Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2020.05.28. 17:12

Na... back to business !

Tegnap szereltem egy RDF keresot a kiss refraktorok tartoban.
Az RDF nagyon sokat segit,most toltom az idot eszlelve nem a keresesel.
Fel bontotam a 45x300mm kiss refraktoral az Algieba /Gamma Leo, Zeta Lyr,Beta Lyr ,Rho Her es Rasalgheti /Alpha Her.
A Porrima kettosnel lattam a ket erintkezo Airy korongokat ,nem latszot felete sav koztuk.
Porrima-nal 70x nagyitast hasznaltam : Celestron 6mm Plossl + Orion Barlow ,de csak a lencse az okularra racsavarva (kb 1.4x ).

Kerestem az M60 galaxist Virgo-ban es utban felbontotam a STF 1689/ 30'' , a 9.13mv kisero alig latszot.
A galaxist csak 70x nagyitasnal latszot de nagyon halvanyi volt,egy mezoben a 9.15mv HIP 62042 csillagal.
Befejezesul eszleltem Cor Caroli, M13 halmazt es M57 planetaris kodot.

Biztosan fel merul az a kerdes minek az eszlelesek ilyen kicsi tavcsovel.
Engem nagyon erdekel a Csillagaszat Tortenelem.
Mikor irtam egy cikket a XX eleje amatorokrol,olvastam hogy Flammarion korszakban nagyon divatos volt egy 43mm refraktor a kezdo amcsik kozt.
Flammarion ajanlot egy listat targyakal ez refraktor szamara es azokat akarom vegig eszlelni a 45mm-es tavcsovemel.
Ezen kivul letezik az Ahnert Lista is , 50mm mm tavcsovek szamara.

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.28. 19:35

Fantasztikus vagy, Mircea, az egzotikus "home-made" távcsöveid is, és az észlelési szokásaid is!!!
Nagyon jó, hogy itt vagy közöttünk; a legjobb példa arra, hogy az amatőr-csillagászathoz, a megfigyelésekhez nem kellenek feltétlenül brutál drága, hatalmas méretű "gyári" teleszkópok.
Az értékes időtöltéshez elég a - jó értelemben vett - megszállottság, aminek Te abszolút nem vagy híján...
(A legjobban az tetszik, hogy a "kis" jelzőt szisztematikusan két s-sel írod, amivel rendszeresen csókolgatsz itt mindenkit. ;) :lol: De a legfontosabb, hogy - akár így, akár úgy, de - magyarul írsz!)

Nagyon tetszik "elődeink" megfigyelő munkájának megismétlése is, amiről most írtál. (Bár az ő régi távcsöveik optikai teljesítőképességét talán ma már nehéz reprodukálni; még a leggagyibb kínai cucc is valószínűleg sokkal jobb pl. Kepler távcsövénél - bár erre nem tenném a nyakam... :mrgreen: )

Gratulálok az ötlethez, és kíváncsi vagyok az eredmények összehasonlítására! (Már ha összehasonlítható lenne valahogy...)

Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2020.06.04. 21:17

Attila

Koszonom a kedves szavakat,nagyon kedves es nagylelku vagy velem.
Nagyon is egyet ertek veled,akarmelyik jo tavcsovel lehet csillagaszati eszleleseket vegezni.
Elnezest kerek, neked es mindenkinek, hogy hibazok mikor magyar nyelvben irok.
Hala Istennek , ujra mukodik a Posta is ,ma erkeztek hozam negy Meteor szam (Februar-Majus).
Hogy ha gyakran olvasok es irok itt a forumban, remelem a magyar nyelv tudasomat fejleszteni.
Ez helyes dolog reszemrol mivel ujra MCsE tag vagyok, amcsi baratok segitetek eben.
Nalunk nincsen ilyen szervezet, MCsE a csillagaszati othonom 1995 ota.

Az a tema hogy milyen kepet adtak a regi tavcsovek nem egyszeru.
Itt van a 43mm-es lencses tavcso ,a legkiseb emlitet tavcso a Flammarion ''Astronomie Populaire'' konyvben.
Trambouze forgalmazta.
Ezel akarom hipotetikusan oszehasonlitani a 45 mm-es lencses tavcsovemet.
Luneta Trambouze 43mm.JPG
Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.06.04. 22:10

Mircea! Van egy ilyen távcsöved???
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.06.05. 03:48

Mircea írta:
2020.06.04. 21:17
Attila

Koszonom a kedves szavakat,nagyon kedves es nagylelku vagy velem.
Nagyon is egyet ertek veled,akarmelyik jo tavcsovel lehet csillagaszati eszleleseket vegezni.
Elnezest kerek, neked es mindenkinek, hogy hibazok mikor magyar nyelvben irok.
Hala Istennek , ujra mukodik a Posta is ,ma erkeztek hozam negy Meteor szam (Februar-Majus).
Hogy ha gyakran olvasok es irok itt a forumban, remelem a magyar nyelv tudasomat fejleszteni.
Ez helyes dolog reszemrol mivel ujra MCsE tag vagyok, amcsi baratok segitetek eben.
Nalunk nincsen ilyen szervezet, MCsE a csillagaszati othonom 1995 ota.

Az a tema hogy milyen kepet adtak a regi tavcsovek nem egyszeru.
Itt van a 43mm-es lencses tavcso ,a legkiseb emlitet tavcso a Flammarion ''Astronomie Populaire'' konyvben.
Trambouze forgalmazta.
Ezel akarom hipotetikusan oszehasonlitani a 45 mm-es lencses tavcsovemet.

Luneta Trambouze 43mm.JPG

Udv, Mircea


Szia tisztelt tagtárs! Jó hogy újra aktív vagy itt :)
Idén én is újra kettősözni szándékozok...kissé hanyagoltam, pedig szeretem a műfajt. ✶✶
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2020.06.07. 18:03

Peter

Sajnos nincsen ilyen Trambouze refraktor.
Az en kis refraktorom a barna 45x300mm refraktor fenti kepben.
Ugy osze akarom hasonlitani a tavcsoveket : eszlelve a targyakat regi listakbol- vs. sajat eszleleseimel.
Az Ahnert Lista nehezeb lesz mert az Zeiss 50x540mm refraktoral volt keszitve es az kicsi de komoly tavcso.
De az Ahnert Lista csak Mely Eg targyakat tartalmaz ,nem kettos csillagokat.

Szia Istvan

Orvendek en is !
Az nagyon jo otlet,a kettos csillagok szepek es te nagyon szep rajzokat tudsz kesziteni.

Udv,Mircea
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.06.07. 18:29

Mircea írta:
2020.06.07. 18:03
Peter

Sajnos nincsen ilyen Trambouze refraktor.
Az en kis refraktorom a barna 45x300mm refraktor fenti kepben.
Ugy osze akarom hasonlitani a tavcsoveket : eszlelve a targyakat regi listakbol- vs. sajat eszleleseimel.
Az Ahnert Lista nehezeb lesz mert az Zeiss 50x540mm refraktoral volt keszitve es az kicsi de komoly tavcso.
De az Ahnert Lista csak Mely Eg targyakat tartalmaz ,nem kettos csillagokat.

Szia Istvan

Orvendek en is !
Az nagyon jo otlet,a kettos csillagok szepek es te nagyon szep rajzokat tudsz kesziteni.

Udv,Mircea

Köszönöm!
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.07. 19:00

Mircea írta:
2020.06.07. 18:03
... Az Ahnert Lista nehezeb lesz mert az Zeiss 50x540mm refraktoral volt keszitve es az kicsi de komoly tavcso. ...
Ezt tanúsíthatom.

Nekem a 160/F8.2-es GPU APO-val van párhuzamosítva egy "kis aranyos" 50/540-es Zeiss akromát; félig-meddig "buta" keresőnek is használom, de sokkal több annál.
Belenézni ugyanolyan gyönyörűséget okoz számomra, mint a nagy testvérbe... :D
Sok objektumot (még tágabb kettősőket is!!!) gyakran nézek felváltva bennük.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2020.06.08. 15:15

Attila

160mm-es apokromat + 50x540mm Zeiss kereso = Dream Machine !
Hogyan lehet forditani magyarul ?
''Alomgep'' ?

Melyik a leg szorosab kettos amit sikerult felbontani a GPU apokromatal,kerlek ?

Mircea
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.08. 17:02

Mircea írta:
2020.06.08. 15:15
160mm-es apokromat + 50x540mm Zeiss kereso = Dream Machine !
...
Melyik a leg szorosab kettos amit sikerult felbontani a GPU apokromatal,kerlek ?
Valóban nagyon jó üvegek... Imádom mindkettőt.
Ámbár egy nagy lavórra (egy 50 centis Newton-ra) még nagyon vágyom (már a helye is megvan...), mert a 160mm az "csak" 160mm, még ha perfekt is :? (Strehl 98-99% között - Gyulai Pali kezeit dícséri). :D
Megjegyzem, egy 50-es tükörből egy lambda/4-essel (Strehl 85%) is nagyon elégedett lennék, de arra még spórolni kell egy darabig... :(

Többször is teszteltem már az APO-t, sőt, az MCSE észlelésfeltöltőjére is tettem fel felbontás-tesztet.
https://eszlelesek.mcse.hu/search.php?cat=D
Kattints a fenti link-re, és csak írd be a nevemet (Mádai).

A legszorosabb kettős, amit kettősnek is láttam (de csak elnyúlt csillagként, befűződés nélkül, a zenitben) az 0.6"-es volt. De ehhez különleges feltételek kellettek.
Az "üzembiztos" felbontása 0.7-0.8" körül van (de azért az sem sétagalopp...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”