyan mészkő, de van magmás is. Ezek egyike sem kifejezetten meteorit kinézetű, sem állagra, sem színre, a szerkezetről nem is beszélve.
A meteoritok (kondrit) a fém-mátrix mellett ásványokból állnak, jellemzően kondrulák különböző átalakult fázisaiból. A földi önálló ásvány, szabályos, nagyjából rendezett szerkezetű és képlettel leírható földi természetes kristályos vagy amorf anyag már van, mint említettem a meteoritokban is, de amúgy nagy tömegben a felszínen is előfordulhat. Az átlagembernek azért általában elsőre feltűnik a meteorit, hogy itt vmi nem stimmel, ezért éppen hogy találnunk kellene bőven. A gond ott van, hogy nálunk üledékelt a medence ahol élünk és nincs olyan mint a sivatagban vagy az Antarktiszon, hogy viszonylag könnyedén a felszínre jutnak a több ezer, tízezer éves hullások. A sziklán meg szét porlik (ld. Braunschweig, de mondjuk speciel az kiselemes térkő volt :)
Hazánk éppen hogy nem lóg ki úgy a sorból mint gondolod, mert pl. a hasonló területű szomszédaink (pl. Szerbia, Szlovákia, stb.) kevesebb regisztrált "official" meteorittal büszkélkedhet mint mi. Tehát nálunk éppenhogy több van. Sztem azért nincs több, mert nem is keresik.
Az USA-ban ahol azért sokan foglakoznak hivatásszerűen is, de hobbistaként is a kereséssel, vannak kiemelt területek ahova járnak keresni, mint pl. Nevada, Arizona. A Sziklás-hegységben ott se keresnek, vagy a sűrűn lakott és művelt területeken sem.

A mezőgazdasági műveléssel meg az van, hogy igenis a nagy számok törvénye alapján találnunk kellene régi hullásokat, ami valószínüleg így is van csak nem ismerik fel elsőre, hogy mibe is ütköztek és nem jelentik be.
Keresők se nagyon vannak, mint említettem, pedig pl. a Vértesben nagy eséllyel indulnánk, mert megvan a szórási ellipszis is. De sajnos erdős, hegyvidékes területről van szó, ami hátráltató tényező. A 2008TC3 kisbolygó esetében ami az eddigi első előrejelzett kisbolygóbecsapódás volt, szerencsénk volt mert Dél-Szudán sivatagos területére zúgott le és totál elütött a környezetétől a feketére égett meteorit. Amit azóta Almahata Sitta-nak neveznek és egy ritka akondrit, azon belül ureilit típus. Erről mellékelek két képet.
(Amin láthatjuk miről beszélek, No 15 számú minta kb.80-100 ezer USD értékű lehet)

Zs
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2014.05.14. 23:20-kor.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.14. 23:09

Új lengyel vasmeteorit!!!

7,6 kg-os IIIAB osztályú, 2008-ban találták, ma tette közzé a MetBull.
Link:
http://www.lpi.usra.edu/meteor/metbull. ... code=59591


Ennyit a találásokról, mára :)
Zs
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.05.14. 23:25

"Zsolt"

Köszönöm a tisztázó magyarázatot, ezek szerint akadna, csak nincs aki keresné :)
Mondjuk ezen egy hobbi kereső csoporttal lehetne változtatni, már ha havi 1 alkalommal össze jönne az egész kezdeményezés az is előrehaladás lenne Magyarországon belül. Kereséshez egyébként milyen engedélyek kellenek?
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.14. 23:44

Ahol nincs egyéb tiltás (hadsereg, ásatés, védett terület, stb.) ott a tulajé.
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.05.15. 00:16

Védett területből akad bőven ...

Néztem a listát és feltűnt, hogy Magyarországon talált legnagyobb meteorit a Csátaljai, ami még nem szerepel sehol, ezen kívül nem is volt nagyobb? Környező országokat végig pásztáztam 20-30-40-100kg közötti akad majdnem mindenfelé csak itt nem. Lemaradtunk, mint a borravaló :) Nyavajás Trianoni egyezmény elvett 232. 000 km2-t ezzel együtt a meteoritokat is.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.05.15. 10:53

Kedves Huppssz!
A knyahibyei, mócsi, nagyborovei, stb. meteoritok voltaképpen a magyarországi hullásokhoz tartoznak, mivel az akkori Magyar Királyság területén estek. 1920-ig Magyarország!
Az európai határváltozások nem csak itt, hanem más vonatkozásban is zavart okoznak. Pl. a Strassbourgi csillagvizsgáló német alapítás, azután franciaországi, azután megint német, ma ismét francia. Hát most hova soroljuk! (A derék Weinek László Budán született, Bécsben, Lipcsében tanult, majd Drezdban, is dolgozott és a prágai Német Egyetem tanáraként hunyt el! Minden nemzet sajátjának tarhatja! Én ezt (magyar vonatkozásban) a világ csillagvizsgálóinak történeti sorrendben szereplő katalógusában ("The Greenwich List of Observatories, 1986") úgy oldottam meg, hogy az 1920 előtti alapításokat a Magyar Királysághoz soroltam, és a helynév mellett oda írtam, hogy "ma Csehszlovákia, vagy Románia"), Csehszlovákiánál és Romániánál pedig oda írtuk, hogy "lásd Magyarország"-nál. Ezt akkor a nemzetközi szerkesztő bizottság elfogadta, jóváhagyta, így is jelent meg.
Ezt a rendszert minden további nélkül lehet a meteoritokra is alkalmazni. A baj ott van, hogy a derék Nyugat-európaiak földrajzi és történelmi ismerete valamivel a zérus alatt van. - BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”