Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.15. 21:28

Kedves Mircea!
Örülök, hogy megint írtál a Csillagvárosban! Érdekes honlapod van.
Én az elmúlt hetekben nem sokat észleltem, mert esténként gyakran homályos volt az ég! Azért változócsillagokat megfigyeltem.
Nálatok milyen volt az időjárás?
Baráti üdvözlettel: Lajos
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.07.15. 21:30

Mircea,

miylen programból vágtad ki a fenti csillagtérképet?
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2012.07.16. 08:07

Szerintem a kép a hivatkozott cikkből van - A ''Star Splitter'' blog-rol egy kepet csatolok,a cikek gyonyoruek : -, ott meg Stelláriumot használtak - (Stellarium screen image with labels added, click for a larger view) -.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.07.17. 21:31

Koszonom Lajos
En is orulok hogy sikerultem visza terni a virtualis vilagban.
Egy virusz meg tamadot,aztan defektes lett a komputerem.
Majd kuzdeni kellet visza nyerni az yahoo es gmail emailt es a blogot is.

Nalunk is gyakran hamalyos az eg.
Beszelve a valtozokrol,sajnos a ''mostani'' novat a Sagittarius-ban nem sikerultem eszlelni.

Kukac
dzsobacsi-nak igaza van,a terkep a blogrol van,Stellarium kep.
''Star Splitters'' egy Word Press blog nem egy Blogger.

Udv,Mircea
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.07.28. 09:31

Szép napot!

Tegnapi nap sokat olvastam a kettősökről és úgy gondoltam kicsit érdemes a témába jobban belemélyedni :) A szokásos, Hold, Szaturnusz után ahogy kezdett sötétedni az epszilon lyrae lett az első komolyabban észlelt rendszer. Korábban rajz csak az Albireoról készült, valamint vizuálisan észleltem több kettőst. A rajz után még felkerestem az M39, M71 et is. Tudom a megjegyzések még hiányosak, de idővel majd alakul. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.28. 11:46

Szép rajz, de a távcső adatait is feltüntethetted volna! Nem lényegtelen a léfkör állapota sem =főleg szoros kettősöknél). Szép eget: BQ.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.07.28. 12:14

Köszönöm a hozzászólást!
Valóban csak a 90/900 és a nagyítás szerepel a rajzon. Odaírhattam volna hogy 25mm Barium és 10mm Barium+2xBarlow al készültek a rajzok.
A légkör állapotát igyekszem legközelebb nem elfelejteni, valóban fontos adat. Tegnap tűrhetőnek lehetett mondani, leszámítva a túl párás levegőt. Talán egy 6/7 lehetett.
Igazából a problémák még ott adódnak, hogy bár a PA kb megsaccolható, a tagok közti távolságmérésre nincs megfelelő felszerelésem és tapasztalatom sem. Egyenlőre csak a kistávcsöves atlaszból fogok párokat keresni. Igaz ott leír minden adatot, de azt erről a képről mondhatni direkt lehagytam. Sokat kell még gyakorolni hogy saját magam tudjam ezeket megsaccolni. Ilyen okokból nem ítam fel a hm-kat sem. Eddig nem végeztem ilyen jellegű összehasonlítást. De megtetszett a dolog. :) Sajnos az időm észlelésre szűkös a munkám miatt, viszont a kettősök rajzolása gyorsabb a mély-égnél és kellő munkát tud adni a felhős, vagy nappali időszakra.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.28. 12:28

No, nem is akartam én beléd kötni, már csak azért sem, mert tényleg nagyon jól sikerült a rajz. Azt hiszem, hamar belejösssz a gyakorlatba.
A kisatlaszban már sok kettős van, és mivel ezek kisebb távcsövekhez ajánlottak, nagyon jó a begyakorláshoz. A korlátozott idő miatt (nem csak Te jéársz ebben a cipőben) célszerú előzőleg kiválasztani egy égbolt részletet, azt a térkép alapján gyorsabban áttekintheted.
Sajnos a pontosabb méréshez alkalmas okulárok (szálkeresztes, de mégjobb a mérőokulár, ahol beosztás is van) eléggé drága jószág. Gyakorlatban azonban ha végig nézel egy pár kettőst, ahol ismert a párok tágassága, egy idő mulva eléggé jól megbecsülhetet a távolságokat az ismeretlen kettősöknél. A pozíciószöget megbecsülheted, ha megfigyeled, hogy milyen vonalon megy ki a csillag a látómezőből: ez lesz a kelet-nyugati irány.
Szép eget: Lajos
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.07.29. 16:06

Tamas
gratulalok az eszlelesert es a rajzokert,szeppen sikerultek.

Az EpsZilon 1 es Epszilon2 kozt latszik egy hamalyos csillag,ahogyan a rajzokon latszik.
Egy ajanlatot szeretnek teni: a ket Epszilon csillag kozt,vannak meg ket meg hamalyosab csillagok,az Admiral Smyth el nevezte oket ''debillissima stars '' vagyis ''gyonge csillagoknak''.Probald meg ezket is meg eszlelni,nagy elmeny lesz amikor sikerulni fog.
Nekem sikerult oket eszlelni a 125 mm-es F/7-es Dobson tavcsovemel.Hasznaltam egy egylencses okularal,egy 8mm-es Tolles fele okularal,108x-es nagyitasal.
En a ''debillissima'' csillagokrol eloszor olvastam az William Tyler Olcott ''In Starland with a Three Inch Telescope'' konyvben.
Ez a konyv majdnem csak kettos csilagok eszlelesevel foglakozik ,egy harom huvelykes/76mm-es lencses tavcsovel.
Szivbol ajanlom minden kettos csillagok rajongoknak.
Ingyen le toltheto,ha valakit eredekel meg adom a linket.

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.07.29. 17:41

Neked is köszönöm a hozzászólást Mircea!
Holnap este remélem sikerül ismét kinn lennem és észlelni. Ma éjjel ráérek munkában kiválasztani valami új célpontot, rajztémát.. Az epszilonok között most nem láttam biztosan semmit. Talán mintha derengett volna ott is valami de nem voltam benne biztos így nem is jelöltem. Ahogy mintha körülöttük is néha néha elfordított látással itt ott 136x en, de ahogy felvillantak el is tüntek azonnal. Nahmost vagy csak odaképzeltem őket, vagy tényleg ott is voltak:) Talán egy későbbi időpontban meg egy holdfénymentes éjszakán jönni fog. Jó hogy említetted! Oda fogok rá figyelni. Érdekesen hangzik!
A linket megköszönöm előre is, mert érdekel!
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”