Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2010.02.16. 00:03

Kedves Amatőrtársak!

Picit frissítettem a kettosok.mcse.hu oldala kinézetét és már feltöltésre került egy erősen béta verzió.
Egyelőre a tartalom nincsen feltöltve, de ami késik nem múlik. Remélem tetszeni fog mindenkinek és szívesen látogattok majd el rá!

T.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.03.01. 15:23

Nekem ma már az erkélyről nem látszik a Gem, de cserébe pár Cnc és Hya kettőst összeszedtem (Tamás, a rendes ajánlatot is végignézem!):

Taki Atlasz 14. oldal

CNC:

Zeta Cnc
Fi 2 Cnc
Szumma 1245
S 1254 (M44-ben)
iota Cnc
57 Cnc
66 Cnc
S 1311

HYA:

epsilon Hya
S 1270
S 1348
S 1355
tau-1 Hya
S 1365

LEO:

Kappa Leo
OSzumma 215

És kb ennyi
Snt
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2010.06.24. 09:08

Kedves Észlelőtársak!

Mellékletben letölthető a nyári kettőscsillag ajánlat, mely 26 párost tartalmaz az UMa, CVn, Boo, CrB és főleg a Hercules területéről.

Mindenkinek jó nyugodtságot és észlelést kívánok!

üdv.:
Tamás
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.07.18. 22:35

Üdv!

Gyors kérdés: a Pherkad és 11Umi az Ursa Minorban kettőscsillag e, és ha nem, miért?
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2010.07.19. 00:26

Atis írta:Üdv!

Gyors kérdés: a Pherkad és 11Umi az Ursa Minorban kettőscsillag e, és ha nem, miért?


Gyors válasz: miért kellene kettősnek lennie? ;)

Lassabban: a könnyebb néven gamma-1 és gamma-2 UMi 17' távolságban vannak egymástól, másfélszer távolabb, mint a szabadszemes Alcor-Mizar. Ettől tágabb kettőscsillag csak a Proxima Cen és alfa Cen lenne, amelyek fizikai kapcsolatban vannak egymással, és azért vannak egymástól látszólag nagyon távol, mert a hozzánk legközelebbi csillagok.
Bővebben olvashatunk róla a honlapomon a http://porrima.bacska.eu/cikkek/honlap/proxima.htm címen, amely írás a Meteorban is megjelent.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.07.28. 10:47

Sziasztok, tudnátok mostanában felkereshető egyszerű kettősöket amikkel meg lehet ismerkedni a kettősökkel.
Előre is köszönöm,
Bence
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.28. 11:15

Bence írta:Sziasztok, tudnátok mostanában felkereshető egyszerű kettősöket amikkel meg lehet ismerkedni a kettősökkel.
Előre is köszönöm,
Bence


Nekem a legelső kettősöm amit észleltem az az epszilon1-2 Lyr volt amit így találhatsz meg: Keleten elég magasan van egy nagyon fényes csillag: A Vega.(közvetlenül "alatta" találhatsz egy nem olyan fényes csillagokból álló paralelogrammát) A Vegától közvetlenül "balra" helyezkedik el a fentebb említett kettős, amit binoklival is könnyen fel tudsz bontani.
Ugyanebben a csillagképben(lantban) még a delta1-2 Lyr is kettős és azt is megfigyelheted binoklival is:Az előbb említett Vegától "balra-lefele".
Aztán még van az Algiedi és a Sadalzabih(a bak csillagkép alfa és béta csillaga): Dél-Nyugat környékén "közepes magasságban" látsz két nagyon fényes csillagot egymás alatt(a felső fényesebb mint az alsó). Abból kiindulva "lefele" fogsz találni két fényes csillagot ugyanúgy egymás alatt(ezek nem olyan fényesek). Mind a kettő kettős de a "felsőt"(Algiedi) nekem könnyebben bontotta a binokli, mint az "alsót"(Sadalzabih)(az alsón csak néha derengett, hogy van mellette valami)

Én elsőre ezeket figyeltem meg, s nagyon nagy élmény volt számomra ezeket látni...

Üdv, Ferenc
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.28. 12:39

Nagyszerű, Feri. Éppen ilyen leírások kellenek.
Hanem a csillagok torz "arab" nevét felejtsük el! Elég baj, hogy a Stellárium ezt hoozza előtérbe. A rosszul leírt, semilyen nyelven sem értelmes neveket az irodalomban a kutya sem hasunálja. A Bayer-féle görög kis (és néhány latin nagy) betűk 400 éve jól beváltak, ami pedig a fényeseknél nincs így jelezve, annak van Flamsteed, vagy más katalógus számozása.
Hanem ezt a szövegedet áttettem a "kistávcsöves mappámba", ezeket a tervezett könyvhöz nagyon jól felhasználjuk!
Sikeres böngészést az égen! BQ
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.07.28. 14:59

Ha nincs arrafele nagy fényszennyezésed Feri akkor megpróbálkozhatsz az alfa Cap-val mégegyszer. Mert az szabad szemmmel is remekül bontható.
90/900 refraktor
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.28. 15:23

astrohist írta:Nagyszerű, Feri. Éppen ilyen leírások kellenek.
Hanem a csillagok torz "arab" nevét felejtsük el! Elég baj, hogy a Stellárium ezt hoozza előtérbe. A rosszul leírt, semilyen nyelven sem értelmes neveket az irodalomban a kutya sem hasunálja. A Bayer-féle görög kis (és néhány latin nagy) betűk 400 éve jól beváltak, ami pedig a fényeseknél nincs így jelezve, annak van Flamsteed, vagy más katalógus számozása.
Hanem ezt a szövegedet áttettem a "kistávcsöves mappámba", ezeket a tervezett könyvhöz nagyon jól felhasználjuk!
Sikeres böngészést az égen! BQ


Rendben, legközelebb majd kihagyom az arab neveket...
Örülök, hogy én is hozzátehettem a születő könyvhöz...

Pape írta:Ha nincs arrafele nagy fényszennyezésed Feri akkor megpróbálkozhatsz az alfa Cap-val mégegyszer. Mert az szabad szemmmel is remekül bontható.


Az alfa Cap-ot könnyen bontotta a távcső én a béta Cap-ra mondtam, hogy nehezen jött elő a kísérő.

Üdv, Ferenc
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”