Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.08.09. 11:57

porrima honlapján nagyon jó cikkek vannak arról, hogy mit és hogyan érdemes feljegyezni. pozíciószög elég könnyen számszerűsíthető, a távolság ha más nem, gondolom legalább annyit nem árt, hogy szoros, standard, tág, stb, illetve fényességnél is sztem elég az egymáshoz viszonyított fényességet feljegyezni. na meg a színt pl, vagy legalábbis ahogy a tagok szine egymáshoz viszonyul. én mikor a hold miatt kínomban kettősöket észleltem (kb egy tucatot, ha ha, nem nagy tapasztalat), akkor többnyire rajzot is készítettem. ennek az volt az előnye, hogy utána erről ki tudtam mérni a szöget/távolságot. meglepő módon nagyot sosem tévedtem a rajzok mérésével.

ezek az én kettőscsillag észleléseim

azért majd még szeretnék kettősözni, mert sztem nagyon jó móka és igazi kihívás, de most még annak is örülnék ha egyáltalán észlelni tudnék... :/
nincs aláírás
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2010.08.09. 14:42

ChubbX írta:Köszönöm a segítséget!

Ma este lehet hogy megpróbálkozom a kettőscsillag-észleléssel. :)
Miután beállítottam a látómezőbe mi a teendő?
Milyen adatokat kell megbecsülni? Pozíciószög, távolság, fényesség?
Rajzolni is szükséges, vagy csupán elegendő a rövid leírás?

Köszönöm, Csabi


Szia!

A következőkre van szükségem a beküldött kettőscsillag észleléseknél:
Csillag neve és/vagy katalógusszáma, illetve koordinátái, észlelés helye és időpontja, használt műszer és nagyítás, égbolt állapota (átlátszóság-nyugodtság).
Az észlelés során a fő és társcsillagok színeinek, a tagok szeparációjának és a társcsillag(ok) pozíciószögének meghatározása szükséges.
Szeretném, ha készítenél leírást is, ettől színesebb, élménydúsabb lesz az észlelésed.

Látómező rajzot is készíthetsz! Ennek több előnye is van, egyrészt a Feri által is említett mérési pontosság - a rajzodról is meg tudod becsülni a szükséges adatokat. A másik, hogyha szép látómező rajzot készítesz, azt be tudom tenni a Meteorba. ;)

Csatolok egy új észlelőlapot, amit a tarjáni találkozóra készítettem.

üdv.:
Tamás
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.08.09. 15:12

Köszi Tamás az észlelőlapot! Be tudod azt is linkelni, ami LM-rajzos? :?:

Am, a kettősök.mcse csak nekem nem működik vagy másnak sem?
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2010.08.09. 16:44

f1angel írta:Köszi Tamás az észlelőlapot! Be tudod azt is linkelni, ami LM-rajzos? :?:

Am, a kettősök.mcse csak nekem nem működik vagy másnak sem?


Szia!

Igen, belinkelem majd, de a pdf fájl, amit készítettem nem lett jó, így újra meg kell csinálnom.

A kettosok.mcse.hu valóban nincs még rendesen feltöltve, ez az én hibám, a hét fontos projektje.

Remélem elküldöd az észleléseidet! ;)

üdv.:
Tamás
ChubbX
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:48

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ChubbX » 2010.08.09. 20:32

Köszönöm a segítséget! Ma este lehet hogy észlelek egy-két kettőst, de nem ígérek semmit a perseida-maximum alatt :D
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.08.11. 15:41

Ajánlom észlelésre a gamma Delphinit kis távcsöveseknek (is).
Lehet láttátok már, de akkor nézzétek meg megint, mert vele egy látómezőben van a halványabb, de alig szorosabb Struve 2725 kettős.
Nagyon szép látvány ez a látszólagos négyes.
90/900 refraktor
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2651
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2010.08.11. 15:49

Halkan mondom a T. Kollégáknak, hogy ez az Stf 2725 is jelölve van a Kisatlaszban.
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2010.08.11. 21:31

Sziasztok!

Aki igazi csemegét akar, annak ajánlom a most még látható Skorpióban a dzéta és nű Scorpii-t! Tényleg nézzétek meg, amíg lehet, igazán fergeteges látvány!
Megjegyzem, mind a kettő benne van a Kisatlaszban is! :)
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.08.11. 21:33

Vizi Péter írta:Halkan mondom a T. Kollégáknak, hogy ez az Stf 2725 is jelölve van a Kisatlaszban.


Igen így van, csak gondoltam besegítek kicsit ennek a kevésbé ismert kettősnek. :)
Meghát SAJNOS Kisatlasza sincs mindenkinek. :)
90/900 refraktor
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.08.25. 12:04

Sziasztok!

A napokban néztem a gamma Ari-t. Nagyon szép párocska, a maga egyforma fényességével. 30x még alig bontotta, 48x viszont már szépen látszódott. Próbálkoztam PA becsléssel is, amikor is: melyik a főcsillag??? :shock:

Mivel ezt nem tudtam így kb. vagy 0 fok vagy 180 fok-ra becsültem.
Honnan tudhatom ilyen egyforma fényességű kettősöknél, hogy melyik a főcsillag? Csak katalógus alapján?
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”