talán meteorit

Meteorészlelők fóruma
Sidius

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.09.22. 07:53

Csak annyit tudok a meteoritokról, amit egy átlagos amatőr tudhat, de meg kell mondanom, hogy nagyon szeretem olvasni ezt a topikot. Ha készül belöle összefoglaló, akkor abból nekem is kell. Nagyon szeretem olvasni a hullások történetét, úgyhogy köszönet értük, a keresővel nem mindegyik található meg könnyen.
Gyerek koromban láttam a kabai "lebkövet", most meg az itteni olvasmányok hatására (is) azon gondolkodom, hogy olcsóbb darabokból csak be kéne szerezni néhányat. (Anyagi okokból nem akarok szenvedélyes gyűjtővé válni, bár ha elkezdi az ember, fenyegetni kezd a veszély is, hogy egy idő után nem teljesen akarat kérdése lesz. :)) Láttam az Astrotech Webáruházban néhány meteoritot, de más megbízható forrást nemigen találtam.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.09.22. 09:07

Örülök, hogy tetszik! Akkor most, csak azért, hogy az emlékek tovább motiváljanak;

A „kaba-debreceni lebkő”
1857. 04. 15.-én este 10 óra körül Szilágyi Gábor, kabai gazda álmából egy mennydörgés szerű zajra riadt, és azt látta, hogy egy fényesen izzó valami a földjébe csapódik, másnap meg is kereste a követ. Először Török József akadémikus vizsgálta aki a Debreceni Református Kollégium természetrajz tanára volt. A kollégium a császár mineralógiai kabinetjének követelése ellenére sem adta át a követ. Rebellió!!!
A vegyelemzést Németországban végezték. A kő jelenleg a Debreceni Kollégium Múzeumában van kiállítva.

Kép

Kaba, Szenes kondrit/Carbonaceous chondrite CV3, S1, hullott/fall 1857. 04. 15. 22:00 LT, TKW: 2601 gramm

Üdv,
L.
P.S. Bartha Lajos bácsi sokkal részletesebb leírást adott erről és még néhány meteoritról, az alábbi videón.
,
http://www.youtube.com/watch?v=hehRsNDFAl4
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Dlajos 2014.09.29. 18:03-kor.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.09.22. 13:46

A Kaba-hoz annyit tennék hozzá, hogy Debrecenben a másolat van kiállítva. A Kaba-t magát érthető
okokból széfben tartják.

Üdv:
Zs
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.09.22. 13:50

Kedves János!

Ha megérintett a Kozmosz kézzelfoghatósága, azaz certifikált meteoritot szeretnél venni, akkor
nyugodtan fordulj hozzám. Az Astrotech-hez illetve a Távcsővoltba is én vagyok a beszállító, hiszen
Certifikációt kiadhatok rájuk mint IMCA tag.

Üdv:
Zsolt

U.I:
Csak még annyit, hogy szeptember 26.-án a Kutatók Éjszakáján A TTM-ben az előadásom előtt meteoritvásár is lesz. Ahol magyar meteorit is megvásárolható.

Sidius írta:Csak annyit tudok a meteoritokról, amit egy átlagos amatőr tudhat, de meg kell mondanom, hogy nagyon szeretem olvasni ezt a topikot. Ha készül belöle összefoglaló, akkor abból nekem is kell. Nagyon szeretem olvasni a hullások történetét, úgyhogy köszönet értük, a keresővel nem mindegyik található meg könnyen.
Gyerek koromban láttam a kabai "lebkövet", most meg az itteni olvasmányok hatására (is) azon gondolkodom, hogy olcsóbb darabokból csak be kéne szerezni néhányat. (Anyagi okokból nem akarok szenvedélyes gyűjtővé válni, bár ha elkezdi az ember, fenyegetni kezd a veszély is, hogy egy idő után nem teljesen akarat kérdése lesz. :)) Láttam az Astrotech Webáruházban néhány meteoritot, de más megbízható forrást nemigen találtam.
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.09.22. 16:52

Miért tartják lezárt helyen? Tegyük fel lába kelne értékesíteni szerintem nem lehetne... :)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.09.22. 19:54

Lehetne.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.09.22. 21:00

Ne legyél már ennyire naív:)
huppancs írta:Miért tartják lezárt helyen? Tegyük fel lába kelne értékesíteni szerintem nem lehetne... :)
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.09.23. 10:18

Kakowa
Kákófalván (Kakowa, ma Románia), 1858. 05. 19. reggel 8 óra körül négy juhász tompa dörgést majd zúgást hallott, kicsit később egy „füstfellegecskétől körözött fekete tárgyat, kimondhatatlan sebességgel földre esni láttak.” Esés után „tarackdurrogáshoz” hasonló dörrenés hallatszott. A legidősebb pásztor, Csinka Zsurzs a forró kéreggel bevont meteorkövet átadta a hatóságnak. Természetesen ez a meteorit is Bécsbe került...

Kép

Kakowa, OC L6, 1858. 05. 19. 08:00 LT. Ismert tömeg/TKW: 577 gramm,
a rajzot Moritz Hörnes osztrák palentológus készítette.

Üdv,
L.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Dlajos 2014.09.29. 18:04-kor.
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.09.23. 13:04

Zsolt marokkói hullasbol sikerült szerezned pár darabot? Képeket mutathatnal nekünk ha igen:)
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.09.23. 16:03

A marokkói hullás, azóta hivatalossá vált és TIRHERT nevet kapta az Eukrit-unbr. típusú meteorit.

Igen van belőle kb 5,5 gr és azóta vékonycsiszolatok is készültek róla, gyönyörű eukritokra jellemző szerkezettel.

Most egy 0.622 gr-os fragment képét láthatjátok a friss üvegesedett fusion-crusttal.
Pár vékonycsizolati képet is közre adok (polarizált miroszkóp keresztezett Nikollok).

Üdv:
Zs

Ui:
A képen még a régi "provisional" név van.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”