Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.04.11. 21:36

Tobe

Gratulalok ,szep kettos csillag az Algieba.
Milyen tavcsovet hasznaltal ?Kivancsi vagyok a reszletekre,kerlek.

Tegnap este kettos csillagokat eszleltem a 90mm x 600 mm refraktoral.
Hasznalt nagyitasok : 24x /hadi Koenig 25 mm + 120x /Circle V 5mm ortho + 150x /Kasai 4mm.

Az eszlelt kettos csillagok a Rak csillagkepben voltak:

-Iota Cnc(4.5mv/6.5mv/30'') mar a 24x -es nagyitasnal bontva volt ,nagy szeru szin kontraszt

-64 Cnc (5.5mv/9mv/89'') eszlelesehez hasznaltam a 120x nagyitast , a fo csillagot nagyob tavolsagra ''nyomjam'' a halvany kiserotol

-Sigma 1311( 7mv/7mv/7'') ,Phi2 Cnc (6mv/6.5mv/5'')es Upsilon' Cnc (6mv/7mv/6'') fel voltak bontva 120x nagyitasnal.Kiss feny kulombsegel , mersekelten szoros kettosok , nagyon esztetikus latvanyit nyujtanak.

-a leg nehezeb kettos a 66 Cnc volt (6mv/9mv/4.8'').A 120x nagyitasnal latszotak az Airy korongok,szukseg volt a 150x nagyitasra fekete rest latni koztuk, a kisero halvany.

Persze , eszleltem a M44 es M67 csillag halmazokat is.
De ez mar nem ide tartozik.

Udv , Mircea
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.04.12. 14:26

Kedves Mircea !

A 150/1250 Newton csövemmel készítettem a felvételt, a fókuszba helyezett webkamera érzékelőjével. Azonkívül a 4mmes okulárral néztem élőben is.

Így láttam meg azt is, hogy az Airy koronggal van egy kis gond még, az a tünet, hogy 3 irányban a külső Airy korongokba kerül még fény, mint egy küllők lennének. Aztán elgondolkodtam, hogy a tükröt ideiglenesen ahogy feltettem a cső végére, 3 ponton támaszkodik hozzá és szigetelő szalaggal odarögzítettem, de ezek szerint annyira nyomja, hogy eltorzult a tükör, ezért a képeim is kicsit még emiatt is életlenek.

Pont erre jó, hogy ezt lássam is, a kettős csillagok és sima csillagok felkeresése.

Elég érdekes látványok ezek, így majd megnézem, hogy az állványom és a kertből ahogy kilátok, mik esnek bele ilyen objektumok a lehetséges látótérbe, azokat fel fogom keresni, amint jobb idő lesz.

Azt ennél láttam, hogy a jelenlegi 4.6 ívmásodperc távolságuk miatt teljesen elkülönültek, csak a külső gyűrűik, amik a tubus torzítási hibája miatt keletkeznek, egymásba akarnak majdnem csimpaszkodni.

Valami szorosabb párost keresek majd, hogy megnézzem melyikek választódnak el.


Üdv Béla
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.04.12. 17:52

Bela

Koszonom a reszleteket.
Ha meg nem fejezted be a fo tukor tartot es csak ideiglenesen szerelted ,akor igazad van , ez lehet az oka a harom kullonek.
Hogy ha jol ertetem ,a tukor harom ponton tamaszkodik eppen a peremen.
Ez a leg roszab megoldas.
Hogy ha harom pontra tamaszkodik a tukor, akor a tukor sugar 40% -ra kell hogy legyen helyezve.
Nalad a harom pont R=30mm-re legyenek helyezve,vagyis egy 60mm korre.
Ezt nem en mondom hanem a PLOP.
Ez intuicio ellentmondo ,de ez a helyes.

Kovetkezo celpontnak ajanlom a Xi Ursae Majoris vagyis Alula Astralis, 1.6'' tavolsagal.
A kiss 76 mm -es Newton reflektorom szeppen felbontja 117x-es nagyitasnal/Huygens japan ''Rombusz Z'' 6mm okularal.

https://bestdoubles.wordpress.com/2011/ ... e-majoris/

Vagy a Gamma Virginis ,a hires Porrima , 2.24'' tavolsagal.
A 60mmx828mm refraktorom majdnem felbontja ,a ket Airy korongokat mutatja erintkezve,fekete sav nelkul.
De meg mesze van a meridiantol azokban az orakban amikor Mircea bacsi meg nem szunnyad.

https://bestdoubles.wordpress.com/2010/ ... rginis-29/


Udv, Mircea
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.05.09. 17:58

Tovabb fejlodot az okular keszletem.
Meg erkezet egy Baader Classic Ortho 6mm okli + japan 6mm ortho + CircleT 9mm Kellner.
A 6mm -es orthoban ,a 60x700mm refraktorban Porrima asztigmatikus,elnyult kepet mutatot.
A Baader 6mm orthoszkopikus okularban, 144x-es nagyitasnal, nagyon jol latszotak a ket csillag Airy korongok.
A japan CircleT Kellner 9mm, 78x nagyitasnal ,eszre vehetok voltak a ket Airy korongok.
Ebben az okularban latsszot a leg kisebb atmero,hihetlen szep Airy korongok es a leg fenyeseb es finomak difrakcio gyuruk.
A 9mm Kellner lencsek nagyon piszkosok ,meg kell tisztitani es ezt kovetoen...

esely van hogy az okular falkanak uj vezerhimje lesz !

Udv,Mircea
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.05.19. 22:32

Majus 12-en harom kettos csillagot es egy harmas csillagot eszleltem a Astronomical League Double Star Listarol.
A 60x828 mm-es refraktort hasznaltam ,24.5 mm -es Unitron prizmaval es kovetkezo nagyitasokal/okularokal:
33x / Meopta mikroszkop ''orthoszkopikus'' okularal ,vagyis ez egy nagyon jo 25mm Kellner
92x /Circle T 9mm-es Kellner okular
138x /6 mm-es orthoszkopikus okular

Az eszlelt csillagok Cepheus-ban vannak:
Beta Cep

Beta Cep-400.jpg


Delta Cep


Delta Cep-400.jpg


Xi Cep

Xi Cep-400.jpg


Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Mircea 2015.05.19. 22:47-kor.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.05.19. 22:38

Csak azon alkalomal eszleltem a Struve 2816 harmas csilagot is :

Struve 2816-400.jpg


A negy kettos-tobszoros csilagokat fel bontota konyen a refraktorom ,ajanlom eszlelesre,nem fog csalodni az amcsi a szep latvanyban.

Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.05.23. 19:26

Koszonom szepen Neil English-nek aki a blogon kesztul tudositot a Joseph S. Tenn cikkrol : ''Keepers of the Double Stars''.

http://neilenglish.net/keepers-of-the-double-stars/

A cikk megjelent 2013-ban, a ''Journal of Astronomy History and Heritage'' folyoiratban:

http://www.narit.or.th/en/files/2013JAH ... ...81T.pdf

Udv,Mircea
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.05.31. 18:49

Sziasztok, különösen a Kettos Csillagvaros lakóinak

Tegnap este volt egy rövid eszlelesi menetem a 60x828mm refraktoral , 33x / mikroszkóp 25mm Kellner okular és 138x / japán 6mm orto okularal.
Láttam a Jupiteren három övet a korongon és mind a négy Galilei holdakat.
Következő volt a Szaturnusz ,csak a Titan volt látható a holdak kozul.
Graffias a Scorpionban könnyedén volt felbontva.
Nu Scorpii, az egyik dupla-dupla csillag par az égbolton, 138 x-as nagyitasnal, véletlenszerűen és csak elfordítottot látásal, latszot a halvány 7.2 mv társ.

Aztán cseréltém a refraktort a Bino Karral és a 10x50mm binokularal.
Jaj, Istenem,milyen sokat látni az egbolton!
A 10x50mm binokulár túl gyenge volt felbontani a Beta Scorpii / Graffias-t.
De ez megmutatta Nu Scorpii-t mint egy kettős csillagot.
Következő megfigyelesem volt a Cygnusban - en valójában etetem a lelkemet gyönyörű csillagos kilátásokal.
A kettős csillagok: Albireo vagy Beta Cyg, a hármas csillag Omicron Cyg, OSS 182, 16 Cyg, 61 Cyg, h 1470 ugyanezen a területen a '' Chaple Arc '' asteriszmusal.
Mind ez felbontva és csodálatos volt a 10x50mm binokularban.
Lyra: Steph 1 nyílthalmaz beleértve Delta1 + 2 Lyr kettős csillagot, Zeta Lyr, Sheliak vagy Beta Lyr, OS 525.


Binokuláris kudarcok:
- remeltem felbontani a Beta Sco/ Graffias-t a binokulárban -nem sikerult.
- remeltem felbontani a binokularban a Lyra másik ''dupla-dupla'' kettos csillag part, Sigma 2470 + Sigma 2472, amely könnyu preda egy 60mm-es refraktorban -nem sikerult.

Ha ellenőrizni fogja valaki a h 1470 kettost , néze meg alaposan, nagyon közel van egy masik halványabb kettős csillag, ezek egyut egy '' másik '' dupla-dupla csillagot alkotnak.

Lefeküdtem egy óra után csak azért mert ma az ortodox egyházban a pünkösdi van ,
hosszú, dús és csodálatos prédikációval, így meg kellett pihentetni.
Semmi sem olyan erős és frissítő mint látni a saját szemedel a Teremtést!

Udv , Mircea
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.05.31. 19:14

Kedves Mircea! Nagyon érdekes az összehasonlítás, hogy melyik távcső mit tzd felbontani. Nem próbálod táblázatba foglalni? Valamikor kezdtem ilyesmit összeállítani, amikor Kulin Györggyel a távcső Világa harmadik kiadást csináltuk: milyen kettősöket bont egy 5 cm-es, 7 cm-es l5 cm-es, 30 cm-es távcső. De a köönyv megjelenése után abbahagytam.
További szép sikert: Lajos
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.05.31. 20:03

astrohist írta:... milyen kettősöket bont egy 5 cm-es, 7 cm-es l5 cm-es, 30 cm-es távcső. ...


Kedves Lajos!

Nyilván Te is tudod, hogy ez a kérdés azért nem ennyire egyszerű...

1. Milyen típusú 5cm-es, milyen típusú 7cm-es, stb.?
2. Milyen optikai minőségű (Strehl) 5cm-es, 7cm-es, stb.?
3. Milyen nagyítással?
4. Milyen fényességű kettősök a tesztalanyok?
5. Milyen fényességkülönbségű kettősök a tesztalanyok?
6. Milyen színű kettősök a tesztalanyok?
7. Milyen zenittávolságon van a kettős?
8. Milyen seeing mellett folyik a teszt?
Stb.

Pl. az én 16cm-es távcsövem (APO) legjobb tesztje 0.6"-et bontott, közel 280x nagyítással (természetesen már messze nem réssel, hanem Sparrow-kritérium szerint).
Lásd itt: http://eszlelesek.mcse.hu/open.php?obsid=10032

Ez sokkal jobb a 120/D[mm]-től, ami 0.75"-et ad, optimális viszonyokra.
Igaz, ez az észlelésem valóban szinte perfekt körülmények között történt.
De javaslom elolvasni a tesztem végére írt megjegyzést...


MDA
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2015.05.31. 23:28-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”