Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.02.22. 12:23

kicsit off:

Mircea írta:... 9x60mm-es modositot Sakura egy MacRobert binokular ''stabilizator''-on. ...


Mircea, ezer köszönet ezért a mondatért. utánanéztem mi is ez a stabilizátor, fantasztikus és egyszerű ötlet! alig várom, hogy építsek egyet, úgyis az a binoklival a legnagyobb bajom, hogy nem tudom remegésmentesen tartani, tripodra rakni pedig nem akarom. a készítő oldalán egy mondat különösen kecsegtető: "Using the Image-Stabilizing Frame this way increases the reach of my binoculars by about another 0.3 magnitude (increasing the number of observable objects by another 50%)"

és a link: http://www.skyandtelescope.com/howto/di ... ulars.html
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.22. 14:28

iota Leo: Péternek igaza van, a hirtelenjében elővett katalógus szerint keringése 192 év, ami nagyon gyors pozíciószög változást jelent. A régi adatokból: 1863-ban 77 fok,1883-ban már 65 fok volt. Mirceanak meg gratulálhatunk a biztos bontásért. Érdemes rendszeresen figyelni. BQ.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.02.23. 14:03

sq írta:utánanéztem mi is ez a stabilizátor, fantasztikus és egyszerű ötlet!
http://www.skyandtelescope.com/howto/di ... ulars.html

Tényleg remek ötlet!
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2012.02.23. 15:54

astrohist írta:iota Leo: Péternek igaza van, a hirtelenjében elővett katalógus szerint keringése 192 év, ami nagyon gyors pozíciószög változást jelent. A régi adatokból: 1863-ban 77 fok,1883-ban már 65 fok volt. Mirceanak meg gratulálhatunk a biztos bontásért. Érdemes rendszeresen figyelni. BQ.


Kiegészíteném Lajos fentebbi idézetét.

A iota Leo binary tágulóban van. 2012-ben a szögtávolság 2", PA 103 fok (Orbittal számított érték). 2070-re tágul 2,7"-re, úgyhogy nyugodtan lehet észlelni. Magyar amatőrök is küldtek be megfigyelést a Meteorhoz, meg is jelent 2001-ben két neves amatőrtől: Éder Iván az egyik, a másikról mostanában nem nagyon hallani.

Üdv mindenkinek: Porrima
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.02.23. 22:58

Lajos ,koszonom szeppen a nagjon kedves visazjelzeseket a tavcsovekrol.

Peter,Lajos es Porrima
koszi a hozzaszolasokat a Iota Leo-rol.Be ismerem,nem igy kellene torteni,de sokszor zavarban vagyok amikor az egtajt kell ''helyre forditani'',peldaul PA becslesnel.
Jo hogy a szomszedok alusznak es nem hallanak miket mindok.Legalabbis remelem!

rans belgor es Zoli
Ugy hiszem,be tudom bizonyitani hogy nem egeszen off-topic a MacRobert ''stabilizator''.
Harrom binokulart szerelhetek a stabilizatorra: 9x60mm-es Sakura,10x50mm-es Baigish (amelyik nagyon gyanuson hasonlit a BTC binoklira,fontos hogy jo kepet ad) es Fujinon Mariner 7x50mm-es.
Eleg szoros kettosoket eszleltem a felszerelesel,mint peldaul: Albireo/Beta es 61 Cygni,a Zeta Lyrae,Nu es 16-17 Dra,Nu es Rho Sco.Es meg egy par szepp ''szoros'' binokularis kettosoket.
Van valahol egy binokli kettos listam,ot Word oldal, a SAC katalogusbol valsztotam ki oket, szivesen kuldom hogy ha erdekel valakit.
Soha nem hasznaltam jobban azt a ket-harom fa darabot mint ezen a stabilizatoron.

Udv,Mircea
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.02.25. 21:58

Tegnap,Pentek este ,fel bontotam a Mintaka/Delta Ori kettos csillagot,paras de nyugot eggen.
A 9x60mm-es Sakura binoklit hasznaltam, MacRobert fele stabilizatoron felszereleve.
A ket csillag nagy 53 masodperc szog tavolsag allat latszanak.
A binokliban nehez volt a felbontas mert nagy a fenyeseg kulombseg , 2.2 mv / 6.8 mv.
A binokularis kettos csillagoknal nem hasznalhato a csillagok mozgasa Nyugat fele a PA becslesre.
Ti hogyan csinalyatok?
A Mintaka C kiseroje 10-15 fok Del fele volt attol a fugoleges iranyntol amelyik a fo csillagon futot keresztul.
Nem jegyeztem a pontos idot,de meg mertem a Delta Ori csillag magasagat a kvadransomal es az 35 fok volt.
Azonnal,Mars magasagat is meg mertem es veletlenul az is 35 fok volt.
A ''szoros'' binokularis kettosoknel,meg erositem az eszlelest ugy hogy eszlelek egy kiss tavcsovel,kicsi nagyitasal.
A 76mm-es F/9 Newton reflektort hasznaltam 17x/TAL akromatikus Huygens.
A tavcsoves eszleles megerositete a binokularis eszlelest,nemi elmeleti ''tornazas'' utan.

Ma este ,ujra eszleltem a Delta ori kettost,az egg tisztab volt,de a DeltaOri bontasa egy kicsit nehezebnek tunt.
A 76mm-es Newtonal,17x nagyitasal /TAL AH okular,eszleltem a Gamma Leporum kettost:3.7mv/6.3mv,96 masodperc.
Ugy nez ki hogy Gamma Lep is jelolt a binokularis kettosok listajara.

Mircea
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.02.26. 22:43

Ma este a Beta Monocerotis-t eszleltem,125mm-es Dobson,144x-es nagyitas/6mm-es Tele Vue ''Radian''.
Nagyon meg dobent,lattam mar egy par gyonyoru csillagokat,de ez a harmas csillag a leg szebbek koze tartozik.
A Xi UMa egy eleg szoros 3''-es kettos,majdnem egyenletes fenyesegu csillagok,144x-es nagyitasal eszleltem.

Fel kerestem a mar regi baratokat is ,a Delta Geminorum es a Iota Leonis kettosoket is.
Ellore tudtam hogy nem lesznek problemak mert 144x-es nagyitasnal,a kiss reflektoromban szepen latszotak az Airy korongok ,eppen erintkezve,a 52 Ori kettosnel.
A leg nehezeb kettos ma este a Sigma 2 kettos volt az UMa-ban.A kisero nagyon halvany ,a masodik difrakcios gyurun tul latszot,PA=kb 0 fok.
Sigma 1495 es Sigma 1415 tag kettosok az UMa-ban,konyu fel bontani.

A Beta Monocerotis harmas csillagot es a Xi UMa kettos csillagot bontota a 76mm-es F/9 Newton reflektorom is ,140x-es nagyitasnal/5mm-es Vixen ortoskopikus okular.

Udv,egy szep hetet kivanok mindenkinek,Mircea
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.02. 02:23

Tegnap nekiálltam tesztelni a 250/1310-es Newton csövet, hogy vajon kettősöket hogyan tudok vele fotózni? Elsőre betettem az EOS 500D elé egy 2xB lencsetagot. Az eredmény láttán - mivel nem bontott - azonnal kiszedtem, és a nyújtót visszatekerve eredeti foglaltába egy 10mm-es okuláérral megszemléltem a választott kettőst, a 4 és 5 mg fényes párost, a HIP 76276A és alatta a B kísérőt. Elővettem a régi DMC LS80 kisgépet, és okuláron keresztül projekciós módszerrel a nyújtást a maximális 12-szeresre állítva készítettem néhány normál felvételt. Mind a hat képen szépen nagy hézaggal látszott a két delta Ser csillag. A nagyítás ezek szerint szükséges, ugyanis a közvetlen fókuszba tett érzékelőn már egymás melleti, vagy éppen egyetlen pixelre esik a két csillag fénypontja. Ha jól számolom, a nagyítás a gép zoomjával együtt 3144-szeres volt. A levegő meglehetősen remegett, maszatolt is rendesen, de a két csillag mindig szépen külön látszott. Ki is töltötte a két korong a képernyő közepét. Ez után a kisgépet a kereső okulárra tettem, és 2-szeres nyújtással készítettem néhány képet az égterületről is. A eredményt mutatom:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.03.11. 18:12

Imre
Gratulalok e fenykepert,enn soha leszek kepes ilyensmit csinalni.

Tegnap ejjel,Szombat Marcius 10 -en,eszleltem kettos csillagokat a 125mm-es Dobsonal.
A Monoceros-ban a Zeta Mon nagyon konyu,harmas csillag.
A 0.9 iv masodperces kettosrol ,Szigma 1126 a Canis Minor-ban ,mar irtam.Ezz nem egy tokeletes felbontas de vanak remenyeim jobb eredmenyekre mert Procyon mar 35-40 foknal tavol volt a meridiantol.

A Leo-ban fel bontotam konyen a 49 Leo kettost.
Az OSigma 215 kettos csillagot konyen meg lehet talalni Eta es Algieba kozt.Egy nagyon szepp 1.4 iv masodperces,majdnem egyenletes csillag tagokal.
A Rigel kiseroje konyen latszot meg a 76 mm-es Newton tavcsoben is ,de a Betelgeus es a Denebola kiserok,eleg nehezen latsznak a 125 mm-es Dobsonban,meg akor is hogy iv percerkre vannak a fo csillagtol.

Nem ment minden tokeletesen,a Alfard/Alfa Hydrae es Gamma Sextantis ketosoket nem sikerult fel bontani.

A Sigma 1523 /Alula Australis vagyis Xi UMa mar egy honapja hogy felbontotam.
Most kovetkezet a Sigma 1543 /57 UMa,a ket csillag kb 5 masodpercre vanak egymastol de a kisero harom magnitudoval halvanyab a fo csillagnal.
Be fejeztem a kettos csilagok eszleleset a Sigma 1524/Eta UMa/Alula Borealis-al.Elmeletileg ez konyu kettosnek tunik mert 7 iv masodperc a tavolasag a csillagok kozt.De mivel a kisero 10.1 mv,a fenyeseg kulonbseg majdnem het magnitudo,a kisero kisebnek latszik mindt a tu hegye.Gyonyoru!

Par masodpercre meg neztem a Lady Luna kratereket es sokal hoszaban a Cassini rest a Szaturnuszon es aztan a ''kastelyomban'' visza vonultam.
Egy nagyon erdekes csillag party!

Mircea
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.11. 18:38

Mircea Jó a távcsöved, de a levegő is jó lehetett, ha már szépen láttad a Cassini-rést. Úgy látom, sikeres estéd lehetett. Lassanklnt megteheted, hogy táblázatban összefoglalod a megvizsgált kettősöket (azokat is, amelyeket nem tudtál bontani), és összehasonlítod a könyvekben leírt adatokkal. Nagyon tanulságos lenne másoknak is. Üdvözöl: Lajos
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”