Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.12.27. 12:16

Kedves Porrima!
Jó lenne, ha valóban megírnád a cikket! Biztosan sok újat tanulhatnánk belőle.
Alighanem a Meteornak is érdekes lenne.
Mostanában egy kicsit mintha lazább lenne a kettősök ismertetése. Nagyon kívánatos lenne a Te szigorú pontosságod.
Boldog Új Évet: Lajos
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.12.27. 13:06

astrohist írta:Kedves Porrima!
Jó lenne, ha valóban megírnád a cikket! Biztosan sok újat tanulhatnánk belőle.
Alighanem a Meteornak is érdekes lenne.
Mostanában egy kicsit mintha lazább lenne a kettősök ismertetése. Nagyon kívánatos lenne a Te szigorú pontosságod.
Boldog Új Évet: Lajos


A binarys cikket belátható időn belül nem ígérhetem, viszont Attilánál már van egy írásom, lehet, hogy a januári számban benne lesz.
Rovatvezetőnk is hazaérkezett külföldről, vagy több ideje lesz, vagy kevesebb :?:
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.02.20. 22:21

Udv.
Szeretek kettos csillagokat eszlelni.
Szombat este, 20:30 es 23:30 ora kozt, kettos csillagokat eszleltem.
A legkor nagyon paras volt, 30-40 fok allat nem latszotak a csillagok,az egg felso feleben is csak a fenyeseb csillagok latszotak az Orion-ban,Capella,Castor es Polux,es Jupiter a
Nyugati eggen.Persze es egy -ket tucat halvanyab csillagok,de nem sokal tobb.

Elso sorban az Epsilon Monocerotis-t bontotam, tag 13 szog masodperc tavolsag, 93x-es nagyitasal a 76mm-es F/9 Newton-al.
Ez nem volt nehez.

Kovetkezet majd Castor az Ikrek-ben,Iota,Struve 747,Rigel es Mintaka,es a Trapezium negy csillaga Orion-ban ,ket sav a Jupiteren es a negy Galilei holdak,Mars eszaki polus sapka,mind a 76x700mm-es (volt Optus,most mar modositot) reflektoral,93x-as/(PL 7.5mm okular) vagy 140x-es/(5mm orthoskopikus okular) nagyitasokal.

Az eszleles vege fele ,a 125mm-es F/7 Dobson tavcsovel eszleltem.
Delta Geminorum kiseroje 173x-as nagitasnal/Vixen 5mm-es orthoszkopikus okular,mar latszot ,nagyon halvany,PA=230-240 fok korul.
Nagyob nagyitasnal,232x/7.5 mm-es Celestron Plossl +2x Barlow,mar ''borzosok'' lettek az Airy korongok es a difrakcios gyuruk,de latszot a fekete res a fo csillag es a kiseroje kozt.

Aztam a Iota Leonis-t probaltam bontani.Alig-alig talaltam meg,Mars es Cherton/Theta Leo kozt,nem volt nagy remenyem.
Nagyon kelemes meg lepetes ert amikor 173x-as nagyitasnal ,PA=kb 90,ott volt a kisero az elso (elvileg masodik) difrakcio gyurun.De meg nagyon szoros volt,232x=es nagyitasnal jol es tisztan latszot ,fekete resel.
Gyonyoru latvany,meg erte a fagyoskodast.
Azert irtam hogy PA=kb 90 fok,mert nekem kisebnek tunt,mondjuk 85 es 90 kozt,inkab 87 vagy 88 foknak lattam.
Az amcsi kolegak velemenyuket kerem.

Edig soha sikerul bontani a Delta Gem-et.Pedig a Iota Leonis-t,sikerult latni mult telen,nagyon roviden es hoszu ideig kellet varni es ra vadaszni a kiserore.
De akor meg prizma volt a tavcsoben,ki csereltem egy kinai sik tukorrel ,temesvari Laurentiu szivesegebol.

Mircea
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.20. 23:58

Kedves Mircea!
Jó távcsöveid vannak! De az iota Leo-val valami nem stimmel. Én közvetlenül a távcsövemmel soha sem láttam, 70 mm nem bontja. De a katalógusaim szerint a PA nagyobb mint 90 fok. Biztos vagy az értékben?
Üdvözlettel: Lajos
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.20. 23:58

Kedves Mircea!
Jó távcsöveid vannak! De az iota Leo-val valami nem stimmel. Én közvetlenül a távcsövemmel soha sem láttam, 70 mm nem bontja. De a katalógusaim szerint a PA nagyobb mint 90 fok. Biztos vagy az értékben?
Üdvözlettel: Lajos
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.02.21. 05:07

Mircea írta:...... vege fele ,a 125mm-es F/7 Dobson tavcsovel eszleltem .....
Mircea


Ezzel szerintem már lehet bontani az Iota Leo párost. A HIP 55642A 3m95 és a B 6m6 fényes, tehát ha a műszer jó, és kevés fény megy az első gyűrűbe, akkor látszódhat a páros, még kis réssel is, habár ahhoz nem a párás idő dukál!

Azért én inkább a fiatalos éles szemét tudnám szívesen magaménak, mintsem a 125/F7-es Dodson műszert! Nekem sem lenne semmi bajom ezzel a kettőssel!

További sikeres megfigyelést, és szép tiszta eget kívánok! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.02.21. 23:02

Hello Lajos
Koszonom,mar en is gyanaksom abban hogy job az alatalanosnal a 125mm tukrom.
Iggen,erositem,a 125mm-es F/7 Dobsonal eszleltem a Delta Gem-et es a Iota Leo-t.
Az okular kihuzat a cso job oldalon van es amikor a cso vizszintes ,akor az okular tengelye 45 fokos szoget zar a fuggoleges iranyal.
A lato mezoben(osze hasonlitva egy ora lappal), a Iota Leo mozgot volna kb ket ora jeltol nyolc ora jel iranyaban.
A 2 ora jel= a Kelet
A 8 ora jel= a Nyugat
Hogy ha nem tevedek, akor a lato mezo also fele lenne az Eszak resze es a 5 ora lenne az Eszak irany.
En ugy lattam hogy a Iota Leo kiseroje egy kicsit az also eszaki felben lenne elsullyedt.
Egy ora lapon a kisero mutatoja 11 percet mutatna.

Sajnalom hogy nem eszleltem a 125 mm-es reflektoral a 52 Ori kettost egyutt a Delta Gem es a Iota Leo-val.
Az elmult telet is szamitva,tiz alkalomal probaltam bontani a 52 Ori-t , csak haromszor sikerult.
Majd kovetkezo alakalomal!

A csatolmanyban latszik a 125mm-es Dobsonom, a 60x700mm-es lencses tavcsovem es a 9x60mm-es modositot Sakura egy MacRobert binokular ''stabilizator''-on.
Telefon fenykepek,mas nincsen,elnezest kerek.
A fenyes ''valami'' a ket okular kihuzatban,a ket Solid Ramsden okularok,8 mm-es es 10 mm-es.
Nagyon meg felelnek kettos eszlelesre.
A 8 mm-esel lattam az Antares kiserot es a Vega kiseroket.

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.02.21. 23:13

Imre
Koszonom a kivansagot.
Ezen a telen kb egy harmadat eszlelhetem osze hasonlitava a mult telel.
Sajnos fel ev mulva toltom a 58 esztendot,mesze van az eles latas.
Gratulalok ,nagyon szep tavcsoves felszereltseged van.

Udv,Mircea
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.22. 09:19

Kedves Mircea! Köszönöm a részletes információt. Most legalább azt is látom, hogy hogyan dolgozol. Az iotának még utána nézek. Érdekes amit leírsz.
Szép a felszerelésed! Gratulálok. Lajos
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.02.22. 12:05

Iota Leonis:
http://www.wolframalpha.com/entities/st ... /z3/j1/q6/

A PA más forrásokban eltérő, az biztos, hogy egy viszonylag gyors keringésű párról van szó.
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”