Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.02.26. 12:41

ruszatti írta:
2019.02.26. 12:12
Egyelőre még csak egy 9-es orthom van. Ha nagyobb nagyítás kell, akkor TV 3x Barlow + TV Plössl (20, 15) oklikat használok, mert nagyon jó képük van így együtt. Lehet egy rövidebb ortho-val jobb lenne a kép, viszont sokkal kényelmetlenebb a használatuk. A 9-es orthom még határeset ebben a tekintetben. Talán egy 6-ost vagy 7-est még el tudnék viselni. :roll:
Én pl. szorosabb kettősök felbontásához mindig a 4 mm-es japán HD orthomat használom. Persze, ha be akarom látni a teljes LM-t, akkor 3 mm-re meg kell közelítenem az okulárt. De szoros kettősök esetében nem kell nekem a teljes 8,4 ívperces LM, ezért messzebbről bámulom, ahonnan már nem kenem össze a szempillámmal a szemlencsét. Először kicsit féltem a rövid pupillatávolságtól, de beláttam, hogy alaptalanul. Egyedül a Hold megfigyelése esetén "nyomorgok".

Egyébiránt a felsorolt eszközeid igen jók, mielőtt vásárolsz, érdemes rövidebb fókuszú orthot kipróbálni és összehasonlítani a jelenlegi összeállításoddal, mert előfordulhatnak kellemes meglepetések, ahogy már velem is megtörtént :)

Bár vitán felül áll, hogy ELMÉLETILEG a kevesebb néha több, azaz kevesebb üveggel többet látsz. De hogy észreveszed-e, az más kérdés. :shock:

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.02.26. 14:21

ruszatti írta:
2019.02.26. 12:12
Mircea

Biztos nagyon jó távcső lehet az a 200-as Dobson. Ezzel az átmérővel már gondolom igen csak ki kell böjtölni a jó nyugodtságú éjjeleket.

Arcturus

Köszönöm. Sajnos ezeknél a megfigyeléseknél PA-t, szögtávolságot nem becsültem csak a felbonthatóság érdekelt. De talán majd legközelebb. :)

Attila

Tényleg nagyon jó képe van a csőnek, színi hiba alig-alig látszik. A nagyítást is egész jól bírja, a 137x még meg sem kottyan neki. Olyan 200x-ig szerintem simán el lehet menni vele megfelelő légkör mellett.
Egyelőre még csak egy 9-es orthom van. Ha nagyobb nagyítás kell, akkor TV 3x Barlow + TV Plössl (20, 15) oklikat használok, mert nagyon jó képük van így együtt. Lehet egy rövidebb ortho-val jobb lenne a kép, viszont sokkal kényelmetlenebb a használatuk. A 9-es orthom még határeset ebben a tekintetben. Talán egy 6-ost vagy 7-est még el tudnék viselni. :roll:

Bizonyosan el tudnád viselni az orthóból egy 6-ost. 4mm-nél már nem merném kijelenteni, de az biztos, hogy 6mm-s orthonál az egész, 42°-os LM belátható. Szemben egy szintén 6-os Plösslel, sajnos, azt kell mondjam sajnos, mert egy 6-os Plössl is eléggé jó képet ad. Kb olyan nehéz ebbe belelátni, mint András 4-es orthojába. Plösslben én max 9mmig mennék le, bár itt most nem ez volt a kérdés.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.02.26. 14:25

Lovász András írta:
2019.02.26. 12:41
ruszatti írta:
2019.02.26. 12:12
Egyelőre még csak egy 9-es orthom van. Ha nagyobb nagyítás kell, akkor TV 3x Barlow + TV Plössl (20, 15) oklikat használok, mert nagyon jó képük van így együtt. Lehet egy rövidebb ortho-val jobb lenne a kép, viszont sokkal kényelmetlenebb a használatuk. A 9-es orthom még határeset ebben a tekintetben. Talán egy 6-ost vagy 7-est még el tudnék viselni. :roll:
Én pl. szorosabb kettősök felbontásához mindig a 4 mm-es japán HD orthomat használom. Persze, ha be akarom látni a teljes LM-t, akkor 3 mm-re meg kell közelítenem az okulárt. De szoros kettősök esetében nem kell nekem a teljes 8,4 ívperces LM, ezért messzebbről bámulom, ahonnan már nem kenem össze a szempillámmal a szemlencsét. Először kicsit féltem a rövid pupillatávolságtól, de beláttam, hogy alaptalanul. Egyedül a Hold megfigyelése esetén "nyomorgok".

Egyébiránt a felsorolt eszközeid igen jók, mielőtt vásárolsz, érdemes rövidebb fókuszú orthot kipróbálni és összehasonlítani a jelenlegi összeállításoddal, mert előfordulhatnak kellemes meglepetések, ahogy már velem is megtörtént :)

Bár vitán felül áll, hogy ELMÉLETILEG a kevesebb néha több, azaz kevesebb üveggel többet látsz. De hogy észreveszed-e, az más kérdés. :shock:

Üdv, András

:D érdekes ez a " Hold esetében nyomorgok" dolog. Ha az ember kis részletekre figyel a Holdon, akkor oda a fentebb említett 6-os kisebb látomezők is jók, hisz kis térrészre koncentrál az ember....legalábbis én.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.02.26. 17:09

Csillagos Pisti írta:
2019.02.26. 14:25
:D érdekes ez a " Hold esetében nyomorgok" dolog. ...
Ezt megértem, én is "morogtam" a Hold miatt... :lol:

Mármint a nagy nagyítás kontra kis LM miatt. Épp ezért vettem meg a 4,7mm-es 82°-os ES okuláromat és azt kell mondjam, hogy bár nem volt olcsó, de nagyon nem bántam meg.
Sőt, ez az okli a kedvencem lett, ha a Holdon a légkör megengedi a nagy nagyítások használatát, ugyanakkor nem akarok csőlátásban szenvedni. 8-)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.02.26. 17:30

Attila írta:
2019.02.26. 17:09
Csillagos Pisti írta:
2019.02.26. 14:25
:D érdekes ez a " Hold esetében nyomorgok" dolog. ...
Ezt megértem, én is "morogtam" a Hold miatt... :lol:

Mármint a nagy nagyítás kontra kis LM miatt. Épp ezért vettem meg a 4,7mm-es 82°-os ES okuláromat és azt kell mondjam, hogy bár nem volt olcsó, de nagyon nem bántam meg.
Sőt, ez az okli a kedvencem lett, ha a Holdon a légkör megengedi a nagy nagyítások használatát, ugyanakkor nem akarok csőlátásban szenvedni. 8-)


MDA

Én meg pont azért, hogy ne kelljen belenyomnom a szememet az ortho-ba a Nagler 3-6mm zoom-ot, és milyen jól tettem. :D
Sőt most hasonlóan ezért a Powermate-et.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.02.26. 18:02

Nálam kifejezeten hátrány az amúgy érthető nagy LM. Engem rajzoláskor kifejezetten hátráltat, ha "lötyögős" a Hold a sok látnivaló miatt. Ha észlelek akkor egyetlen tájegységet, nem kell kószálgatni. :mrgreen: :mrgreen:
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2019.02.26. 19:25

ruszatti

Koszonom , oszinten mondom hogy nem lehet tudni milyen tukor,ki gyartota ,amcsi vagy gyari.
Alin, a haverom aki kuldte Egyesult Allamokbol sem tudja , o is kapta egy masik baratjatol.
Az amit biztosan tudom ,mikor a legkor megengedi, fel birom pompalni a nagyitast 480x egy Vixen 5mm Ortho okularal es 2x Barlow.
De ez mar nagyon ritkan fordul elo.
Mikor hasznalhatom a 205x nagyitast ,az jo eszaka.
A 308x nagyitast egy 4mm Orthoval is csak ritkan hasznalhatom.

Az okularok irant , nem akarok elenkezni, csak szeretnem a tisztelt kolegaknak emliteni hogy az Ortho okularoknak joval hoszab a szem tavolsag mint az Plossl okularoknal.
Tele Vue nem hiaba meg alt a 8mm Plossl fokusz tavolsagnal.

De a tul hoszu szem tavolsag sem jo.
En utalom a hoszu szem tavolsag okularokat mert lattom egyut az egi testel a bakancsomat lent, a vilagitot fa agakat bal oldalon es a macskat ahogyan vakarozik a garazs tetejen jobb oldalon. :o
Azert latok mely eg targyakat varosbol mert ero fesziteseket tettem : tubus blende a felso vegen , seged tukor blende, fokuszer blende , sajat recept fekete festekel mindent a tubusban - tukor kivetel ...
Es ezt tonkre teszi az okular hoszu szem tavolsag.
Aki ugy szereti,ugy hasznalja , en nem.

Mircea
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.02.26. 20:07

Mircea írta:
2019.02.26. 19:25
...
De a tul hoszu szem tavolsag sem jo.
En utalom a hoszu szem tavolsag okularokat mert lattom egyut az egi testel a bakancsomat lent, a vilagitot fa agakat bal oldalon es a macskat ahogyan vakarozik a garazs tetejen jobb oldalon. :o...
Ez nagyon jó!!! :lol: :lol: :lol:
Teljesen egyetértek.
Nekem is pont ez a bajom az új ES 3mm-es LER okulárommal. Ráadásul sokkal nehezebben tudom tartani megfelelő szempozíciót, mivel nem ér a szemgödröm az okulár gumipereméhez.

Ugyanakkor az 5mm-es Baader Genuine Ortho az aszimmetrikus szemkagylóval nekem tökéletesen bevált. "Betámasztom" a halántékomnál a gumikagylót, és áll benne a kép, mint a beton, teljes LM-vel.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.02.26. 20:37

Attila írta:
2019.02.26. 20:07
Mircea írta:
2019.02.26. 19:25
...
De a tul hoszu szem tavolsag sem jo.
En utalom a hoszu szem tavolsag okularokat mert lattom egyut az egi testel a bakancsomat lent, a vilagitot fa agakat bal oldalon es a macskat ahogyan vakarozik a garazs tetejen jobb oldalon. :o...
Ez nagyon jó!!! :lol: :lol: :lol:
Teljesen egyetértek.
Nekem is pont ez a bajom az új ES 3mm-es LER okulárommal. Ráadásul sokkal nehezebben tudom tartani megfelelő szempozíciót, mivel nem ér a szemgödröm az okulár gumipereméhez.

Ugyanakkor az 5mm-es Baader Genuine Ortho az aszimmetrikus szemkagylóval nekem tökéletesen bevált. "Betámasztom" a halántékomnál a gumikagylót, és áll benne a kép, mint a beton, teljes LM-vel.


MDA
Ez mind igaz amit írtok, de a két véglet (a hozzá ér a pupillám és a LER /Létra t Etejéről Ránézni/) között azért van egy kényelmes 10-12mm-es távolság, ahol még nem is zsírozom össze az optikát a szempillámmal , mint a csapágyat és nem fárasztó a nézelődés huzamosabb időn át sem. Az aszimmetrikus megoldású szemkagyló viszont tényleg praktikus, én is jobban szeretem, mint a hagyományosat.
De ez inkább valamelyik okuláros topic-ba való.
D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.02.27. 10:13

Attila írta:
2019.02.26. 17:09
Csillagos Pisti írta:
2019.02.26. 14:25
:D érdekes ez a " Hold esetében nyomorgok" dolog. ...
Ezt megértem, én is "morogtam" a Hold miatt... :lol:

Mármint a nagy nagyítás kontra kis LM miatt. Épp ezért vettem meg a 4,7mm-es 82°-os ES okuláromat és azt kell mondjam, hogy bár nem volt olcsó, de nagyon nem bántam meg.
Sőt, ez az okli a kedvencem lett, ha a Holdon a légkör megengedi a nagy nagyítások használatát, ugyanakkor nem akarok csőlátásban szenvedni. 8-)


MDA
Tehát a nagy kérdés, hogy "gyönyörködni" akarunk, vagy "megfigyelni"? Mivel én mindkettőt szeretem, ezért mostanában egy Baader Morpheussal szemezgetek. Amúgy ezzel kapcsolatban feltettem egy kérdést az "Okulár 65+ látómezővel - melyiket?" c. topikban. :?:

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”