Meteoritok, meteorit gyűjtők

Meteorészlelők fóruma
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.08.08. 14:43

Szép munka, gratulálok!
Csókoltatom a marokkói gyűjtőt... :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.09. 09:39

cbo írta:
2019.08.08. 13:26
Egy nagy tudomanyos jelentosegu meteoritomrol szolo bejelentes itt:
Én is gratulálok; bár az érdeklődési körömön - s így alaposabb ismereteimen - kívül esik a téma, így nem igazán látom át a jelentőségét :oops: , de ha ennyire lelkesen írsz róla, és MPOD-ra is került, akkor biztosan nem kis dolog ilyet találni. ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.08.09. 19:56

Attila írta:
2019.08.09. 09:39
Én is gratulálok; bár az érdeklődési körömön - s így alaposabb ismereteimen - kívül esik a téma, így nem igazán látom át a jelentőségét :oops: , de ha ennyire lelkesen írsz róla, és MPOD-ra is került, akkor biztosan nem kis dolog ilyet találni. ;)


MDA

Eloszor is koszonom Attila es Peter! :-)

Masodszor, itt ugye a tipus ami egyedive teszi a dolgot, egyreszt ugy 4 db ilyet ismerunk a kb 61000-bol. Csakhogy ertekeljuk, a masodik LL3.00-ra peldaul 75 evet kellett varni az elso utan. Egyszoval hihetetlenul ritka.

Masreszt az osszes ismert un. normal kondrit meteorit kozott ez a legprimitivebb anyagu, vagyis ez orizte meg leginkabb valtozatlan allapotban a naprendszer osi anyagat (itt az elso 100-150 millio evrol beszelunk!). Ez azert erdekes mert pl innen tudjuk, hogy kb milyen anyagu volt az eredeti oskod, milyen es hany szupernova anyaga keveredett ide, hogyan, mennyi ido alatt tortent az anyagosszeallas az osi gaz es porkodbol, milyen elemeket/izotopokat gyartottak le a korabbi mar elhalt csillagok es igy tovabb. Tehat a kello tudasu meteoritikai, izotopos szakembereknek es utana ugye a szakcsillagaszoknak ez a meteorit egy komplett es ingyenes labor minta :-) Nem kell elfustolni szazmillio USD-ket szondas mintavevesre.

Ugye ez egy nagyon uj tudomanyag meg. Probalom azert az alapokat cikkeimben, eloadasaimban kifejteni, de meg sok a dolog ez ugyben. Itthon az MTA CSFK geokemiai laborja meri az ilyesmiket (Kereszturi Akosek), sok esetben az en altalam a laboromban elopreparalt ingyenesen nekik adott mintakbol, mint az LL3.00-nal is. Tamogassuk a tudomanyt ki ki lehetosegehez merten, nekem ez az elvem.

( Egyebkent 4-5 jelentos kulfoldi labor is merni akarja ezt a meteoritomat, az egyik pl szerves anyagokra. Ok persze mar nem ingyen kapjak... )

Igy mar esetleg jobban ertheto?

Udv:
Zsolt

Ui:
Bocsanat az ekezet nelkulisegert, de kulfoldrol irok Iphone-rol.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2019.08.10. 09:33-kor.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.08.10. 05:42

Én eddig is értettem, kívánok is egy ilyet magamnak is, egy darab kőből mi mindent ki lehet következtetni !
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.08. 14:38

Biztosan ez is érdekes, edscottit egy meteoritban:
https://www.origo.hu/tudomany/20190906- ... k-fel.html

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.08. 14:43

Attila írta:
2019.09.08. 14:38
Biztosan ez is érdekes, edscottit egy meteoritban:
https://www.origo.hu/tudomany/20190906- ... k-fel.html

MDA
Koszonjuk Attila.

Igen, valoban sok egyedulallo asvanyt talalnak meteoritokban. Van ami kizarolag ezekben fordul elo pl a nagy nyomason lezrejovo akimotoit. Amit epp magyar MTA CSFK (vagy hogy hivjak most ) kutatok is talaltak a Csátalja H4 kondrit meteoritinkban.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.18. 20:04

Kutatók éjszakája Holdi meteoritok előadás

Meghívok minden érdeklődőt a következő pénteken (09.27.) 17:00 órától a Természettudományi Múzeumban tartandó Holdi meteoritokról szóló előadásomra.

Ugyanekkor nyílik a múzeum Apolló-50. holdraszállásról szóló kamarakiállítása.

https://www.kutatokejszakaja.hu/esemeny ... oritokrol/

https://www.kutatokejszakaja.hu/szerepl ... y-zsolt-2/

Kereszty Zsolt
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.02.28. 13:29

A híres Košice meteorit éppen 10 éve hullott

Fogadjátok szeretettel megemlékező cikkemet itt, mely egyben az első magyar nyelvű részletes összefoglaló a hullásról.

http://www.hunmet.com/study/Kosice_mete ... _Zsolt.pdf

6BC54D6B-EE76-425E-87BC-41FCA4DE9780.jpeg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.02.28. 18:29

Jó kis cikk, köszönöm!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.02.28. 18:37

Köszönöm az értékes összefoglalódat! Pontosan emlékszem, hogy február utolsó napján éppen a teliholdat figyeltem, illetve a peremét vizslattam, hogy vajon az igen lapos szögben mely krátereket tudom jobban megfigyelni. Éppen nem néztem a csőbe, amikor hirtelen balkézre nyúló éles árnyéka támadt a fáknak, házaknak, amely egyenletesen, nem túl gyorsan az óramutató járásával egyező irányban forogva néhány másodpercig az úttestre vetülve igen éles árnyékot okozott. A fényt magát nem lehetett látni, mert a ház mögött, északon haladt, mégpedig nyugatról keleti irányban, hiszen az árnyék előttem az óra járásával egyezően forgott a fa körül. Olyan fényes volt a faágak között az úttestre, udvarra, járdára vetülő fény, hogy bevilágított a szobába, ahol éppen lefekvéshez készülődött a család. A szemközti házfalak északi falai szinte nappali fényben látszottak. Azonnal kérdezték, hogy ez mi lehetett? Hangot nem hallottak, tehát nem robbanás, - szerencsére. Ők a szobából nem láthatták a forgó árnyékokat, amely nekem pontos választ adott a jelenség okára. Hiába füleltem utána percekig, nem hallottam semmit, csak a város éjfél előtti kissé csendesebb zaját. A Hold fénye fordított irányú árnyékot vetített a fa ágairól az udvarra, de igencsak haloványnak látszott, és életlennek is! Ez után már nem érdekelt a Hold, hanem az internetet böngésztem, hogy melyik időképen fedezhető fel egy fényes csík, de sajnos nem találtam egyet sem, pedig volt a megfelelő irányba néző égkamera, csak éppen nem működött. Másnap már pontos adatokról szóltak a hírek. A kertben álló fa árnyéka a negyedik emeleti erkélyről nézve hosszabban vetült a talajra, mint amilyen magas volt maga a fa. Ebből következtetve nem lehetett Budapesttől túl messze, de viszonylag magasan haladt nyugatról keletre, akkori számításom szerint talán az Ipoly vonala felett félszáz km magasan. A kerti fa forgó árnyéka lassult is, és megnyúlott, majd elhalványult, és lassan, azaz 5. másodperc után már csak a Hold okozta életlen árnyéka látszott. Amikor bejöttem az erkélyről, éppen fél 12 volt. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”