Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
astrojoe
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2016.10.30. 23:38

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrojoe » 2016.11.19. 19:58

Az egy nagyobb tudású de kevésbé látványos program. Először elég fapadosnak tűnhet. Kezdőknek talán jobb egy egyszerűbb program, mint a Stellarium. Vagy régebben volt a Skyglobe, ami szintén akkor lett kevésbé használható, amikor windows ablakba költözött a teljes képernyős mód helyett. Lassabb lett és csúnyább. A Stellarium gyors, áttekinthető és szép is. Kezdőknek nagyon szuper, sőt én is azt használom, mert sokkal gyorsabb a többinél és szebb a rajzolata, kellemesebb látvány.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.11.25. 22:48

Szerda este , alvanyra szerelt 10x50mm binokularban :

-15 Tri , 56 And ,14 Ari in Aries fel bontva kettosok

- RX Leporis voros csillag , van aki azt mondja ez a leg voroseb csillag az egen , en nem ugy latom.
Szamomra Garnet Star / Mu Cephei vorosebnek tunik.

-Nagy orom volt a Delta Ori felbontasa binokliban, PA= kb. 20-25 deg.
Mas regi baratok az Orionban : Theta 2 Ori ket csillag ,Sigma 747 szepen felbontva es 42-45 Ori ket fenyeseb es egy halvany tars , ez inkab egy aszterizmus nem kettos csillag

-Phi Cas halvany ,nyilt kettos Del-Kelet- re a Delta Cas /Ruchbach-tol.

-Eta Tau /Alcyone , a Eszak-Keleti sarokban a Pleiadokban szepen felbontva ,egy kisero Nyugatra, de halvany

-Theta 1-2 Tauri latvanyos a szin kontraszt miat de tul nagy a szeparacio

- 88 Tauri eleg nagy a szeparacio de nehez felbontani mert a kisero csillag es fo csillag kozt oriasi a fenyeseg kulombseg , a kisero kb. PA = 330 foknal


Mely Eg

- M42/Orion , nem sokat lattam , egy hamalyos , kodos csillag .
- M41/ Canis Major - egy jo par csillag felbontva.
-The same at M44 - egy jo par csillag felbontva.
-M35 / Gemini , halvany de lathato.
-Az Auriga halmazok : jol latszot a M37 es M36 ; M38 a latasi hataron volt.

Mircea
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2016.11.27. 16:33

Sziasztok!

Most rendezgettem a nyári és őszi kettős észleléseket. Egy érdekes kettős, illetve többes rendszerre hívnám fel a figyelmeteket. A Cassiopeiában a Béta Cas-tól ÉK-i irányban, 5°-ra található az STT496 rendszer. A főcsillag egyébként változó is. A WDS 9 tagot tart nyilván én csak 6-ot találtam meg (felbontási és határfényességi korlátok miatt). Nagyszerű időtöltés a távcső mellett megtalálni és kimérni a tagokat. Bónuszként a LM-ben még egy hármas rendszert is láthattok. Mindenképpen érdemes ezt a vidéket felkeresni, ha majd egyszer eltűnnek a felhők és a pára.

Én így láttam:
http://eszlelesek.mcse.hu/open.php?obsid=44404
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2016.11.27. 20:48

szamosv írta:Sziasztok!

Most rendezgettem a nyári és őszi kettős észleléseket. Egy érdekes kettős, illetve többes rendszerre hívnám fel a figyelmeteket. A Cassiopeiában a Béta Cas-tól ÉK-i irányban, 5°-ra található az STT496 rendszer. A főcsillag egyébként változó is. A WDS 9 tagot tart nyilván én csak 6-ot találtam meg (felbontási és határfényességi korlátok miatt). Nagyszerű időtöltés a távcső mellett megtalálni és kimérni a tagokat. Bónuszként a LM-ben még egy hármas rendszert is láthattok. Mindenképpen érdemes ezt a vidéket felkeresni, ha majd egyszer eltűnnek a felhők és a pára.

Én így láttam:
http://eszlelesek.mcse.hu/open.php?obsid=44404


Csinos kis rendszer az biztos! Szeretek így "bogarászni" én is. :)
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2016.11.27. 21:21

Mircea írta:Szerda este , alvanyra szerelt 10x50mm binokularban :

-15 Tri , 56 And ,14 Ari in Aries fel bontva kettosok

- RX Leporis voros csillag , van aki azt mondja ez a leg voroseb csillag az egen , en nem ugy latom.
Szamomra Garnet Star / Mu Cephei vorosebnek tunik.

Mircea



Mondjuk ez is jó téma Mircea, a vöröses csillagoké! Igaz hogy eme lista inkább változós, de mégis belinkelem ide, mert biztosan akad közte kettős is:
https://www.dropbox.com/s/dn709bwwqk4d5uu/SAC_RedStars_ver20_FENCE.TXT?dl=0


A μ Cep nálam is vezet vörösileg :D
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.11.27. 21:44

Koszonom Pisti , koszonom Gabor1967 !
A voros csillagok erdekes tema , ahogy modja Pisti megis valtozo csillagokhoz tartozik.
El hibaztam azal hogy az RX Lep csillagot eszleletem , a voros csillag R Lep , tovab Nyugatra van.
Nem csoda hogy nem nagyon vorsonek lattam az RX Lep csillagot ! :oops:
Hat a memoriam nem tokeletes !
(Hogy ha valaki meg kerdezi a felesegemet ezen a teman a valasz az lene : -Nem ujdonsag !)

Koszonom Zsolt a linket es Pistinek az erdekes listat .

Udv , Mircea
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.12.06. 18:44

Szombat este eszleltem a 90x600 mm refraktoral.
Hasznalt okularok/nagyitasok: LV 30mm /20x ; University Ortho 12.5mm / 48x ; Kasai Ortho 4mm /150x.Eslelesek :

Az eszleles elejen eszleltem tobb Mely Eg targyakat :
-Messier 50 , egy halvany nyilt halmaz
- NGC 1981 , szamoltam 14 csillagot a ''krokodil'' csontvazban
- NGC 1977 vagyis ''Running Man / Futo Ember '' , latszot nagyon halvany kodoseg is a 42 Ori es 45 Ori csillagokon kivul
- NGC 2169 vagyis ''Cluster 37 /Halmaz 37 '' , ez egy nyilt halmaz , a ''37'' szam alakban ,nagyon latvanyos.A tavcsovemben egy kiss csillag hianyzot , szoval nalam inkab a ''Cluster 31 '' latszot ! :D
- NGC 2175 vagyis ''Monkey Head/ Majom Fej'' , ket csillag es nagyon halvany kod
-Kerestem es eszleltem a Messier 48 nyilt halvany halmazt.
A Zeta Hydrae kettostol indultam az M48 keresesben.
Konyen fel bontotam a Zeta Hydrae kettost 48x-os nagyitasnal.

A Zeta Hydrae kepe fel ebresztet.
Tul sok idot szentelek a Mely Eg eszleleseknek es tul keveset a kettos csillagoknak.

Ugy dontotem...az eszlelest folytatam es befejeztem kettos csillagokal.
-Iota Orionisban harom tag csillagot lattam 48x nagyitasnal, ez a harmas korul NGC 1980 , egy ritka halvany nyilt halmaz amelyikben tiz csillagot szamoltam .
-kozel a Iota Ori-hoz latszik a Struve 747 kettos csillag es egy joval halvanyab kettos Struve 745.
Struve 747 fel bonthato konyen a 10x50mm -es binokliban , probaltam Varasnap felbontani a Struve 745 kettost a binokliban ,nem sikerult.
- a Trapezban lattam csak negy csillagot 150x nagyitasnal , az E es F csillagok nem latszotak
-Szigma Ori csillagnal lattam negy tagot , a fo csillag es harom kisero .Gyonyoru !
-egy mezoben Szigma Ori csillagal latszik a STF641, ket tagot lattam.
-Eta Ori ( 1.8''/4mv/5mv) szepen felbontva 150x nagyitasal , a fenyeseg elteres nem nagy , gyonyoru latvany, konyu felbontas!
-Alnitak/Zeta Ori (2.6''/2mv/5.5mv) joval kemenyeb dio ,mert a kisero 3.5 magnitudoval halvanyab.
A kisero az elso difrakcio gyurun latszot.
Ez csak ''proba-szerencse'' volt , nem remeltem hogy a RFT refraktorom kepes lesz felbontani ezt a kettos csillagot mivel a 125mm-es tukor sem mindig kepes.
-a 150x nagyitasnal jol latszot a Rigel kiseroje
-be fejeztem az eszlelest a Castor csodalatos kepevel.


Udv , Mircea
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.12.08. 09:47

Attila írta:
Na, megnéztem az Eta Gem-et (160/1308-as GPU APO).
Nem mondanám, hogy nehéz volt, de kezdőknek (legalábbis hasonló távcsőmérettel) ne ez legyen az első...

Mindenek előtt nagyon örülök, hogy feldobtátok, mert gyönyörű szép!!! Egy kis Albireo; a színei szinte teljesen olyanok, csak sokkal szűkebb.

Először a 8mm-es Nagler-ben láttam meg (163x), és teljesen elbűvölt.
Ezután jött a 4.7mm-es ES 85°-os (278x); így még jobban látszott, csak kissé, de csak nagyon kissé sárgásabban. Ez nem lepett meg, mert ilyen az ES okli. Viszont az 5mm-es Genuine Ortho-ban pompázatosan látszott.

Majd feldugtam neki a 2x Powermate-et, és még följebb mentem, kíváncsiságból (egészen 557x-ig), de egyre nehezebb volt megpillantani, mivel épp a főcsillag első diffrakciós gyűrűjére esett a képe, s ez nagyon megnehezítette a dolgomat - bár most szokatlan módon, egész elviselhető volt a seeing. Lehet, hogy ha jobban ugrált volna a levegő, nagyobb nagyítással is könnyebb lett volna.

Összefoglalva: nem volt nagy kihívás, de azért oda kellett figyelni. Az 1.6" szögtávolság simán bontható, még a meglévő nagy, közel 3m-s fényességkülönbség ellenére is. Nekem közepesen nagy nagyítással jobban látszott, mint teljesen feltolva.

A látvány miatt érdemes vele próbálkozni másoknak is ekkora csővel (de talán még egy igazán jó 120-140-es kukkeral is meglehetne?), mert tényleg szép kettős. Kíváncsi lennék az alsó mérethatárra (ami nem 160mm...).

MDA




Amennyiben a mostani időjárás engedné, akkor én is megnézem a saját 146/892 mm-es Newtonommal. Sajnos többnyire erősen párás, ködös az idő. Napközben sem tisztul ki az ég :-(

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2016.12.14. 15:54

Engedjétek meg, hogy felhívjam figyelmeteket egy igen érdekes rendszerre, amit érdemes szemügyre venni, ha másért nem a látvány miatt is. A PI1-2 Pegasiról van szó. Erről írtam egy blog bejegyzést.

Ha elmennek a felhők, talán megér egy misét, akarom mondani szemrevételezést :-)
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.01.23. 22:18

Beszelgetve Galilei eszlelesekrol , meg jott a kedvem es 25mm-re le blendeztem a 45x300 mm refraktort.
Egy Galilei -23mm okular 13x nagyitast eredmenyezett.




DSCN4527.V1.JPG


DSCN4528.V1.JPG


DSCN4532.JPG


De sajnos ez nem igy tortent valosagban.
A tavscoves csillagaszat elso szazad csak Nap rendszerre koncentralt.
Ilyen eszlelesek csak lehetsegesek voltak de nem nagyon tortentek.
Leo Ondra szerint az elso felfedezet kettos csillag a Mizar volt , Benedetto Castelli , a Galilei tanitvanya volt a felfedezo.
Emlitve van ez a rendszer a Scheiner ''Almagestum Novum'' konveben csak mint csodasag.

http://www.leosondra.cz/en/mizar/

Aban a korszakban Giovanni Battista Hodierna egy 20x Galilei tavcsovel egy tucat Mely Eg targyakat felfedezet : M33,M34, M36,M37,M38,M47,M6,M8 es meg mast.
A csillagaszok ra sem figyeltek , nem erdekeltek , tovabra is csak a Nap rendszert daraltak.
A csillagaszat erdekes de a csillagasok sokszor nagyon unalmasak... :ugeek:

Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”