Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: hanee » 2012.04.22. 12:14

Sziasztok!

Túl vagyunk az első Kettőscsillag észlelők találkozóján, és én nagyon jól éreztem magamat. Köszönöm Tamásnak hogy megszervezte, a kolbászból legközelebb is hozz :mrgreen:

Külön örülök, hogy találkozhattam Vaskúti Györggyel is személyesen.

Sokan elmentetek korán, de délután még kicsit napoztunk a teraszon :) (bár ez már nem ebbe a topicba tartozik).

Hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.04.22. 19:00

Hanee
Gratulalok a szervezoknek es irigylem a reszvevoket!

Tegnap este paras eggen,ujra probalkoztam kettos csilagokat eszlelni.
Ugy hiszem lattam az Epsilon Bootis kiserot a 76mm F/9-es newtonban,140x-es nagyitasnal,Vixen 5 mm-es orthoszkopikus okular.Be felegzet,rovid volta az ido.
A Porrima csak ezzel a tavcsovel,mar 70x-es nagyitasal,Astroscopic 10mm-es Plossl,''nyolcas'' alaku volt.
93x-as nagyitasal,7.5mm-es Celestron Plossl, mar bontot volt,fekete ressel.
Az utolso nagyitasal a Polaris kiseroje nagyon nehezen latszot mi ellot befelegzet mindenhol.

Volna egy kerdesem:melyik a leg kisseb tavcso es a leg kisseb nagyitas amelyikel sikerult latni a Polaris kiserot?

Nekem nincsen meg ilyen tavcsovem de olvastam hogy a Dorpat-i 240 mm-es Fraunhofer lencses tavcsovel eszleltek a Polaris kiserot nap kozben.

Udv,Mircea
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.04.23. 01:15

Kedves Mircea!
Az alfa UMi párját (9 magnitúdó) éjszaka mindig észleltem a 20 cm-es refraktorral, és emlékezetem szerint a 8 cm-es is megmutatta, amikor jó sötét volt az ég. (Távol a városi fénytől szerintem már kisebb távcső is mutatja, mert 18 ívmp tágasságával könnyen bontható, csak éppen a fényszennyezés eltakarja.)
Valószínűleg félreértésről van szó. A Polaris nappal is látható ha tiszta az ég! Kalocsán az ottani 50 mm-es passage távcsővel nappal még a 3 mg-s csillagokat is láttak. De a 9 megnitúdós kísérőt már nagy távcső sem mutatja, mert az ég szórt fényének felületi fénye jóval nagyobb.

Van egy kérdésem, ami nem ide való, de ezt a topicot biztosan elolvasod: Ismersz olyan könyvet vagy cikket, amelyben a román népi csillag-nevek (népi csillag mitológia) találhatók? Én nem ismerek ilyen könyvet vagy cikket. A magyar nyelvű erdélyi népi csillag mitológia említ ilyen román neveket, de csak keveset. Nem baj, hogy ha csak román nyelvű leírást ismersz.
Üdvözlettel: Lajos.
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2012.04.23. 08:39

Kedves Mircea!

Alfa UMi: én 5 cm lencsés távcsővel elég sokszor felkerestem már, de nem sikerült megpillantanom a kísérőt.
Viszont jó ötletet adtál, hogy megpróbálhatnám újra! ;)
A 150/1200 Dobson távcsövemmel nem okoz különösebb nehézséget a társ megpillantása.

Csatlakoznék Judithoz, a találkozó nagyon jól sikerült! Köszönjük a szervezést!

Üdv,
Anna
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2012.05.02. 20:22

Sziasztok!

Az alfa UMi már kis távcsővel is bontható, egyedül a tagok fényességének nagy különbsége jelenthet problémát, az a bő 6 magnitúdó különbség nem kevés, főleg, hogy csak 18 ívmásodperc a szeparáció.
Én azt mondom, hogy egy 8 centis távcsőnek jó égen bontania illene.

Soha nem feledem a látványt, amikor egyszer Újvárosi Tónival néztük a remek összehajtogatott 15 centis refraktorral (Dobson zsámolyon). Bizony-bizony, Annamariak is igaza van, itt a Dobson szerelésű távcsövek előnyt élveznek, ekvatoriális mechanikával egy picit kényelmetlen...
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2012.05.02. 20:24

Sziasztok!

Mellékelem a következő ajánlati listát, ezúttal a Szűz (Virgo) vidékéről. Kiváló gyakorló terület azoknak, akik nagy fényességkülönbségű szorosabb párokat is távcsővégre akarnak tűzni!

T.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2012.05.05. 01:40

Sziasztok,

Szeretném megosztani Veletek az első fotót, amit kettőscsillagokról készítettem. Még 2012. márciusában készült az Epsilon Lyrae-ről:
120316 eps LYR.jpg


254/1200 Dobson + 2x Barlow + Canon EOS 1000D, 1/60sec, ISO 1600
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2012.05.09. 22:18

Szia!

Jó fotó lett, szépen elkülönülnek a párok. Kivágás vagy az egész képet kicsinyítetted le?

üdv.:
Tamás
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2012.05.09. 23:19

szkleni írta:Kivágás vagy az egész képet kicsinyítetted le?


Szia,

Van benne némi kivágás is.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.07.15. 19:19

Udvozlok mindenkit
Reg ota nem registraltam,nem tudtam be jelentkezni.

Itt vanak a linkek harom reszes G.E Lumsden cikhez a kiss tavcsovekrol,amelyeket olvasta Aprilis 18-an 1891-ben a Toronto-i ''Astronomical and Physical Society'' ellot:

http://chestofbooks.com/crafts/scientif ... scope.html


http://chestofbooks.com/crafts/scientif ... art-2.html

http://chestofbooks.com/crafts/scientif ... art-3.html

A Polaris kisero eszleleserol napali egen a harmadik resz bekezdesben olvashatunk.
Van egy-kett hibba is a cikben,mivel a nagy Dorpati eszkoz refraktor volt nem reflektor.Szerintem ez egy at attirras hibba lehet.A masik hibba az hogy egy 9 huvelyekes tavcsorol beszelunk (24cm) nem 12 huvelyekesrol.

Nalam,az 45mm-es kiss refraktorom 60x-szoros nagyitasal a leg kisseb muszer melyekel lattam a Polaris kiserot.Persze ejjel.

Szeretnem fel hivni a figyelmet egy Serpens videkre, igazan gazdag ketosokben.
En a ''Star Splitters'' blogot probaltam kovetni,tegnap este.
A 125mm-es F/7 Dobson reflektoral eszleltem,Tele Vue ''Radian'' 6mm okular ,144x-es nagyitasal.
Fel bontotam a Szigma 1988 ,O Szigma 303,Szigma 2007 es 49 csillagokat.
Boszant az hogy nem lattam a 39 Serpentis kiserot es a Szigma 2007-est csak mint ketosnek lattam nem harmasnak.
A 49 Her egy William Herscel altal fel fedezet harmas csillag,de en csak a szoros kettost lattam, a 10,8 mv halvanyi kiserot nem lattam.
A 39 Serpentis hiseroje is halvanyi 11,8mv .

A ''Star Splitter'' blog-rol egy kepet csatolok,a cikek gyonyoruek :

http://bestdoubles.wordpress.com/2012/0 ... F%83-2007/

Az en blogom is egy uj arculatot kapot,latni lehet itt:

http://observoergosum.blogspot.ro/

A reggi roman csilagaszati temara,visza jovok kovetkezo uzenetben.

Minden jott,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”