Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.11.06. 21:03

Koszonom astrojoe , koszonom Sanyi a szep es biztato szavakat.

A Makszutov tavcso biztosan kepes lene fenkepezni az Epsilon 1-2 Lyrae kettos csillagokat.
A kiss Coolpix S3300 kompakt gep a problema ,edig nem sikerult 20'' szeparacio ala szalni.
Tul hoszu az exponalas es huzva lesz a kep.

Egy 90mm refraktor nagyon jo eszkoz.
Edig eben az evben leg tobet a 90x600mm refraktoral eszleltem.

Udv , Mircea
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2016.11.12. 01:45

astrojoe írta:Köszönöm, hogy utánanéztél! A C jelű csillagot pár napja láttam, de akkor bizonytalan voltam benne, annyira halvány volt, nem is mertem leírni ide.


Szívesen! Az a baj, hogy a Stelláriumnál ez nem az első eset, sajnos a 8 Lacertae rendszernél is mutatott eltérő pozíciót az egyik tagnál. (Pssszt, Isten őrizz hogy negatívan reklámozzam az amúgy kellemes programot), de én amióta ilyen kisebb hibát találtam, - mondom kétszer csak -, na azóta nekem a Stell. már csak olyan panoráma szimulációs alkalmazás. Ha kell egy tökös térkép, akkor a TriAtlas-B, C- kell nyomtatni...no meg hát az Égabrosz is ott a kedvencek közt!
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Guszti69
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2016.10.16. 15:29

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Guszti69 » 2016.11.17. 19:19

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. Van egy 127/1500 MC távcsövem 10 és 15 mm okulárral (alapcsomag)
Érdekelne, hogy ezzel a kezdőfelszereléssel milyen kettősöket lehet észlelni így télen. Vagy esetleg milyen kiegészítőket (okulárok, szűrők..egyéb) vegyek hozzá, hogy tudjak észlelni. A hold megfigyelése már csukott szemmel is megy. De lassan tovább kellene lépnem. De persze azt is elfogadom, ha azt mondjátok, hogy ne kettősökre hanem inkább másra utazzak.
Mert az könnyebb. Este hétköznap kb 10-11ig tudok kint lenni de szombaton akár reggelig.
Előre is köszönöm válaszokat!
Üdv!
Szabolcs
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.11.18. 14:51

Szia,

De persze azt is elfogadom, ha azt mondjátok, hogy ne kettősökre hanem inkább másra utazzak.

ezzel a tubussal már néhány mély-ég is elérhető. Gh-ok, gx-ok.
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.11.18. 15:06

Guszti69 írta:De persze azt is elfogadom, ha azt mondjátok, hogy ne kettősökre hanem inkább másra utazzak.
Mert az könnyebb.


Bolygókat javasolnám, egy részük könnyű célpont és meglehetősen izgalmas látvány.
astrojoe
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2016.10.30. 23:38

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrojoe » 2016.11.18. 15:29

Esetleg megpróbálhatod a külső bolygók holdjait megkeresni. Néhány óra múlva már látható a holdak elmozdulása. Szerintem nagyon izgalmas látni a keringésüket, néha még árnyékot is vetnek az anyabolygóra. Nem tudom mennyire ismered az eget, az epsilon Lyra négyes rendszert ismered? A te csöveddel 150-szeres nagyítással éppen szétválaszthatók a párok és ezzel az optikát is tesztelheted. Pont a távcsöved felbontási határán van.
Guszti69
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2016.10.16. 15:29

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Guszti69 » 2016.11.18. 21:42

astrojoe írta:Esetleg megpróbálhatod a külső bolygók holdjait megkeresni. Néhány óra múlva már látható a holdak elmozdulása. Szerintem nagyon izgalmas látni a keringésüket, néha még árnyékot is vetnek az anyabolygóra. Nem tudom mennyire ismered az eget, az epsilon Lyra négyes rendszert ismered? A te csöveddel 150-szeres nagyítással éppen szétválaszthatók a párok és ezzel az optikát is tesztelheted. Pont a távcsöved felbontási határán van.

Ööö na jó.. Bevallom voltak kimaradt jelenetek az előző bejegyzésembe. A távcső 1 hetes! (szóval 1 hete kezdtem a szakmát. Tehát még nem értek lovakhoz) Az-4-es a mehám. De sima kézi. Lehet Goto-val könnyebb lenne, de ezt is meg kell tanulni. Sajnos annyira nem ismerem az eget főleg nem a téli égboltot. Olvasgatok kérdezget és próbálkozom. Bár most már tudom mit jelent az hogy tűt keresni szénakazalban. :D De semmi baj.. Kitartó vagyok. Igazából azt olvastam és lehet hogy téves infó, hogy este 9 max 10ig (mert másnap meló ugye) nincs fent a legtöbb bolygó pl: a Jupiter inkább nap kelte előtt látható.
Igazából már tűkön ülök hogy lássak egy galaxist vagy kettőscsillagot, vagy bolygót holdakkal.
Most ott tarok, hogy látok egy rakás apró pöttyöt az égen, de az igaz hogy engem már ez is lenyűgöz. :)
astrojoe
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2016.10.30. 23:38

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrojoe » 2016.11.19. 07:10

Nekem a Szaturnusz volt az első nagy élmény, utána meg az Orion-köd egy 20 centis lencsés távcsővel a budapesti Urániában. Előtte láttam a Hubble képeit a Szaturnuszról, de élőben teljesen más. Arra nem lehet felkészülni, főleg egy nagy távcsőben feldolgozhatatlan élménynek tűnhet első alkalommal. Töltsél le valami könnyen kezelhető égbolt programot és az megmutatja mi van az égen és léptetni lehet óránként, naponként vagy évente is akár. A Stellarium nagyon jó kezdőknek... látványos, pontos és könnyen használható.

http://www.stellarium.org/hu/
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.11.19. 17:10

Vagy, aki mást szeretne (nekem jobban bejön): Cartes du Ciel. Gugli, és már ott is van.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2016.11.19. 19:43

Guszti69 írta:Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. Van egy 127/1500 MC távcsövem 10 és 15 mm okulárral (alapcsomag)
Érdekelne, hogy ezzel a kezdőfelszereléssel milyen kettősöket lehet észlelni így télen. Vagy esetleg milyen kiegészítőket (okulárok, szűrők..egyéb) vegyek hozzá, hogy tudjak észlelni. A hold megfigyelése már csukott szemmel is megy. De lassan tovább kellene lépnem. De persze azt is elfogadom, ha azt mondjátok, hogy ne kettősökre hanem inkább másra utazzak.
Mert az könnyebb. Este hétköznap kb 10-11ig tudok kint lenni de szombaton akár reggelig.
Előre is köszönöm válaszokat!
Üdv!
Szabolcs



Szia Szabolcs!
Szóval 1-2 kettős csillag,amivel érdemes kezdeni,ha már tudsz tájékozódni.
Olyanokat írok,amik könnyedén szabad szemmel is azonosíthatóak az adott csillagképekben vagy egy fényes csillaghoz közel találhatóak.

alcor-mizar kettőse a nagymedvében, Ursa Maior, A Göncöl szekér rúdja ahol megtörik. Könnyen bontható.
Albireo, A Cygnus, Hattyú kereszt alakzatának alsó csillaga. Szép színes csillagokkal. Kis nagyítással,20X felettivel már bontható.
Lambda Ari, Gamma Ari, Az Aries, kos csillagkép két kellemes kettőse. Közepes nagyítással 50-60X körül bontható.
Gamma Andromeda,az adataira hirtelen nem emlékszem,de 100x körüli bonthatja.
Epszilon 1-2 Lyra, A híres dupla kettős a Vega mellett.Kis nagyítással már a keresőben is látszik a kettős,amit tovább nagyítva neked a 150x nagyítás további két-két csillagra fogja bontani.
Polaris- A társ igen halvány a főcsillaghoz képest,nagy a fényességkülönbség,egy közepes nagyítás bontja.
Castor A Gemini, ikrek híres kettőse . 150X-es nagyítást ajánlok hozzá.
Orion-ködben -Theta Orionis- a trapézium 4-es rendszer közepes és nagy nagyítással.


Írd meg,hogy ezek közül mit sikerült- vagy nem sikerült- azonosítani,bontani!
Derült eget!

Üdv:Laci
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”