Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.03.21. 15:56

Sziasztok!

Egy kettőscsillag azonosításában szeretném a segítségeteket kérni, amelyet az NGC 2805 GX észlelése közben vettem észre. Nevezett eltérő fényességű pár fő komponense a SAO 14844 jelű csillag. A párt nem jelöli a GUIDE 7.0, és a WDS-ben sem akadtam rá.
Megpróbálok csatolni egy felvételt, melyen az NGC 2805 galaxiscsalád és a kérdéses szép kettős látható. Segítségeteket előre is köszönöm!
NGC 2805.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2011.03.21. 16:52

Varus írta:Sziasztok!

Egy kettőscsillag azonosításában szeretném a segítségeteket kérni, amelyet az NGC 2805 GX észlelése közben vettem észre. Nevezett eltérő fényességű pár fő komponense a SAO 14844 jelű csillag. A párt nem jelöli a GUIDE 7.0, és a WDS-ben sem akadtam rá.
Megpróbálok csatolni egy felvételt, melyen az NGC 2805 galaxiscsalád és a kérdéses szép kettős látható. Segítségeteket előre is köszönöm!


Szia!
Igen valóban nem tartalmazza a GUIDE és még érdekes módon a WDS se. Érdemes lenne beküldened a WDS-nek, hátha felfedeztél egy szép kis kettőst. Ahogy elnézem olyan 15"-es kettős lehet.
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.03.21. 18:16

János!

Köszönöm a biztató sorokat, de a beküldéssel még várjunk, mert fényesség- és PA mérést nem végeztem, egyszerűen csak észrevettem ezt a szép párt. Lehet, hogy Berkó Ernő már felfedezte.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.03.23. 10:56

Varus írta:János!

Köszönöm a biztató sorokat, de a beküldéssel még várjunk, mert fényesség- és PA mérést nem végeztem, egyszerűen csak észrevettem ezt a szép párt. Lehet, hogy Berkó Ernő már felfedezte.


János! Sikerült-e a beazonosítás?
Mintha a két hosszú galaxis közelében lévő fényesebb csillag is kettősnek nézne ki.

- sch -
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.03.23. 11:28

nézzétek el tájékozatlanságomat a témában, de egyvalamit nem értek... olvastam ismét Berkó Ernőről a cikket az aktuális Meteorban, és még mindig nem világos - mert ezt még egy hasonló cikk sem írta le -, hogy tulajdonképp hogy is lesz kettőscsillag-felfedezés egy képből.

oké, van egy kép, rajta két vagy több, egymáshoz közel lévő csillaggal. ha nagyon közel vannak, akkor akár optikai kettősök is lehetnek - ilyen felfedezés tehát könnyű. viszont fizikai kettősök felfedezése már nyílván bonyolultabb, hiszen előszöris kell legalább három mérés, amely egyértelműen mutatja ahogy a két csillag a közös tömegközéppont körül ellipszispályán elmozdul (ez ugye szélsőséges esetben - ha pont a pálya síkjában vagyunk, csak onnan tűnhet fel, hogy az egyenesek mentén mozgó csillagok mozgása idővel lelassul, majd megfordul). vagy pedig ha van távolságadat a két csillagról, és azok nagyon közel esnek egymáshoz, valamint még a sajátmozgásuk is közel megegyezik, akkor nagy valószínűség szerint kettőscsillagpárról van szó.

de hogy is történik egy ilyen felfedezés Ernő esetében? csinál x felvételt egy területről pár hónapos különbséggel, és figyeli a változást (persze ami csak akkor jelentős, ha a két csillag gyorsan mozog egymás körül)? esetleg más, korábban készült képeket vagy méréseket hasonlít össze sajátjaival? valahol fellelhető távolságadatokat használ fel a felfedezések hitelesítéséhez?

hiszen ha rendelkezésre állna egy nagy csillag-adatbázis, mely sajátmozgás és távolságadatokat is tartalmaz, nevetségesen könnyű lenne automatikusan megkeresni a fizikai kettősöket (de akár nyílthalmazokat is) benne. de mégsincs így, tehát valami más trükk lehet.

tényleg nem tiszta a kép, remélem valaki segít megfejteni a talányt :)

köszi!
nincs aláírás
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2011.03.23. 12:01

Nos Mizar, rengeteg kettőscsillag van a Tejútrendszerben és még több ezer akad amit még nem fedeztek fel, ezért szinte akárki találhat valami ismeretlent. Ráadásul ugye mivel ezek mozognak egymás körül, olyan is akadhat ami egy 20 évvel ezelőtti fotón egy csillagnak látszott (0-0.2") de mostanra eléri a 0.3" feletti távolságot, így megfigyelhetővé válik. Bizonyos képfeldolgozások elég részletesek tudnak lenni, de a légköri nyugodtság ezt erősen befolyásolja.

Nos tisztelt Ferenc ez tipikus olyan kérdés ami engem is foglalkoztat. Én is kérnék rá egy választ.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.03.23. 12:44

Janicsillagasz írta:Nos Mizar, rengeteg kettőscsillag van a Tejútrendszerben és még több ezer akad amit még nem fedeztek fel, ezért szinte akárki találhat valami ismeretlent.


Éppen ezért érdeklődtem, hogy van-e eredmény. Valamit rosszul kérdeztem? :?
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.03.23. 13:20

mizar írta:Mintha a két hosszú galaxis közelében lévő fényesebb csillag is kettősnek nézne ki.


sőt, a bal alsó részen is van két csillag (fényesek, diff-tüsivel), aminek a szeparációja nagy, viszont, így szemre azonos fényességűek és szinűek (persze gondolom színképelemzés, meg valami normális gépi fényességbecslés ilyenkor nem árt) - ha jól rémlik olvasmányaimból, ilyen kettősök is elég gyakoriak.
nincs aláírás
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.03.23. 14:12

mizar írta:
Varus írta:János!

Köszönöm a biztató sorokat, de a beküldéssel még várjunk, mert fényesség- és PA mérést nem végeztem, egyszerűen csak észrevettem ezt a szép párt. Lehet, hogy Berkó Ernő már felfedezte.


János! Sikerült-e a beazonosítás?
Mintha a két hosszú galaxis közelében lévő fényesebb csillag is kettősnek nézne ki.

- sch -


Sándor!

Nem sikerült a beazonosítás. Az általad jelzett pár valóban kettős, de ez a vidék csillagokban gazdag, a távcsővel egyéb párok látszanak errefelé.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.03.23. 14:59

ferenc lovró írta:nézzétek el tájékozatlanságomat a témában, de egyvalamit nem értek... olvastam ismét Berkó Ernőről a cikket az aktuális Meteorban, és még mindig nem világos - mert ezt még egy hasonló cikk sem írta le -, hogy tulajdonképp hogy is lesz kettőscsillag-felfedezés egy képből.

oké, van egy kép, rajta két vagy több, egymáshoz közel lévő csillaggal. ha nagyon közel vannak, akkor akár optikai kettősök is lehetnek - ilyen felfedezés tehát könnyű. viszont fizikai kettősök felfedezése már nyílván bonyolultabb, hiszen előszöris kell legalább három mérés, amely egyértelműen mutatja ahogy a két csillag a közös tömegközéppont körül ellipszispályán elmozdul (ez ugye szélsőséges esetben - ha pont a pálya síkjában vagyunk, csak onnan tűnhet fel, hogy az egyenesek mentén mozgó csillagok mozgása idővel lelassul, majd megfordul). vagy pedig ha van távolságadat a két csillagról, és azok nagyon közel esnek egymáshoz, valamint még a sajátmozgásuk is közel megegyezik, akkor nagy valószínűség szerint kettőscsillagpárról van szó.

de hogy is történik egy ilyen felfedezés Ernő esetében? csinál x felvételt egy területről pár hónapos különbséggel, és figyeli a változást (persze ami csak akkor jelentős, ha a két csillag gyorsan mozog egymás körül)? esetleg más, korábban készült képeket vagy méréseket hasonlít össze sajátjaival? valahol fellelhető távolságadatokat használ fel a felfedezések hitelesítéséhez?

hiszen ha rendelkezésre állna egy nagy csillag-adatbázis, mely sajátmozgás és távolságadatokat is tartalmaz, nevetségesen könnyű lenne automatikusan megkeresni a fizikai kettősöket (de akár nyílthalmazokat is) benne. de mégsincs így, tehát valami más trükk lehet.

tényleg nem tiszta a kép, remélem valaki segít megfejteni a talányt :)

köszi!


Szia!

A kettőscsillagok felfedezése nem egészen így megy. Egyrészt a kettősöknél nem tesznek különbséget, hogy optikai vagy fizikai pár-e az illető, ha a két csillag ésszerű közelségben van (60"-en belül), akkor általában kettősnek tekintik. Határeset pl. az NGC 1502, mely egy nyílthalmaz, és bizony a benne lévő fényes kettősnek vagy 15 társát tünteti fel a WDS, ezek pedig halmaztagok.

A kettősok másik fajtája a cpm pár, azaz közös sajátmozgaást mutatnak, keringésük több száz vagy ezer év, kimutathatatlan. Ehhez vannak mérések: Tycho, Hipparchos. Nem véletlen, hogy nincsenek 15m-s kettőscsillagok a WDS-ben. Hisz megbízható sajátmozgás-adat a fényesekről van csak.

A harmadik csoport a legkisebb: a binary rendszerek. Ezek mérhető elmozdulást mutatnak az egymás körüli keringésből adódóan. A binary-k jellemző poeriódusai évtizedek vagy évszázadok.

Snt
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”