Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.11.11. 22:39

Hetfo este, ejfel korul , vadasztam a ''Vadasz'' csillagkep kettos csillagokra.
Az eszlelesek elejen izgulva ki probaltam az IOR binokular benezot.
Ez egy IOR binokularis mikroszkopbol szarmazik.Le szereltem a 45 fok fejet ,ki szedtem a Barlow lencset es egy aluminium adapterel be szerelhetem standard 1.25 huvelykes fokuszerekben vagy 2''/1.25'' gyuruvel ket huvelykes fokuszerben.
A hasznalt tavcso a 90x600 mm-es refraktorom volt.
Kezdetben,nem hasznaltam zenit tukrot ,sem Barlow lencset.
Az okularok egy par 10x (vagyis 25 mm-es) IOR Huygens mikroszkop okular volt.Nem a ''legjob'' kombinacio,de nincsen keznel mas dupla okular keszlet.(Csak egy 7x IOR Huygens par... :P )
A nagyitas 24x-es volt.
A Trapezium-ban harom csillagot lattam.A del-keleti csillag nem latszot.
Halvanyan latszot az M42 kod,nem nagyon bizhato,de paras volt a legkor is.
A Mintaka es Struve 747 konyen voltak fel bontva.
A Iota Ori kiseroje nem latszot.

Csak ezel a felszerelesel Castor-nal ket osze tapadt difrakcio korongok latszotak.

Ki csereltem a bino benezot a zenit tukorel es egy RK 10 mm-es okularal.
Kivancsi voltam hogyan fog mukodni ez a forditot Kellner okular.Ebol van egy par , 10x25 mm-es binoklibol szereltem ki ,akartam tudni erdemes foglalatot esztergalni.
A nagyitas 60x-es volt .
A Trapezium-ban latszotak mind a negy csillagok es a Iota kiseroje is.
A Sigma Ori-ban harom csillag latszot , a negyedik nem.
Es a Lambda Ori is szepen fel volt bontva.

A Zeta Ori kiseroje szakaszosan latszot Del-Del Keletre ,egy ora szamlapon 7 ora iranyban (zenit tukor miat ez 5 ora)- 150x nagyitast hasznaltam Kasai Ortho 4 mm -es okular.

Kovetkeztetesek:
-valahogy kell egy 20mm-es vagy 25 mm-es binokli Kellner okular part szerezni
-a RK okular parnak erdemes 23.3 mm-es foglalatot esztergalni
-hideg volt,paras volt a legkor,a felszereles nem volt fel millio erteku de megis jol szorakoztam a csillagok allat a tavcsovem tarsasagaban (...igen,tudom,szegeny fejem :oops: )

Off-topic:most pedig ezel szorakozok

yE_7ifFlpTE.jpg




Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.11.16. 21:09

Szombat ejjel eszleltem kettos csillagokat.
A seeing 6 volt a Pickering skalan es az eg fatyolos volt.
Az elejen hasznaltam a 7x50mm Fujinon Mariner binokulart ,binokli karra szerelve.

Fujinon 7x50mm to the Zenith.JPG


Sikeresen felbontotam fekete resel a Psi1 kettos csillagot (5,6/5,8/30'' ) a Pisces csillag kepben; a Lambda kettosnel Aries -ben ( 4.9/7.7 /37 '' ) nem latszot fekete res ,ferde latasal csak elnjult ,egyenletlen nyolcas formaban a ket difrakcio korongok, a halvany kisero hoza tapadva fo csillag koronghoz.

A 90x600 mm-es refraktoral ,szeppen felbontotam a Gamma Arietis kettos csillagot ;a 14 Ari csillagnal csak ket komponenst lattam.
100x /Radian 6 mm-es okularban szeppen latszot a Delta Gem kiseroje.

DSCN0514-400.jpg


Orion csillag kepben,att futotam a Lockyer szekvencian :
-Rigel kisero fel volt bontva,a fenyes csillag korul latszot a lila halo.Nem volt meglepetes,Silviu figyelmeztetet.
-Mintaka tul konyu volt, a 10x-es binoklit lenne erdemes kiprobalni ,szerelve.
-Sigma Ori ket kiserot mutatot a harombol.
-Zeta Ori vagy Alnitak kiseroje nehezen latszot mar 100xnagyitasnal,jobban latszot 150x-es nagyitasnal/Kasai Ortho 4mm
-Lambda Ori tiszta,gyonyoru fel bontas
-52 Ori volt az elso igazi meglepetes : 150x nagyitasnal nehezen es nem folytonatosan latszot a reszben atfedesben ket imbolygo difrakcio gyuruk.Ezt a kettost nincs is remenyem felbontani ezel a tavcsovel.
De azert nagyon orultem a latvanynak.

A masodik meglepetes a kontrasztos ,reszletekben gazdag Orion M42-43 kodok voltak.

Tavcso vegre kaptam a Struve 747 parost (igazan binokular kettos),a szepp Iota Ori -t es 32 Ori mint nem felbontot, osze tapadt ket korong ,a mar hires ''nyolcas'' szindromaja.

Ma este esik az eso.

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.11.20. 20:00

Itt le lehet tolteni ''Sky and Telescope'' folyoirat Szeptember 2012 szam - ingyen es teljesen legalis ,az archive.org virtualis konyvtarbol.
Azert teszem ide a linket mert ebben a szamban jelent meg a jelentos Sissy Haas cikk : ''Finding the Limit for Uneven Double Stars'' vagyis "Az Egyenletlen Kettos Csillagok Megfigyelhetőségi Hatarvonal Kereseseben''.

https://archive.org/details/SkyTelescope-September2012






Sissy.png


Van mas olvasni valo a folyoiratban.
Peldaul a szomszed Gary Seronik cikk ''Easy Reflector Colimation''.

Seronik.png


A kolimacio fontos minden tavcsonek es eszlelesnek,nem beszelve a nagy nagyitasokal dolgozo kettos csillag eszlelonek.

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.11.20. 21:08

Mircea írta: ''Finding the Limit for Uneven Double Stars''


Eltérő fényességű összetevőkkel rendelkező kettőscsillagok felbonthatósági határának meghatározása.

Így hosszabb, de érthetőbb.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.11.22. 11:10

Attila

Koszonom a szives segitseget es a megertest , igyekezek de magyar nyelvben nehezeben tudok fogalmazni.

A ''Cloudynights'' kettos csillag forumban tobszor szo eset a Sissy Haas tervrol,itt az egyik tema ,a ''Haas project'':

http://www.cloudynights.com/topic/44265 ... %20%20haas

A CN kettos csillag forumban is ''talalkozhatunk'' , ziridava a nevem...

Ezen a hetten nem sokat eszleltem.
A 90mm-es refraktoral, 17 x-es nagyitasnal /hadi 35 mm Kellner ,2 fok 21 perc mezoben, eszleltem ket tag (de azert szepp) kettost:
- Sigma 17 :7.4 es 7.8 mv/43''
-Sigma 401 /6.6 es 6.9 mv/ 11''
A CDSA vagyis Cambridge Double Star Atlas-ban , jobb oldali 7 szam terkepen talalhatok.
Kb. 10 ivperc tavolsag van koztuk,Eszak-Del iranyban,Sigma 401 delre ,a kepmezo kozepen latsznak ,ket kepmezovel Eszak -Nyugatra a Pleiadoktol.Esztetikus latvany!

Udv,Mircea
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.11.25. 08:21

Mircea írta:... A kolimacio fontos minden tavcsonek es eszlelesnek,nem beszelve a nagy nagyitasokal dolgozo kettos csillag eszlelonek.


Még annyit ehhez a témához (inkább a kezdők miatt írom), hogy a kollimáció mellett a másik fontos tényező a minél jobb felbontás eléréséhez a kulmináció. És itt most ez nem csak egy szóvicc... :D

Saját tapasztalat, hogy a zenittávolság alapvetően határozza meg minden távcső teljesítőképességét. Már 20-30 fokos zenittávolság is mellbevágó módon képes lerontani a felbontást. Ezért nagyon fontos, hogy minden objektum megfigyelését, mérését - hacsak lehet - annak déli meridián-átmenetére (azaz felső kulminációjára) időzítsünk. Ráadásul a seeing is annál vastagabban szól bele a képbe, minél alacsonyabban van az objektum.

Pl. az én 160mm-es GPU-m a zenit környékén 0.6"-et (!!!) tud (Sparrow-kritérium szerint), 45-50 fokon már "csak" 0.8-1" körül, a seeing függvényében (azonos fényességű komponensekkel)...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.12.04. 20:05

Egy 9.2/12.1 magnis kettős 0.6''-es szeparációval lehetséges a felbontása egy 30-as csővel? :D Vagy ennyire ne durvuljak el? xD
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.12.04. 20:12

Janicsillagasz írta:Egy 9.2/12.1 magnis kettős 0.6''-es szeparációval lehetséges a felbontása egy 30-as csővel? :D Vagy ennyire ne durvuljak el? xD


Szép trófea. Tényleg megvolt?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.12.04. 20:36

Janicsillagasz írta:Egy 9.2/12.1 magnis kettős 0.6''-es szeparációval lehetséges a felbontása egy 30-as csővel? :D Vagy ennyire ne durvuljak el? xD


A 0.6" az én 160mm-esemnek a határa, mint alább írtam.
Így a 300mm-es ugyanezt simán kell, hogy bontsa - elvileg...

De a 3m fényességkülönbség nem kicsi, ez jelentősen nehezíti a megfigyelést; az alább idézett S&T cikk épp erről szól (nem volt még időm elolvasni...).

Szerintem azért nem lehet megmondani a frankót, mert itt már nagyon számít az optika minősége (hullámfront-hiba, kollimáció, kontraszt, belső árnyékolás, stb.). Azaz lehet, hogy egy 300-assal bontható, egy másik 300-assal meg nem.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.12.04. 22:09

Vizi Péter írta:
Janicsillagasz írta:Egy 9.2/12.1 magnis kettős 0.6''-es szeparációval lehetséges a felbontása egy 30-as csővel? :D Vagy ennyire ne durvuljak el? xD


Szép trófea. Tényleg megvolt?


Nem csak bogarászom a GUIDE-ot és írkálom kifele a kettősöket, de ez asszem kissé túlzás lenne a fényességkülönbség miatt. Habár 3 magni még nem a világ vége, de a 0.6'' már sok ekkora eltéréshez.... vagy épp kevés? :D
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”