Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Mircea
Hozzászólások: 664
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.01.07. 21:38

Sziasztok

Tegnap,Kedd Januar 6 esteje ,ujra eszleltem kettosoket az Orionban.
A Lockyer szekvenciaban nem lattam sok uj dolgokat.
Hasznaltam a 125mm F/7 Newton reflektort.
Rigel kiseroje latszot 144x-es nagyitasnal /Radian 6mm okularban.
Legjobban latszot 192x-es nagyitasnal /Galilei -9mm okularban+2x Barlow lencse.
Zeta Ori kiseroje tisztan felbontva latszot 192x-es nagyitasnal/Galilei - 9 mm +2x Barlow lencse es 216 x-es nagyitasnal /Kasai ortho 4mm okularban.
A legnehezeb kettos a szekvenciaban ,52 Orionis-t, nem bontota fel tisztan egy okular sem.
Mindegyikben latszot a ket erintkezo difrakcio korong,atolelve es megszakitas nelkul tancolva.

Csalodottan, Eta Orionis-ra iranyitotam a tavcsovet ,mert tudtam hogy 216x-es nagyitasnal ez vedtelen , konyu preda lesz.Ez igy is volt.A kb. 5 mv kisero ott latszot ,masfel masodpercre a fo csillagtol ,az elso es masodik gyuru kozt ,PA =kb. 70 foknal.Szepp latvany ,vagy inkab gyonyoru!

Mielott megfagyitam volna, meg kerestem a ritkan latszot Theta Aurigae kettos csillagot.
Auriga zenit kozeleben volt es a Hold eppen a szemembe ragyogot.
(Azert en szeretm a Lady Luna-t...is ;ez a valosag,bizalmasan bevallom ilyen tobbneju amcsi vagyok :P ).
Vagy tiz perc szem szoktatas utan,kezdtem latni a Theta Aurigae kiserot : egy sokkal,de igazan sokkal halvanyab csillag , kiss feny por szem a harmadik difrakcio gyurun tul,PA = kb.300 fok pozicio szogben.



Udv, Mircea Nansen Amundsen

innorthernmist1_0-400.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2015.01.19. 10:51

Sziasztok!
Egy igazi csemegére találtam most a GUIDE-ban.
Az NGC 40 mellett van egy MLR 282 jelő többes csillag. 6 tagból áll, ebből 5-öt tudunk megfigyelni (az AB páros szögtávja csupán 0.5'' így a lehető legnagyobb távcsövek talán mutatják). Előkotortam a netről egy fényképet hogy ti is lássátok:
000680.jpeg


Érdekesség hogy az NGC 40 planetáris köd központi csillagját számolják D tagnak! Továbbá az E tag tövében van egy kis pici vörös csillag, melyről nincs semmi adat, lehetséges lenne hogy az E tag magában is kettős vagy csak egy távoli háttércsillag lenne?
Az is fura hogy az AB páros alatti kis csillag nem tartozik a rendszerhez, ez is egy háttércsillag volna? Megmagyarázná ha a fizikai kettősségre mentek volna ennél a rendszernél, de kétlem hogy egy planetárist is magába foglalna.... eleve el kellene nyelnie az egész csillagrendszert nem? Egymástól több fényév távolságra lévő csillagpárokról még nem hallottam. Érdekes kis rendszer :D
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.01.23. 15:48

Sziasztok!

Ezt a csillagtalan borús időt kihasználva elkészítettem pár, általam észlelt kettős pálya rajzát és HRD-jét. Az ábrákat a https://drive.google.com/folderview?id=0B12GGfvoEboofjFMQWJGRlN6YlNJRjQwaTVfd3ZiY0hZOWp2ejZhS2dFX1ExcUZnMVFCQTg&usp=sharing címen érhetitek el. Használjátok egészséggel.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.02.08. 17:40

Sziasztok!

Tegnap belenyúltam a jóba, ugyanis a Monocerosban járván ráakadtam a 15 Mon, népszerűbb nevén az STF950 többes rendszerére, ami az NGC2264 nyílthalmazban található. A LM-ben ez mellett még ott volt az STF3118 kettős is. Igen érdekesnek találtam a rendszert ajánlom mindenkinek észlelésre. Esetleg, ha valaki már látta, összevethetnénk a rajzainkat. Én így láttam tegnap:
Kép

És így azonosítottam a tagokat:
Kép

Itt a rendszer HRD-je:
https://drive.google.com/file/d/0B12GGfvoEboobFpPUWpEWHdLOVU/view?usp=sharing
Mircea
Hozzászólások: 664
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.02.12. 22:22

Zsolt

Nagyon szep rendszer lehet ez,koszonom az ajanlatot , a kozolt eszlelest es rajzokat.
Meg probalom eszlelni es akor irok.

Mircea
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.02.18. 19:17

Sziasztok!

A Monocerosban járva találtam ezt a két érdekes többes rendszert. Szerintem érdemes észlelni mert igen szép kettősök, illetve hármasok vagy négyesek :-) Az én 120-as akromátom nehezen bontotta fel, egy 30-as tükör biztosan könnyen elboldogul vele. Az A tagot én sárgásnak láttam , de a színképe és a HRD-je szerint kéknek kéne lennie. Lehet, hogy a SemiApo szűrő tréfált meg?

Kép

A másik érdekes rendszer:
Kép
A tagok elég messze vannak egymástól. A B tagot csak EL-sal észleltem. Van egy D tag is, mely kívül esik a távcsövem határfényességén. Egy nagyobb műszerrel biztosan megpillantható.

Mellékelem a HRD-ket is. Ez alapján a Zéta Mon A tagja egy sárga óriás.
Kép
Mircea
Hozzászólások: 664
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.02.18. 21:19

Zsolt

Koszonom hogy jelezted ezeket a rendszereket.
Nekem csak a Beta Mon regi ismeros,felbontotam problema nelkul a 125 mm-es reflektorban es a 90 mm-es refraktorban is.
Vajon nem volt rosz a seeing ?
A tobbi rendszereket meg kel keresem.
Csak ha elmulik ez a megfazas ...vagy micsoda.

Van uj cikk a ''Star Splitters '' bloggon-kettosok a Collinder 65 halmazban:

https://bestdoubles.wordpress.com/2015/ ... CF%83-697/

Sajat eszleles,tegnap este : 125mm F/7 reflektor , 144x nagyitas / 6mm -es japan Huygens ,(felbontotam vagyis) tisztan lattam a ket csillag erintkezo difrakcio korongokat a Xi UMa kettosnel/vagy Alula Australis.
William Herschel fedezte fel 1780-ban ezt a kettost , Jon Isaac szerint 2014 kozepen 1,74'' tavolsagban voltak egymastol a ket alkoto csillagok.
Ez az elso kettos csillag amelynek M. Savary palyaiat kiszamitota 1828-ban.
A seeing pocsek volt az este , kivancsi vagyok hogy ha a 6mm-es veteran japan Huygens mutatni fog fekete rest a Xi UMa csillagok kozt , nyugotab egen.

Ma este bent csucsulok a melegben , teat es tablettakat iszok ,kint sziporkaznak a csillagok a varva vart tiszta egen. :cry: :evil:

Udv,Mircea
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.02.18. 23:11

Mircea!

A Collinder 69-et már észleltem, de kettősöket még nem kerestem benne. Izgalmas téma, azt hiszem következő észlelés ez lesz. Köszönöm a cikket.

Jobbulást kívánok!

Zsolt
Mircea
Hozzászólások: 664
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.04.01. 22:49

Sziasztok

Ma este osze szereltem egy fel ujitott 76 mm-es F/9 reflektort.
Tobb ''slager'' kettos csillagokat eszleltem vele: negy csillagot a Trapez-ban ,Iota Ori kiseroje es Lambda-t is felbontota az Orionban.
Es a Castor es Cor Caroli .
100x nagyitasnal / 7mm Circle V orthoszkopikus okularban/ harom tagot lattam a Sigma Oriban.
Eszak-Nyugatra a Sigma Ori-tol fel bontotam egy halvany kettos csillagot , a STF 761.
Ez a del -afrikai web oldal szerint STF 761 egy tobbszoros rendszer.

http://assa.saao.ac.za/sections/deep-sk ... uble-star/

De nem tartott sokaig a derult eg...

Udv,Mircea
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.04.11. 00:41

Gamma Leonis-ról készítettem egy felvételt:

Object_20150410_1858_26.PNG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”