Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.21. 23:20

géza írta:Attila morgásához. ...


Tisztázzuk, mert kezd félremenni a dolog: bármilyen távcső tud örömet szerezni a gazdájának, ha használja. Máté esetében is alapvetően szuper, hogy próbálkozik a kettősökkel is!!! Csak így tovább!!! :D

De - ahogyan az autók között is vannak különböző célú járművek - léteznek különböző típusú távcsövek, amelyek különböző dolgokra alkalmasak leginkább. Ettől még bármelyiket lehet bármire használni. (Még verekedésre is... :mrgreen: )

A kettősök megfigyeléséhez a kis szögtávolságok miatt - többnyire - nagy nagyítás szükségeltetik, a szorosabbak megfelelő bontásához pedig jó minőségű optika, ami - lehetőleg - az Airy-korongba gyűjti a csillagról érkező összes fényt, és nem szórja szét meg szana (lásd: Strehl http://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudastar/a-tavcsovek-optikai-minosegenek-merese.html).

Ugyanakkor az említett 80/400-as cucc se nem nagy nagyítású, se nem jó minőségű; tehát a topic céljára legkevésbé alkalmas távcső. Ennyit írtam le, és nem szándékoztam az ilyen távcsővel rendelkezőknek a lelkébe gyalogolni... Fényesebb és nagyobb méretű mély-ég objektumokhoz valóban használható - többé-kevésbé.

Ettől még lehet vele kettősöket is észlelni, mint pl. - némi szarkazmussal - az Alcor-Mizar... 8-)

Hogy reményed mire lehet? Ez pl. egy nagyon jó észlelési program, ha leteszteled. Én is végeztem ilyen felbontási tesztet még 2013-ban a főműszeremmel, amit fel is töltöttem az MCSE észlelési adatbankjába (160mm átmérő és 0.6"-es felbontási határ - Sparrow-kritérium szerint: http://eszlelesek.mcse.hu/search.php?cat=D, az észlelő nevéhez írd be, hogy "Mádai", és keress rá). Tedd ezt Te is a 80/400-asoddal, de zenit körüli kettősöket válassz! :!:

Ne véleményeket ütköztessünk, hanem méréseket, tényeket!!!
Ha "morgok", akkor csak és kizárólag e miatt... ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.22. 08:17

Kedves Toled, egyet tudtál ajánlani. Rovidebben is ment volna. Talán lesz tapasztaltabb (kistávcsoves!) aki tud tobbet mondani. Ezért jo a Forum. Szerk.,...........................................sky rovernek is, Mélyég forumon kistávcsoveseknek pld. "astrohist" ad ép ilyen szempontbol jo tanácsokat. Kettosok is. Ha meggondoljuk 7 centisrol van szo...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.22. 10:04

géza írta:Kedves Toled, egyet tudtál ajánlani. Rovidebben is ment volna. ...


Géza,

ha már cikizel, akkor itt van neked alább egy lista (410db kettős).
A felbontóképesség (ökölszabály, közepes hullámhosszra): 120/D[mm], azaz itt 120/80=1,5", vizuális HMG (D=80mm-re) 12.5m körüli; ezek figyelembe vételével készítettem a listát csak a Cyg-re és a Lyr-re, mert ezek vannak most zenit környékén este. Azaz szögtávolság 1" és 2" között, fényesség >13m, fényesség-különbség <1m. Közel félezer kettős, fényesség szerint rendezve; remélem elég lesz... :mrgreen:

Várom a beszámolót mind a 410-ről... :lol:


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.22. 12:23

Attillám, nem szeretném, rossz szájized maradjon. Minden szot komolyan gondoltam. Mindig használhato választ kaptam Toled kérdéseimre, amit gondolsz arra nincs okom. Kettosozés nincs terveimben, de a kuldeményed (mint válaszaid) sokak segitségére lehet, koszonom. Az uj 70/500am... nagyon lehet orulni egy uj teleszkopnak, éppen azt csinálom. Ha kiderul, kettosozom vele kicsit, a torténteken felbuzdulva.. remélve, menni fog ha éppen van mit látnom innen. Oszinte baráti udvozlettel.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.22. 12:40

géza írta:... amit gondolsz arra nincs okom ...


Akkor csak félreértettelek (de félreérthetően fogalmaztál - szerintem).

géza írta:... nagyon lehet orulni egy uj teleszkopnak, ...


Ez minden vitán felül áll. :D
Sok örömöt hozzá!


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: star rover » 2016.08.28. 11:24

Jobb körülmények között, mint legutóbb felkerestem néhány ismertebb kettőst. Ezúttal már láttam az η Cassiopeiae kísérőjét is és a következőket: β Cephei, δ Cephei, ν Draconis, η Persei, Cor Caroli (α Canum Venaticorum), 61 Cygni, ο Cygni, η Aquilae, 57 Aquilae, 67 Ophiuchi, 70 Ophiuchi, β Serpentis, δ Serpentis, θ Serpentis, γ Delphini, γ Andromedae, π Andromedae, α Capricorni, β Capricorni. A Ras Algethi (α Herculis) párját nem láttam 80x nagyítás mellett.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.08.28. 21:22

Beszelek sajat tapasztalatbol.
A 60mm x 828 mm-es refraktoral eszleltem az Astronomical League Double Star List-at.
A 100 kettos vagy tobszoros csillagokbol csak harmat nem eszleltem.
Es az eszlelt csillagok kozul ott csillag felbontasra szukseg volt nagyob tavcsore , vagyis a 125 mm reflektora.
Egy Internet haverom , Bill Steen , eszlelte ezt a listat egy Meade 70 mm F/11 refraktoral.
Megis ez a lista nagyon nehez lesz egy 70x 500mm vagy 80 x 400 mm refraktornak.
Inkab ajanlom az Astronomical League Binocular Double List programot.
Tob mint 100 kettost tartalmaz , ugy hiszem 130 -at.
Es ez sem nagyon konyu lista/program.

Attila fel hivta a figyelmet a F/D viszonyra.
Igaz hogy az refratoromban kiss 60mm lencse van de ez kituno F/14 optika.
Hogy ha fogadni kelene , en arra tipelnek hogy a 80mm F/5 refraktor fel bontja a 8'' ketosoket.
A 70mm F/7 fel bontja a 5'' vagy 4'' ketosoket,lehet meg a 3''-t is.
Meg probaljuk ?

Mircea
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.28. 23:02

Érdekes jo otlet. Érdekelne. Nem megy. Hat hete itthon ablaki csillagászom, mozgásproblémával kuzkodom, a vége talán operálás lesz. Jajj. Irhatnád, azokra a csovekre amikrol szoltál konkrétan melyik kettosok lennének érdekesek, mennyire szorosak. Agyalnék rajta, hátha....a kettosokrol sincs nagy ismeretem. Lesz idom tanulni, hol keressem oket.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.29. 01:54

Mircea írta:... Hogy ha fogadni kelene , en arra tipelnek hogy a 80mm F/5 refraktor fel bontja a 8'' ketosoket.
A 70mm F/7 fel bontja a 5'' vagy 4'' ketosoket,lehet meg a 3''-t is.
Meg probaljuk ?

Mircea


Ma éjszaka már nem, de a következő éjszakai derült ég alkalmával ki fogom venni a kis vezető-CCD-t a 80/400 SW végéből, és letesztelem a felbontóképességét. Az "általánosan elfogadott" 120/D alapján 1.5" körül lenne a felbontási határa egy ekkora távcsőnek, de az a képlet optikailag perfekt műszerekre vonatkozik.

Én arra számítok, hogy ez a kínai szutyok ennek közelébe sem lesz - bár Mircea alábbi 8"-es várakozását szerintem simán meg kellene ugrania (nem túl nagy fényességkülönbségek esetén)...

Majd jövök az eredménnyel, amint sikerül megnéznem. ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: star rover » 2016.08.29. 07:42

Nekem tegnap éjjel felbontotta a π Capricornit, ami 5.2 és 8.5 magni, 3.2'' távolsággal. Bontotta még a ξ Bootist és a ζ Coronae Borealist. A ζ Aquariit azonban nem.
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”