Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.24. 11:14

Ulpius Tamás írta:
2020.05.24. 10:59
A fórum mérlege; aki nem gyűlölködik az liberális, aki frusztrált és Csernus mögé bújva gyűlölködik az őszinte.
Szomorú, hogy már egy "szabolcsi" :!: falusi kocsma szintjére esett le a színvonal.
Én szabolcsi vagyok, bár nem itt születtem. Akkor is sértő ez a megjegyzés, ha idézőjelbe tetted, beégett a tudatba, hogy ez az ország legszarabb helye, de a híreket olvasva napi szinten találhatsz sokkal, de sokkal nagyobb mocskot főleg az ország közepén.
A magam részéről próbálom már a csillagászat felé terelgetni a szót, szerintem lassan mindenkinek ezt kellene tenni.
A fórum mérlegét akkor állapítsd meg, ha végigolvastál mindent rajta. Meglepődtem, hogy az évek óta hanyagolt planetáris köd rovatban az a pár bejegyzés is mennyi nagyszerű tartalmat közöl, és értetlenkedek azon, hogy megszakadt. Azon vettem észre magam, hogy van jó távcsövem, évek óta rendszeresen észlelek, de nem ismerem az eget. Éppen ezt próbálom pótolni, és neked (meg mindenkinek) is csak ajánlani tudom, hogy a megfelelő végén kell belenézni a távcsőbe. A másik végéről nézve ugyanis szar lesz a kép.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.24. 11:16

Ulpius Tamás írta:
2020.05.24. 10:59
... Szomorú, hogy már egy "szabolcsi" :!: falusi kocsma szintjére esett le a színvonal.
Az általános színvonal nem keverendő egyes hozzászólások/hozzászólók színvonalával...!!!
Ezt a "normálisak" nevében fontosnak tartom leszögezni.

Valamint Sanyinak a szabolcsiakat védő bejegyzésével is egyetértek (habár gondolom, itt a doktor úr keresztnevére történt utalás).
(Ugyanakkor minden sztereotípiának - már bocsánatot kérek - van némi alapja, az is igaz... De nem kellene erre még rátenni egy lapáttal.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.24. 11:37

Attila írta:
2020.05.24. 11:16

Valamint Sanyinak a szabolcsiakat védő bejegyzésével is egyetértek (habár gondolom, itt a doktor úr keresztnevére történt utalás).
(Ugyanakkor minden sztereotípiának - már bocsánatot kérek - van némi alapja, az is igaz... De nem kellene erre még rátenni egy lapáttal.)


MDA
Mivel nem mindenki követte az eseményeket napra pontosan, így egy ide betévedő nem asszociál a keresztnévre.
Ejteni kellene már a témát mindenki részéről, de akkor is elgondolkodtató maga a tény, hogy ez lett belőle.
Ha rólam lenne szó, én biztosan elgondolkodnék magamon. :D
Szerintem fontos az önismeret egy bizonyos szinten. Egyébként nekünk, akik személyesen is ismerjük egymást könnyebb
az internetes kommunikáció, bár még így is vannak nézetkülönbségek, csak hamarabb tudunk egymáshoz pozitívan megnyilvánulni utána.
Ulpius Tamás
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.07.02. 17:21

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Ulpius Tamás » 2020.05.24. 13:27

Nem az előző írással tettem rá egy lapáttal, (amit nem szerettem volna), hanem ezek szerint ezzel fogok - madarat tolláról.
Grétsy tanár úrnak nem kellene külön elmagyarázni, miért van a név idézőjelben, felkiáltó jellel utána. Szerintem ez nem lehet nézet, hovatartozás, egyéb kérdés, hogy az említett stílus elmegy egy kocsmában, de itt a fórumon nincs helye. Ha valaki ezt veszi sértésnek, az előtte elhangzottakhoz pedig baráti üdvözletét küldi, akkor off.
Mircea
Hozzászólások: 664
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2020.05.24. 17:02

Andras

Van egy tanacsom, sajat tapasztalatbol.
Sok eveken att eszleltem egy ( kicsi de nagyon jo) minosegu 125mm-es Dobson tavcsovel.
Sikerult bontani vele 0.9'' kettos csillagokat es nem ritkan hasznaltam 240x es meg 340x nagyitasokat is.
Gondoltam hogy lesznek ketsegek es vitak.
Ezert meghivtam forum kolegakat mikor dolguk volt varosunkban es egyut eszleltunk.
Ketszer nyeresegben voltam: a latogato amcsi tanuskodot hogy a dolgok ugy latszanak ahogyan leirtam es szereztem jo baratokat is.

Internet eloti idoben nem nagyon tortent ilyen civakodas mert a kapcsolatok foleg szemely kapcsolatok voltak.
Orszag masik vegere voltunk kepesek utazni meg ismerni egy masik amator csillagaszt.

Mircea
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.05.24. 18:15

Arcturus írta:
2020.05.24. 02:19
Na végre, mertél válaszolni, de ehhez kellett pár téged védő nagytudású kollégád védőbeszéde, hogy elő merj bújni..!
Tudod a "mócsing" jelző egyáltalán nem a testalkatodra utalt, hanem arra a mai liberális világban -és sajnos már az itteni fórumon is megjelenő eszetlen buborékban - megbújó, megrághatatlan véleménytömegre, amit te itt képviselsz!
Kedves Szabolcs!

Lehet, hogy nagy tudású, régi motoros vagy az amatőrcsillagászok között, és bizonyára én is sokat tanulhatnék tőled. Azonban az a stílus és hangvétel, amit itt és most megengedtél magadnak az általában is meghökkentő, és Andrásra nézve pedig különösen elfogadhatatlan.
Lehet, hogy egy jó távcső senkit nem tesz amatőrcsillagásszá, de a közösségben adott megnyilatkozásaink megmutatják milyen emberek vagyunk...
Attila írta:
2020.05.24. 11:16
Az általános színvonal nem keverendő egyes hozzászólások/hozzászólók színvonalával...!!!
Ezt a "normálisak" nevében fontosnak tartom leszögezni.

MDA
Lehet, hogy egyes hozzászólók színvonalát nem lehet közvetlenül általánosítani, de ha "büntetlenül" lehet sértegetni másokat, az valamiképpen visszahullik a közösségre is: itt a fórumon nagyon sok a passzív (csak olvasó) felhasználó, és ők akár az egész amcsill közösséget megítélhetik ilyen esetek alapján.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2464
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.25. 08:46

Mircea írta:
2020.05.24. 17:02
Andras

Van egy tanacsom, sajat tapasztalatbol.
Sok eveken att eszleltem egy ( kicsi de nagyon jo) minosegu 125mm-es Dobson tavcsovel.
Sikerult bontani vele 0.9'' kettos csillagokat es nem ritkan hasznaltam 240x es meg 340x nagyitasokat is.
Gondoltam hogy lesznek ketsegek es vitak.
Ezert meghivtam forum kolegakat mikor dolguk volt varosunkban es egyut eszleltunk.
Ketszer nyeresegben voltam: a latogato amcsi tanuskodot hogy a dolgok ugy latszanak ahogyan leirtam es szereztem jo baratokat is.

Internet eloti idoben nem nagyon tortent ilyen civakodas mert a kapcsolatok foleg szemely kapcsolatok voltak.
Orszag masik vegere voltunk kepesek utazni meg ismerni egy masik amator csillagaszt.

Mircea
Kedves Mircea!

Teljesen egyetértek veled!
34 évvel ezelőtt kezdtem távcsöveket építgetni és észlelni. Először csak az "Astro Cabinet 90" nevű játékkal, azután jöttek a szemüveglencsék, végül csiszoltattam az Urániával egy 16 centis Newtonhoz tükröket. Azzal észleltem kb. 6 évig szinte minden derült éjszakán. Észlelőtársam nem volt, mert a környezetemben nem akadt olyan ember, aki az alvást felcserélte volna fagyoskodásra, vagy szúnyogcsípésekre. Kezdetleges volt minden: a tubus (használt bojler újraszabva), az állvány (kerékpárváz újraszabva), a térkép, de mégis nagyon élveztem.

Azután jött a családalapítás, építkezés..., szóval a hobbi háttérbe szorult. Közben felújítottam a kis Newtont, picit észlelgettem, de mivel nemigen volt továbbra sem társam, nem sokáig tartottam ki.

3 évvel ezelőtt egy középiskolásokból álló csoportnak tartottam a derült ég alatt - csak úgy szabadszemmel - egy előadást és annyira felbuzdultam, hogy lecseréltem a tükröst egy nagyobbra: mindig egy 25 centis Newton volt az álmom, a '80-as években a "Föld és ég" c. folyóiratban mindig szájtátva nézegettem ezeket a távcsöveket. A történetet leírtam a "Távcsővásárlás" topic-ban.

A lényeg, hogy ma is nagyon nehezen találok észlelőpartnert, mert az internet világában úgy tapasztalom, még nehezebben mozdulnak ki az emberek a "komfortzónájukból". A családom sem tartozik az "érdeklődők" kategóriájába; ha így lenne, magam is könnyebben mennék velük távolabbra is, pl. Tarjánba.

Az internet arra persze nagyon jó, hogy az ember gyorsan tanuljon; hiába volt a legtöbb csillagászattal foglalkozó könyv a polcomon, az utóbbi 3 évben sokkal gyorsabban haladtam hála Nektek és a neten fellelhető írásoknak. A fórum segítségével szereztem barátokat, többekkel személyesen is sikerült megismerkednem. A kisváros ahol lakom túl kicsi ahhoz, hogy itt bárkinek is dolga akadjon (amatőrcsillagászokra gondolok), a közelemben lakók pedig egyelőre a munkarendjük miatt nem tudnak társulni. Jó lenne, ha ez változna, mert ahogy a mondás szól: "ökör iszik magában!"

Most már sokkal jobb eszközökkel tanulom újra az eget és tényleg jó lenne másoknak is megmutatni. Ha már kijönnek, akkor jól érzik magukat, csak nehezen mozdulnak ki. Egyszer egy vadász tőlem 150 m-re lőtt egy vaddisznót, utána meglátott engem és csatlakozott hozzám egy másfél órás nézelődésre. :D Tehette, mert az "inasa" vette közben kezelésbe a disznót. Szóval vannak néha ilyen "spontán" társak is. :) Viszont főleg egyedül észlelek, és amit látok, azt sokszor nem tudom magamban tartani és leírom itt, aztán jönnek a bajok...

Talán ott rontom el, hogy elsősorban a pozitív észleléseimet írom le? Talán ezért tűnök "mindentlátó"-nak?... Nem tudom. A negatívak nem hoznak lázba, hogy megosszam azokat...

De hogy ne csak off-oljak, pénteken 5/10-es seeing, azonban jó átlátszóság mellett szemléltem az Izar kettősét. Aztán gondoltam egyet és feltettem a tubus kupakját, amelyen egy 5 cm-es lyuk van. (A 9 centis lyukat tartalmazó maszkot sajnos otthon felejtettem). Az 5 centis nyílással megfigyelve is szépen elkülönült egymástól a 2 Airy-korong. És mivel a kihuzatban felejtettem a 255x-öst adó 4,7/82-es ES okuláromat, ezzel az erősen eltúlzott, 5D-t meghaladó nagyítással nem volt kihívás észrevenni a pici rést a 2 nagy "gombóc" között.

2 dolog tűnt fel: a halványabb társ olyan halvány volt, hogy diffrakciós gyűrűt nem láttam az Airy-korong körül és a fényesebbet is csak egy vette körbe, az is alig látszott. A másik érdekesség, hogy ezzel a kis nyílással szinte mozdulatlan volt a kép, mintha érzéketlen lett volna az alig közepes seeingre.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mircea
Hozzászólások: 664
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2020.05.26. 23:06

Andras

Koszonom hogy meg osztotad velunk.
Szerintem nem hibaztal semmit.
Hogy ha a varosban ahol lakol nincsenek amcsi baratok,akor itt vagyunk mi.
Csak folytasuk az eszleleseket es az eszlelesi riportokat,Interneten keresztul is lehetnek az emberek baratok.
En nem csodalkozom azon hogy sikerult felbontani Izar kettos csillagot 50mm nyilassal.
Admiral Smyth Izart emliti mint teszt kettos ket huvelykes refraktor szamara.
Nalam a 60mm-es F/14 refraktor a leg kisseb tavcso melykel sikerult felbontani Izart.
Gratulalok a sikernek,ez bizonyitek hogy szerencses vagy,igazan jo minosegu reflektorod van.

Udv,Mircea
Arcturus
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.09.16. 14:38

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Arcturus » 2020.05.27. 00:58

Ankalimon írta:
2020.05.24. 18:15
Arcturus írta:
2020.05.24. 02:19
Na végre, mertél válaszolni, de ehhez kellett pár téged védő nagytudású kollégád védőbeszéde, hogy elő merj bújni..!
Tudod a "mócsing" jelző egyáltalán nem a testalkatodra utalt, hanem arra a mai liberális világban -és sajnos már az itteni fórumon is megjelenő eszetlen buborékban - megbújó, megrághatatlan véleménytömegre, amit te itt képviselsz!
Kedves Szabolcs!

Lehet, hogy nagy tudású, régi motoros vagy az amatőrcsillagászok között, és bizonyára én is sokat tanulhatnék tőled. Azonban az a stílus és hangvétel, amit itt és most megengedtél magadnak az általában is meghökkentő, és Andrásra nézve pedig különösen elfogadhatatlan.
Lehet, hogy egy jó távcső senkit nem tesz amatőrcsillagásszá, de a közösségben adott megnyilatkozásaink megmutatják milyen emberek vagyunk...
Attila írta:
2020.05.24. 11:16
Az általános színvonal nem keverendő egyes hozzászólások/hozzászólók színvonalával...!!!
Ezt a "normálisak" nevében fontosnak tartom leszögezni.

MDA
Lehet, hogy egyes hozzászólók színvonalát nem lehet közvetlenül általánosítani, de ha "büntetlenül" lehet sértegetni másokat, az valamiképpen visszahullik a közösségre is: itt a fórumon nagyon sok a passzív (csak olvasó) felhasználó, és ők akár az egész amcsill közösséget megítélhetik ilyen esetek alapján.
Sziasztok!
Lovász András életrajzi regénye után minden világos.. De mindegy, nem bántom tovább! A lényeg, hogy Ti Becsületesen, Őszintén Észleljetek! Nem véletlenül csatoltam egy kezdő amatőrcsillagász őszinte észlelését az előző hozzászólásomban! A cél az őszinte vizuális észlelés! Engem nem érdekel, ki alulemberez, vagy tart alulszínvonalasnak a véleményem miatt!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.05.27. 07:15

A mérkőzés nagyon egyszerű, egyszer, ha alkalom adódik ki kell menni együtt, az ég alá, a célpontot te megadod, majd Ő megnézi és megmondja mit lát, aztán pedig nagy nagyítással ellenőrzitek.

Olyan célpontot, amit te nem látsz már.

Lehet meg fogsz lepődni és leborulsz a lábai előtt. :)
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”