Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.07.28. 16:02

gaster95 írta:Az alfa Cap-ot könnyen bontotta a távcső én a béta Cap-ra mondtam, hogy nehezen jött elő a kísérő.


Igen, csak én meg azt mondom hogy az alfa szabadszemmel is jól bontható, tehát távcső nélkül. :)
90/900 refraktor
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.28. 16:04

Pape írta:
gaster95 írta:Az alfa Cap-ot könnyen bontotta a távcső én a béta Cap-ra mondtam, hogy nehezen jött elő a kísérő.


Igen, csak én meg azt mondom hogy az alfa szabadszemmel is jól bontható, tehát távcső nélkül. :)


Ja, oké, bocs, akkor félreértettem :D
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2010.07.29. 15:18

Sziasztok!

Könnyű kettősök szemlélésének céljából érdemes még most felkeresni a Skorpió csillagképet! Nézzétek meg a béta Scorpii-t vagy a dzéta Sco-t. Igaz, hogy a csillagkép lassan-lassan belevész a naplementékbe (azért még Tarjánban jó lesz), de ezt a kettőt mindenféleképpen érdemes megtekinteni.

Feri, köszönöm, hogy a Lant csillagképet ajánlottad, Tarjánban is az egyik kiszemelt célpontja lesz a kettőscsillag észleléseknek. Valóban sok, igen könnyen megfigyelhető párost tartalmaz!
Érdemes az Epszilon Lyr mellett felkeresni a többi fényesebb tagot is, a Lantot alkotó négyszög két, Vega felé eső tagja közül a delta szabadszemes kettős, illetve egy nyílthalmaz része, a mellette lévő dzéta is igen könnyű. A konstelláció alsó két csillaga közül a béta tagot is nézzétek meg, főleg, hogy nagyobb látómezővel még akár az M57-es is "belemászhat" a képbe.

Érdemes lesz eljönni Tarjánba, hiszen derült időben terveim szerint nagyon sok kettőscsillaggal fogunk megismerkedni.

üdv.:
Tamás
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.29. 15:23

szkleni írta:...Feri, köszönöm, hogy a Lant csillagképet ajánlottad...


Nincs mit. Azért ajánlottam azt, mert én is gyakran felkeresem a csillagait binoklival, illetve mert a Kassziopeia után azt tartom a legkönnyebben megtalálható csillagképnek(azok közül amelyek nálam látszódnak) így bárki fel tudja keresni, nehézség nélkül...

Üdv, Ferenc
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2010.08.03. 10:50

Kedves Észlelőtársak!

Íme a Meteor 2010 Távcsöves Találkozó Kettőscsillag ajánlati listája.

A listában szándékosan nem közöltem részletesen az adatokat az előrevárás miatt, csak a csillag neve és koordinátája szerepel benne. Természetesen aki kíváncsi, úgyis utánajár az adatoknak, de szeretnék mindenkit kérni, hogy saját szemükkel mérjék, észleljék le a megadott párokat!

üdvözlettel:
Szklenár Tamás
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
ChubbX
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:48

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ChubbX » 2010.08.06. 11:01

Sziasztok!

Érdekelne a kettősözés, viszont nem tudom, hol kezdjem. A Mizar-Alcor párnál szeretnék izgalmasabb célpontokat :)
Láttam a kettőscsillag ajánlatokat, illetve, hogy ezek egy bizonyos Taki-Wehner térkép segítségével megtalálhatóak. Ezen az oldalon: http://www.geocities.jp/toshimi_taki/index.htm találtam térképeket (balra Taki's Star Atlas), viszont itt mindössze 12 oldallal. Habár az egész égboltot lefedi, azon akadtam fenn, hogy korábbi hozzászólásokon a 16. oldalról vannak változóajánlatok. Akkor most hogy van ez? :D Rossz térképet nézek?

Köszönöm előre is, Csabi
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.07. 13:16

Halló! Ha már megnyitottad a Taki térképeket. a bal oldalon a tartalomjegyzékben megtalálod a 3. pontnál
Taki's 8.5 nagnitude,
a 4. pontnál
Taki's double stars
rovatokat, és ezeket megnyitva megtalálod a térképek tartalomjegyzékét. Abból azután kiválaszthatod, hogy melyik részt akarod az égen látni. Azt hiszem a korábbi oldal-szám hivatkozások ezek valamelyikére vonatkozik.
BQ
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.08. 20:10

"Szumma 1245"

Halló! Nem akarok kukacoskodni, de a kettős-katalogusok közt a görög nagy-betűs Σ jel neve helyesenszigma, ami az "öreg" Wilhelm Struve nevének kezdőbetűje ("S"). Az 1937-ben kiadott "Mikrometrikus mérések 11 392 kettőscsillagról" c. katalógus azért fontos, mert először mutatta ki határozottan - amit Herschel már sejtett -, hogy néhány kettős egymás körül keringő csillagpár. A katalógus folytatását fia, Otto folytatta, az ő katalógusa a szigma-2. (A matematikusok azért használják az összegezés jelének, mert az Sz-betű görög megfelelője.)
Bocs a helyesbítésért. BQ
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2010.08.09. 10:26

Szia!

A következő címről tudod leszedni az atlaszt:
Taki atlasz

Ahogy Lajos bácsi is említette, itt szét van szedve külön állományokba az égbolt atlasza (deklináció szerint). Ajánlom, hogy szedd le az összesített katalógust is, mert nagyon könnyen tudsz benne kettősöket keresni, ráadásul a méréseidet is vissza tudod ellenőrizni.

üdv.:
Tamás
ChubbX
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:48

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ChubbX » 2010.08.09. 11:20

Köszönöm a segítséget!

Ma este lehet hogy megpróbálkozom a kettőscsillag-észleléssel. :)
Miután beállítottam a látómezőbe mi a teendő?
Milyen adatokat kell megbecsülni? Pozíciószög, távolság, fényesség?
Rajzolni is szükséges, vagy csupán elegendő a rövid leírás?

Köszönöm, Csabi
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”